Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

Aktualizacja:
czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista – wszystko zależy od Twojej sytuacji.

baner w treści – stały - 1

Jeżeli pracujesz np. na podstawie umowy o pracę, podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. W każdym momencie możesz też skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, by zapewnić sobie szybki dostęp do lekarzy specjalistów.

W Polsce ubezpieczenie zdrowotne dzieli się na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Jeżeli jesteś objęty ubezpieczeniem obowiązkowym, masz prawo korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, które są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Dostęp do podstawowej opieki medycznej NFZ możesz sobie też zapewnić, ubezpieczając się dobrowolnie. Wreszcie możesz też skorzystać z prywatnych abonamentów medycznych. Brzmi zawile? Poniżej znajdziesz szczegółowe omówienie każdego z ubezpieczeń.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – kto jest ubezpieczony?

Kogo obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne? Precyzuje to ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Artykuł 66 ust. 1 przywołanej ustawy wymienia grupy osób, dla których ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Są to m.in.:

  • pracownicy w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą,
  • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.

Jeżeli podpisałeś umowę o pracę lub wykonujesz pracę na podstawie umowy zlecenia, Twój pracodawca (lub zleceniodawca) ma obowiązek zgłosić Cię do ZUS, a także odprowadzać składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Ile wynosi obowiązkowa składka zdrowotna w 2020 r.? Jej wysokość liczy się od wymiaru, czyli zadeklarowanej kwoty, przy czym nie może ona być niższa niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez GUS. Obowiązkowa składka zdrowotna wynosi 9 proc. wymiaru. W 2020 r. minimalna wysokość składki zdrowotnej to 362,34 zł.

Świadczenie pracy czy prowadzenie działalności gospodarczej nie jest jedynym tytułem uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych oferowanych przez NFZ. Przykładowo członkowie rodziny osoby ubezpieczonej (małżonek czy dzieci) również mogą zostać objęci ubezpieczeniem – wystarczy dokonać stosownego zgłoszenia do ZUS.

Czytaj także: Jak ubezpieczyć się w NFZ Prywatnie?

Dobrowolne ubezpieczenie NFZ – co trzeba wiedzieć?

Pracujesz na podstawie umowy o dzieło? Jeżeli jesteś freelancerem, obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne Cię nie dotyczy. Aby w razie konieczności móc skorzystać z pomocy lekarskiej, możesz dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego i zyskać dzięki temu prawo do korzystania ze świadczeń finansowanych przez NFZ.

Podpisanie umowy z NFZ oznacza konieczność opłacania co miesiąc składki na ubezpieczenie. W pierwszym kwartale 2020 r. wynosi ona 438,12 zł. Jeżeli miałeś przerwę w ubezpieczeniu zdrowotnym, będziesz musiał wnieść tzw. opłatę dodatkową. Jej wysokość uzależniona jest od długości przerwy.

Przerwa w ubezpieczeniu

Wysokość składki

od 3 miesięcy do roku

nie mniej niż 1 073,60 zł

powyżej roku do 2 lat

nie mniej niż 2 684,01 zł

powyżej 2 do 5 lat

nie mniej niż 5 368,01 zł

powyżej 5 do 10 lat

nie mniej niż 8 052,02 zł

powyżej 10 lat

nie mniej niż 10 736,02 zł

Jeżeli chcesz skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, powinieneś złożyć wniosek do właściwego ze względu na miejsce Twojego zamieszkania oddziału NFZ. Do wniosku będziesz musiał dołączyć również dokument wskazujący datę zakończenia poprzedniego ubezpieczenia, np. świadectwo pracy.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne po 26. roku życia

Czym są i jak działają dobrowolne pakiety medyczne?

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne to nie wszystko – możesz wykupić również dobrowolne ubezpieczenie w wybranej firmie ubezpieczeniowej. Powodów, dla których warto zakupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, jest wiele:

  • szybki dostęp do specjalistów,
  • brak konieczności płacenia za każdą wizytę – pakiety medyczne są oferowane w ramach miesięcznych abonamentów,
  • dostęp do nowoczesnego sprzętu medycznego.

Ile kosztują prywatne pakiety medyczne? Firmy ubezpieczeniowe są bardzo elastyczne w tworzeniu tych produktów – ceny pakietów indywidualnych oferowanych za pośrednictwem naszej porównywarki zaczynają się od 41 zł miesięcznie.

Chcesz zapewnić sobie lub swoim najbliższym dostęp do prywatnej opieki medycznej? Korzystając z naszej porównywarki, szybko znajdziesz indywidualny lub rodzinny pakiet medyczny, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb. Wybrany pakiet możesz zakupić bez wychodzenia z domu (online). Dla Twojej wygody przy każdej ofercie zamieszczamy wszystkie niezbędne informacje, w tym OWU.

Ubezpieczenie zdrowotne czy obowiązkowe – zastanawiasz się, czy to drugie jest Ci potrzebne, skoro możesz skorzystać z oferty wybranego ubezpieczyciela? Pamiętaj, że nawet najbardziej rozbudowane pakiety nie zastąpią ubezpieczenia NFZ. Szczególnie dotyczy to chorób rzadkich czy przewlekłych. Inaczej mówiąc, prywatne ubezpieczenie medyczne jest uzupełnieniem ubezpieczenia NFZ.

Czytaj także: Ile Cię kosztują składki na ubezpieczenie zdrowotne?

baner w treści – stały - 2
Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej