Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

Aktualizacja:
czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista – wszystko zależy od Twojej sytuacji.

Jeżeli pracujesz np. na podstawie umowy o pracę, podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. W każdym momencie możesz też skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, by zapewnić sobie szybki dostęp do lekarzy specjalistów.

W Polsce ubezpieczenie zdrowotne dzieli się na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Jeżeli jesteś objęty ubezpieczeniem obowiązkowym, masz prawo korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, które są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Dostęp do podstawowej opieki medycznej NFZ możesz sobie też zapewnić, ubezpieczając się dobrowolnie. Wreszcie możesz też skorzystać z prywatnych abonamentów medycznych. Brzmi zawile? Poniżej znajdziesz szczegółowe omówienie każdego z ubezpieczeń.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – kto jest ubezpieczony?

Kogo obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne? Precyzuje to ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Artykuł 66 ust. 1 przywołanej ustawy wymienia grupy osób, dla których ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Są to m.in.:

  • pracownicy w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą,
  • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.

Jeżeli podpisałeś umowę o pracę lub wykonujesz pracę na podstawie umowy zlecenia, Twój pracodawca (lub zleceniodawca) ma obowiązek zgłosić Cię do ZUS, a także odprowadzać składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Ile wynosi obowiązkowa składka zdrowotna w 2020 r.? Jej wysokość liczy się od wymiaru, czyli zadeklarowanej kwoty, przy czym nie może ona być niższa niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez GUS. Obowiązkowa składka zdrowotna wynosi 9 proc. wymiaru. W 2020 r. minimalna wysokość składki zdrowotnej to 362,34 zł.

Świadczenie pracy czy prowadzenie działalności gospodarczej nie jest jedynym tytułem uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych oferowanych przez NFZ. Przykładowo członkowie rodziny osoby ubezpieczonej (małżonek czy dzieci) również mogą zostać objęci ubezpieczeniem – wystarczy dokonać stosownego zgłoszenia do ZUS.

Czytaj także: Jak ubezpieczyć się w NFZ Prywatnie?

Dobrowolne ubezpieczenie NFZ – co trzeba wiedzieć?

Pracujesz na podstawie umowy o dzieło? Jeżeli jesteś freelancerem, obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne Cię nie dotyczy. Aby w razie konieczności móc skorzystać z pomocy lekarskiej, możesz dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego i zyskać dzięki temu prawo do korzystania ze świadczeń finansowanych przez NFZ.

Podpisanie umowy z NFZ oznacza konieczność opłacania co miesiąc składki na ubezpieczenie. W pierwszym kwartale 2020 r. wynosi ona 438,12 zł. Jeżeli miałeś przerwę w ubezpieczeniu zdrowotnym, będziesz musiał wnieść tzw. opłatę dodatkową. Jej wysokość uzależniona jest od długości przerwy.

Przerwa w ubezpieczeniu

Wysokość składki

od 3 miesięcy do roku

nie mniej niż 1 073,60 zł

powyżej roku do 2 lat

nie mniej niż 2 684,01 zł

powyżej 2 do 5 lat

nie mniej niż 5 368,01 zł

powyżej 5 do 10 lat

nie mniej niż 8 052,02 zł

powyżej 10 lat

nie mniej niż 10 736,02 zł

Jeżeli chcesz skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, powinieneś złożyć wniosek do właściwego ze względu na miejsce Twojego zamieszkania oddziału NFZ. Do wniosku będziesz musiał dołączyć również dokument wskazujący datę zakończenia poprzedniego ubezpieczenia, np. świadectwo pracy.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne po 26. roku życia

Czym są i jak działają dobrowolne pakiety medyczne?

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne to nie wszystko – możesz wykupić również dobrowolne ubezpieczenie w wybranej firmie ubezpieczeniowej. Powodów, dla których warto zakupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, jest wiele:

  • szybki dostęp do specjalistów,
  • brak konieczności płacenia za każdą wizytę – pakiety medyczne są oferowane w ramach miesięcznych abonamentów,
  • dostęp do nowoczesnego sprzętu medycznego.

Ile kosztują prywatne pakiety medyczne? Firmy ubezpieczeniowe są bardzo elastyczne w tworzeniu tych produktów – ceny pakietów indywidualnych oferowanych za pośrednictwem naszej porównywarki zaczynają się od 41 zł miesięcznie.

Chcesz zapewnić sobie lub swoim najbliższym dostęp do prywatnej opieki medycznej? Korzystając z naszej porównywarki, szybko znajdziesz indywidualny lub rodzinny pakiet medyczny, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb. Wybrany pakiet możesz zakupić bez wychodzenia z domu (online). Dla Twojej wygody przy każdej ofercie zamieszczamy wszystkie niezbędne informacje, w tym OWU.

Ubezpieczenie zdrowotne czy obowiązkowe – zastanawiasz się, czy to drugie jest Ci potrzebne, skoro możesz skorzystać z oferty wybranego ubezpieczyciela? Pamiętaj, że nawet najbardziej rozbudowane pakiety nie zastąpią ubezpieczenia NFZ. Szczególnie dotyczy to chorób rzadkich czy przewlekłych. Inaczej mówiąc, prywatne ubezpieczenie medyczne jest uzupełnieniem ubezpieczenia NFZ.

Czytaj także: Ile Cię kosztują składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej