Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

Aktualizacja:
czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista – wszystko zależy od Twojej sytuacji.

Jeżeli pracujesz np. na podstawie umowy o pracę, podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. W każdym momencie możesz też skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, by zapewnić sobie szybki dostęp do lekarzy specjalistów.

W Polsce ubezpieczenie zdrowotne dzieli się na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Jeżeli jesteś objęty ubezpieczeniem obowiązkowym, masz prawo korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, które są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Dostęp do podstawowej opieki medycznej NFZ możesz sobie też zapewnić, ubezpieczając się dobrowolnie. Wreszcie możesz też skorzystać z prywatnych abonamentów medycznych. Brzmi zawile? Poniżej znajdziesz szczegółowe omówienie każdego z ubezpieczeń.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – kto jest ubezpieczony?

Kogo obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne? Precyzuje to ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Artykuł 66 ust. 1 przywołanej ustawy wymienia grupy osób, dla których ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Są to m.in.:

  • pracownicy w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą,
  • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.

Jeżeli podpisałeś umowę o pracę lub wykonujesz pracę na podstawie umowy zlecenia, Twój pracodawca (lub zleceniodawca) ma obowiązek zgłosić Cię do ZUS, a także odprowadzać składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Ile wynosi obowiązkowa składka zdrowotna w 2020 r.? Jej wysokość liczy się od wymiaru, czyli zadeklarowanej kwoty, przy czym nie może ona być niższa niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez GUS. Obowiązkowa składka zdrowotna wynosi 9 proc. wymiaru. W 2020 r. minimalna wysokość składki zdrowotnej to 362,34 zł.

Świadczenie pracy czy prowadzenie działalności gospodarczej nie jest jedynym tytułem uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych oferowanych przez NFZ. Przykładowo członkowie rodziny osoby ubezpieczonej (małżonek czy dzieci) również mogą zostać objęci ubezpieczeniem – wystarczy dokonać stosownego zgłoszenia do ZUS.

Czytaj także: Jak ubezpieczyć się w NFZ Prywatnie?

Dobrowolne ubezpieczenie NFZ – co trzeba wiedzieć?

Pracujesz na podstawie umowy o dzieło? Jeżeli jesteś freelancerem, obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne Cię nie dotyczy. Aby w razie konieczności móc skorzystać z pomocy lekarskiej, możesz dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego i zyskać dzięki temu prawo do korzystania ze świadczeń finansowanych przez NFZ.

Podpisanie umowy z NFZ oznacza konieczność opłacania co miesiąc składki na ubezpieczenie. W pierwszym kwartale 2020 r. wynosi ona 438,12 zł. Jeżeli miałeś przerwę w ubezpieczeniu zdrowotnym, będziesz musiał wnieść tzw. opłatę dodatkową. Jej wysokość uzależniona jest od długości przerwy.

Przerwa w ubezpieczeniu

Wysokość składki

od 3 miesięcy do roku

nie mniej niż 1 073,60 zł

powyżej roku do 2 lat

nie mniej niż 2 684,01 zł

powyżej 2 do 5 lat

nie mniej niż 5 368,01 zł

powyżej 5 do 10 lat

nie mniej niż 8 052,02 zł

powyżej 10 lat

nie mniej niż 10 736,02 zł

Jeżeli chcesz skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, powinieneś złożyć wniosek do właściwego ze względu na miejsce Twojego zamieszkania oddziału NFZ. Do wniosku będziesz musiał dołączyć również dokument wskazujący datę zakończenia poprzedniego ubezpieczenia, np. świadectwo pracy.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne po 26. roku życia

Czym są i jak działają dobrowolne pakiety medyczne?

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne to nie wszystko – możesz wykupić również dobrowolne ubezpieczenie w wybranej firmie ubezpieczeniowej. Powodów, dla których warto zakupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, jest wiele:

  • szybki dostęp do specjalistów,
  • brak konieczności płacenia za każdą wizytę – pakiety medyczne są oferowane w ramach miesięcznych abonamentów,
  • dostęp do nowoczesnego sprzętu medycznego.

Ile kosztują prywatne pakiety medyczne? Firmy ubezpieczeniowe są bardzo elastyczne w tworzeniu tych produktów – ceny pakietów indywidualnych oferowanych za pośrednictwem naszej porównywarki zaczynają się od 41 zł miesięcznie.

Chcesz zapewnić sobie lub swoim najbliższym dostęp do prywatnej opieki medycznej? Korzystając z naszej porównywarki, szybko znajdziesz indywidualny lub rodzinny pakiet medyczny, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb. Wybrany pakiet możesz zakupić bez wychodzenia z domu (online). Dla Twojej wygody przy każdej ofercie zamieszczamy wszystkie niezbędne informacje, w tym OWU.

Ubezpieczenie zdrowotne czy obowiązkowe – zastanawiasz się, czy to drugie jest Ci potrzebne, skoro możesz skorzystać z oferty wybranego ubezpieczyciela? Pamiętaj, że nawet najbardziej rozbudowane pakiety nie zastąpią ubezpieczenia NFZ. Szczególnie dotyczy to chorób rzadkich czy przewlekłych. Inaczej mówiąc, prywatne ubezpieczenie medyczne jest uzupełnieniem ubezpieczenia NFZ.

Czytaj także: Ile Cię kosztują składki na ubezpieczenie zdrowotne?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej