Umowa o dzieło a ubezpieczenie zdrowotne. W jaki sposób zapewnić sobie ochronę?

Aktualizacja:
Umowa o dzieło a ubezpieczenie zdrowotne. Fot. carl dwyer/Freeimages.com

Brak ubezpieczenia, urlopu i jakichkolwiek praw pracowniczych - nic dziwnego, że umowy o dzieło nie cieszą się dobrą sławą wśród pracowników. Okazuje się jednak, że kwestia ubezpieczenia zdrowotnego nie zawsze prezentuje się tak tragicznie jak mogłoby się wydawać. Jak to zatem wygląda?

baner w treści – stały - 1

Umowa o dzieło a składki społeczne – informacje ogólne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowa o dzieło, uważana za umowę cywilnoprawną, nie powoduje powstania stosunku pracy. Oznacza to, iż przynajmniej w teorii, jest ona zawierana na równej stopie a w słowniku obu stron nie powinny pojawić się takie słowa jak „pracodawca” czy „pracownik”. Dodatkowo umowa dotyczy wykonania konkretnego dzieła, czyli czynności, w wyniku których zostanie uzyskany konkretny namacalny rezultat, np. szafka kuchenna, artykuł czy też rzeźba. W związku z tym zlecający wykonanie dzieła nie może narzucić miejsca jego wykonania, ponieważ jest to uzależnione od rodzaju rezultatu. W związku z powyższym do takich umów nie są przypisane obowiązkowe składki społeczne, w tym ta na ubezpieczenie zdrowotne. Powodem jest brak jakiejkolwiek zależności między stronami a cała umowa sprowadza się do dwóch kwestii: wykonania dzieła i zapłaty za nie.

CZYTAJ TAKŻE

Jak ubezpieczyć się w NFZ, gdy nie masz etatu? Poradnik dla przedsiębiorców i freelancerów

Mam umowę o dzieło – jakie ubezpieczenie zdrowotne powinienem wybrać?

Istnieją pewne wyjątki, dzięki którym mimo pracy na umowę o dzieło, będziemy mieli opłacane składki ZUS. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której umowa o dzieło jest zawarta z tym samym pracodawcą, z którym posiadamy podpisaną umowę o pracę. Wówczas będzie on zobowiązany do opłacania składek z obu tytułów. Innym rozwiązaniem jest dobrowolna składka ZUS. Może mieć ona dwie różne wartości. W chwili, gdy nasz dochód przekracza średnią krajową, wówczas będzie ona wynosić 10% z naszych dochodów. Jeśli zarabiamy mniej, wówczas będzie nas obowiązywała taka sama składka co przy innych formach umowy (9%). Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego koszty w całości pokrywa pracownik ze swoich dochodów. W związku z tym musi się on samodzielnie zgłosić do ZUS i podpisać z nim stosowną umowę, dzięki której zostaniemy objęci ubezpieczeniami społecznymi.

Czytaj także:

Składki na ubezpieczenie zdrowotne – sprawdź, ile Cię to kosztuje

Składki zdrowotne a pracodawca, czyli jak nie zbankrutować przez ubezpieczenia

Ubezpieczenie zdrowotne na własną rękę

Nie musimy decydować się na ZUS, szczególnie, że wysokość składek nie zawsze jest w zasięgu naszej kieszeni. Innym rozwiązaniem są prywatne ubezpieczenia, wśród których możemy wybrać te całkowicie podstawowe (ubezpieczenie medyczne) lub pakiety usług (np. ubezpieczenie od kosztów leczenia i ubezpieczenie medyczne). W tym wypadku możemy dostosować ofertę do naszych wymagań – zarówno finansowych, jak i zdrowotnych. Nie musimy bowiem od razu wykupywać pełnego pakietu ubezpieczeniowego, obejmującego najbardziej specjalistyczne badania diagnostyczne. Warto przed zakupem porównać oferty i dopytać się, co obejmuje dany pakiet.

Czytaj także: Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

Jak ubezpieczyć się dobrowolnie na NFZ, gdy nie masz etatu? Poradnik dla przedsiębiorców i freelancerów

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej