Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Aktualizacja:
Składka zdrowotna

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnego korzystania z publicznej służby zdrowia. Co najważniejsze, aby obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego został spełniony, nie wystarczy zgłosić osoby do NFZ, ale należy opłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne w terminie. Ile wynosi składka zdrowotna? Jaka jest podstawa jej naliczania? I w końcu - kto jest płatnikiem składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlega każdy pracownik, osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, dzieci, studenci i uczniowie, a także emeryci, renciści i osoby bezrobotne. Osoba ubezpieczona, czyli opłacająca składkę zdrowotną ZUS, dostaje możliwość korzystania z państwowych placówek medycznych, opieki szpitalnej czy chociażby rehabilitacji. Składka na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest raz do roku, a podstawą naliczania składki zdrowotnej jest miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w ostatnim kwartale poprzedniego roku.

Ile wynosi składka zdrowotna?

Na początku 2018 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku za czwarty kwartał 2017 roku. Jakie ma to znaczenie przy wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej? Decydujące. Podstawa wymiaru składki zdrowotnej obliczana jest właśnie na podstawie tego wynagrodzenia i stanowi nie mniej niż 75% jego sumy. Biorąc pod uwagę, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w ostatnim kwartale 2017 roku wynosiło 4739,91 zł, podstawa wymiaru kształtuje się na poziomie 3554,93. Zatem ile procent wynosi składka zdrowotna  ZUS? Tutaj wynosi ona 9% podstawy wymiaru.

Po przeliczeniu okazuje się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne od stycznia do grudnia 2018 roku wynosi dokładnie 319,94 zł.

W tym miejscu warto wspomnieć, że w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia ZUS, wysokość składki zdrowotnej (do końca września 2018 roku) wynosi 433,16 zł.

Czytaj także: Jak ubezpieczyć się dobrowolnie na NFZ, gdy nie masz etatu? Poradnik dla przedsiębiorców i freelancerów

Kto płaci ubezpieczenie zdrowotne?

Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza nas płatnik składki. W przypadku pracownika, składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie opłacana przez pracodawcę, w przypadku ucznia czy studenta – szkołę, a za osobę bezrobotną składkę zdrowotną płacić będzie urząd pracy. Warto jednak pamiętać, że jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, sami musimy zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne: to warto wiedzieć!

Składka zdrowotna ZUS jest miesięczna i niepodzielna. Co ciekawe, każda osoba ubezpieczona ma prawo zgłosić do ubezpieczenia członków swojej rodziny, a liczba zgłoszonych nie ma żadnego wpływu na wysokość ubezpieczenia zdrowotnego.

To co warto wiedzieć to fakt, że jeśli osoba ubezpieczona uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne musi być opłacona z każdego tytułu osobno.

W tym wszystkim jest jednak coś optymistycznego – składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne możemy odliczyć od podatku. Podatnik ma prawo do odliczenia 7,75% z podstawy wymiaru na ubezpieczenie zdrowotne, co w 2018 roku daje 275,51 zł.

Czytaj także: Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

Składka zdrowotna przedsiębiorcy: o tym trzeba pamiętać!

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność zobowiązany jest do odprowadzania składek ZUS za siebie i za zatrudnionych pracowników. Obowiązek ten powstaje w dniu rozpoczęcia wykonywania działalności. Wcześniej wspominaliśmy o tym, że dopiero terminowe opłacenie składek skutkuje spełnieniem obowiązku ubezpieczenia. A co w sytuacji gdy pracodawca usiłuje uniknąć tego obowiązku lub spóźnia się z zapłatą składki zdrowotnej? Po pierwsze, ZUS naliczy odsetki, a ich wysokość będzie uzależniona od czasu spóźnienia. Tutaj jednak warto pamiętać o tym, że przedsiębiorca jest zobowiązany do samodzielnego naliczania odsetek i dopłaty ich do standardowej składki. To jednak nie wszystko – ZUS ma prawo nałożyć na przedsiębiorcę karę w postaci dodatkowej opłaty w wysokości 100% nieopłaconych składek.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdzamy, czy prywatna opieka jest korzystniejsza

Podsumowanie

  1. Wysokość składki zdrowotnej ustalana jest raz do roku, a podstawą jej naliczania jest miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w ostatnim kwartale poprzedniego roku.
  2. Składka zdrowotna przedsiębiorcy w 2018 roku wynosi 319,94 zł.
  3. W 2018 roku podatnik ma prawo do odliczenia 275,51 zł od podatku.
  4. Za nieterminową opłatę składki zdrowotnej grożą kary pieniężne, które mogą spowodować nawet podwojenie wysokości składki.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej