Umowa zlecenie a składki ZUS: co daje umowa zlecenie?

Aktualizacja:
umowa zlecenie a zus

Według danych na koniec 2017 roku, ponad milion Polaków pracuje na zleceniu. Choć nieraz zapowiadano już koniec „śmieciówek”, te wciąż cieszą się ogromną popularnością. Szczególnie wśród pracodawców. A jak wygląda to ze strony pracowników? Czy za taką osobę odprowadzane są składki ZUS? Czy pracownik zatrudniony na umowę zlecenie ma takie same prawa do opieki zdrowotnej jak ten pracujący na umowę o pracę?

Umowa zlecenie to spore korzyści dla pracodawcy. Dla pracownika już niekoniecznie. Kwestią, która spędza sen z powiek osobom zatrudnionym na umowę zlecenie są na przykład kwestie ubezpieczenia. Opłacanie składek ZUS w tym przypadku zależy od dwóch czynników. Wpław na to ma przede wszystkim to, z kim dana umowa została podpisana oraz na jaką kwotę opiewa. Inaczej będzie wyglądało to w sytuacji, gdy umowa zlecenie będzie Twoim jedynym źródłem dochodu, inaczej, kiedy będziesz miał na przykład dwie umowy zlecenia, a jeszcze inaczej, kiedy będzie ona dodatkiem do klasycznej umowy o pracę.

Co to jest umowa zlecenie?

Umowa zlecenie jest umową o wykonanie określonych czynności. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego jest to umowa zawierana na czas określony i dotycząca najczęściej konkretnej usługi. Podpisywana jest pomiędzy zleceniodawcą, czyli pracodawcą, a zleceniobiorcą, czyli osobą, która daną czynność ma wykonać. To właśnie poprzez podpisanie umowy zlecenie zobowiązujesz się do wykonania wyszczególnionych w niej czynności. A jak wygląda oskładkowanie umów zleceń?

Jakie składki odprowadzane są przy umowie zleceniu?

Na początek, dla uspokojenia – jako osoba zatrudniona na zleceniu nie jesteś pozbawiony świadczeń społecznych. Każdy pracodawca ma obowiązek zgłoszenia swojego pracownika do ZUS. Co daje umowa zlecenie? Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu. Ale to nie wszystko! Rozwiewając jedną z najczęściej pojawiających się obaw: umowa zlecenie a ubezpieczenie zdrowotne – czy obejmuje? Jak najbardziej! Umowa zlecenie podlega także obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe w przypadku zleceń jest to z kolei dobrowolne ubezpieczenie, które może zostać opłacane na Twój wniosek.

Jedna umowa zlecenie a ZUS

Na warsztat weźmy zatem przypadek, kiedy umowa zlecenie jest Twoim jedynym źródłem dochodu, a co za tym idzie – jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych. W takiej sytuacji, podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, zdrowotnemu i wypadkowemu. W kwestii tego ostatniego – obowiązkowe jest ono tylko w sytuacji, gdy praca wykonywana jest w siedzibie firmy.

Czytaj także: Jak ubezpieczyć się w NFZ lub prywatnie?

Dwie umowy zlecenia a ZUS

Teraz przyjrzyjmy się sytuacji, w której pracownik ma na przykład dwie umowy zlecenia. Kto w takim przypadku odprowadza składki? Czy wszystkie umowy zlecenia są ozusowane? Jeśli zatrudniony jesteś w kilku firmach na podstawie umowy zlecenia, pamiętaj, że w tym przypadku nie ma obowiązku opłacania składek ze wszystkich tych umów, a tylko z pierwszego zlecenia. Pracownik posiadający kilka zleceń podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu tylko z jednej umowy, natomiast ubezpieczenie zdrowotne pozostaje ubezpieczeniem obowiązkowym w przypadku każdej umowy zlecenie.

Umowa zlecenie z własnym pracodawcą

W dosyć szczególnej sytuacji są osoby, które podpisują umowę zlecenie z własnym pracodawcą. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli jesteś zatrudniony w danej firmie na etacie, a dodatkowo współpracujesz z tą samą firmą na zleceniu, każda Twoja umowa podpisana z własnym pracodawcą będzie ozusowana. W tym przypadku składki na ubezpieczenia społeczne naliczane będą od zsumowanego przychodu z obu umów.

Czytaj także: Jak ubezpieczyć nianię?

Umowa o pracę a umowa zlecenie u różnych pracodawców

Na koniec zostawiliśmy równie popularny przypadek. Załóżmy, że w jednej firmie jesteś zatrudniony na podstawie umowy u pracę. Standardowo, składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne są za Ciebie odprowadzane. W międzyczasie podpisujesz umowę zlecenie z innym pracodawcą. Co w takiej sytuacji? Jeśli Twoje wynagrodzenie w pierwszej firmie jest równe co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu, wówczas ze zlecenia podlegasz tylko obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Czytaj także: Ubezpieczenie od pracodawcy a ochrona pracownika

Umowa zlecenie: to warto wiedzieć!

Najczęściej pojawiającą się wątpliwością, obok tej dotyczącej składki zdrowotnej na umowie zlecenie, jest kwestia rozliczenia zleceń. Czy z umowy zlecenie trzeba się rozliczać? Jeśli jesteś zatrudniony na umowie o charakterze cywilnoprawnym, zarobki z tej umowy będziesz musiał rozliczyć z urzędem skarbowym. Dochody, które osiągnąłeś podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej – 18 i 32%. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy miesięczne dochody z umowy zlecenia od jednego płatnika nie przekroczyły 200 zł – wówczas nie muszą być one uwzględnianie w Twojej deklaracji PIT.

Podsumowanie

  1. Każdy pracodawca ma obowiązek zgłoszenia swojego pracownika do ZUS. Dotyczy to także wszystkich tych, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy zlecenia.
  2. Osoba wykonująca pracę na umowie zlecenie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i co najważniejsze - zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest ubezpieczeniem dobrowolnym.
  3. Zarobki z umowy zlecenia trzeba rozliczyć z urzędem skarbowym.
  4. Płatnikiem składek jest zleceniodawca, czyli pracodawca. Jest on zobowiązany do obliczania i potrącania należnych składek z dochodu zleceniobiorcy. Wysokość składki obliczana jest od wysokości dochodu.
  5. Ubezpieczeniom społecznym nie podlegają uczniowie oraz studenci, który nie ukończyli 26. roku życia.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej