Ubezpieczenie lekowe sprawia, że leki przepisywane nam na receptę są tańsze, ponieważ część ich kosztów pokrywa ubezpieczyciel. Opłaca się więc tym, dla których wydatki w aptece stanowią sporą część domowego budżetu. Choć i tu są pewne obostrzenia.
Jak ustaliła firma badawcza PMR, aż 35% wydatków na zdrowie, pochodzi z prywatnych kieszeni Polaków (dane za 2014 rok). Funkcjonujemy coraz bardziej świadomie, bardziej interesujemy się stanem swojego zdrowia, żyjemy dłużej, dłużej chcemy też pozostać aktywni i czynni zawodowo – dlatego częściej leczymy nasze dolegliwości i przy pomocy farmakologii staramy się powrócić do pełnej sprawności.
Zakup ubezpieczenia lekowego w Polsce wydaje się mieć jeszcze jedno uzasadnienie. W naszym kraju udział pacjentów w opłacaniu leków przepisywanych na receptę wynosi 40% (źródło: Pharmaexpert, 2015) i jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Mówiąc prościej: za leki płacimy więcej niż mieszkańcy innych państwa. Koszt leków jest z resztą jednym z głównych czynników, który sprawia, że pacjenci w Polsce rezygnują z ich zakupu – robi to nawet 25% chorych (dane GUS za 2012 rok).
Czytaj także: Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – co mamy do wyboru?
Ubezpieczenie lekowe – gdzie je kupić?
Choć w wielu krajach europejskich ubezpieczenia lekowe są dostępne od dawna, w Polsce taka opcja pojawiła się dopiero przed kilkoma laty. W 2012 polisę lekową wprowadziło na rynek ubezpieczeń PZU, początkowo, jako część grupowego ubezpieczenia pracowników.
W ostatnich latach ubezpieczenie lekowe zaczęło pojawiać się w ofercie pracodawców, jako dodatkowy benefit – obok karnetu sportowego czy prywatnego ubezpieczenia medycznego. Zamysł pracodawców jest tu konkrety – wsparcie finansowe na zakup leków ma sprawić, że pracownik wykupi receptę w całości, doprowadzi leczenie do końca i nie zachoruje na nowo zbyt szybko.
Jak działa ubezpieczenie lekowe?
Ubezpieczony, wraz z zakupem polisy, otrzymuje specjalną kartę, którą płaci za leki w sposób bezgotówkowy. Może też zapłacić za farmaceutyki pieniędzmi, wziąć rachunek i na jego podstawie uzyskać od ubezpieczyciela zwrot.
Chłodzimy jednak zapał tych, którzy uważają, że ubezpieczenie lekowe to oszczędne rozwiązanie dla przewlekle chorych, korzystających ze stałej farmakoterapii. Czytając dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia dowiemy się, że każda polisa ma ograniczenia, co oznacza że ubezpieczyciel będzie nam zwracał pieniądze wydane na leki, tylko do pewnej kwoty.
Czytaj także: Wydatki na zdrowie. Ile dopłacamy za prywatne leczenie?
Polisa lekowa – przegląd ofert
Polisę lekową możemy kupić zarówno w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych, jak i razem z prywatnym ubezpieczeniem medycznym. W ofercie są m.in.:
- PZU w Aptece – ubezpieczenie indywidualne, kupowane przy okazji kontynuowania polisy na życie, daje 80% dofinansowania do leków na receptę. Dostępne jest w dwóch opcjach – Antybiotyk (dofinansowanie na antybiotyki, w sumie 2700 pozycji) lub Cztery Pory Roku (dofinansowanie leków na choroby sezonowe w sumie 3200 pozycji). Ubezpieczony może okazać kartę lekową w jednej z 7000 aptek w całej Polsce, albo rozliczyć się z PZU na podstawie rachunków i zgłoszenia przez aplikację mobilną lub stronę internetową.
- Grupa LUXMED – ubezpieczenie lekowe to część Grupowego Ubezpieczenia Zdrowotnego Panaseus. Posiadający je pacjent płaci 3 lub 5 złotych za każde opakowanie leku. Ubezpieczony może skorzystać z Indywidualnej Kartu Ubezpieczeniowej, która pozwala na zakup leku ze zniżką w sieci 5500 aptek w całej Polsce, ewentualnie, wypełniając specjalny formularz i okazując rachunki ubezpieczycielowi, w przypadku wybrania formy gotówkowej.
Prywatny pakiet medyczny – ubezpieczenie lekowe
Zwrot kosztów leków bywa także czasami możliwy w ramach posiadanych pakietów medycznych. Nawet jeśli nie zawierają one takiej opcji, pozwalają oszczędzić na kosztach leczenia. Koszt takiego pakietu to często kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a więc sporo mniej niż nawet jedna prywatna wizyta lekarska.
Czytaj także: NFZ – bezpłatnie, ale byle jak. Darmowa służba zdrowia to mit?
Aby skalkulować pakiet dla siebie, przejdź do naszej porównywarki:
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.