NFZ - bezpłatnie, ale byle jak. Darmowa służba zdrowia to mit?

Aktualizacja:
darmowa_sluzba_zdrowia

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę płaci w Polsce składki na ubezpieczenie zdrowotne. Osoby samozatrudnione mogą ubezpieczyć się na własną rękę. Miesięczna opłata wynosi obecnie około 380 zł. Wysokość składek to dla wielu poważny koszt. Czy jeżeli coś się stanie, ubezpieczenie zapewni nam odpowiednią opiekę ze strony NFZ-u? Darmowa służba zdrowia to mit?

Darmowa służba zdrowia? Koszyk gwarantowany nie taki gwarantowany

Zakres świadczeń, z których mogą skorzystać osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym jest szeroki. Nie zawiera przede wszystkim zabiegów czysto estetycznych, jak operacje plastyczne. Wyjątkiem są przypadki, w których do takich zabiegów występuje wskazanie medyczne.

Zasadniczym problemem polskiej służby zdrowia jest przede wszystkim dostępność do gwarantowanych świadczeń i ich jakość.

Wielomiesięczne kolejki lub… prywatna opieka 

Niestety to wcale nie przesada. Oczekiwanie na wizytę u lekarzy specjalistów, zabiegi i bardziej zaawansowane badania może potrwać nawet kilka lat.

Na endoskopię i rezonans magnetyczny nierzadko trzeba czekać rok – a wiadomo przecież, że są to badania, które pozwalają między innymi wykluczyć raka. Czekanie w takim wypadku kilka miesięcy na diagnostykę poważnie zmniejsza szanse pacjenta na przeżycie.

Ogromne problemy z dostaniem się do lekarza mają osoby chore na tarczycę. W ich przypadku dopasowanie odpowiedniej dawki leku decyduje o jakości życia. Na wizytę trzeba zazwyczaj czekać od roku do dwóch lat. Łatwo sobie wyobrazić, ile w takich warunkach może zająć ustalenie prawidłowej porcji lekarstwa.

Nawet ponad dziesięć lat – to okres oczekiwania na wiele zabiegów chirurgicznych, np. umożliwiających prawidłowe chodzenie.

Takie przykłady można mnożyć w nieskończoność. Dlatego osoby, które mogą sobie na to pozwolić, pomimo ubezpieczenia w NFZ, płacą za potrzebne badania prywatnie. Płacą, ale płaczą.

Koszty zależą od indywidualnego przypadku. Przykładowo prywatna wizyta u endokrynologa to nawet 180 zł. Do tego trzeba dodać USG tarczycy (kolejne 100 zł) i badania laboratoryjne (około 60 zł). W ten sposób koszt jednej wizyty to w przybliżeniu 340 zł z naszego domowego budżetu.

– Niestety każdorazowa prywatna wizyta u specjalisty to ponad sto złotych. Gdy zaczyna się coś dziać, takich wizyt jest znacznie więcej. Warto wtedy rozważyć zakup ubezpieczenia zdrowotnego, bo część kosztów pokrywa pakiet, a na wiele świadczeń mamy zniżkę. Oczywiście problemem jest fakt, że placówki w ramach prywatnych ubezpieczeń medycznych nie są dostępne w całej Polsce. W najlepszym położeniu są mieszkańcy dużych miast. Jednak rynek prywatnych ubezpieczeń wobec rosnącej niewydolności systemu państwowego, będzie rósł, a placówki będą się sukcesywnie pojawiały i w małych ośrodkach – tłumaczy Łukasz Leus, ekspert ubezpieczeniowy Punkta.

Niska jakość obsługi

Pacjentów bardzo często zniechęca również niska jakość obsługi podczas wizyt na NFZ.

Z przykrością trzeba stwierdzić, że wielu lekarzy inaczej traktuje chorych, którzy przychodzą do nich na NFZ, a inaczej tych, którzy korzystają z ich usług prywatnie.

„Dwa razy poszłam na wizytę do ginekologa na NFZ. W pierwszym przypadku pani była wyjątkowo nieprzyjemna. Zapisała mi bardzo drogi lek. W aptece okazało się, że jest o połowę tańszy zamiennik o takim samym składzie. Za drugim razem było jeszcze gorzej. Gdy siedziałam na krześle gotowa do badania, do gabinetu weszła pielęgniarka i zaczęła chodzić po pokoju. Na dodatek lekarz w bardzo niedelikatny sposób, nie uprzedzając mnie o tym, pobrał próbkę do cytologii. Czułam się upokorzona. Od tej pory chodzę do ginekologa tylko prywatnie” – mówi pani Kasia z Warszawy.

Niestety, takie zachowanie to wcale nie rzadkość.

Za darmo, ale byle jak i nie wszystko 

„Bardzo bolał mnie ząb, więc poszedłem do dentysty. Dentystka przerwała zabieg w pewnym momencie i powiedziała, że to wszystko, co może dla mnie zrobić na NFZ. Za resztę muszę zapłacić z własnej kieszeni” – żali się z kolei pan Krzysztof z Wrocławia.

Prywatne leczenie zębów to naprawdę duży wydatek. Za zaplombowanie małej dziurki zapłacimy nawet ponad 120 zł. Skorzystanie w tym przypadku z wizyty na NFZ wydaje się dobrym pomysłem, prawda?

Warto jednak pamiętać, że na dobre plomby pacjent może liczyć tylko przy problemach z trzema przednimi zębami (od jedynki do trójki), pozostałe dentysta na NFZ zapełni amalgamatem.

Nie ma również co liczyć na leczenie kanałowe wszystkich zębów. NFZ pokryje koszty tylko za dwanaście przednich, za resztę trzeba zapłacić samemu.

Nic więc dziwnego, że większość pacjentów unika dentystów jak ognia, albo płaci niebotyczne sumy za prywatne wizyty.

Możesz iść do lekarza, ale nie będzie Cię stać na wykupienie leków

Od stycznia tego roku obowiązuje nowa lista leków refundowanych przez NFZ. Jak zwykle zmiany wzbudziły wiele emocji.

Na listę ponownie nie trafiły leki inkretynowe, które znacząco mogą wpłynąć na jakość oraz długość życia osób chorujących na cukrzycę typu 2.

Bez refundacji wielu diabetyków nie stać na leczenie (miesięczny koszt może przekraczać 600 zł).

Decyzja osób układających listę dziwi tym bardziej, gdy zdamy sobie sprawę z powszechności zjawiska. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 miliony ludzi.

Następstwa choroby bardzo często powodują niezdolność do pracy i przejście na rentę. Inwestycja w leki dla cukrzyków mogłaby pomóc dłużej utrzymać ich na rynku pracy. W rezultacie spowodowałoby to znaczne oszczędności dla państwa.

Refundacja leków inkretynowych to standard w innych krajach. W Polsce diabetycy z cukrzycą typu 2 muszą się niestety leczyć na własną rękę. A to oczywiście tylko jeden z wielu przykładów!

NFZ nie refunduje wielu rzadkich chorób 

NFZ nie refunduje również leczenia wielu rzadkich schorzeń. Dobrymi przykładami są tutaj choroba Leśniowskiego-Crohna oraz pęcherzowe oddzielenie naskórka.

Lek na chorobę Leśniowskiego-Crohna jest refundowany tylko w niewielu przypadkach. Refundację dostaną dzieci, które brały lek dłużej niż rok. Aby dostać zastrzyk, muszą najpierw spędzić trzy dni w szpitalu.

Bardzo źle wygląda również sytuacja osób chorujących na pęcherzowe oddzielenie naskórka. Choroba jest niezwykle bolesna i chorzy muszą korzystać z bardzo dużej liczby opatrunków. Tymczasem od stycznia ich koszty wzrosły w niektórych przypadkach nawet siedmiokrotnie.

Na liście został obecnie tylko jeden rodzaj darmowego opatrunku. Kolejne podrożały. Sytuacja pogarsza się z każdym rokiem.

Wielu rodziców (chorują głównie dzieci) nie stać na tak kosztowe leczenie (nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie). Muszą prosić o pomoc z zewnątrz.

Tam, gdzie zawodzi NFZ, pomagają fundacje 

O tym, że NFZ w wielu przypadkach zawodzi, można się przekonać, wchodząc na strony fundacji, jak siepomaga.pl. Właśnie takie miejsca są dla wielu Polaków ostatnią szansą na poprawienie komfortu, a nawet przedłużenie życia swojego i swoich  bliskich. Można tutaj przeczytać o wielu bardzo dramatycznych historiach.

Niektórzy zbierają na drogą operacje ratującą życie lub zdrowie. Inni na leki, które nie są refundowane przez NFZ. Jeszcze kolejni na rehabilitacje, która może przywrócić im sprawność.

Każda z tych osób wykorzystała już wszystkie możliwości darmowej służby zdrowia. Teraz ich los zależy od szczodrości i empatii obcych ludzi.

Na stronie wyskakują profile chorych na rdzeniowy zanik mięśni, których nie stać na rehabilitacje, pani, która choruje na białaczkę i zbiera na Imbruvicę – lek nierefundowany w Polsce. Jest też ogromna liczba próśb rodziców odkładających na operacje dla swoich dzieci. Jedni potrzebują na zabieg oka, które w Polsce można tylko usunąć, inni na operacje nóg swojej córki, które polscy lekarze chcą amputować.

„Codziennie patrzysz na cierpienie swojego dziecka i nie możesz mu pomóc. To najgorsze doświadczenie w moim życiu” – mówi pani Kasia, mama chorego Krzysia.

Dlaczego tak jest? 

Problemy NFZ wynikają przede wszystkim z niedofinansowania. Zajmujemy 36. z 44 miejsc pod kątem pieniędzy przeznaczanych na służbę zdrowia. Tak przynajmniej wynika z danych Health at Glance 2015. Niestety polskich obywateli w większości nie stać na podniesienie składek zdrowotnych.

Nadzieją może być lepsze zarządzanie pieniędzmi w przyszłości.

 

Podsumowanie

  1. Obecna sytuacja NFZ prowadzi do tego, że osoby, które mogą sobie na to pozwolić i tak chodzą do lekarzy specjalistów prywatnie. Prywatnie płacą też za badania diagnostyczne i zabiegi.
  1. Pacjenci, których nie stać na taki luksus, czekają w niekończących się kolejkach. Często z braku środków nie mają szans na odpowiednie leczenie. W takim przypadku pozostaje im pomoc fundacji.
  1. Niektórzy, i nie jest to odosobniony przypadek, nie wykupują potrzebnych leków, doprowadzając tym samym swoje zdrowie do jeszcze gorszego stanu.
  1. Z tego wszystkiego można wysunąć jeden, bardzo przykry wniosek - choć służba zdrowia w Polsce jest teoretycznie darmowa (oczywiście po opłaceniu składek), chorowanie wiąże się często z dużymi kosztami dodatkowymi i nie każdego Polaka na to stać.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej