Ceny ubezpieczenia OC wzrosły w ostatnim roku o około 22 %. Różnica jest na tyle odczuwalna, że większość kupujących szuka przede wszystkim najtańszej oferty na OC. Na co jeszcze zwracamy uwagę?
W tym roku najdrożej za OC płacą mieszkańcy Warszawy i Wrocławia (średnio 1513 i 1428 zł), a kwota składki prawie wszędzie przewyższa 1000 zł. To spory wydatek, zwłaszcza, że jeszcze rok temu w wielu miejscach średnia kwota składki na OC oscylowała w okolicy 800 – 900 zł.
Trudno się więc dziwić, że wśród prawie 1000 ankietowanych przez Punkta konsumentów, około 85 % deklaruje, że najważniejszym czynnikiem przy wyborze ubezpieczenia ( OC lub OC i AC) jest dla nich cena.
Inne argumenty wydają się być marginalne.
Więcej o cenach polis OC czytaj także tutaj.
Jak Polacy wybierają OC?
Ubezpieczenia to dla wielu z nas temat dość skomplikowany, dlatego klienci doceniają doradztwo i fachową pomoc przy zakupie ubezpieczenia.
Chętnie korzystamy z pomocy agenta i call center, ale uczymy się także porównywać oferty przez Internet, korzystając w razie potrzeby ze wsparcia doradcy, który wyjaśnia niejasności i pomaga podjąć dobrą decyzję.
W sytuacji, w której to cena jest podstawowym kryterium wyboru, porównywanie ofert i zakup za pośrednictwem serwisów on line wydaje się być oczywistym wyborem, zwłaszcza że coraz chętniej stawiamy na udogodnienia przy zakupie, takie jak możliwość płatności kartą czy szansa załatwienia sprawy w czasie weekendu, poza godzinami pracy standardowych agencji.
Czytaj także: Coraz mądrzej wybieramy ubezpieczenia
Przywiązani do tradycji?
Polak od zawsze ma ubezpieczenie w PZU, zaprzyjaźnioną agentkę w okolicy spożywczego, a do zmiany podchodzi nieufnie?
Ze wspomnianych badań ankietowych wynika, że nie jesteśmy wcale takimi tradycjonalistami, jak mogłoby się wydawać i że także w obszarze usług finansowych i ubezpieczeń, podążamy za nowoczesnością – mówi Ewa Olczak, Customer Success Manager w Punkta.
Co prawda niewielka (około 6 %) część konsumentów deklaruje przywiązanie do oferty konkretnego ubezpieczyciela, znajomego agenta, czy niechęć do zmiany, wypowiadania umowy i nadmiernych formalności z tym związanych, ale w sytuacji gdy uzyskamy konkurencyjną cenę, jesteśmy skłonni do podjęcia koniecznego wysiłku i wyboru opcji korzystniejszej pod względem ekonomicznym i użytkowym. W całym tym procesie pomaga zresztą wykwalifikowany doradca – dodaje.
Co z OC w 2018?
Zmiany w cenach OC nadal są możliwe, ale wzrosty nie powinny być już tak spektakularne jak w latach ubiegłych. Nie oznacza to jednak, że możemy spać spokojnie.
Z pewnością warto nadal porównywać ceny i uważnie sprawdzać oferty ubezpieczycieli, ponieważ propozycje poszczególnych towarzystw mogą różnić się na tyle znacząco, że wybierając tańszą ofertę ubezpieczenia OC, mimo trendów zwyżkowych, zupełnie nie odczujemy podwyżki, a nawet zapłacimy mniej niż w latach poprzednich.
Czytaj także: Finanse pod pantoflem – Citi Handlowy zagląda Polakom do portfeli, ogląda budżet domowy i sprawdza kto nim zarządza
Badanie ankietowe zostało wykonane przez Punkta w okresie: październik 2017 i objęło 1000 kierowców zainteresowanych lub kupujących ubezpieczenie za pomocą porównywarki Punkta.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Znasz Moto Doradcę? Wspólnie z mfind podpowie, co musisz wiedzieć o OC / AC. Oglądaj i szukaj niespodzianek!
Prognozy mówią, że w 2022 roku już co drugą złotówkę będziemy wydawać w internecie. Co Polacy kupują online i ile wydają na zakupy online? Czy są jeszcze branże, które nie rozwinęły sprzedaży w internecie?
Blisko co dziesiąty Polak nie ma żadnego ubezpieczenia. Większość z nas uważa, że są one za drogie, ale spore grono osób celowo nie ubezpiecza się twierdząc, że wszelkie ryzyko podejmuje świadomie, albo ochrony nie potrzebuje ze względu na swój styl życia. Więc jak to z nami jest? Czy lubimy ryzyko? A jeśli tak, to czy nasze upodobania przekładają się na nasze decyzje dotyczące ubezpieczeń?
Co decyduje o tym, że kupujemy ubezpieczenie w PZU, Link4, czy AXA? Jest to cena, nasze przyzwyczajenia, czy może marka towarzystwa? Gdzie Europejczycy najczęściej kupują ubezpieczenia? W artykule piszemy o tym, czym kierują się klienci decydując się na zakup ubezpieczenia w konkretnym towarzystwie oraz dlaczego porównywarka ubezpieczeniowa odpowiada na potrzeby nowoczesnego konsumenta.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.