To jeszcze nie koniec podwyżek OC? Porównanie cen OC po trzecim kwartale 2017 roku

Aktualizacja:
średnie ceny OC po trzecim kwartale 2017

Po niewielkim spadku średnich cen OC w czerwcu i lipcu, następne dwa miesiące przyniosły niestety kolejne podwyżki. Dobrą wiadomością jest fakt, że dynamika wzrostu cen spadła. Pod koniec trzeciego kwartału 2017 roku kierowcy w Polsce płacili za obowiązkowe ubezpieczenie OC średnio 1169 zł.

W podsumowaniu średnich cen OC w II kwartale 2017 roku z przyjemnością informowaliśmy, że po raz pierwszy od wielu miesięcy odnotowaliśmy spadek średnich cen OC. Choć nie były one znaczące, odpowiednio o 1 i 24 złote, to mieliśmy nadzieję, że trend ten utrzyma się także w trzecim kwartale. Tak się jednak nie stało, choć średnia wartość ubezpieczenia OC wciąż nie przekracza 1200 złotych.

Średnie ceny OC po trzecim kwartale 2017 – wrzesień droższy, ale o ile?

Na przykładzie ponad 120 tys. kalkulacji wykonanych w naszym kalkulatorze OC/AC okazało się, że średnie ceny OC we wrześniu bieżącego roku były o 22% wyższe, niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Jeśli porównamy natomiast samo tempo wzrostu cen w III kwartale, to w ubiegłym roku w okresie lipiec-wrzesień wzrosły one o 16%. Z kolei w tym roku od lipca średnia cena OC wzrosła o zaledwie 1%.

średnia cena OC III kwartał 2017

Co ciekawe, średnie ceny OC w III kwartale tego roku były wyjątkowo niestabilne. Po wzroście cen w sierpniu (1187 zł), we wrześniu ponownie odnotowaliśmy niewielki spadek, do poziomu 1169 zł.

Warszawa z najdroższym OC w Polsce

Zarówno w I jak i II kwartale to mieszkańcy Wrocławia płacili najwięcej za OC. Tym razem jednak sytuacja się zmieniła i jak pokazuje poniższe zestawienie, najwyższe rachunki za to ubezpieczenie w III kwartale otrzymywali kierowcy z Warszawy (1512 zł). Tuż za nimi uplasowali się właściciele aut z Wrocławia i Gdańska (odpowiednio 1428 i 1372 zł). Z kolei najmniej za ubezpieczenie OC płacą kierowcy z Zielonej Góry, Rzeszowa i Katowic. We wszystkich tych miastach średnie ceny tych polis nie przekraczają 1000 złotych.

średnie ceny OC w miastach wojewódzkich III kwartał 2017

Olsztyn i Opole z największym wzrostem średnich cen OC

W naszej analizie porównaliśmy także wzrost cen w poszczególnych miastach wojewódzkich w III kwartale 2016 i 2017 roku. W porównaniu do cen z września 2016, największą podwyżkę odnotowaliśmy w Olsztynie i Opolu (o 36%). Tuż za nimi uplasowały się Lublin i Gorzów Wielkopolski, gdzie ceny wzrosły o 33%. Zaskoczeniem dla nas okazały się średnie ceny OC w Katowicach, Zielonej Górze i Kielcach. Ceny w tych miastach nie wzrosły, lecz spadły w porównaniu z wartościami, jakie odnotowaliśmy w ubiegłym roku! Największy spadek cen, bo aż o 6%, miał miejsce w Katowicach.

Wzrost cen OC w miastach wojewódzkich III kwartał 2017

 

Co dalej z cenami ubezpieczeń OC?

Powody, dla których ceny OC rosną, są powszechnie znane. Przyczyniły się do tego takie czynniki, jak wojna cenowa pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi, rosnąca liczba wypadków drogowych, a także coraz wyższe kwoty odszkodowań – nie tylko za straty materialne, lecz także zdrowotne.

Jednak czy obniżka cen w trzech miastach, jak również wahania średnich cen OC w skali całego kraju zwiastują koniec dalszych podwyżek? – Jest to mało prawdopodobne. Jak jednak widzimy tempo wzrostu cen obowiązkowego ubezpieczenia OC znacznie spadło. Na koniec pierwszego kwartału kierowcy płacili za tę polisę o 45% więcej niż rok wcześniej, w połowie roku było to już 37%, a teraz wynik ten wyniósł już tylko 22%. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczyciele w Polsce będą zwiększać udział odszkodowań osobowych w wypłatach ogółem, co pociągnie za sobą dalsze podwyżki. Nie będą one jednak aż tak odczuwalne jak choćby rok temu – wyjaśnia Bartosz Salwiński, współzałożyciel kalkulatora OC/AC Punkta.pl.

Podsumowanie

  1. W porównaniu z wrześniem 2016 roku, we wrześniu 2017 roku ceny OC wzrosły średnio o 22%
  2. W III kwartale 2017 r. podwyżki utrzymały się na niskim poziomie, zaledwie 1%
  3. W Warszawie kierowcy płacą za polisy najwięcej, aż 1512 złotych
  4. Największe podwyżki względem II kwartału 2016 roku odnotowaliśmy w Olsztynie i Opolu - o 36%
  5. Kierowcy powinni się spodziewać kolejnych podwyżek, ale już nie tak gwałtownych jak w ubiegłym roku


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej