To jeszcze nie koniec podwyżek OC? Porównanie cen OC po trzecim kwartale 2017 roku

Aktualizacja:
średnie ceny OC po trzecim kwartale 2017

Po niewielkim spadku średnich cen OC w czerwcu i lipcu, następne dwa miesiące przyniosły niestety kolejne podwyżki. Dobrą wiadomością jest fakt, że dynamika wzrostu cen spadła. Pod koniec trzeciego kwartału 2017 roku kierowcy w Polsce płacili za obowiązkowe ubezpieczenie OC średnio 1169 zł.

W podsumowaniu średnich cen OC w II kwartale 2017 roku z przyjemnością informowaliśmy, że po raz pierwszy od wielu miesięcy odnotowaliśmy spadek średnich cen OC. Choć nie były one znaczące, odpowiednio o 1 i 24 złote, to mieliśmy nadzieję, że trend ten utrzyma się także w trzecim kwartale. Tak się jednak nie stało, choć średnia wartość ubezpieczenia OC wciąż nie przekracza 1200 złotych.

Średnie ceny OC po trzecim kwartale 2017 – wrzesień droższy, ale o ile?

Na przykładzie ponad 120 tys. kalkulacji wykonanych w naszym kalkulatorze OC/AC okazało się, że średnie ceny OC we wrześniu bieżącego roku były o 22% wyższe, niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Jeśli porównamy natomiast samo tempo wzrostu cen w III kwartale, to w ubiegłym roku w okresie lipiec-wrzesień wzrosły one o 16%. Z kolei w tym roku od lipca średnia cena OC wzrosła o zaledwie 1%.

średnia cena OC III kwartał 2017

Co ciekawe, średnie ceny OC w III kwartale tego roku były wyjątkowo niestabilne. Po wzroście cen w sierpniu (1187 zł), we wrześniu ponownie odnotowaliśmy niewielki spadek, do poziomu 1169 zł.

Warszawa z najdroższym OC w Polsce

Zarówno w I jak i II kwartale to mieszkańcy Wrocławia płacili najwięcej za OC. Tym razem jednak sytuacja się zmieniła i jak pokazuje poniższe zestawienie, najwyższe rachunki za to ubezpieczenie w III kwartale otrzymywali kierowcy z Warszawy (1512 zł). Tuż za nimi uplasowali się właściciele aut z Wrocławia i Gdańska (odpowiednio 1428 i 1372 zł). Z kolei najmniej za ubezpieczenie OC płacą kierowcy z Zielonej Góry, Rzeszowa i Katowic. We wszystkich tych miastach średnie ceny tych polis nie przekraczają 1000 złotych.

średnie ceny OC w miastach wojewódzkich III kwartał 2017

Olsztyn i Opole z największym wzrostem średnich cen OC

W naszej analizie porównaliśmy także wzrost cen w poszczególnych miastach wojewódzkich w III kwartale 2016 i 2017 roku. W porównaniu do cen z września 2016, największą podwyżkę odnotowaliśmy w Olsztynie i Opolu (o 36%). Tuż za nimi uplasowały się Lublin i Gorzów Wielkopolski, gdzie ceny wzrosły o 33%. Zaskoczeniem dla nas okazały się średnie ceny OC w Katowicach, Zielonej Górze i Kielcach. Ceny w tych miastach nie wzrosły, lecz spadły w porównaniu z wartościami, jakie odnotowaliśmy w ubiegłym roku! Największy spadek cen, bo aż o 6%, miał miejsce w Katowicach.

Wzrost cen OC w miastach wojewódzkich III kwartał 2017

 

Co dalej z cenami ubezpieczeń OC?

Powody, dla których ceny OC rosną, są powszechnie znane. Przyczyniły się do tego takie czynniki, jak wojna cenowa pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi, rosnąca liczba wypadków drogowych, a także coraz wyższe kwoty odszkodowań – nie tylko za straty materialne, lecz także zdrowotne.

Jednak czy obniżka cen w trzech miastach, jak również wahania średnich cen OC w skali całego kraju zwiastują koniec dalszych podwyżek? – Jest to mało prawdopodobne. Jak jednak widzimy tempo wzrostu cen obowiązkowego ubezpieczenia OC znacznie spadło. Na koniec pierwszego kwartału kierowcy płacili za tę polisę o 45% więcej niż rok wcześniej, w połowie roku było to już 37%, a teraz wynik ten wyniósł już tylko 22%. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczyciele w Polsce będą zwiększać udział odszkodowań osobowych w wypłatach ogółem, co pociągnie za sobą dalsze podwyżki. Nie będą one jednak aż tak odczuwalne jak choćby rok temu – wyjaśnia Bartosz Salwiński, współzałożyciel kalkulatora OC/AC Punkta.pl.

Podsumowanie

  1. W porównaniu z wrześniem 2016 roku, we wrześniu 2017 roku ceny OC wzrosły średnio o 22%
  2. W III kwartale 2017 r. podwyżki utrzymały się na niskim poziomie, zaledwie 1%
  3. W Warszawie kierowcy płacą za polisy najwięcej, aż 1512 złotych
  4. Największe podwyżki względem II kwartału 2016 roku odnotowaliśmy w Olsztynie i Opolu - o 36%
  5. Kierowcy powinni się spodziewać kolejnych podwyżek, ale już nie tak gwałtownych jak w ubiegłym roku

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments