CENA CZYNI CUDA - Jak Polacy kupują ubezpieczenie OC i co liczy się przy wyborze?

Aktualizacja:
jak polacy kupują ubezpieczenie OC

Ceny ubezpieczenia OC wzrosły w ostatnim roku o około 22 %. Różnica jest na tyle odczuwalna, że większość kupujących szuka przede wszystkim najtańszej oferty na OC. Na co jeszcze zwracamy uwagę?

W tym roku najdrożej za OC płacą mieszkańcy Warszawy i Wrocławia (średnio 1513 i 1428 zł), a kwota składki prawie wszędzie przewyższa 1000 zł. To spory wydatek, zwłaszcza, że jeszcze rok temu w wielu miejscach średnia kwota składki na OC oscylowała w okolicy 800 – 900 zł.

Trudno się więc dziwić, że wśród prawie 1000 ankietowanych przez Punkta konsumentów, około 85 % deklaruje, że najważniejszym czynnikiem przy wyborze ubezpieczenia ( OC lub OC i AC)  jest dla nich cena.

Inne argumenty wydają się być marginalne.

Więcej o cenach polis OC czytaj także tutaj. 

Jak Polacy wybierają OC?

Ubezpieczenia to dla wielu z nas temat dość skomplikowany, dlatego klienci doceniają doradztwo i fachową pomoc przy zakupie ubezpieczenia.

Chętnie korzystamy z pomocy agenta i call center, ale uczymy się także porównywać oferty przez Internet, korzystając w razie potrzeby ze wsparcia doradcy, który wyjaśnia niejasności i pomaga podjąć dobrą decyzję.

W sytuacji, w której to cena jest podstawowym kryterium wyboru, porównywanie ofert i zakup za pośrednictwem serwisów on line wydaje się być oczywistym wyborem, zwłaszcza że coraz chętniej stawiamy na udogodnienia przy zakupie, takie jak możliwość płatności kartą czy szansa załatwienia sprawy w czasie weekendu, poza godzinami pracy standardowych agencji.

Przywiązani do tradycji?

Polak od zawsze ma ubezpieczenie w PZU, zaprzyjaźnioną agentkę w okolicy spożywczego, a do zmiany podchodzi nieufnie?

Ze wspomnianych badań ankietowych wynika, że nie jesteśmy wcale takimi tradycjonalistami, jak mogłoby się wydawać i że także w obszarze usług finansowych i ubezpieczeń, podążamy za nowoczesnością – mówi Ewa Olczak, Customer Success Manager w Punkta.

Co prawda niewielka (około 6 %) część konsumentów deklaruje przywiązanie do oferty konkretnego ubezpieczyciela, znajomego agenta, czy niechęć do zmiany, wypowiadania umowy i nadmiernych formalności z tym związanych, ale w sytuacji gdy uzyskamy konkurencyjną cenę, jesteśmy skłonni do podjęcia koniecznego wysiłku i wyboru opcji korzystniejszej pod względem ekonomicznym i użytkowym. W całym tym procesie pomaga zresztą wykwalifikowany doradca – dodaje.

Co z OC w 2018?

Zmiany w cenach OC nadal są możliwe, ale wzrosty nie powinny być już tak spektakularne jak w latach ubiegłych. Nie oznacza to jednak, że możemy spać spokojnie.

Z pewnością warto nadal porównywać ceny i uważnie sprawdzać oferty ubezpieczycieli, ponieważ propozycje poszczególnych towarzystw mogą różnić się na tyle znacząco, że wybierając tańszą ofertę ubezpieczenia OC, mimo trendów zwyżkowych, zupełnie nie odczujemy podwyżki, a nawet zapłacimy mniej niż w latach poprzednich.

 

Badanie ankietowe zostało wykonane przez Punkta w okresie: październik 2017 i objęło 1000 kierowców zainteresowanych lub kupujących ubezpieczenie za pomocą porównywarki Punkta.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments