CENA CZYNI CUDA - Jak Polacy kupują ubezpieczenie OC i co liczy się przy wyborze?

Aktualizacja:
jak polacy kupują ubezpieczenie OC

Ceny ubezpieczenia OC wzrosły w ostatnim roku o około 22 %. Różnica jest na tyle odczuwalna, że większość kupujących szuka przede wszystkim najtańszej oferty na OC. Na co jeszcze zwracamy uwagę?

W tym roku najdrożej za OC płacą mieszkańcy Warszawy i Wrocławia (średnio 1513 i 1428 zł), a kwota składki prawie wszędzie przewyższa 1000 zł. To spory wydatek, zwłaszcza, że jeszcze rok temu w wielu miejscach średnia kwota składki na OC oscylowała w okolicy 800 – 900 zł.

Trudno się więc dziwić, że wśród prawie 1000 ankietowanych przez Punkta konsumentów, około 85 % deklaruje, że najważniejszym czynnikiem przy wyborze ubezpieczenia ( OC lub OC i AC)  jest dla nich cena.

Inne argumenty wydają się być marginalne.

Więcej o cenach polis OC czytaj także tutaj. 

Jak Polacy wybierają OC?

Ubezpieczenia to dla wielu z nas temat dość skomplikowany, dlatego klienci doceniają doradztwo i fachową pomoc przy zakupie ubezpieczenia.

Chętnie korzystamy z pomocy agenta i call center, ale uczymy się także porównywać oferty przez Internet, korzystając w razie potrzeby ze wsparcia doradcy, który wyjaśnia niejasności i pomaga podjąć dobrą decyzję.

W sytuacji, w której to cena jest podstawowym kryterium wyboru, porównywanie ofert i zakup za pośrednictwem serwisów on line wydaje się być oczywistym wyborem, zwłaszcza że coraz chętniej stawiamy na udogodnienia przy zakupie, takie jak możliwość płatności kartą czy szansa załatwienia sprawy w czasie weekendu, poza godzinami pracy standardowych agencji.

Czytaj także: Coraz mądrzej wybieramy ubezpieczenia

Przywiązani do tradycji?

Polak od zawsze ma ubezpieczenie w PZU, zaprzyjaźnioną agentkę w okolicy spożywczego, a do zmiany podchodzi nieufnie?

Ze wspomnianych badań ankietowych wynika, że nie jesteśmy wcale takimi tradycjonalistami, jak mogłoby się wydawać i że także w obszarze usług finansowych i ubezpieczeń, podążamy za nowoczesnością – mówi Ewa Olczak, Customer Success Manager w Punkta.

Co prawda niewielka (około 6 %) część konsumentów deklaruje przywiązanie do oferty konkretnego ubezpieczyciela, znajomego agenta, czy niechęć do zmiany, wypowiadania umowy i nadmiernych formalności z tym związanych, ale w sytuacji gdy uzyskamy konkurencyjną cenę, jesteśmy skłonni do podjęcia koniecznego wysiłku i wyboru opcji korzystniejszej pod względem ekonomicznym i użytkowym. W całym tym procesie pomaga zresztą wykwalifikowany doradca – dodaje.

Co z OC w 2018?

Zmiany w cenach OC nadal są możliwe, ale wzrosty nie powinny być już tak spektakularne jak w latach ubiegłych. Nie oznacza to jednak, że możemy spać spokojnie.

Z pewnością warto nadal porównywać ceny i uważnie sprawdzać oferty ubezpieczycieli, ponieważ propozycje poszczególnych towarzystw mogą różnić się na tyle znacząco, że wybierając tańszą ofertę ubezpieczenia OC, mimo trendów zwyżkowych, zupełnie nie odczujemy podwyżki, a nawet zapłacimy mniej niż w latach poprzednich.

Czytaj także: Finanse pod pantoflem – Citi Handlowy zagląda Polakom do portfeli, ogląda budżet domowy i sprawdza kto nim zarządza

Badanie ankietowe zostało wykonane przez Punkta w okresie: październik 2017 i objęło 1000 kierowców zainteresowanych lub kupujących ubezpieczenie za pomocą porównywarki Punkta.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej