Planując wyjazd za granicę, pamiętaj nie tylko o spakowaniu niezbędnych rzeczy do walizki, zaplanowaniu trasy zwiedzania oraz zarezerwowania miejsc noclegowych. Nie zapominaj również o zakupie ubezpieczenia turystycznego. Dobra polisa podróżna ochroni nie tylko Twoje życie lub zdrowie ale również Twoje oszczędności. Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę kupić?
Zapewne słyszałeś o niejednej sytuacji, kiedy to turysta podczas wyjazdu doznał uszczerbku na zdrowiu, poważnie zachorował czy, w najgorszej sytuacji, stracił życie. Koszty hospitalizacji, leczenia czy zwykłej wizyty u specjalisty w zagranicznej klinice, mogą zdecydowanie przewyższyć Twoje możliwości finansowe. O Polaku, który wrócił z wakacji z prawie milionowym długiem za koszty leczenia pisaliśmy tutaj. Jak więc się odpowiednio zabezpieczyć?
Wystarczy, że kupisz odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd za granicę.
Ubezpieczenie wyjazdu zagranicznego – dlaczego warto?
Zacznijmy od historii z życia wziętej. Anna i Tomasz wyjechali w podróż poślubną na Dominikanę. Niestety, drugiego dnia pobytu Anna zasłabła. Nadmiar słońca, odwodnienie, wysokie temperatury, zmęczenie po długim locie – przyczyn mogło być wiele. Obsługa hotelu wraz z zaniepokojonym mężem wezwała pogotowie. Gdyby nie to, że nasi turyści wykupili w internecie indywidualne ubezpieczenia turystyczne, wakacje nie byłyby takie kolorowe. Klinika, w której Anna dostała elektrolity, miała zmierzone ciśnienie i poziom cukru, a także została zbadana stetoskopem, wystawiła rachunek na blisko 1 200 dolarów!
Strach pomyśleć o poważniejszej sytuacji, a przecież takie też mają miejsce. Na wakacjach także zdarzają się wypadki, zatrucia, złamania czy poważne urazy. W Polsce udalibyśmy się po pomoc do najbliższego szpitala. Poza granicami Europy, czy nawet w Niemczech czy Francji, sprawa nie jest już taka prosta i bywa szalenie kosztowna.
Jeśli zestawić te kwoty z kilkoma złotymi dziennie kosztu ubezpieczenia turystycznego, decyzja może być tylko jedna. Odpowiedzialni turyści nie ryzykują!
Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd – jakie wybrać?
Podstawowe informacje, które musisz poznać przed zakupem polisy turystycznej, to przede wszystkim te dotyczące elementów, jakie musi zawierać. Ważne jest, byś samodzielnie zakupił ubezpieczenie na podróż, bo te oferowane przez touroperatora wraz z wycieczkami, to zwykle produkty opiewające na niską kwotę leczenia i mające nieciekawe warunki. Kupując polisę na własną rękę, zapłacisz mniej i będziesz miał możliwość dopasowania jej do własnych potrzeb i wymagań.
Niezbędne elementy ubezpieczenia turystycznego na wyjazd:
• Zwrot kosztów leczenia – im wyższa kwota, tym lepiej dla Ciebie. Ubezpieczenie te pokryje koszty Twojego leczenia, hospitalizacji, zabiegów medycznych, operacji, leków, transportu medycznego oraz transportu do kraju. Przykładowo, transport chorego z Hiszpanii do Polski to koszt ok. 35 000 zł, dlatego ubezpieczenie na podróż po Europie powinno opiewać na kwotę minimum 25 tys. euro, w przypadku podróży poza kontynent, optymalnie jeśli będzie to kwota od 50 tys euro wzwyż.
• Ubezpieczenie OC – ochroni Cię w sytuacji wyrządzenia krzywdy lub nieumyślnego wypadku na osobie trzeciej. Jeśli więc np. przypadkowo wpadniesz na kogoś na stoku narciarskim i osoba ta złamie rękę czy nogę, to Twój ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania dla tej osoby trzeciej.
- Ubezpieczenie NNW – dzięki niemu dostaniesz odszkodowanie za doznane uszczerbki na zdrowiu, życiu (wówczas otrzymają je Twoi najbliżsi) lub w sytuacji innych następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto, byś dokładnie zapoznał się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, w których jasno opisane są wszystkie te sytuacje, w wyniku których otrzymasz odszkodowanie.
Dodatkowe elementy ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny:
- Assistance w podróży – to nic innego, jak całodobowa pomoc podczas Twojej podróży. Mając tę polisę, możesz skorzystać z pomocy tłumacza, prawnika, opiekuna do dziecka, transportu do kraju czy innych udogodnień, które zapewnia dany ubezpieczyciel.
- Ubezpieczenie bagażu – przewożąc wartościowy sprzęt (np. fotograficzny czy sportowy), warto pomyśleć o tej opcji ubezpieczenia. Dość często zdarza się, że sprzęt ginie, np. na lotnisku, co podczas dalszej podróży przysparza wielu kłopotów. Zwróć uwagę, czy dany ubezpieczyciel zapewnia również odszkodowanie w sytuacji kradzieży bagażu – to również może uratować Ci życie, gdy na wakacjach zostaniesz z niczym.• Ubezpieczenie o dodatkowe ryzyka –tutaj głównie chodzi o sporty ekstremalne, takie jak wspinaczka górska czy surfing. Jeśli podczas wyprawy planujesz uprawiać jakieś niebezpieczne aktywności, dokup te rozszerzenie ubezpieczenia.
Ubezpieczenie turystyczne – kalkulator cen
Przed wyborem odpowiedniej polisy turystycznej porównaj ceny i zakresy polis. To bardzo ważne – decydując się na najtańszą opcję, może się okazać, że nie zapewni Ci ona odpowiedniej ochrony, a pokrycie kosztów leczenia czy transportu do kraju będzie tylko ułamkiem należnej kwoty. W tym celu skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń turystycznych na www.mfind.pl i wybierz najlepszy dla Ciebie produkt.
Pamiętaj, że zakup ubezpieczenia podróżnego to niezbędna czynność, którą musisz wykonać przed wyjazdem zagranicznym. Koszty leczenia poza granicami Polski bywają gigantyczne! Nie warto, zamiast z ogromem miłych wspomnień i pamiątek, wrócić z wakacji z długami.
Czytaj również:
Czego unikać wybierając ubezpieczenie turystyczne
EKUZ to za mało! Ograniczenia w korzystaniu!
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Jedziesz na urlop, wykupujesz ubezpieczenie turystyczne w biurze podróży i myślisz, że sprawa jest zamknięta, a Ty i Twoja rodzina jesteście bezpieczni? Niestety, bywa różnie! Co zrobić, aby z wakacji nie wrócić z gigantycznym długiem?!
Wkrótce wyjeżdżasz na urlop i zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne? Sprawdź, kiedy taka polisa może Ci się przydać i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z doradcą mfind, z którym wybierzesz najlepsze ubezpieczenie turystyczne.
Gotowa do wakacyjnego odpoczynku Anna siedziała w fotelu i leniwie kiwała nóżką, odhaczając na wakacyjnej liście spraw kolejne punkty. Depilacja zaliczona, trzy kostiumy kąpielowe spakowane, kosmetyki do opalania i po opalaniu w kosmetyczce, podstawowe lekarstwa w plastikowej torebce, walizki przygotowane, dokumenty w bocznej kieszonce torebki. Wszystko wydawało się dopięte na ostatni guzik, a jednak...
Wybierasz się w długo wyczekiwaną podróż. Jak na świadomego turystę przystało, wykupiłeś już ubezpieczenie podróżne. Standardowa polisa turystyczna obejmuje zwykle ubezpieczenie KL, NNW, pakiet assistance czy chociażby ubezpieczenie bagażu. Dziś sprawdzimy, co to jest ubezpieczenie KL. Powiemy sobie jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży i na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd.
W przedurlopowym pośpiechu i szaleństwie, zakup polisy podróżnej zostawiamy na ostatnią chwilę, robimy to bezrefleksyjnie, kierując się jak najniższą ceną. To duży błąd, który może nas kosztować masę stresu i dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych, gdy ulegniemy wypadkowi, a polisa, którą mamy, okaże się niewystarczająca, by pokryć koszty leczenia.
Masz już plany na najbliższego Sylwestra? Jeśli zdecydowałeś się spędzić go poza miastem lub jeszcze lepiej, wylatujesz z kraju by świętować imprezę noworoczną daleko stąd, to koniecznie zadbaj o ubezpieczenie turystyczne. Uważasz, że to błahostka? Jesteś w błędzie! Dobra polisa może ochronić nie tylko Twoje zdrowie, ale również portfel. Jakie ubezpieczenie na Sylwestra kupić?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.