Przygotuj się do wakacji - poradnik - o czym trzeba pamiętać przez wyjazdem?!

Aktualizacja:
poradnik wakacje

Gotowa do wakacyjnego odpoczynku Anna siedziała w fotelu i leniwie kiwała nóżką, odhaczając na wakacyjnej liście spraw kolejne punkty. Depilacja zaliczona, trzy kostiumy kąpielowe spakowane, kosmetyki do opalania i po opalaniu w kosmetyczce, podstawowe lekarstwa w plastikowej torebce, walizki przygotowane, dokumenty w bocznej kieszonce torebki. Wszystko wydawało się dopięte na ostatni guzik, a jednak...

Annę męczyło uczucie, że o czymś zapomniała. I nagle – olśnienie! Anna nie ubezpieczyła się na wyjazd!

Nie bądź jak Anna. Pomyśl o ubezpieczeniu, kiedy planujesz wakacje.

Co trzeba ubezpieczyć przed wyjazdem na wakacje?

Odpowiedź na to pytanie w dwóch zdaniach brzmi tak:
1. trzeba ubezpieczyć się na wyjazd
2. trzeba ubezpieczyć to, co zostawiamy

A bardziej szczegółowo?

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji: wszystko, co musisz wiedzieć!

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd

Anna wyjeżdża na wakacje z biurem podróży, więc uważała, że wszystko jest załatwione. Jednak ubezpieczenie, które zapewnia nam biuro podróży, jest podstawowe i dość ograniczone. Sprawdzi się w przypadku przeziębienia czy zatrucia pokarmowego, ale z pewnością nie wystarczy na pokrycie kosztów leczenia w przypadku poważniejszych przypadłości.

Zanim stwierdzimy, że problemu nie ma, trzeba przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia i sprawdzić, czy aby na pewno będzie dla nas wsparciem w razie problemów. Jeśli nie –  trzeba się doubezpieczyć.

W przeciwnym razie sytuacja może wyglądać tak:

Czytaj także: Ranking ubezpieczeń mieszkań i domów 2018 – kto oferuje najlepsze polisy?

Nawet 800 000 długu po rajskich wakacjach!? Uważaj na ubezpieczenie z biura podróży!

A może EKUZ wystarczy?

Jeśli wybieramy się na wakacje do jednego z krajów europejskich, zaopatrujemy się w EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Swoim posiadaczom zapewnia dostęp do państwowej służby zdrowia na takich samych zasadach jak rdzennym mieszkańcom danego kraju.

Świetnie, pomyślała Anna, ale przypomniała sobie, że karta EKUZ gwarantuje jedynie częściowe pokrycie niezbędnych i podstawowych usług medycznych koniecznych do ratowania życia i zdrowia. Za wszelkie inne, takie jak ratownictwo medyczne, transport do kraju czy leczenie prywatne, będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Np. w Chorwacji EKUZ refunduje jedynie niewielką część kosztów leczenia. Turyści bez dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego muszą pokryć 20 proc. kosztów wizyty u lekarza pierwszego kontaktu czy opieki ambulatoryjnej.

Zatem EKUZ to trochę za mało, aby czuć się bezpiecznie za granicą.

Czytaj także: Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – bez niego ani rusz!

Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?

  • Koszty leczenia. Najtrudniejszą i najbardziej kosztowną częścią pobytu na zagranicznych wakacjach może być poważna choroba lub wypadek. Warto zadbać o to, aby móc bezgotówkowo skorzystać z miejscowej opieki medycznej. Ubezpieczenie KL obejmuje wizyty lekarskie, leczenie szpitalne, zabiegi i operacje, specjalistyczne badania, a także zakup leków i środków opatrunkowych. Zakres ubezpieczenia kosztów leczenia jest elastyczny, w każdym towarzystwie może obejmować inne zdarzenia. Najważniejsza jest odpowiednia suma ubezpieczenia kosztów leczenia – zaleca się, by nie była mniejsza niż 20 000 EUR. Kwota duża, ale składka niewielka: ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w obrębie Europy kosztuje od 2,60 zł za dzień pobytu. To mniej niż jeden drink z palemką, szybko przeliczyła Anna. Z kolei jadąc w daleki świat, wydamy na ubezpieczenie od 5 zł dziennie. To też przyzwoita cena, zważywszy na koszty leczenia np. w USA: za pomoc ambulatoryjną w nagłym przypadku zapłacimy co najmniej $150.
  • Ubezpieczenie NNW – ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków zapewnia wypłatę świadczenia w przypadku śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. NNW w ubezpieczeniu turystycznym jest przeważnie składnikiem szerszego pakietu.
  • Assistance – gwarancja bezpłatnej pomocy informacyjnej oraz organizacyjnej w razie nieprzewidzianej sytuacji. TU oferują pakiety podstawowe oraz rozszerzone. Posiadacz ubezpieczenia assistance może liczyć m.in. na pomoc tłumacza, prawnika czy opiekę nad dzieckiem w przypadku, gdy sam trafi do szpitala.
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – przydaje się na wakacjach tak samo jak na co dzień. Jeśli zalejemy czerwonym winem kreację od Diora naszej sąsiadki przy barze, jeśli nasze dziecko rozbije szybę w hotelu, jeśli nasz york pogryzie walizkę współtowarzysza podróży – będziemy musieli pokryć koszty. Możemy ich uniknąć, kiedy zainwestujemy w polisę OC w życiu prywatnym. Proste.
  • Ubezpieczenie bagażu – obejmuje zniszczenie czy zagubienie bagażu podczas podróży, ale także kradzież w hotelu czy podczas wycieczki. Warto pomyśleć o tej polisie, bo bagaż czasem odbywa dłuższą podróż niż my. Annie włosy stanęły dęba na myśl, że miałaby spędzić urlop w jednych ciuchach, podczas gdy jej kreacje zwiedzałyby w tym czasie rozmaite lotniska.

Przy okazji polisy turystycznej można jeszcze ubezpieczyć od kradzieży aparat fotograficzny.

Czytaj także: Siedem wspaniałych: ranking ubezpieczeń turystycznych

Ubezpieczenie domu lub mieszkania

Anna rozejrzała się po swoim przytulnym gniazdku. Mróz przeleciał jej po krzyżu na myśl, że podczas jej nieobecności ktoś może się tu włamać, przegrzebać jej osobiste rzeczy, ukraść to, na co ciężko zapracowała czy zdemolować mieszkanie ze złości, że łupy nie były warte ryzyka. A gdyby tak podczas jej nieobecności wybuchł pożar? A jeśli zaleje ją sąsiad z góry? A co jeśli ona zaleje sąsiadów?

Na szczęście Anna ma wykupione ubezpieczenie mieszkania, ale na wszelki wypadek sprawdziła, czy obejmuje ono wszystkie powyższe sytuacje. Odetchnęła z ulgą. Polisa, którą wykupuje co roku na Punkta.pl, chroni ją przed finansowymi skutkami pożaru, włamania, kradzieży, a także zalania przez sąsiadów. Ma też OC w życiu prywatnym, więc jeśli zalałaby sąsiadów, nie musi martwić się o koszty.

Anna ma także zaufaną sąsiadkę, która w czasie jej nieobecności zaopiekuje się mieszkaniem. Wyjmie pocztę ze skrzynki, otworzy okno, zaświeci światło wieczorem – by nie kusić złodziei, którzy wypatrują takich pozostawionych na wakacje mieszkań.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne – kiedy się przyda? Na co zwrócić uwagę? Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Dobra polisa mieszkaniowa obejmuje:

  • Zdarzenia losowe – należą do nich m.in. pożar, uderzenie pioruna, huragan, trzęsienie ziemi, osuwanie się ziemi, zalanie, pękanie mrozowe wewnętrznych instalacji budynku i powódź. Dodatkowo nieruchomość można ubezpieczyć od przepięcia i wandalizmu, a także od wycieku wody na skutek awarii instalacji. Warto ubezpieczyć nie tylko mury, ale całe mienie ruchome, meble, elementy wyposażenia.
  • Kradzież z włamaniem i rabunek -w ramach ubezpieczenia mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku, podobnie jak w przypadku zdarzeń losowych, ochroną można objąć zarówno stałe elementy budynku jak i ruchomości domowe, a także drobne przedmioty codziennego użytku od rabunku poza miejscem ubezpieczenia.
  • OC w życiu prywatnym – przydaje się przede wszystkim, gdy zalejesz sąsiadowi mieszkanie lub nieumyślnie zniszczysz cudze mienie.
  • assistance -w przypadku domowych awarii (zepsuta pralka, spięcie elektryczne, wybita szyba, awaria komputera) ubezpieczyciel przyśle fachowca, który zajmie się wszystkim. Co więcej, jeśli awaria będzie na tyle poważna, że nie da się mieszkać w ubezpieczonym mieszkaniu, można liczyć na mieszkanie zastępcze lub hotel.

Sprawdź czy masz OC!

Wyjeżdżasz samochodem? Koniecznie sprawdź również polisę OC, AC i assistance. Jeśli termin ważności ubezpieczenia przypada w najbliższym czasie, lepiej nie zwlekać i nie fundować sobie dodatkowego stresu.

Polisę OC można z powodzeniem kupić nawet miesiąc przed wygaśnięciem starej. Warto także sprawdzić czy nasze AC lub Assistance działa za granicą. Jeśli assistance nie mamy, możemy dokupić je jako osobny produkt. Warto, bo przy najdrobniejszej awarii czy problemach z samochodem, możemy w ten sposób oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Przekonał się o tym nasz klient, pan Adam, który w ubiegłym roku za holowanie z autostrady w Niemczech bez assistance, zapłaciłby prawie 500 euro. Ubezpieczyciel szczęśliwie tą kwotę pokrył.

Czy to już wszystko? Nie. Warto również zapoznać się z naszymi poradnikami i sprawdzić co ze sobą zabrać i jak radzić sobie z planowaniem trasy za granicą. Ta wiedza oszczędzi nam nie tylko czas, ale także pieniądze: 

Autem za granicę: co, gdzie, jak? PORADNIK

Podsumowanie

  1. Przed wyjazdem na wakacje należy sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie mieszkania obejmuje sytuacje, jakie mogą wydarzyć się w mieszkaniu pozostawionym bez opieki.
  2. Dobra polisa mieszkaniowa powinna obejmować zdarzenia losowe (pożar, uderzenie pioruna, huragan, trzęsienie ziemi) i kradzież z włamaniem, a także zalanie nas przez sąsiada. Bardzo przydatne jest także OC w życiu prywatnym i assistance.
  3. Warto wybrać polisę turystyczną, która obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia do 20 000 euro, ubezpieczenie NNW, assistance, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
  4. Sama karta EKUZ to za mało, by nie martwić się ewentualnymi komplikacjami zdrowotnymi podczas pobytu na obczyźnie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Dla kogo jest nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Co oznacza zniesienie udziału własnego w szkodzie?

Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Motocykl
Jak holować motocykl?

Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej