Ubezpieczenie KL, czyli jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-kosztow-leczenia

Wybierasz się w długo wyczekiwaną podróż. Jak na świadomego turystę przystało, wykupiłeś już ubezpieczenie podróżne. Standardowa polisa turystyczna obejmuje zwykle ubezpieczenie KL, NNW, pakiet assistance czy chociażby ubezpieczenie bagażu. Dziś sprawdzimy, co to jest ubezpieczenie KL. Powiemy sobie jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży i na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd.

Szykujesz się z niecierpliwością na upragniony wyjazd za granicę. Wykupujesz polisę na podróż, czytasz warunki mowy i od razu spotykasz się z tym pojęciem – ubezpieczenie KL. Chcesz wiedzieć, co to dokładnie oznacza i jakie korzyści przyniesie Ci podczas wyjazdu? Dowiedz się wszystkiego o ubezpieczeniu kosztów leczenia!

Ubezpieczenie kosztów leczenia – co to znaczy?

Wyjeżdżasz na urlop za granicę? Niezależnie od celu podróży, lepiej zabezpieczyć się przed nagłymi i nieplanowanymi zdarzeniami i odpowiednio wcześnie zadbać o dobór ubezpieczenia turystycznego. Co możesz w nim znaleźć? Najważniejszą – i zdecydowanie niezbędną – korzyścią jest ubezpieczenie KL. Znajduje się ono w każdej polisie, ale może różnić się zakresem w zależności od konkretnej firmy czy oferty. Co do dokładnie oznacza? Skrót KL to po prostu „koszty leczenia”. Oznacza to, że Twój ubezpieczyciel zapłaci za leczenie w kraju, w którym przebywasz, jeśli zachorujesz albo przydarzy Ci się wypadek. A o to na wakacjach nietrudno. Brzmi idealnie? Polisa ma jednak swoje ograniczenia.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji: wszystko, co musisz wiedzieć!

Ubezpieczenie KL co obejmuje?

Standardowe ubezpieczenie KL obejmuje wizyty lekarskie, leczenie szpitalne, specjalistyczne badania, zabiegi i operacje, transport sanitarny, ratownictwo, a nawet zakup leków czy środków opatrunkowych.  Tyle w teorii. A co z praktyką? Zakres ubezpieczenia KL za granicą jest jednak bardzo elastyczny. Co to oznacza? W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym polisa KL może obejmować inne zdarzenia.

Dlatego jeszcze zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd, koniecznie porównaj oferty (np. w darmowej porównywarce polis turystycznych dostępnej na punkta.pl) i przeczytaj OWU. Na co dokładnie zwrócić uwagę? Ważna jest tu m.in. całkowita suma polisy. Możesz wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą na 100, 200, a nawet i milion zł. I tu pamiętaj, że może się zdarzyć, że Twoje koszty leczenia zdecydowanie przewyższą sumę zagwarantowaną w umowie. Co wtedy? Zerknij na poniższy przykład:

Załóżmy, że podczas wakacji uległeś wypadkowi. Rachunek podsumowujący koszty leczenia opiewa na kwotę 300 tys. zł. Tymczasem limit kosztów leczenia Twojej polisy to 200 tys. zł. Wtedy pozostałe 100 tys. zł musisz wyłożyć  z własnej kieszeni. Dlatego mamy dla Ciebie wskazówkę: nie szukaj najtańszej polisy, a takiej, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb. Jeśli kochasz aktywny tryb życia, warto pomyśleć nad ubezpieczeniem na wakacje z dodatkową ochroną podczas uprawiania sportów ekstremalnych, zimowych czy górskich.

Czytaj także: Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – bez niego ani rusz!

Koszty leczenia za granicą: przykłady

W każdym kraju koszty leczenia mogą się diametralnie różnić i znacznie odbiegać od tych, do których przyzwyczaiłeś się w Polsce. Przed wyjazdem do danego kraju, dobrze zorientować się w cenach świadczeń medycznych.

Załóżmy, że podczas beztroskiego pobytu w Bułgarii złamałeś nogę. Konieczna jest hospitalizacja. Za trzy dni spędzone w tamtejszym szpitalu możesz zapłacić nawet do 15 tys. zł. Za jeden dzień spędzony w egipskim szpitalu z powodu ostrego zatrudnia pokarmowego zapłacisz natomiast ok. 6 tys. zł. Sytuacja staje się bardziej ekstremalna, kiedy nie jesteś objęty ubezpieczeniem kosztów leczenia za granicą, a wybierasz się w jeszcze dalsze rejony. Weźmy pod lupę podróż do Stanów Zjednoczonych. Tam, trzy dni spędzone w szpitalu, podczas których wykonano Ci pakiet niezbędnych badań, mogą uszczuplić Twój budżet nawet o 150 tys. zł. Chyba nie warto ryzykować?

Czytaj także: Ubezpieczenie sportowe na zagraniczny wyjazd. O czym pamiętać kupując polisę?

Jeśli masz w planach wyjazd do Stanów, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem o ubezpieczeniach turystycznych do USA. Podpowiadamy w nim, jaką polisę wybrać i co załatwić przed podróżą do USA.

Czytaj także: 8 pytań o ubezpieczenie podróżne – zadaj je, zanim wybierzesz!

Ubezpieczenie KL: o tym warto pamiętać!

To jednak nie koniec. W Ogólnych Warunkach Umowy (OWU) znajdziesz szczegółowe informacje wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela. Co to dokładnie oznacza? Chodzi o sytuacje, w których ubezpieczyciel odmówi świadczenia mimo że jesteś objęty polisą. Mogą to być np. zabiegi profilaktyczne i estetyczne lub zdarzenia, podczas których byłeś pod wpływem alkoholu (chyba że wykupiłeś ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową).

Koniecznie zerknij też na formę rozliczenia, jaką przyjmuje Twój ubezpieczyciel. Pamiętaj, że jeśli będzie to rozliczenie gotówkowe, najpierw to Ty z własnej kieszeni musisz pokryć koszty leczenia, a dopiero później możesz ubiegać się o ich zwrot.

Czytaj także: Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wyjazd do Tajlandii i Azji?

Co to jest ubezpieczenie KL?
Ile kosztuje ubezpieczenie kosztów leczenia?

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia to ogół wydatków na świadczenia medyczne, jakie gwarantuje Ci ubezpieczenie turystyczne podczas podróży zagranicznej.
  2. Standardowe ubezpieczenie KL pokrywa najczęściej wizyty lekarskie, badania medyczne, pobyt w szpitalu, zabiegi, czy nawet zakup leków.
  3. Zakres ubezpieczenia kosztów leczenia jest indywidualnie ustalany przez każdego ubezpieczyciela.
  4. Przed podjęciem decyzji o zakupie ubezpieczenia KL przemyśl kwestię sumy kosztów leczenia, czyli limitu, do którego ubezpieczyciel będzie pokrywał koszty.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej