Ubezpieczenie KL, czyli jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-kosztow-leczenia

Wybierasz się w długo wyczekiwaną podróż. Jak na świadomego turystę przystało, wykupiłeś już ubezpieczenie podróżne. Standardowa polisa turystyczna obejmuje zwykle ubezpieczenie KL, NNW, pakiet assistance czy chociażby ubezpieczenie bagażu. Dziś sprawdzimy, co to jest ubezpieczenie KL. Powiemy sobie jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży i na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd.

Szykujesz się z niecierpliwością na upragniony wyjazd za granicę. Wykupujesz polisę na podróż, czytasz warunki mowy i od razu spotykasz się z tym pojęciem – ubezpieczenie KL. Chcesz wiedzieć, co to dokładnie oznacza i jakie korzyści przyniesie Ci podczas wyjazdu? Dowiedz się wszystkiego o ubezpieczeniu kosztów leczenia!

Ubezpieczenie kosztów leczenia – co to znaczy?

Wyjeżdżasz na urlop za granicę? Niezależnie od celu podróży, lepiej zabezpieczyć się przed nagłymi i nieplanowanymi zdarzeniami i odpowiednio wcześnie zadbać o dobór ubezpieczenia turystycznego. Co możesz w nim znaleźć? Najważniejszą – i zdecydowanie niezbędną – korzyścią jest ubezpieczenie KL. Znajduje się ono w każdej polisie, ale może różnić się zakresem w zależności od konkretnej firmy czy oferty. Co do dokładnie oznacza? Skrót KL to po prostu „koszty leczenia”. Oznacza to, że Twój ubezpieczyciel zapłaci za leczenie w kraju, w którym przebywasz, jeśli zachorujesz albo przydarzy Ci się wypadek. A o to na wakacjach nietrudno. Brzmi idealnie? Polisa ma jednak swoje ograniczenia.

Ubezpieczenie KL co obejmuje?

Standardowe ubezpieczenie KL obejmuje wizyty lekarskie, leczenie szpitalne, specjalistyczne badania, zabiegi i operacje, transport sanitarny, ratownictwo, a nawet zakup leków czy środków opatrunkowych.  Tyle w teorii. A co z praktyką? Zakres ubezpieczenia KL za granicą jest jednak bardzo elastyczny. Co to oznacza? W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym polisa KL może obejmować inne zdarzenia.

Dlatego jeszcze zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd, koniecznie porównaj oferty (np. w darmowej porównywarce polis turystycznych dostępnej na punkta.pl) i przeczytaj OWU. Na co dokładnie zwrócić uwagę? Ważna jest tu m.in. całkowita suma polisy. Możesz wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą na 100, 200, a nawet i milion zł. I tu pamiętaj, że może się zdarzyć, że Twoje koszty leczenia zdecydowanie przewyższą sumę zagwarantowaną w umowie. Co wtedy? Zerknij na poniższy przykład:

Załóżmy, że podczas wakacji uległeś wypadkowi. Rachunek podsumowujący koszty leczenia opiewa na kwotę 300 tys. zł. Tymczasem limit kosztów leczenia Twojej polisy to 200 tys. zł. Wtedy pozostałe 100 tys. zł musisz wyłożyć  z własnej kieszeni. Dlatego mamy dla Ciebie wskazówkę: nie szukaj najtańszej polisy, a takiej, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb. Jeśli kochasz aktywny tryb życia, warto pomyśleć nad ubezpieczeniem na wakacje z dodatkową ochroną podczas uprawiania sportów ekstremalnych, zimowych czy górskich.

Koszty leczenia za granicą: przykłady

W każdym kraju koszty leczenia mogą się diametralnie różnić i znacznie odbiegać od tych, do których przyzwyczaiłeś się w Polsce. Przed wyjazdem do danego kraju, dobrze zorientować się w cenach świadczeń medycznych.

Załóżmy, że podczas beztroskiego pobytu w Bułgarii złamałeś nogę. Konieczna jest hospitalizacja. Za trzy dni spędzone w tamtejszym szpitalu możesz zapłacić nawet do 15 tys. zł. Za jeden dzień spędzony w egipskim szpitalu z powodu ostrego zatrudnia pokarmowego zapłacisz natomiast ok. 6 tys. zł. Sytuacja staje się bardziej ekstremalna, kiedy nie jesteś objęty ubezpieczeniem kosztów leczenia za granicą, a wybierasz się w jeszcze dalsze rejony. Weźmy pod lupę podróż do Stanów Zjednoczonych. Tam, trzy dni spędzone w szpitalu, podczas których wykonano Ci pakiet niezbędnych badań, mogą uszczuplić Twój budżet nawet o 150 tys. zł. Chyba nie warto ryzykować?

Jeśli masz w planach wyjazd do Stanów, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem o ubezpieczeniach turystycznych do USA. Podpowiadamy w nim, jaką polisę wybrać i co załatwić przed podróżą do USA.

Ubezpieczenie KL: o tym warto pamiętać!

To jednak nie koniec. W Ogólnych Warunkach Umowy (OWU) znajdziesz szczegółowe informacje wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela. Co to dokładnie oznacza? Chodzi o sytuacje, w których ubezpieczyciel odmówi świadczenia mimo że jesteś objęty polisą. Mogą to być np. zabiegi profilaktyczne i estetyczne lub zdarzenia, podczas których byłeś pod wpływem alkoholu (chyba że wykupiłeś ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową).

Koniecznie zerknij też na formę rozliczenia, jaką przyjmuje Twój ubezpieczyciel. Pamiętaj, że jeśli będzie to rozliczenie gotówkowe, najpierw to Ty z własnej kieszeni musisz pokryć koszty leczenia, a dopiero później możesz ubiegać się o ich zwrot.

Co to jest ubezpieczenie KL?
Ile kosztuje ubezpieczenie kosztów leczenia?

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia to ogół wydatków na świadczenia medyczne, jakie gwarantuje Ci ubezpieczenie turystyczne podczas podróży zagranicznej.
  2. Standardowe ubezpieczenie KL pokrywa najczęściej wizyty lekarskie, badania medyczne, pobyt w szpitalu, zabiegi, czy nawet zakup leków.
  3. Zakres ubezpieczenia kosztów leczenia jest indywidualnie ustalany przez każdego ubezpieczyciela.
  4. Przed podjęciem decyzji o zakupie ubezpieczenia KL przemyśl kwestię sumy kosztów leczenia, czyli limitu, do którego ubezpieczyciel będzie pokrywał koszty.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments