Ubezpieczenie KL, czyli jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-kosztow-leczenia

Wybierasz się w długo wyczekiwaną podróż. Jak na świadomego turystę przystało, wykupiłeś już ubezpieczenie podróżne. Standardowa polisa turystyczna obejmuje zwykle ubezpieczenie KL, NNW, pakiet assistance czy chociażby ubezpieczenie bagażu. Dziś sprawdzimy, co to jest ubezpieczenie KL. Powiemy sobie jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży i na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd.

Szykujesz się z niecierpliwością na upragniony wyjazd za granicę. Wykupujesz polisę na podróż, czytasz warunki mowy i od razu spotykasz się z tym pojęciem – ubezpieczenie KL. Chcesz wiedzieć, co to dokładnie oznacza i jakie korzyści przyniesie Ci podczas wyjazdu? Dowiedz się wszystkiego o ubezpieczeniu kosztów leczenia!

Ubezpieczenie kosztów leczenia – co to znaczy?

Wyjeżdżasz na urlop za granicę? Niezależnie od celu podróży, lepiej zabezpieczyć się przed nagłymi i nieplanowanymi zdarzeniami i odpowiednio wcześnie zadbać o dobór ubezpieczenia turystycznego. Co możesz w nim znaleźć? Najważniejszą – i zdecydowanie niezbędną – korzyścią jest ubezpieczenie KL. Znajduje się ono w każdej polisie, ale może różnić się zakresem w zależności od konkretnej firmy czy oferty. Co do dokładnie oznacza? Skrót KL to po prostu „koszty leczenia”. Oznacza to, że Twój ubezpieczyciel zapłaci za leczenie w kraju, w którym przebywasz, jeśli zachorujesz albo przydarzy Ci się wypadek. A o to na wakacjach nietrudno. Brzmi idealnie? Polisa ma jednak swoje ograniczenia.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji: wszystko, co musisz wiedzieć!

Ubezpieczenie KL co obejmuje?

Standardowe ubezpieczenie KL obejmuje wizyty lekarskie, leczenie szpitalne, specjalistyczne badania, zabiegi i operacje, transport sanitarny, ratownictwo, a nawet zakup leków czy środków opatrunkowych.  Tyle w teorii. A co z praktyką? Zakres ubezpieczenia KL za granicą jest jednak bardzo elastyczny. Co to oznacza? W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym polisa KL może obejmować inne zdarzenia.

Dlatego jeszcze zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd, koniecznie porównaj oferty (np. w darmowej porównywarce polis turystycznych dostępnej na punkta.pl) i przeczytaj OWU. Na co dokładnie zwrócić uwagę? Ważna jest tu m.in. całkowita suma polisy. Możesz wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą na 100, 200, a nawet i milion zł. I tu pamiętaj, że może się zdarzyć, że Twoje koszty leczenia zdecydowanie przewyższą sumę zagwarantowaną w umowie. Co wtedy? Zerknij na poniższy przykład:

Załóżmy, że podczas wakacji uległeś wypadkowi. Rachunek podsumowujący koszty leczenia opiewa na kwotę 300 tys. zł. Tymczasem limit kosztów leczenia Twojej polisy to 200 tys. zł. Wtedy pozostałe 100 tys. zł musisz wyłożyć  z własnej kieszeni. Dlatego mamy dla Ciebie wskazówkę: nie szukaj najtańszej polisy, a takiej, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb. Jeśli kochasz aktywny tryb życia, warto pomyśleć nad ubezpieczeniem na wakacje z dodatkową ochroną podczas uprawiania sportów ekstremalnych, zimowych czy górskich.

Czytaj także: Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – bez niego ani rusz!

Koszty leczenia za granicą: przykłady

W każdym kraju koszty leczenia mogą się diametralnie różnić i znacznie odbiegać od tych, do których przyzwyczaiłeś się w Polsce. Przed wyjazdem do danego kraju, dobrze zorientować się w cenach świadczeń medycznych.

Załóżmy, że podczas beztroskiego pobytu w Bułgarii złamałeś nogę. Konieczna jest hospitalizacja. Za trzy dni spędzone w tamtejszym szpitalu możesz zapłacić nawet do 15 tys. zł. Za jeden dzień spędzony w egipskim szpitalu z powodu ostrego zatrudnia pokarmowego zapłacisz natomiast ok. 6 tys. zł. Sytuacja staje się bardziej ekstremalna, kiedy nie jesteś objęty ubezpieczeniem kosztów leczenia za granicą, a wybierasz się w jeszcze dalsze rejony. Weźmy pod lupę podróż do Stanów Zjednoczonych. Tam, trzy dni spędzone w szpitalu, podczas których wykonano Ci pakiet niezbędnych badań, mogą uszczuplić Twój budżet nawet o 150 tys. zł. Chyba nie warto ryzykować?

Czytaj także: Ubezpieczenie sportowe na zagraniczny wyjazd. O czym pamiętać kupując polisę?

Jeśli masz w planach wyjazd do Stanów, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem o ubezpieczeniach turystycznych do USA. Podpowiadamy w nim, jaką polisę wybrać i co załatwić przed podróżą do USA.

Czytaj także: 8 pytań o ubezpieczenie podróżne – zadaj je, zanim wybierzesz!

Ubezpieczenie KL: o tym warto pamiętać!

To jednak nie koniec. W Ogólnych Warunkach Umowy (OWU) znajdziesz szczegółowe informacje wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela. Co to dokładnie oznacza? Chodzi o sytuacje, w których ubezpieczyciel odmówi świadczenia mimo że jesteś objęty polisą. Mogą to być np. zabiegi profilaktyczne i estetyczne lub zdarzenia, podczas których byłeś pod wpływem alkoholu (chyba że wykupiłeś ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową).

Koniecznie zerknij też na formę rozliczenia, jaką przyjmuje Twój ubezpieczyciel. Pamiętaj, że jeśli będzie to rozliczenie gotówkowe, najpierw to Ty z własnej kieszeni musisz pokryć koszty leczenia, a dopiero później możesz ubiegać się o ich zwrot.

Czytaj także: Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wyjazd do Tajlandii i Azji?

Co to jest ubezpieczenie KL?
Ile kosztuje ubezpieczenie kosztów leczenia?

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia to ogół wydatków na świadczenia medyczne, jakie gwarantuje Ci ubezpieczenie turystyczne podczas podróży zagranicznej.
  2. Standardowe ubezpieczenie KL pokrywa najczęściej wizyty lekarskie, badania medyczne, pobyt w szpitalu, zabiegi, czy nawet zakup leków.
  3. Zakres ubezpieczenia kosztów leczenia jest indywidualnie ustalany przez każdego ubezpieczyciela.
  4. Przed podjęciem decyzji o zakupie ubezpieczenia KL przemyśl kwestię sumy kosztów leczenia, czyli limitu, do którego ubezpieczyciel będzie pokrywał koszty.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej