Ubezpieczenie turystyczne - kiedy się przyda? Na co zwrócić uwagę? Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie turystyczne – kiedy się przyda?

Wkrótce wyjeżdżasz na urlop i zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne? Sprawdź, kiedy taka polisa może Ci się przydać i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z doradcą mfind, z którym wybierzesz najlepsze ubezpieczenie turystyczne.

Żeby połknąć bakcyla podróżniczego trzeba mieć zapał obieżyświata, a żeby móc odpowiedzieć na zew przygodypieniądze w portfelu i polisę turystyczną w kieszeni.  Spokojnych wakacji last minute życzy Akademia Punkta, podpowiadając czytelnikom jak wybrać i kupić ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne nie tylko dla wybranych

W tym roku wakacyjny wyjazd planowało 17,3 mln Polaków, z czego 73% zamierzało spędzić urlop bez opuszczania granic kraju nad Wisłą. Tak wynika z badań przeprowadzanych corocznie przez Mondial Assistance. Na wyjazd zagraniczny zdecydowało się ponad 4,5 mln rodaków, za kierunek obierając sobie najczęściej słoneczną Hiszpanię. Dostawca usług assistance zaobserwował także rosnące zainteresowanie kupnem polisy turystycznej70% Polaków miało skorzystać w tym roku z ochrony ubezpieczeniowej podczas wakacyjnego wyjazdu, a Ci, którzy z niej rezygnują, deklarują, że korzystają z karty EKUZ lub innej polisy.

Sportowiec, plażowicz i turysta – po co komu ubezpieczenie turystyczne?

Niezależnie od tego czy wyjeżdżasz na wakacje, żeby uprawiać sporty ekstremalne, grzać się na plaży, czy zwiedzać zabytki średniowiecznej Europy, musisz liczyć się z tym, że możesz zostać ofiarą nieszczęśliwego wypadku, kradzieży czy innych zdarzeń, których nie da się przewidzieć. Nawet jeśli ruszasz na wakacje tylko po to, żeby zgromadzić kolekcję zdjęć na fejsa cykanych z pomocą niezastąpionego selfie stick, nie jesteś odporny na nagłe choroby czy kontuzje. Niezbędne świadczenia zdrowotne w publicznych placówkach medycznych otrzymasz dzięki karcie EKUZ, ale ta nie zadziała, jeśli wypoczywasz poza Europą i nie pomoże, jeśli utknąłeś w górach, skradziono Ci bagaż lub musisz nagle skrócić swój urlop. Od tego jest ubezpieczenie turystyczne – jego zadaniem jest chronić Twoje mienie, zdrowie i życie podczas wakacji, tak, żebyś mógł zająć się przede wszystkim wypoczynkiem. Jego zakres oraz sumę można dopasować do własnych potrzeb, biorąc pod uwagę m.in. takie czynniki jak:

 • miejsce wakacyjnego pobytu (m.in. ze względu na koszty leczenia i hospitalizacji w danym kraju, dostęp do publicznej służby zdrowia itd.)
 • wiek i stan zdrowia uczestników wycieczki
 • rodzaj wypoczynku (np. czy w grę wchodzą sporty ekstremalne)
 • wartość bagażu (czy zabierasz ze sobą kosztowny sprzęt sportowy lub fotograficzny)
 • środek transportu (ze względu na koszty odwołania podróży lub ryzyko zaginięcia bagażu)

Polisa szyta na miarę – jakie elementy wchodzą w skład ubezpieczenia turystycznego?

W poprzednim akapicie zostały wymienione rodzaje ryzyka, z którymi należy się liczyć wyjeżdżając na wakacje, zwłaszcza za granicę. Uwzględniając wszystkie nagłe zdarzenia dotykające turystów, firmy ubezpieczeniowe oferują następujące usługi:

 • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – jeśli złamiesz nogę na wakacjach, będziesz mógł liczyć na wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, który nastąpił na skutek nagłego, nieszczęśliwego wypadku. Wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia i od tego, gdzie Twoja kontuzja znajduje się w tabeli procentowego uszczerbku na zdrowiu zamieszczonej w OWU danego ubezpieczyciela
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia – towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty (do limitu określonego w umowie) związane z leczeniem szpitalnym lub ambulatoryjnym po wypadku lub koniecznym ze względu na nagłe zachorowanie. Do zakresu tego elementu ubezpieczenia turystycznego należy również transport medyczny, pokrycie wydatków poniesionych na leki itd.
 • OC w życiu prywatnym – dotyczy wszelkich szkód, które Ty lub członek Twojej rodziny wyrządziliście osobie trzeciej. Przyda się na przykład jeśli w trakcie wypoczynku angażujesz się w sporty zespołowe lub obawiasz się, że stracisz z oczu dziecko, które przeżywa fazę ciekawości świata
 • Ubezpieczenie bagażu – jeśli zabierasz ze sobą wartościowy sprzęt elektroniczny, fotograficzny lub sportowy, rzetelnie wyceń swój bagaż podczas ustalania sumy ubezpieczenia. W razie jego utraty nie będziesz musiał rezygnować ze wszystkich wakacyjnych planów, jeśli będziesz w stanie odkupić sprzęt o parametrach podobnych do oryginalnego. Odszkodowanie otrzymasz, jeśli Twój bagaż zostanie skradziony, ulegnie zniszczeniu lub zagubi się na lotnisku
 • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej – wypadek losowy zmusił Cię do pozostania w domu? Ubezpieczyciel pokryje koszty, jakie wiążą się z rezygnacją z podróży, anulowania biletu lub noclegu, jeśli nagle zaskoczy Cię choroba, śmierć w rodzinie, lub rzecz pozornie błaha, taka jak utrata dokumentów podróżnych
 • Assistance podróżne – ile zdarzeń, tyle możliwości. Assistance ma za zadanie zapewnić Ci pomoc 24 godz. na dobę w postaci akcji ratowniczej, organizacji powrotu do kraju, opieki nad dziećmi, pomocy prawnej i wielu innych świadczeń, które mogą okazać się bardzo pomocne, jeśli staniesz się ofiarą wypadku lub kradzieży za granicą

Od czego zależy cena ubezpieczenia turystycznego?

Wysokość składki ubezpieczenia turystycznego ustala się na podstawie standardowych czynników, takich jak przedmiot, suma, forma i okres ubezpieczenia, ale na cenę, którą zapłacisz za ochronę na wakacjach wpływają także dodatkowe aspekty. Na zniżkę możesz liczyć, jeśli:

 • wybierasz się na wyjazd rodzinny lub grupowy
 • masz mniej niż 24 lata
 • zawierasz umowę ubezpieczenia w tym samym towarzystwie po raz kolejny (pod warunkiem, że poprzednie polisy były bezszkodowe)

W Uniqa zniżkę na ubezpieczenie turystyczne otrzymasz również, jeśli jesteś uczestnikiem programu lojalnościowego Bonus Club. Zwyżka natomiast obowiązuje zazwyczaj osoby, które ukończyły 65. lub 67. rok życia, wykonują sporty wysokiego ryzyka lub chcą rozszerzyć odpowiedzialność ubezpieczyciela o dodatkowe zdarzenia, takie jak choroby tropikalne, choroby przewlekłe, działania wojenne itp.

Maniacy aktywnego spędzania czasu, którzy zamierzają uprawiać sport podczas wakacyjnego wyjazdu, powinni dokładnie zapoznać się z warunkami wybranego ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe dzielą sporty na różne kategorie według ryzyka i zgodnie z tą klasyfikacją obciążają ubezpieczonego odpowiednią zwyżką. Na przykład w warunkach polisy Warta Travel Plus rozróżnia się amatorskie uprawianie sportów, wyczynowe uprawianie sportów oraz uprawianie sportów ekstremalnych. Do dyscyplin wysokiego ryzyka należą w szczególności: wspinaczka górska i skałkowa, speleologia, sporty motorowe lub motorowodne, motocross, myślistwo, sztuki walki i sporty obronne, kolarstwo górskie, narciarstwo poza oznakowanymi trasami zjazdowymi, skoki narciarskie, nurkowanie przy użyciu sprzętu specjalistycznego lub na bezdechu, canyoning, rafting, żeglarstwo oceaniczne, baloniarstwo, bungee, BASE jumping, surfing, kitesurfing, paralotniarstwo, spadochroniarstwo, szybownictwo i rajdy samochodowe.

Uwaga! Wyprawę do miejsca, w którym panują szczególnie trudne warunki klimatyczne (góry powyżej 5500 m n.p.m.) również uważa się za sport ekstremalny.

Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia turystycznego konieczne jest wskazanie kraju pobytu, który zostaje zakwalifikowany do strefy geograficznej ustalonej przez ubezpieczyciela. Zazwyczaj są to trzy strefy: 1. Europa oraz wszystkie kraje położone w basenie Morza Śródziemnego, 2. cały świat oraz 3. terytorium RP.

Z biurem podróży czy indywidualnie?

Wybierając się na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży, w pakiecie otrzymujesz podstawową ochronę w ramach ubezpieczenia turystycznego. Organizator wyjazdu ma obowiązek zapewnić Ci NNW oraz ubezpieczenie kosztów leczenia. Przed wyjazdem dowiedz się, jakie świadczenia przysługują Ci z tytułu umowy zawartej przez biuro podróży. Jeśli zakres i sumy gwarancyjne nie spełniają Twoich oczekiwań, możesz dodatkowo ubezpieczyć się indywidualnie na wybranych przez siebie warunkach.

Radość odkrywania, czyli przegląd ubezpieczeń turystycznych

To, co odróżnia jedną polisę turystyczną od drugiej to dodatkowe produkty przeznaczone dla konkretnego targetu. Warta ubezpiecza na wypadek braku śniegu (40 zł dziennej rekompensaty za brak możliwości jazdy na nartach), Allianz dba o podróżujących ze zwierzętami (Pet Assistance), a Uniqa kusi radością odkrywania w ramach trzech wariantów (Mini, Maxi, Mega) oraz programem lojalnościowym Uniqa Bonus Club.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Produkt Zakres ubezpieczenia
Warta Warta Travel Plus Koszty leczenia, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu podróżnego, kontynuacja leczenia powypadkowego w Polsce, Ski Plus, assistance (wariant Standard i Super),
Uniqa Radość odkrywania Koszty leczenia i assistance, NNW, ubezpieczenie bagażu podróżnego, ubezpieczenie sprzętu sportowego, OC, ubezpieczenie dodatkowych kosztów dojazdu, ubezpieczenie kosztów odstąpienia od podróży, odwołania noclegu i odwołania biletu, kontynuacja leczenia w Polsce po wypadku, ubezpieczenie zniesienia udziału własnego w wynajętym samochodzie
Allianz Globtroter Koszty leczenia i assistance, assistance w podróży na terenie RP, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu podróżnego, Moto assistance, koszty udziału własnego w kosztach napraw wynajętego samochodu, ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub skrócenia wyjazdu, ubezpieczenie z tytułu rezygnacji all risk, kontynuacja leczenia na terenie RP, Business Assistance, Assistance Sport, Bezpieczna Kieszeń, Medical Assistance, Home Assistance na terenie RP, Pet Assistance, Concierge

Poniżej kalkulacja składki w podstawowym zakresie dla pary trzydziestolatków, wybierających się na dwutygodniowe wakacje do Europy w celu wypoczynkowym, nie deklarujących zamiaru uprawiania sportów wyczynowych lub ekstremalnych:

Produkt ubezpieczeniowy Zakres ubezpieczenia Cena
Warta Travel Plus Koszty leczenia do 80 000 zł, NNW do 5 000 zł, assistance w wariancie standard oraz koszty akcji ratowniczej 112 zł
Uniqa Radość odkrywania koszty leczenia do 50 000 zł, NNW do 20 000, assistance w wariancie Mini 119 zł
Allianz Globtroter Koszty leczenia i assistance do 80 000 zł, NNW do 14 000 zł, 103,60 zł

Przedwakacyjna gorączka – jak przygotować się do kupna ubezpieczenia turystycznego?

Ubezpieczenie turystyczne składa się z wielu elementów, klauzul dodatkowych i wyłączeń odpowiedzialności. Zanim zdecydujesz się na kupno polisy, musisz najpierw zastanowić się nad tym, jaka ochrona może okazać się niezbędna na Twoich wymarzonych wakacjach. Dla rodzaju i ceny ubezpieczenia kluczowe są takie czynniki jak: cel podróży, czas trwania wakacji, liczba osób, które mają zostać objęte ochroną, wiek ubezpieczonych oraz rodzaj planowanej aktywności. Druga w kolejności decyzja, którą będziesz musiał podjąć to suma ubezpieczenia. Wybierz taką, która zapewni Ci rzeczywistą pomoc w razie wypadku/choroby/utraty mienia. Kiedy ustalisz zakres i sumę ubezpieczenia, pozostaje Ci porównanie ofert. Tych jest sporo na rynku, dlatego warto skorzystać z pomocy porównywarki lub multiagenta – pozwoli Ci to zapoznać się z kilkoma propozycjami w jednym miejscu i zestawić ceny. Zachęcamy do kontaktu z doradcami Punkta – mailowo pod adresem [email protected] lub telefonicznie – 22 490 90 00. Pomożemy Ci dobrać najlepszą polisę w korzystnej cenie.

Szkoda na wakacjach – co robić?

Wakacje kojarzą się głównie z błogim spokojem i czasem relaksu, ale ten beztroski stan może zostać przerwany przez wypadek lub nagłe zachorowanie. Gdy tylko wydarzy się coś złego, zadzwoń do swojego ubezpieczyciela. Pracownicy centrum alarmowego udzielą Ci wszelkich niezbędnych wskazówek na temat dalszego postępowania – gdzie możesz się zgłosić po pomoc i co będzie Ci potrzebne, żeby udokumentować szkodę. Jeśli zostałeś ofiarą kradzieży, powinieneś dodatkowo wezwać policję i upewnić się, że zostanie wystawiony protokół zdarzenia.

Podsumowanie

 • 70% Polaków wykupuje ubezpieczenie turystyczne
 • Suma, zakres i cena ubezpieczenia jest uzależniona od wielu czynników
 • Jakie elementy wchodzą w skład polisy turystycznej?
 • Przegląd ofert
 • Gdzie kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie turystyczne?
 • Co robić w razie nieszczęśliwego zdarzenia na wakacjach? Jak skorzystać z polisy?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej