EKUZ to za mało. W podróż zabieraj ubezpieczenie turystyczne

Aktualizacja:
ekuz

Wreszcie nadchodzi upragniony urlop! Pakujesz się i wyjeżdżasz snując ambitne plany? Nie zapominaj o ubezpieczeniu turystycznym! Niestety, sam EKUZ to za mało.

Co to jest EKUZ?

Europejskia Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można odebrać będąc ubezpieczonym w oddziałach NFZ, to dobra opcja zabezpieczenia kosztów leczenia za granicą. Niestety nie zapewnia pełnej ochrony ubezpieczeniowej. Co Ci grozi, jeśli za granica masz wyłącznie EKUZ?

W większości wypadków otrzymasz niezbędne świadczenia zdrowotne, ale z dużym prawdopodobieństwem będziesz również musiał do nich dopłacić.

Ile? To zależy od kraju i tego, co Ci się przytrafi. Pełen koszt wizyty lekarskiej wynoszący od 70 do 100 euro może znacznie przewyższyć koszt dodatkowego ubezpieczenia, wykupionego przed wyjazdem, który w zależności od ofert ubezpieczycieli waha się od kilkudziesięciu do max. 150 zł od osoby. Jeśli przydarzy Ci się poważniejszy wypadek, a tego przecież nie jesteśmy nigdy w stanie przewidzieć, koszty mogą być astronomiczne. Jedna doba na oddziale intensywnej terapii to koszt nawet 10 tys. złotych!

Czego nie pokrywa EKUZ?

Karta EKUZ zapewnia pomoc tylko w placówkach publicznej służby zdrowia, a tych często brak w kurortach. Problematyczne mogą być nie tylko kurorty, ale nawet mniejsze miasta, gdzie pomoc jest dostępna tylko od poniedziałku do piątku w określonych godzinach, a dyżurujący ośrodek  czy szpital może być oddalony nawet o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca Twojego pobytu. Takie sytuacje są bardzo częste, nie tylko w Grecji czy w Hiszpanii, ale także w Niemczech czy Belgii.

EKUZ nie pokrywa także kosztów transportu do kraju, ani innych okoliczności, które mogą zaważyć na Twoim urlopie: np. zagubienia bagażu czy konieczności wcześniejszego powrotu do domu.

Ubezpieczenie turystyczne – ale jakie?

Dobrze skonstruowane pakiety ubezpieczenia turystycznego powinny zawierać, poza kosztami leczenia na poziomie kilkudziesięciu tysięcy euro:

  • ubezpieczenie od rezygnacji z imprezy turystycznej,
  • ochronę podczas amatorskiego uprawiania sportów,
  • odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym,
  • pomoc przy opóźnieniu lotu, zagubieniu bagaży, czy w razie nagłego zdarzenia, np. napaści czy kradzieży.

Zanim wykupisz polisę przeczytaj dokładnie, co obejmuje. Często warto zapłacić odrobinę więcej, ponieważ okazuje się, że pakiet podstawowy, który jest tańszy od rozszerzonego o 15 zł, oferuje 5 razy mniejszą ochronę ubezpieczeniową, która w przypadku poważnego wypadku może być zupełnie niewystarczająca. Nie warto zawsze oszczędzać!

Pamiętaj także, że uprawianie sportów ekstremalnych, ryzyko pogorszenia stanu zdrowia w przypadku chorób przewlekłych, czy wyjazdy zarobkowe, na których podejmujesz pracę, wymagają dodatkowego ubezpieczenia! Jeśli masz wątpliwości, pytaj! Zadzwoń do naszych ekspertów, którzy pomogą Ci wybrać właściwą opcję. Skontaktuj się z nami pod numerem 22 490 90 00 lub mailowo: [email protected]

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne – jak wybrać i gdzie kupić online?

Podsumowanie

  • EKUZ to dobra opcja, ale tylko w Europie i pod warunkiem świadomości ryzyka
  • EKUZ nie gwarantuje pokrycia wszystkich kosztów leczenia za granicą
  • Jeśli wyjeżdżasz zabezpiecz się odpowiednio: na wakacjach czeka Cię z pewnością wiele przyjemnych chwil, ale mogą się także zdarzyć różne nieprzyjemności!
  • Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia ale także pomoc w przypadku zagubienia bagażu, napaści czy innego nieprzewidzianego zdarzenia
  • Większość ubezpieczycieli nie oferuje w standardzie ubezpieczenia na wypadek wypadków w czasie uprawiania sportów - zwróć na to uwagę, jeśli zamierzasz serfować, pływać czy żeglować i ubezpiecz się dodatkowo!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej