EKUZ to za mało. W podróż zabieraj ubezpieczenie turystyczne

Aktualizacja:
ekuz

Wreszcie nadchodzi upragniony urlop! Pakujesz się i wyjeżdżasz snując ambitne plany? Nie zapominaj o ubezpieczeniu turystycznym! Niestety, sam EKUZ to za mało.

Co to jest EKUZ?

Europejskia Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można odebrać będąc ubezpieczonym w oddziałach NFZ, to dobra opcja zabezpieczenia kosztów leczenia za granicą. Niestety nie zapewnia pełnej ochrony ubezpieczeniowej. Co Ci grozi, jeśli za granica masz wyłącznie EKUZ?

W większości wypadków otrzymasz niezbędne świadczenia zdrowotne, ale z dużym prawdopodobieństwem będziesz również musiał do nich dopłacić.

Ile? To zależy od kraju i tego, co Ci się przytrafi. Pełen koszt wizyty lekarskiej wynoszący od 70 do 100 euro może znacznie przewyższyć koszt dodatkowego ubezpieczenia, wykupionego przed wyjazdem, który w zależności od ofert ubezpieczycieli waha się od kilkudziesięciu do max. 150 zł od osoby. Jeśli przydarzy Ci się poważniejszy wypadek, a tego przecież nie jesteśmy nigdy w stanie przewidzieć, koszty mogą być astronomiczne. Jedna doba na oddziale intensywnej terapii to koszt nawet 10 tys. złotych!

Czego nie pokrywa EKUZ?

Karta EKUZ zapewnia pomoc tylko w placówkach publicznej służby zdrowia, a tych często brak w kurortach. Problematyczne mogą być nie tylko kurorty, ale nawet mniejsze miasta, gdzie pomoc jest dostępna tylko od poniedziałku do piątku w określonych godzinach, a dyżurujący ośrodek  czy szpital może być oddalony nawet o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca Twojego pobytu. Takie sytuacje są bardzo częste, nie tylko w Grecji czy w Hiszpanii, ale także w Niemczech czy Belgii.

EKUZ nie pokrywa także kosztów transportu do kraju, ani innych okoliczności, które mogą zaważyć na Twoim urlopie: np. zagubienia bagażu czy konieczności wcześniejszego powrotu do domu.

Ubezpieczenie turystyczne – ale jakie?

Dobrze skonstruowane pakiety ubezpieczenia turystycznego powinny zawierać, poza kosztami leczenia na poziomie kilkudziesięciu tysięcy euro:

  • ubezpieczenie od rezygnacji z imprezy turystycznej,
  • ochronę podczas amatorskiego uprawiania sportów,
  • odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym,
  • pomoc przy opóźnieniu lotu, zagubieniu bagaży, czy w razie nagłego zdarzenia, np. napaści czy kradzieży.

Zanim wykupisz polisę przeczytaj dokładnie, co obejmuje. Często warto zapłacić odrobinę więcej, ponieważ okazuje się, że pakiet podstawowy, który jest tańszy od rozszerzonego o 15 zł, oferuje 5 razy mniejszą ochronę ubezpieczeniową, która w przypadku poważnego wypadku może być zupełnie niewystarczająca. Nie warto zawsze oszczędzać!

Pamiętaj także, że uprawianie sportów ekstremalnych, ryzyko pogorszenia stanu zdrowia w przypadku chorób przewlekłych, czy wyjazdy zarobkowe, na których podejmujesz pracę, wymagają dodatkowego ubezpieczenia! Jeśli masz wątpliwości, pytaj! Zadzwoń do naszych ekspertów, którzy pomogą Ci wybrać właściwą opcję. Skontaktuj się z nami pod numerem 22 490 90 00 lub mailowo: kontakt@mfind.pl

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne – jak wybrać i gdzie kupić online?

Podsumowanie

  • EKUZ to dobra opcja, ale tylko w Europie i pod warunkiem świadomości ryzyka
  • EKUZ nie gwarantuje pokrycia wszystkich kosztów leczenia za granicą
  • Jeśli wyjeżdżasz zabezpiecz się odpowiednio: na wakacjach czeka Cię z pewnością wiele przyjemnych chwil, ale mogą się także zdarzyć różne nieprzyjemności!
  • Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia ale także pomoc w przypadku zagubienia bagażu, napaści czy innego nieprzewidzianego zdarzenia
  • Większość ubezpieczycieli nie oferuje w standardzie ubezpieczenia na wypadek wypadków w czasie uprawiania sportów - zwróć na to uwagę, jeśli zamierzasz serfować, pływać czy żeglować i ubezpiecz się dodatkowo!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej