Pokonaj pozimowy spadek formy w naturalny sposób! Oto 10 ziół, które „zabiorą cię na urlop”

Aktualizacja:
powrót-do-formy

20 proc. Polaków skarży się na odczuwalny po zimie spadek formy fizycznej i psychicznej. Brak słońca i siedzący tryb życia dają się nam we znaki. Nic więc dziwnego, że do lata jeszcze kilka miesięcy, a my już potrzebujemy urlopu. Jak sobie pomóc w tym niełatwym czasie i z uśmiechem i siłami przywitać wiosnę? Mamy dla Was 10 naturalnych ziół, które pomogą pokonać zimowy spadek formy.

Czujesz spadek formy? Mimo wiosny za oknem nic Ci się nie chce? Nie sięgaj po kolejną kawę ani paraleki, kiedy czujesz zmęczenie. Zapomnij o chemicznych stymulantach, kiedy twój układ nerwowy potrzebuje wsparcia, a twój organizm oczyszczenia. Skorzystaj z niezwykłej mocy roślin, które szczególnie wiosną, postawią cię na nogi, usuną toksyny i zwiększą twoją witalność. Oto 10 ziół które zabiorą Cię na urlop!

Żeby pobudzić ciało i umysł, warto skorzystać z właściwości ziół – pij gorące herbatki i orzeźwiające napary. Mają w sobie niezwykłą moc. Nie bez powodu korzysta z niej przemysł farmaceutyczny – ok. 30 proc. suplementów i produktów leczniczych oparta jest na ziołach. Odwiedź sklep zielarski, gdzie kupisz sprawdzone i ekologiczne zioła. Pamiętaj jednak  o tym, żeby nie przedawkować. Nie łącz ze sobą różnych roślinnych preparatów i nie pij więcej ziołowych naparów, niż zaleca producent.

Poziewnik

Jego cudowna moc to wzmacnianie organizmu. Jest pomocne, kiedy potrzebujemy pomocy w powrocie do formy po zimie. Zregeneruje nam układ pokarmowy, oczyści go ze złogów, a to sprawi, że od razu poczujemy przypływ świeżej energii. Ma jeszcze jedną świetną właściwość – ułatwia usuwanie śluzu z układu oddechowego! Jakby tego było mało,  ma jeszcze działanie uspokajające i chroni przed infekcjami, spowodowanymi wiosennymi zmianami temperatur i ciśnienia. Cudo!

Mniszek lekarski

To popularne zioło ma właściwości energetyzujące, pomaga poprawić koncentrację i pamięć. Usprawnia krążenie, dotlenia układ nerwowy. Wiosną wzmocni twoją odporność i pomoże uporać się ze stresem. Może nawet zastąpić ci kawę! Mniszek pospolity wspomaga pracę wątroby i nerek – narządów odpowiedzialnych za usuwanie z organizmu toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Mniszek korzystnie wpływa również na tempo metabolizmu i działa moczopędnie. Wszystko to sprawia, że roślina intensyfikuje oczyszczanie organizmu.

Dziurawiec

Dziurawiec ma udowodnione działanie antydepresyjne, jest więc idealny na wiosenne spadki nastroju. Dzięki niemu wzrasta nam poziom serotoniny i dopaminy, a więc polepsza nam się nastrój. Warto pić herbatkę z dziurawca zwłaszcza wtedy, kiedy słońca jak na lekarstwo. Dziurawiec zawiera czerwony barwnik, który ma działanie zwiększające wrażliwość organizmu na światło. Pomaga też szybciej zasnąć i lepiej spać.

Owies

Kiedy zmęczenie ma charakter czysto fizyczny dobrze zrobi ci ziele owsa. Herbatka uspokoi nerwy, poprawi humor i delikatnie pobudzi. Owies ma właściwości moczopędne, zapobiega kamicy nerkowej. Przeciwdziała też przeciwcukrzycowo – wyrównuje poziom insuliny i glukozy we krwi.

Szczodrak

Korzeń szczodraka (zw. też maralem) kupuje się w formie sproszkowanej i robi się z niego napar, który najlepiej pić raz dziennie. Jakie ma właściwości? Poprawia krążenie krwi w mózgu, delikatnie podkręca metabolizm. Regularnie stosowany pomoże wygrać z wiosennym wyczerpaniem.

Czytaj także: #eatclean – czyli zdrowie na wiosnę? Jak o nie zadbać?

Damiana

Ma działanie oczyszczające i tonizujące układ pokarmowy, wspomaga pracę nerek. Dodaje wigoru, poprawia humor. Działa relaksująco i antydepresyjnie. Obniża napięcie nerwowe, podnoszą nastrój, uspokajają i łagodzą stany lękowe. Pomagają w zasypianiu. Ma niezwykle intensywny aromat, przez co idealnie nadaje się na napary i herbatki. Zaleca się picie dwóch kubków naparu z liści damiany (sprzedawane w formie suszonej). Ciekawostka: napary i nalewki alkoholowe z damiany mają pozytywny wpływ na libido.

Czytaj także: Jak sprawdzić, czy przepływomierz powietrza jest uszkodzony?

Janowiec

Janowiec to zioło o działaniu oczyszczającym (również moczopędnym), zwiększającym siły witalne i usprawniającym pracę organizmu. Doskonałe w momentach, w których czujesz spadek formy. Co ważne, działa właściwie od razu. Uspokaja i zwiększa produkcję soków żołądkowych, która pod wpływem stresu nie działa tak, jak powinna.

Werbena cytrynowa

Już nazwa wskazuje na jej orzeźwiające właściwości. Cytrynowy aromat świetnie nam zrobi o poranku, doda energii i poprawi humor. Napar ma dodatkowo przyjemny smak. Werbena cytrynowa ma udowodnione działanie odprężające i łagodzące bóle głowy. Można ją pić, jako napar, ale można też dodawać do potraw – i mięsnych, i rybnych, i wegetariańskich. Nawet do deserów. Werbena wspiera pracę wątroby. Najbardziej aktywny ze składników werbeny ma silne działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe .

Czytaj także: Masz grypę? Chorujesz? Nie prowadź auta!

Lawenda

W olejku lawendowym ponad 300 aktywnych związków. Cudowną mocą lawendy jest przeciwdziałanie zmęczeniu. Badania wykazały, że napar z lawendy pomaga usprawnić pracę mózgu, oczyścić umysł i poprawić koncentrację. Łagodzi też skutki stresu. Ususzone kwiaty i liście lawendy można włożyć do płóciennego woreczka i trzymać przy poduszce – pomogą spokojnie przespać noc.  Lawenda ma właściwości zwiększające produkcję żółci oraz jej wydzielanie do dwunastnicy, a to jest bezcenne w przypadku niestrawności czy wzdęć.  Dodatkowo związki lawendy działają rozkurczowo i pomagają złagodzić bóle pojawiające się w okolicach brzucha.

Czytaj także: Jet lag: wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Ostrożeń (czarcie żebro)

Tutaj lista właściwości prozdrowotnych jest bardzo długa. Zaczyna się pozytywnym wpływem na wątrobę, chroni jej komórki i przyspiesza regenerację. Wspomaga pracę woreczka żółciowego. Dalej mamy właściwości detoksy kujące, ostrożeń pomaga usunąć zbędne produkty przemiany materii. Świetnie działa również na skórę – można go używać do płukania jamy ustnej i gardła, ale również na otarcia, oparzenia czy trądzik. Ma też działanie relaksacyjne i łagodzące bóle kości i stawów. Po miesiącu stosowania poczujesz pozytywne efekty – przesilenie wiosenne nie będzie ci straszne.

Czytaj także: Profilaktyka grypy – Jak nie zachorować na grypę – czy wystarczy szczepionka?

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej