Jet lag: wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Aktualizacja:
jet lag

Zespół nagłej zmiany strefy czasowej, powszechnie znany jako jet lag, to zespół objawów pojawiający się w trakcie podróży w kierunku wschód–zachód lub zachód–wschód. Nasilenie jego objawów uzależnione jest od liczby przekraczanych stref czasowych, a także kierunku podróży. Podpowiadamy jak rozpoznać jet lag, jak zapobiegać jego objawom i w jaki sposób sobie z nimi radzić!

baner w treści – stały - 1

Nadchodzi czas długo wyczekiwanego urlopu. Planujesz podróż swojego życia. Chcesz zwiedzać świat, poznawać nowe kultury i poszerzać swoje horyzonty. Po wielu godzinach spędzonych na pokładzie samolotu, w końcu lądujesz u celu swojej wyprawy. Zamiast cieszyć się pierwszymi dniami wakacyjnej wolności, Ty zmagasz się z bólami głowy, krańcowym zmęczeniem i nieustanną sennością. Cierpisz na tzw. zespół długu czasowego, czyli nagłej zmiany strefy czasowej. Zjawisko to powszechnie znane jest jako jet lag.

Jet lag: co to jest i kiedy występuje?

Zegar biologiczny człowieka wyznacza rytm działania naszego organizmu. Dostosowanie się do tego rytmu sprawi, że poczujemy się lepiej i będziemy bardziej efektywni. Problemy zaczynają się w momencie, gry rytm naszego zegara biologicznego zostanie zakłócony.

Z tym mamy do czynienia najczęściej podczas podróży lotniczych. Zmęczenie lotem wynika z ograniczenia aktywności fizycznej, wymuszonej pozycji oraz zmiany ciśnienia. Przy odległościach przekraczających dwie strefy czasowe dochodzi do niezgodności pomiędzy naszym wewnętrznym zegarem biologicznym a zegarem wskazującym lokalny czas astronomiczny. Stan ten to tak bardzo popularny jet lag.

Zespół nagłej zmiany strefy czasowej: objawy jet lag

Nagła zmiana strefy czasowej powoduje przesunięcie faz w ludzkim rytmie dobowym. Nasz organizm nie nadąża wówczas z przystosowaniem się do nowych warunków. Najbardziej odczuwalne są zakłócenia rytmu spania i czuwania. Ale to nie wszystko! Rozregulowaniu ulegają także inne funkcje organizmu.

Najczęstsze objawy jet lagu to:

 • zaburzenia snu,
 • problemy z koncentracją,
 • złe samopoczucie,
 • ból głowy,
 • krańcowe zmęczenie,
 • senność,
 • brak apetytu,
 • problemy jelitowo-żołądkowe.

 

Jet lag: jak mu zapobiegać? Jak sobie radzić z różnicą czasu?

Mówiąc o zapobieganiu uciążliwościom związanym z jet lagiem, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim kierunek naszej podróży. Inaczej powinniśmy działać przed planowaną podróżą w kierunku zachodnim, kiedy do czynienia mamy z wydłużeniem dnia, a inaczej kierując się na wschód, kiedy skraca się cykl dzienny. Okazuje się, że lepiej znosimy podróże na zachód, ponieważ nasz organizm łatwiej przystosowuje się do dłuższej doby. Jak zatem nie dać się jet lagowi?

Kiedy planujemy podróż w kierunku zachodnim, postarajmy się przed podróżą przyzwyczaić organizm do zmiany czasu, jaki nas czeka. Kładźmy się spać 1-2 godziny później niż zwykle. Już na samym początku lotu przestawmy zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym. Ten zabieg ułatwi nam psychiczne przestawienie się na nowe pory dnia. Walczmy z sennością i postarajmy się nie zasypiać podczas lotu. Pomogą nam w tym bezalkoholowe napoje i posiłki bogate w białko (np. żółty ser, ryby, jajka, mleczne produkty). Po dotarciu do celu podróży, dostosujmy się do rytmu życia w nowym miejscu. Przebywajmy jak najwięcej na świetle dziennym, a spać połóżmy się dopiero po zachodzie słońca. Pamiętajmy, że w najlepszej formie będziemy dopiero rano.

Teoretycznie, w nieco gorszej sytuacji są osoby udające się w podróż w kierunku wschodnim. Wówczas skraca się cykl dzienny lub nocny, a nam trudniej przystosować się do rytmu, w którym nagle „straciliśmy” kilka godzin. W tym przypadku również powinniśmy zacząć przyzwyczajać nasz organizm do nowych warunków już kilka dni przed wylotem. W przeciwieństwie jednak do podróży zachodnich, spać powinniśmy pójść wcześniej niż zwykle. Podczas lotu zaleca się spożywać posiłki bogate w węglowodany (np. owoce, makaron, ryż), które wprowadzają w stan senności – sen podczas lotu jest jak najbardziej wskazany. Po dotarciu na miejsce, korzystajmy jak najwięcej ze światła słonecznego, które ułatwi uregulowanie zegara biologicznego. Wbrew niektórym radom, powinniśmy unikać zażywania środków nasennych i melatoniny, ponieważ w rzeczywistości powodują one jeszcze większe rozregulowanie organizmu. Nasz organizm najbardziej wydajmy będzie w godzinach wieczornych.

Jet lag melatonina

Melatonina jest to naturalnie występujący u człowieka hormon, produkowany w ośrodkowym układzie nerwowym przez szyszynkę, który odgrywa rolę w regulacji biologicznego rytmu okołodobowego, m.in. snu i czuwania. Melatonina okazuje się być skutecznym środkiem w leczeniu problemów ze snem, przy zmianie strefy czasowej, jest dostępna w aptece bez recepty, o szczegóły dotyczące stosowania przy jet lagu dobrze zapytać farmaceutę.

Wyjeżdżasz? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym!

Wybierasz się w daleką podróż? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym. To konieczna opcja zwłaszcza, że koszty leczenia za granicą, w Azji, Ameryce, USA czy w Afryce, bywają astronomiczne. Złamana noga może kosztować 50 tys złotych, a koszt transportu medycznego czy ratownictwa przekroczyć 200-300 tys złotych. Ubezpieczenie turystyczne kosztuje od kilku złotych dziennie, dlatego po prostu trzeba je mieć.

Składkę na Twój wyjazd obliczysz tutaj:

 

Podsumowanie

 1. Jet lag to zespół nagłej zmiany strefy czasowej, czyli zakłócenie naturalnego rytmu dnia i nocy.
 2. Ludzki organizm po nagłej zmianie stref czasowych nie nadąża z przystosowaniem się do nowych warunków, w efekcie czego reaguje objawami chorobowymi.
 3. Zdecydowanie lepiej znosimy podróże w kierunku zachodnim, ponieważ nasz wewnętrzny zegar biologiczny łatwiej przystosowuje się do dłuższego dnia.
 4. Wbrew niektórym radom, zaleca się unikania zażywania środków nasennych czy melatoniny, ponieważ w rzeczywistości prowadzą one do większego rozregulowania organizmu.
 5. Po kilku dniach w nowym miejscu, nasz organizm przyzwyczaja się do zmian, a zegar biologiczny dostosowuje się do obowiązującego czasu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej