Preferencje ubezpieczeniowe Polaków a skłonność do ryzyka

Aktualizacja:
preferencje-ubezpieczeniowe-polakow

Blisko co dziesiąty Polak nie ma żadnego ubezpieczenia. Większość z nas uważa, że są one za drogie, ale spore grono osób celowo nie ubezpiecza się twierdząc, że wszelkie ryzyko podejmuje świadomie, albo ochrony nie potrzebuje ze względu na swój styl życia. Więc jak to z nami jest? Czy lubimy ryzyko? A jeśli tak, to czy nasze upodobania przekładają się na nasze decyzje dotyczące ubezpieczeń?

Rozwiewając wszelkie wątpliwości – jak najbardziej! Okazuje się, że to jak ryzykujemy na co dzień, decyduje ostatecznie o tym, jak się ubezpieczamy. Open Life przy współpracy z DANAE przeprowadziło badanie dotyczące preferencji ubezpieczeniowych Polaków, a wszystko w odniesieniu do ich deklarowanej skłonności do ryzyka. Wywiady zostały przeprowadzone na próbie 1033osób w wieku od 18 do 65 lat. Wyniki mogą zaskakiwać…

Czy Polacy lubią ryzyko?

Z jednej strony Polacy nie lubią ryzyka, a niechęć do niego przejawiać się może chociażby w zachowawczym stosunku do form oszczędności. Częściej wybieramy nisko oprocentowane lokaty bankowe, niż bardziej zyskowne, ale ryzykowne inwestycje. Jednak jeśli już odkryjemy w sobie lekkie zamiłowanie do ryzyka, najczęściej podejmujemy także decyzję o ubezpieczeniu. Ale z kolei ubezpieczamy się niechętnie. Najczęściej decydujemy się na polisy komunikacyjne (a i to tylko dlatego, że ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym). Zdecydowanie rzadziej ubezpieczamy mieszkania, a jeszcze rzadziej swoje życie. Jednak to, w jaki sposób żyjemy często znajduje odzwierciedlenie w naszych preferencjach ubezpieczeniowych. Ryzykujemy? Wolimy się ubezpieczyć. Żyjemy w przeświadczeniu, że nic złego nam się nie przytrafi? W ochronę nie inwestujemy. Ubezpieczamy się dla siebie czy dla kogoś? A to już zależy…

Czytaj także: Finanse pod pantoflem – Citi Handlowy zagląda Polakom do portfeli, ogląda budżet domowy i sprawdza kto nim zarządza

Single ryzykują na zakupach

Jedną z najciekawszych grup, które wzięły udział w badaniu, była grupa singli. Wśród nich panuje przekonanie, że ubezpieczamy się zwykle „dla kogoś”, ale to akurat nie dziwi. W związku z tym, jeśli ci żyją sami, nie mają partnera ani dzieci, wykazują się mniejszą dbałością o płynność finansową. Co zatem robią? Ryzykują. Gdzie? Najczęściej na zakupach. Nie myślą więc o konsekwencjach decyzji konsumenckich. Nie przywiązują wagi do takich kwestii jak gwarancja, skład produktów czy chociażby ich termin przydatności do spożycia. Wśród młodych i samotnych dostrzegamy jeszcze jedną zależność – to oni najrzadziej kupują ubezpieczenie na życie.

W ślad za młodymi i samotnymi idzie jednak o wiele większa grupa Polaków. Ryzyko, jakiego dopuszczamy się podczas zakupów uważane jest przez nas uważane za najbardziej „bezpieczne”, dlatego najczęściej je podejmujemy. Statystyki nie są jednak godne podziwu… Prawie 7 mln Polaków w ogóle nie czyta umów, które podpisuje, a co trzeci Polak nie sprawdza długości gwarancji, kupując wartościową rzecz.

Czytaj także: Świąteczne zakupy Polaków

Młodzi mężczyźni w związkach ubezpieczają się na życie

Nieco rzadziej natomiast ryzykujemy zdrowiem i życiem. Pod tym względem, Polska należy do jednych z najbardziej ostrożnych narodów. Mimo to, grono osób świadomie ryzykujących swoim zdrowiem jest całkiem spore. Jedno z pytań, które zadano respondentom dotyczyło kwestii bezpieczeństwa w samochodzie. Co się okazało? 7 na 10 Polaków nie dopuszcza do siebie myśli, że w samochodzie można nie zapiąć pasów. Niemal połowa ankietowanych zadeklarowała, że nigdy nie przebiegła przez pasy na czerwonym świetle. Postawa godna pochwały! Okazało się także, że to mężczyźni są bardziej skłonni do ryzykowania zdrowiem. A konkretniej – jaka grupa mężczyzn? I tutaj spore zaskoczenie – do ryzykownych zachowań w kwestii zdrowia najczęściej przyznają się młodzi mężczyźni będący w stałych związkach. Kolejne zaskoczenie – to właśnie oni najczęściej decydują się na ubezpieczenie na życie.

Czytaj także: Jak Polacy kupują ubezpieczenie OC?

Polak przewidywalny, Polak odpowiedzialny

Co najciekawsze – Polacy wykazują się wartą podziwu odpowiedzialnością, jeśli chodzi o przewidywanie i zabezpieczanie się na wypadek zdarzeń, do których może dojść w niedalekiej przyszłości. W czym przejawia się ta nasza ostrożność? Chociażby w ubezpieczeniach turystycznych. Na nie decydujemy się coraz częściej. Swoje bezpieczeństwo chcemy też podnieść na własną rękę, a wówczas zabieramy ze sobą w podróż apteczkę. O to dba aż 71 proc. ankietowanych. Tak ostrożni i przewidywalni nie jesteśmy jednak jeśli chodzi o rzeczy materialne i aż 57 proc. ankietowanych nie decyduje się na ubezpieczenie bagażu podczas podróży. A jak to jest z tym naszym bezpieczeństwem na drogach? Jak deklarują Polacy – całkiem nieźle! 73 proc. z nas zawsze lub prawie zawsze zmienia opony na zimowe jeszcze zanim spadnie pierwszy śnieg. Jednocześnie, jak deklaruje 6 proc. Polaków nie robi tego nigdy. W grupie osób, które często troszczą się o przyszłość i zabezpieczają się na różne ewentualności, przeważają osoby posiadające rodzinę. To zazwyczaj ona sprawia, że staramy się przewidywać i neutralizować negatywne skutki swoich potencjalnych decyzji.

Czytaj także: Warszawa vs. Nowy Jork: mamy trzy razy więcej samochodów

Preferencje ubezpieczeniowe Polaków

Badania Open Life można krótko podsumować trzema wnioskami, które idealnie oddają podejście Polaków do kwestii ubezpieczeń. Przede wszystkim, ochrona życia staje się dla nas tym ważniejsza, im więcej mamy do stracenia. I nie chodzi tu wcale o rzeczy materialne. To bliscy motywują nas do zadbania o siebie i zabezpieczenia się na przyszłość od skutków nieprzewidzianych zdarzeń. Ubezpieczenie na życie wybieramy najczęściej wtedy, gdy mamy dzieci i partnera.  Nie bez znaczenia są także nasze osobiste zobowiązania – na ubezpieczenie decydujemy się także wtedy, gdy ciąży na nas odpowiedzialność finansowa, np. w postaci zaciągniętego kredytu. Na koniec została kwestia najbardziej oczywista… Ubezpieczenie na życie, które przez wielu z nas traktowane jest jako dobro luksusowe, wybieramy najczęściej w momencie, gdy podnosi się nasz status materialny.

Czytaj także: Kompedium wiedzy o ubezpieczeniach

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej