Podróże Polaków - gdzie jeździmy, ile wydajemy?

Aktualizacja:
podróże polaków raport

Dokąd najchętniej podróżują Polacy? Czy celem wyjazdów naszych rodaków jest zagranica czy popularne kurorty w kraju? Gdzie najchętniej wypoczywamy latem, a gdzie zimą? Ile i na co wydają Polacy na urlopie? Zapraszamy do lektury raportu Mfind.pl.

Polacy lubią podróżować, a trend ten się umacnia. Czasem podróży są nie tylko letnie wakacje, ale także ferie, okresy świąteczne i długie weekendy. Celem podróży bywa pobyt w SPA i zwiedzanie europejskich metropolii. Okazji do wyjazdów jest wiele, a rozwój sektora turystycznego wspiera większa dostępność tanich biletów lotniczych, przyzwoitych połączeń komunikacyjnych oraz moda na to, aby od czasu do czasu ruszyć się z domu.

Gdzie jeździmy?

Kierunek: zagranica

Z raportu Polskiej Izby Turystyki „Zagraniczne wakacje Polaków w sezonie letnim 2017” wynika, że na urlopy zagraniczne Polacy wolą jeździć częściej, ale na krócej. Dwutygodniowe wczasy w szczycie sezonu planuje mniej niż co piąta rodzina.

W wyjazdach zorganizowanych powoli powstaje nowy segment rynku: wyjazdy 3,4-dniowe, city-breaks, przedłużone weekendy.

Wyjazdy dwutygodniowe pozostają domeną lipca i sierpnia i zainteresowane są nimi głównie rodziny z dziećmi. Poza sezonem wakacji szkolnych dominują wyjazdy jednotygodniowe dwóch osób dorosłych.

 

Polscy turyści najchętniej wyjeżdżają na tygodniowe wakacje w hotelach o wysokim standardzie. Zwracają uwagę na położenie i standard hotelu, dodatkowe atrakcje czy wyżywienie. Za większy komfort decydują się płacić więcej. Wyżywienie all inclusive jest dzisiaj standardem, a nie luksusem. Polacy oczekują takiej formuły wyżywienia nie tylko na kierunkach dotychczas z nią kojarzonych (Egipt, Turcja, Tunezja), ale również w kurortach europejskich. Jest to rozwiązanie wygodne i ekonomiczne.

Od wielu lat ulubionymi miejscami wakacyjnego wypoczynku Polaków były Egipt i Tunezja, ale zamachy terrorystyczne w 2015 roku zwróciły uwagę turystów w kierunku Grecji.

Podobnie jak w 2016 roku, w 2017 Grecja była ulubionym kierunkiem Polaków wyjeżdżających na letnie wakacje z biurami podróży. Wysoka pozycja Bułgarii świadczy o zapotrzebowaniu na relatywnie tańsze produkty w czasie wakacji szkolnych. Chorwacja w 2017 roku odnotowała ogromne wzrosty popularności wśród polskich turystów, jest to kierunek wybierany częściej przez podróżujących indywidualnie z dojazdem własnym.

 

Latem 2017 Turcja wróciła do pierwszej dziesiątki ulubionych miejsc wypoczynkowych Polaków i utrzymuje się w niej.

Najpopularniejsze kierunki wyjazdów Polaków – lato 2018 – gdzie spotkasz najwięcej rodaków? 

 1. Grecja
 2. Hiszpania
 3. Bułgaria
 4. Turcja
 5. Egipt
 6. Włochy
 7. Chorwacja
 8. Albania
 9. Portugalia
 10. Cypr

Dane z portalu wakacje.pl na podstawie rezerwacji wycieczek kupionych od 1 października 2017, aktualne na 14 lutego 2018.Ulubione miejsca wypoczynku Polaków to greckie wyspy (Kreta, Rodos, Zakynthos, Korfu i Kos), Riwiera Turecka, egipska Hurghada, a także Słoneczny Brzeg i Złote Piaski, bułgarskie plaże znane wczasowiczom z dzieciństwa.

10 ulubionych miejsc letniego odpoczynku Polaków w 2018:

 1. Słoneczny Brzeg
 2. Kreta
 3. Riwiera Turecka
 4. Rodos
 5. Zakynthos
 6. Hurghada
 7. Złote Piaski
 8. Korfu
 9. Kos
 10. Majorka

Dane z portalu wakacje.pl na podstawie rezerwacji wycieczek kupionych od 1 października 2017, aktualne na 14 lutego 2018.

Ile kosztują zagraniczne wakacje w 2018 roku? Jest taniej! 

Według portalu wakacje.pl, rezerwacja kosztuje ok. 300 zł mniej w porównaniu z ubiegłym rokiem. Średni koszt wyjazdu to  5677 zł. Wakacje z dziećmi kosztują średnio 7470 zł, wakacje we dwoje średnio 4724 zł.

Koszt zagranicznych wakacji 2018

 1. Grecja – 6075 PLN
 2. Hiszpania – 6024 PLN
 3. Bułgaria – 4831 PLN
 4. Turcja – 5761 PLN
 5. Egipt – 4762 PLN
 6. Włochy – 5359 PLN
 7. Chorwacja – 3828 PLN (niska cena wynika z popularności dojazdu własnego)
 8. Albania – 4919 PLN
 9. Portugalia – 6510 PLN
 10. Cypr – 6340 PLN

Dane z portalu wakacje.pl na podstawie rezerwacji wycieczek kupionych od 1 października 2017, aktualne na 14 lutego 2018.

Zimowy wypoczynek zagranicą

Według danych z serwisu wakacje.pl na podstawie wyjazdów realizowanych od jesieni do końca marca aktualne na 15 lutego 2018, Polacy zimą najchętniej wyjeżdżają z biurami podróży na narty do Włoch, Austrii i Czech. Ulubione regiony polskich narciarzy to Val di Sole, Karkonosze, Via Lattea, Val di Fassa i Karyntia. Za zimowy wyjazd zagraniczny płacimy średnio 4470 zł.

Rodziny z dziećmi najczęściej wybierają włoskie Val di Sole ze względu na bardzo zróżnicowaną i dopasowaną do dzieci infrastrukturę hotelową, free ski i promocje karnety w cenie lub free.

Najczęściej wybieramy wyjazd tygodniowy (81%) i do 5 dni (16%).

 

Więcej informacji o narciarskich wyjazdach Polaków, znajdziesz w naszym raporcie „Polacy na nartach” 

 

Ile i na co wydają Polacy na wakacjach?

W cyklicznym badaniu Barometr Providenta z 2017 roku ustalono, że prawie połowa Polaków zamierzała skorzystać z uroków wakacyjnego urlopu. Na wakacyjny wypoczynek planowano wydać średnio 2869 zł. Osoby samotne miały przeznaczyć na ten cel średnio 1748 zł, podczas gdy rodziny z minimum trójką dzieci ponad 5000 zł.

Według raportu Ferratum Group „Lato Barometr Ferratum 2017” rosną wakacyjne budżety Europejczyków. Polacy najwięcej wydają na zajęcia letnie dla dzieci, wesela, imprezy, grillowanie, spędzanie czasu na plaży, w barach i restauracjach, nieco mniej na podróże po kraju. Większość badanych Polaków jest gotowa wydać w wakacje 52% swoich miesięcznych dochodów. Na tle Europy wypadamy raczej powściągliwie. Np. Bułgarzy planowali wydać na letnie wydatki aż 132% średniej europejskiej i 72% swoich miesięcznych dochodów (869 euro). Nieco mniej, bo 131% średniej europejskiej, zamierzali wydać Estończycy (również 72% swoich miesięcznych zarobków – 1426 euro), jak i Litwini (130% średniej europejskiej i 71% swojej pensji – 1357 euro).

Jeśli chodzi o wyżywienie, 70% Polaków na wakacjach wybiera all inclusive, 14% HB (2 razy dziennie), 5% BB (śniadanie) i 11% pozostałe (FB, według programu, własne).

Zimą najczęściej wybierana forma wyżywienia (73%) to HB, czyli 2 posiłki dziennie, 16% to rezerwacje z wyżywieniem własnym, 5,5% wybrało opcję tylko ze śniadaniem. All inclusive to zaledwie 3% rezerwacji na narty.

Czym podróżujemy?


Latem 89% Polaków podróżuje zagranicę samolotem, 6% samochodem, a 5% autokarem. Na zimowe wyjazdy 70% narciarzy wybrało ofertę z dojazdem własnym, 24% ofertę samolotową. Pozostała część dojazd autokarem.

Wypoczynek w Polsce

Morze czy góry, a może jeziora? Polska jest bardzo atrakcyjna pod względem różnorodności krajobrazu i wybór jest duży.

Wypoczynek w Polsce ma swoich zdeklarowanych amatorów, którzy podkreślają, że przede wszystkim w Polsce czują się bezpiecznie. To chyba główny argument, ponieważ wakacje w Polsce nie są dużo tańsze niż na południu Europy, a pogoda bywa bardzo kapryśna. Według danych z serwisu Nocowanie.pl, najczęściej polscy turyści wybierają Małopolskę. Góry kuszą wędrowców wiosną, latem i jesienią, a zimowe miesiące przyciągają narciarzy.

Najpopularniejszym miastem w Małopolsce jest Zakopane. Zapytania turystów skierowane do właścicieli obiektów noclegowych w stolicy polskich Tatr w 2017 roku stanowiły 44% udziału zapytań dla całego województwa w serwisie Nocowanie.pl. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Białka Tatrzańska i Szczawnica (po 8% zapytań), na czwartym Kraków (7%) i na piątym Krynica-Zdrój (4%). W czołowej dziesiątce najpopularniejszych miejscowości w województwie małopolskim znalazły się także Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Murzasichle, Poronin i Małe Ciche.

Lipiec i sierpień 2017 to był najlepszy sezon wakacyjny w historii Tatr – Tatrzański Park Narodowy odwiedziło prawie 1 mln 640 tys. turystów. W 2016 roku turystów w tym okresie przyjechało mniej o ok. 40 tys., w 2015 roku – aż o ok. 140 tys. Podobnie było w Pieninach – ze spływu Dunajcem, największej atrakcji Pienin, w czasie wakacji skorzystało ponad 190 tys. osób. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też wśród Polaków parki rozrywki, m.in. w Zatorze czy Inwałdzie.

Ile kosztował nocleg w Zakopanem w 2017 roku?

Średnio nocleg w Zakopanem kosztuje między 57 a 67 zł. To uśredniona stawka dla wszystkich kategorii obiektów noclegowych (hotele, apartamenty, domki itd.). Ceny lekko wahają się w zależności od miesiąca.


Najpopularniejsze miejscowości turystyczne w Małopolsce w 2017 roku:

 1. Zakopane
 2. Białka Tatrzańska
 3. Szczawnica
 4. Kraków
 5. Krynica-Zdrój, Krynica Górska
 6. Bukowina Tatrzańska
 7. Kościelisko
 8. Murzasichle
 9. Poronin
 10. Małe Ciche

Dane pochodzą z Serwisu Nocowanie.pl z okresu styczeń-grudzień 2017.

Polska na lato 2017

Według danych z serwisu nocowanie.pl, najchętniej wybieranym na wakacje 2017 województwem było pomorskie (33%), następnie zachodniopomorskie (22%) i małopolskie (15%).

Od czerwca do sierpnia 2017 najchętniej wybierane było Zakopane (ponad 6% wszystkich zapytań). Wśród najpopularniejszych miejscowości dominowały kurorty nadmorskie oraz miejscowości górskie. Turystów rzadziej interesowały duże miasta. Na kolejnych pozycjach uplasowało się Władysławowo (5,22%), Łeba (3,5%), Krynica Morską (3,18%), a na piątej pozycji znalazł się Karpacz (3.09%). Wśród miejsc, które zadebiutowały w top 20 w 2017 roku są Okuninka nad Jeziorem Białym, Kraków i Szklarska Poręba.

Najpopularniejsze miejscowości w Polsce – lato 2017:

 1. Zakopane
 2. Władysławowo
 3. Łeba
 4. Krynica Morska
 5. Kołobrzeg
 6. Jastarnia
 7. Sopot
 8. Krynica Morska
 9. Karpacz
 10. Szczawnica

Dane pochodzą z Serwisu Nocowanie.pl z okresu czerwiec-sierpień 2017.

10 ulubionych miejsc zimowego odpoczynku Polaków 2017/2018:

 1. Zakopane
 2. Karpacz
 3. Białka Tatrzańska
 4. Szczyrk
 5. Szklarska Poręba
 6. Wisła
 7. Bukowina Tatrzańska
 8. Krynica-Zdrój, Krynica Górska
 9. Zieleniec
 10. Kołobrzeg

Dane pochodzą z Serwisu Nocowanie.pl z okresu 1 grudnia 2017- 12 lutego 2018.

Ile średnio kosztuje nocleg w polskich miastach?

Średnie ceny noclegów w styczniu 2018 wahają się od 37.33 zł w Solinie i 38.19 w Augustowie, poprzez 63.85 zł w Zakopanem, 62.83 zł w Krakowie, aż po rekordowo drogi Poznań – 69.02 zł. W wyliczeniu zostały wzięte pod uwagę uśrednione ceny z całej bazy noclegowej (hotele, pensjonaty, pokoje gościnne). Dane pochodzą z serwisu Nocowanie.pl ze stycznia 2018.

Planujesz wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Gdziekolwiek się wybierasz, do budżetu dopisz ubezpieczenie. Jest ono szczególnie istotne przy wyjazdach zagranicznych i nie warto polegać tylko na podstawowej ochronie, którą daje Ci ubezpieczenie z biura podróży. Czemu?

Przeczytaj także ten tekst! 

 

 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.12.06  •  Samochód
Leasing konsumencki – czym jest i kiedy warto go wziąć?

Leasing samochodów to dość popularna forma finansowania pojazdów wśród właścicieli przedsiębiorstw. Dzieje się tak ze względu na korzyści podatkowe, na które może liczyć firma. Niewiele osób jednak wie, że osoba prywatna także może skorzystać z tego rodzaju finansowania. Mamy wówczas do czynienia z leasingiem konsumenckim. Czy jest opłacalny? Jakie ma zalety, a jakie wady? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Czytaj więcej
2023.12.06
Umowa najmu lokalu mieszkalnego – co powinna zawierać?

Wynajem lokali mieszkalnych to powszechna praktyka. Korzystają z niej zarówno studenci, wyprowadzający się z rodzinnego miasta, jak i osoby dojrzałe, często rodziny z dziećmi. Na zachodzie Europy wynajmowanie mieszkania jest jeszcze bardziej powszechne. Obecnie wysokie ceny zakupu lokali mieszkalnych sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na długotrwały wynajem.

Czytaj więcej
2023.12.06  •  Zdrowie
Ranking ubezpieczeń na życie – którą polisę wybrać?

Ubezpieczenie na życie to kluczowy element planowania finansowego, zapewniający ochronę dla Ciebie i Twoich najbliższych. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia może być jednak trudny, biorąc pod uwagę szeroki zakres ofert dostępnych na rynku. Dlatego przygotowaliśmy ranking ubezpieczeń na życie, który pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej