Podróże Polaków - gdzie jeździmy, ile wydajemy?

Aktualizacja:
podróże polaków raport

Dokąd najchętniej podróżują Polacy? Czy celem wyjazdów naszych rodaków jest zagranica czy popularne kurorty w kraju? Gdzie najchętniej wypoczywamy latem, a gdzie zimą? Ile i na co wydają Polacy na urlopie? Zapraszamy do lektury raportu Mfind.pl.

baner w treści – stały - 1

Polacy lubią podróżować, a trend ten się umacnia. Czasem podróży są nie tylko letnie wakacje, ale także ferie, okresy świąteczne i długie weekendy. Celem podróży bywa pobyt w SPA i zwiedzanie europejskich metropolii. Okazji do wyjazdów jest wiele, a rozwój sektora turystycznego wspiera większa dostępność tanich biletów lotniczych, przyzwoitych połączeń komunikacyjnych oraz moda na to, aby od czasu do czasu ruszyć się z domu.

Gdzie jeździmy?

Kierunek: zagranica

Z raportu Polskiej Izby Turystyki „Zagraniczne wakacje Polaków w sezonie letnim 2017” wynika, że na urlopy zagraniczne Polacy wolą jeździć częściej, ale na krócej. Dwutygodniowe wczasy w szczycie sezonu planuje mniej niż co piąta rodzina.

W wyjazdach zorganizowanych powoli powstaje nowy segment rynku: wyjazdy 3,4-dniowe, city-breaks, przedłużone weekendy.

Wyjazdy dwutygodniowe pozostają domeną lipca i sierpnia i zainteresowane są nimi głównie rodziny z dziećmi. Poza sezonem wakacji szkolnych dominują wyjazdy jednotygodniowe dwóch osób dorosłych.

 

Polscy turyści najchętniej wyjeżdżają na tygodniowe wakacje w hotelach o wysokim standardzie. Zwracają uwagę na położenie i standard hotelu, dodatkowe atrakcje czy wyżywienie. Za większy komfort decydują się płacić więcej. Wyżywienie all inclusive jest dzisiaj standardem, a nie luksusem. Polacy oczekują takiej formuły wyżywienia nie tylko na kierunkach dotychczas z nią kojarzonych (Egipt, Turcja, Tunezja), ale również w kurortach europejskich. Jest to rozwiązanie wygodne i ekonomiczne.

Od wielu lat ulubionymi miejscami wakacyjnego wypoczynku Polaków były Egipt i Tunezja, ale zamachy terrorystyczne w 2015 roku zwróciły uwagę turystów w kierunku Grecji.

Podobnie jak w 2016 roku, w 2017 Grecja była ulubionym kierunkiem Polaków wyjeżdżających na letnie wakacje z biurami podróży. Wysoka pozycja Bułgarii świadczy o zapotrzebowaniu na relatywnie tańsze produkty w czasie wakacji szkolnych. Chorwacja w 2017 roku odnotowała ogromne wzrosty popularności wśród polskich turystów, jest to kierunek wybierany częściej przez podróżujących indywidualnie z dojazdem własnym.

 

Latem 2017 Turcja wróciła do pierwszej dziesiątki ulubionych miejsc wypoczynkowych Polaków i utrzymuje się w niej.

Najpopularniejsze kierunki wyjazdów Polaków – lato 2018 – gdzie spotkasz najwięcej rodaków? 

 1. Grecja
 2. Hiszpania
 3. Bułgaria
 4. Turcja
 5. Egipt
 6. Włochy
 7. Chorwacja
 8. Albania
 9. Portugalia
 10. Cypr

Dane z portalu wakacje.pl na podstawie rezerwacji wycieczek kupionych od 1 października 2017, aktualne na 14 lutego 2018.Ulubione miejsca wypoczynku Polaków to greckie wyspy (Kreta, Rodos, Zakynthos, Korfu i Kos), Riwiera Turecka, egipska Hurghada, a także Słoneczny Brzeg i Złote Piaski, bułgarskie plaże znane wczasowiczom z dzieciństwa.

10 ulubionych miejsc letniego odpoczynku Polaków w 2018:

 1. Słoneczny Brzeg
 2. Kreta
 3. Riwiera Turecka
 4. Rodos
 5. Zakynthos
 6. Hurghada
 7. Złote Piaski
 8. Korfu
 9. Kos
 10. Majorka

Dane z portalu wakacje.pl na podstawie rezerwacji wycieczek kupionych od 1 października 2017, aktualne na 14 lutego 2018.

Ile kosztują zagraniczne wakacje w 2018 roku? Jest taniej! 

Według portalu wakacje.pl, rezerwacja kosztuje ok. 300 zł mniej w porównaniu z ubiegłym rokiem. Średni koszt wyjazdu to  5677 zł. Wakacje z dziećmi kosztują średnio 7470 zł, wakacje we dwoje średnio 4724 zł.

Koszt zagranicznych wakacji 2018

 1. Grecja – 6075 PLN
 2. Hiszpania – 6024 PLN
 3. Bułgaria – 4831 PLN
 4. Turcja – 5761 PLN
 5. Egipt – 4762 PLN
 6. Włochy – 5359 PLN
 7. Chorwacja – 3828 PLN (niska cena wynika z popularności dojazdu własnego)
 8. Albania – 4919 PLN
 9. Portugalia – 6510 PLN
 10. Cypr – 6340 PLN

Dane z portalu wakacje.pl na podstawie rezerwacji wycieczek kupionych od 1 października 2017, aktualne na 14 lutego 2018.

Zimowy wypoczynek zagranicą

Według danych z serwisu wakacje.pl na podstawie wyjazdów realizowanych od jesieni do końca marca aktualne na 15 lutego 2018, Polacy zimą najchętniej wyjeżdżają z biurami podróży na narty do Włoch, Austrii i Czech. Ulubione regiony polskich narciarzy to Val di Sole, Karkonosze, Via Lattea, Val di Fassa i Karyntia. Za zimowy wyjazd zagraniczny płacimy średnio 4470 zł.

Rodziny z dziećmi najczęściej wybierają włoskie Val di Sole ze względu na bardzo zróżnicowaną i dopasowaną do dzieci infrastrukturę hotelową, free ski i promocje karnety w cenie lub free.

Najczęściej wybieramy wyjazd tygodniowy (81%) i do 5 dni (16%).

 

Więcej informacji o narciarskich wyjazdach Polaków, znajdziesz w naszym raporcie „Polacy na nartach” 

 

Ile i na co wydają Polacy na wakacjach?

W cyklicznym badaniu Barometr Providenta z 2017 roku ustalono, że prawie połowa Polaków zamierzała skorzystać z uroków wakacyjnego urlopu. Na wakacyjny wypoczynek planowano wydać średnio 2869 zł. Osoby samotne miały przeznaczyć na ten cel średnio 1748 zł, podczas gdy rodziny z minimum trójką dzieci ponad 5000 zł.

Według raportu Ferratum Group „Lato Barometr Ferratum 2017” rosną wakacyjne budżety Europejczyków. Polacy najwięcej wydają na zajęcia letnie dla dzieci, wesela, imprezy, grillowanie, spędzanie czasu na plaży, w barach i restauracjach, nieco mniej na podróże po kraju. Większość badanych Polaków jest gotowa wydać w wakacje 52% swoich miesięcznych dochodów. Na tle Europy wypadamy raczej powściągliwie. Np. Bułgarzy planowali wydać na letnie wydatki aż 132% średniej europejskiej i 72% swoich miesięcznych dochodów (869 euro). Nieco mniej, bo 131% średniej europejskiej, zamierzali wydać Estończycy (również 72% swoich miesięcznych zarobków – 1426 euro), jak i Litwini (130% średniej europejskiej i 71% swojej pensji – 1357 euro).

Jeśli chodzi o wyżywienie, 70% Polaków na wakacjach wybiera all inclusive, 14% HB (2 razy dziennie), 5% BB (śniadanie) i 11% pozostałe (FB, według programu, własne).

Zimą najczęściej wybierana forma wyżywienia (73%) to HB, czyli 2 posiłki dziennie, 16% to rezerwacje z wyżywieniem własnym, 5,5% wybrało opcję tylko ze śniadaniem. All inclusive to zaledwie 3% rezerwacji na narty.

Czym podróżujemy?


Latem 89% Polaków podróżuje zagranicę samolotem, 6% samochodem, a 5% autokarem. Na zimowe wyjazdy 70% narciarzy wybrało ofertę z dojazdem własnym, 24% ofertę samolotową. Pozostała część dojazd autokarem.

Wypoczynek w Polsce

Morze czy góry, a może jeziora? Polska jest bardzo atrakcyjna pod względem różnorodności krajobrazu i wybór jest duży.

Wypoczynek w Polsce ma swoich zdeklarowanych amatorów, którzy podkreślają, że przede wszystkim w Polsce czują się bezpiecznie. To chyba główny argument, ponieważ wakacje w Polsce nie są dużo tańsze niż na południu Europy, a pogoda bywa bardzo kapryśna. Według danych z serwisu Nocowanie.pl, najczęściej polscy turyści wybierają Małopolskę. Góry kuszą wędrowców wiosną, latem i jesienią, a zimowe miesiące przyciągają narciarzy.

Najpopularniejszym miastem w Małopolsce jest Zakopane. Zapytania turystów skierowane do właścicieli obiektów noclegowych w stolicy polskich Tatr w 2017 roku stanowiły 44% udziału zapytań dla całego województwa w serwisie Nocowanie.pl. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Białka Tatrzańska i Szczawnica (po 8% zapytań), na czwartym Kraków (7%) i na piątym Krynica-Zdrój (4%). W czołowej dziesiątce najpopularniejszych miejscowości w województwie małopolskim znalazły się także Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Murzasichle, Poronin i Małe Ciche.

Lipiec i sierpień 2017 to był najlepszy sezon wakacyjny w historii Tatr – Tatrzański Park Narodowy odwiedziło prawie 1 mln 640 tys. turystów. W 2016 roku turystów w tym okresie przyjechało mniej o ok. 40 tys., w 2015 roku – aż o ok. 140 tys. Podobnie było w Pieninach – ze spływu Dunajcem, największej atrakcji Pienin, w czasie wakacji skorzystało ponad 190 tys. osób. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też wśród Polaków parki rozrywki, m.in. w Zatorze czy Inwałdzie.

Ile kosztował nocleg w Zakopanem w 2017 roku?

Średnio nocleg w Zakopanem kosztuje między 57 a 67 zł. To uśredniona stawka dla wszystkich kategorii obiektów noclegowych (hotele, apartamenty, domki itd.). Ceny lekko wahają się w zależności od miesiąca.


Najpopularniejsze miejscowości turystyczne w Małopolsce w 2017 roku:

 1. Zakopane
 2. Białka Tatrzańska
 3. Szczawnica
 4. Kraków
 5. Krynica-Zdrój, Krynica Górska
 6. Bukowina Tatrzańska
 7. Kościelisko
 8. Murzasichle
 9. Poronin
 10. Małe Ciche

Dane pochodzą z Serwisu Nocowanie.pl z okresu styczeń-grudzień 2017.

Polska na lato 2017

Według danych z serwisu nocowanie.pl, najchętniej wybieranym na wakacje 2017 województwem było pomorskie (33%), następnie zachodniopomorskie (22%) i małopolskie (15%).

Od czerwca do sierpnia 2017 najchętniej wybierane było Zakopane (ponad 6% wszystkich zapytań). Wśród najpopularniejszych miejscowości dominowały kurorty nadmorskie oraz miejscowości górskie. Turystów rzadziej interesowały duże miasta. Na kolejnych pozycjach uplasowało się Władysławowo (5,22%), Łeba (3,5%), Krynica Morską (3,18%), a na piątej pozycji znalazł się Karpacz (3.09%). Wśród miejsc, które zadebiutowały w top 20 w 2017 roku są Okuninka nad Jeziorem Białym, Kraków i Szklarska Poręba.

Najpopularniejsze miejscowości w Polsce – lato 2017:

 1. Zakopane
 2. Władysławowo
 3. Łeba
 4. Krynica Morska
 5. Kołobrzeg
 6. Jastarnia
 7. Sopot
 8. Krynica Morska
 9. Karpacz
 10. Szczawnica

Dane pochodzą z Serwisu Nocowanie.pl z okresu czerwiec-sierpień 2017.

10 ulubionych miejsc zimowego odpoczynku Polaków 2017/2018:

 1. Zakopane
 2. Karpacz
 3. Białka Tatrzańska
 4. Szczyrk
 5. Szklarska Poręba
 6. Wisła
 7. Bukowina Tatrzańska
 8. Krynica-Zdrój, Krynica Górska
 9. Zieleniec
 10. Kołobrzeg

Dane pochodzą z Serwisu Nocowanie.pl z okresu 1 grudnia 2017- 12 lutego 2018.

Ile średnio kosztuje nocleg w polskich miastach?

Średnie ceny noclegów w styczniu 2018 wahają się od 37.33 zł w Solinie i 38.19 w Augustowie, poprzez 63.85 zł w Zakopanem, 62.83 zł w Krakowie, aż po rekordowo drogi Poznań – 69.02 zł. W wyliczeniu zostały wzięte pod uwagę uśrednione ceny z całej bazy noclegowej (hotele, pensjonaty, pokoje gościnne). Dane pochodzą z serwisu Nocowanie.pl ze stycznia 2018.

Planujesz wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Gdziekolwiek się wybierasz, do budżetu dopisz ubezpieczenie. Jest ono szczególnie istotne przy wyjazdach zagranicznych i nie warto polegać tylko na podstawowej ochronie, którą daje Ci ubezpieczenie z biura podróży. Czemu?

Przeczytaj także ten tekst! 

 

 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej