Świąteczne zakupy Polaków 2018 - co kupujemy, ile wydamy?

Aktualizacja:
świąteczne zakupy Polaków

Coraz bliżej święta… Gdzie nie spojrzeć, wszędzie świąteczne dekoracje, w radiu „Last Christmas”, a my jak co roku rzucamy się w wir przygotowań. Oczywiście czekają nas większe niż zazwyczaj zakupy, bo przecież niczego w święta nie może zabraknąć. Warto przyjrzeć się, jak wyglądają świąteczne zakupy Polaków w 2018 r.. Gdzie i jak kupujemy? Na co wydamy najwięcej? I czy w ogóle stać nas na zakupowe szaleństwo?

Świąteczne zakupy Polaków w 2018: wydamy więcej

Jak co roku poddajemy się zakupowej magii świąt. Z raportu firmy doradczej Deloitte, który jest wynikiem badania zachowań konsumentów w okresie przedświątecznym w wielu krajach Europy, wynika, że Polacy należą w tym roku do największych optymistów na naszym kontynencie. Aż 34% ocenia stan polskiej gospodarki bardzo pozytywnie, z czego spora większość zauważyła poprawę swojego domowego budżetu.

Nic dziwnego, że na takiej fali optymizmu Polacy nie mają zamiaru oszczędzać na świątecznych wydatkach. Ale wydatki tych osób, które nastawione są do zakupów bardziej sceptycznie, także wzrosną. W tym roku polska rodzina przeznaczy na przygotowanie świąt Bożego Narodzenia średnio 1168 zł, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu z 2017 rokiem. Do coraz większych wydatków skłaniają nas Polaków przede wszystkim atrakcyjne promocje, stabilna sytuacja gospodarcza i sama przyjemność płynąca z zakupów. Ale także podwyżki, bo faktem jest, że ceny wielu produktów poszły w górę.

Co kupują Polacy na Boże Narodzenie 2018?

Każdy, kto przygotowuje święta, wie, że potrzeb jest sporo. Trzeba przecież posprzątać mieszkanie na błysk, zachwycająco je udekorować, najlepiej według tegorocznych trendów i przygotować jedzenie na kilka świątecznych dni. Ale Boże Narodzenie to także rodzina i przyjaciele, dlatego musimy być gotowi na wizyty towarzyskie. A najważniejsza dla wielu kwestia to obdarowanie wszystkich bliskich osób. Wokół tych właśnie potrzeb będą się koncentrować tegoroczne zakupy Polaków.

Oznacza to, że najwięcej, bo aż 45% zaplanowanych wydatków przeznaczymy na świąteczne upominki dla najbliższych. Niewiele mniej, bo 44% wydamy na artykuły spożywcze potrzebne do przygotowania potraw bożonarodzeniowych. Z kolei 11% wydatków pochłoną spotkania towarzyskie, które planujemy w tym roku. Jeśli chodzi o prezenty, to dla kobiet najczęściej kupujemy kosmetyki, natomiast najbardziej pożądanym podarunkiem dla mężczyzny jest książka. Dzieci z kolei mogą liczyć przede wszystkim na zabawki.

Jak kupują Polacy?

W tym roku jak zawsze Polacy postanawiają kupić jak najwięcej potrzebnych rzeczy wcześniej, aby rozłożyć swoje zakupy i wydatki na listopad i grudzień. I jak zwykle niestety najczęściej kończy się na obietnicach, czyli szał zakupowy przypada na dni od 15 do 24 grudnia. Plasujemy się tym samym w europejskiej czołówce odkładania zakupów na ostatnią chwilę. Chociaż trzeba przyznać, że młodzi polscy konsumenci deklarowali, że kupią zwłaszcza prezenty na fali promocji w Black Friday (który w niektórych sieciach handlowych trwał na bite dwa tygodnie, oczywiście o ile wierzyć reklamom).

Co ciekawe, mimo że inspiracji zakupowych Polacy szukają w Internecie, to jednak większość z nas, bo aż 58%, dokona fizycznego zakupu towaru w sklepach stacjonarnych. Jednak trzeba przyznać, że z roku na rok rośnie ilość zakupów dokonanych przez rodaków online. W te święta wydamy w ten sposób aż 44% pieniędzy przeznaczonych na prezenty. Zakupy online mają wiele zalet, ponieważ możemy ich dokonać w dowolnym czasie, towar zostanie dostarczony do domu, możemy przy okazji poznać opinie innych konsumentów, więc coraz więcej osób decyduje się na przedświąteczne zakupy w sklepach internetowych.

Idą święta, nie odkładaj na ostatnią chwilę zakupu polisy

Kupowanie prezentów w ostatniej chwili to dużo niepotrzebnych nerwów. W ogóle odkładanie różnych spraw na ostatnią chwilę to ryzykowny i stresogenny nawyk. Są jednak takie kwestie, których nie można zostawić na ostatnią chwilę, bo na ich załatwienie może być potem za późno.

Dlatego jeśli kończy nam się OC na samochód, ubezpieczenie mieszkania lub wyjeżdżamy na święta za granicę, to już teraz warto pomyśleć o polisie i skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. Dzięki niej szybko, sprawnie i w dowolnym momencie znajdziemy najbardziej korzystne dla nas oferty ubezpieczeń, a zaoszczędzone pieniądze wydamy na prezent dla siebie. Pamiętajmy, że nawet 1 -dniowe opóźnienie w opłaceniu polisy OC może skończyć się karą za jej brak. Niestety święta i wolne dni wcale nas nie tłumaczą. Polisę trzeba mieć i basta –  nawet jeśli nie ruszamy się z domu w te święta.

Cieszmy się więc życiem, kupujmy z głową i niech nas porwie magia świąt.

Podsumowanie

  1. W 2018 roku polska rodzina przeznaczy na przygotowanie świąt Bożego Narodzenia średnio 1168 zł.
  2. 45% zaplanowanych wydatków przeznaczymy na świąteczne upominki dla najbliższych, 44% wydamy na jedzenie, a 11% wydatków na spotkania towarzyskie.
  3. Kobiety najczęściej otrzymają w prezencie na święta Bożego Narodzenia 2018 kosmetyki, mężczyźni książki, a dzieci zabawki.
  4. 58% Polaków dokona fizycznego zakupu towaru w sklepach stacjonarnych, a 44% pieniędzy przeznaczonych na prezenty Polacy w 2018 roku wydadzą przez Internet.
  5. Szał zakupowy przypada na dni od 15 do 24 grudnia, co plasuje Polaków w europejskiej czołówce odkładania zakupów na ostatnią chwilę.
  6. Nie warto zostawiać na ostatnią chwilę zakupy polisy. Ubezpieczenie samochodu, domu czy podróżne można kupić szybko i sprawnie za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej