Świąteczne zakupy Polaków 2018 - co kupujemy, ile wydamy?

Aktualizacja:
świąteczne zakupy Polaków

Coraz bliżej święta… Gdzie nie spojrzeć, wszędzie świąteczne dekoracje, w radiu „Last Christmas”, a my jak co roku rzucamy się w wir przygotowań. Oczywiście czekają nas większe niż zazwyczaj zakupy, bo przecież niczego w święta nie może zabraknąć. Warto przyjrzeć się, jak wyglądają świąteczne zakupy Polaków w 2018 r.. Gdzie i jak kupujemy? Na co wydamy najwięcej? I czy w ogóle stać nas na zakupowe szaleństwo?

Świąteczne zakupy Polaków w 2018: wydamy więcej

Jak co roku poddajemy się zakupowej magii świąt. Z raportu firmy doradczej Deloitte, który jest wynikiem badania zachowań konsumentów w okresie przedświątecznym w wielu krajach Europy, wynika, że Polacy należą w tym roku do największych optymistów na naszym kontynencie. Aż 34% ocenia stan polskiej gospodarki bardzo pozytywnie, z czego spora większość zauważyła poprawę swojego domowego budżetu.

Nic dziwnego, że na takiej fali optymizmu Polacy nie mają zamiaru oszczędzać na świątecznych wydatkach. Ale wydatki tych osób, które nastawione są do zakupów bardziej sceptycznie, także wzrosną. W tym roku polska rodzina przeznaczy na przygotowanie świąt Bożego Narodzenia średnio 1168 zł, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu z 2017 rokiem. Do coraz większych wydatków skłaniają nas Polaków przede wszystkim atrakcyjne promocje, stabilna sytuacja gospodarcza i sama przyjemność płynąca z zakupów. Ale także podwyżki, bo faktem jest, że ceny wielu produktów poszły w górę.

Co kupują Polacy na Boże Narodzenie 2018?

Każdy, kto przygotowuje święta, wie, że potrzeb jest sporo. Trzeba przecież posprzątać mieszkanie na błysk, zachwycająco je udekorować, najlepiej według tegorocznych trendów i przygotować jedzenie na kilka świątecznych dni. Ale Boże Narodzenie to także rodzina i przyjaciele, dlatego musimy być gotowi na wizyty towarzyskie. A najważniejsza dla wielu kwestia to obdarowanie wszystkich bliskich osób. Wokół tych właśnie potrzeb będą się koncentrować tegoroczne zakupy Polaków.

Oznacza to, że najwięcej, bo aż 45% zaplanowanych wydatków przeznaczymy na świąteczne upominki dla najbliższych. Niewiele mniej, bo 44% wydamy na artykuły spożywcze potrzebne do przygotowania potraw bożonarodzeniowych. Z kolei 11% wydatków pochłoną spotkania towarzyskie, które planujemy w tym roku. Jeśli chodzi o prezenty, to dla kobiet najczęściej kupujemy kosmetyki, natomiast najbardziej pożądanym podarunkiem dla mężczyzny jest książka. Dzieci z kolei mogą liczyć przede wszystkim na zabawki.

Jak kupują Polacy?

W tym roku jak zawsze Polacy postanawiają kupić jak najwięcej potrzebnych rzeczy wcześniej, aby rozłożyć swoje zakupy i wydatki na listopad i grudzień. I jak zwykle niestety najczęściej kończy się na obietnicach, czyli szał zakupowy przypada na dni od 15 do 24 grudnia. Plasujemy się tym samym w europejskiej czołówce odkładania zakupów na ostatnią chwilę. Chociaż trzeba przyznać, że młodzi polscy konsumenci deklarowali, że kupią zwłaszcza prezenty na fali promocji w Black Friday (który w niektórych sieciach handlowych trwał na bite dwa tygodnie, oczywiście o ile wierzyć reklamom).

Co ciekawe, mimo że inspiracji zakupowych Polacy szukają w Internecie, to jednak większość z nas, bo aż 58%, dokona fizycznego zakupu towaru w sklepach stacjonarnych. Jednak trzeba przyznać, że z roku na rok rośnie ilość zakupów dokonanych przez rodaków online. W te święta wydamy w ten sposób aż 44% pieniędzy przeznaczonych na prezenty. Zakupy online mają wiele zalet, ponieważ możemy ich dokonać w dowolnym czasie, towar zostanie dostarczony do domu, możemy przy okazji poznać opinie innych konsumentów, więc coraz więcej osób decyduje się na przedświąteczne zakupy w sklepach internetowych.

Idą święta, nie odkładaj na ostatnią chwilę zakupu polisy

Kupowanie prezentów w ostatniej chwili to dużo niepotrzebnych nerwów. W ogóle odkładanie różnych spraw na ostatnią chwilę to ryzykowny i stresogenny nawyk. Są jednak takie kwestie, których nie można zostawić na ostatnią chwilę, bo na ich załatwienie może być potem za późno.

Dlatego jeśli kończy nam się OC na samochód, ubezpieczenie mieszkania lub wyjeżdżamy na święta za granicę, to już teraz warto pomyśleć o polisie i skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. Dzięki niej szybko, sprawnie i w dowolnym momencie znajdziemy najbardziej korzystne dla nas oferty ubezpieczeń, a zaoszczędzone pieniądze wydamy na prezent dla siebie. Pamiętajmy, że nawet 1 -dniowe opóźnienie w opłaceniu polisy OC może skończyć się karą za jej brak. Niestety święta i wolne dni wcale nas nie tłumaczą. Polisę trzeba mieć i basta –  nawet jeśli nie ruszamy się z domu w te święta.

Cieszmy się więc życiem, kupujmy z głową i niech nas porwie magia świąt.

Podsumowanie

  1. W 2018 roku polska rodzina przeznaczy na przygotowanie świąt Bożego Narodzenia średnio 1168 zł.
  2. 45% zaplanowanych wydatków przeznaczymy na świąteczne upominki dla najbliższych, 44% wydamy na jedzenie, a 11% wydatków na spotkania towarzyskie.
  3. Kobiety najczęściej otrzymają w prezencie na święta Bożego Narodzenia 2018 kosmetyki, mężczyźni książki, a dzieci zabawki.
  4. 58% Polaków dokona fizycznego zakupu towaru w sklepach stacjonarnych, a 44% pieniędzy przeznaczonych na prezenty Polacy w 2018 roku wydadzą przez Internet.
  5. Szał zakupowy przypada na dni od 15 do 24 grudnia, co plasuje Polaków w europejskiej czołówce odkładania zakupów na ostatnią chwilę.
  6. Nie warto zostawiać na ostatnią chwilę zakupy polisy. Ubezpieczenie samochodu, domu czy podróżne można kupić szybko i sprawnie za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej