Polisa mieszkaniowa bez tajemnic: czego Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-nieruchomosci

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania udowadniasz, że jesteś osobą odpowiedzialną. Wolisz dmuchać na zimne, więc ubezpieczasz swoje cztery ściany. Tym samym liczysz, że polisa ochroni Cię przed wszystkim, co złe. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Okazuje się, że większość Polaków nie ma pojęcia o zakresie ubezpieczenia, które właśnie zawarli. Czego Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania?

Z jednej strony świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie – to cieszy. Martwi natomiast coś zupełnie innego. Nieświadomość tego, co nasze ubezpieczenie obejmuje. ARC Rynek i Opinia przeprowadzili badanie, które na celu miało ocenę świadomości Polaków dotyczącą ubezpieczenia mieszkania.  Badanie przeprowadzono w kwietniu 2018 roku na zlecenie Avivy. Wyniki są co najmniej smutne.

Czytaj także: Podwójne ubezpieczenie mieszkania: czy można mieć dwie polisy na mieszkanie?

Polacy nie wiedzą co obejmuje polisa mieszkaniowa

Najpierw bijemy się z myślami czy warto. Sąsiad podpowiada, że owszem. Biorąc z niego przykład, decydujemy się zainwestować parę groszy i wykupić ubezpieczenie mieszkania. Takie, jakie akurat polecili nam w towarzystwie. Umowę podpisujemy i już oddychamy z ulgą, że jesteśmy chronieni przed wszystkimi zagrożeniami tego świata. Tymczasem okazuje się, że zakres naszego ubezpieczenia jest bardzo okrojony, a w kulminacyjnym momencie okazuje się, że jest ono wręcz bezużyteczne. A być może wystarczyło dopłacić przysłowiową złotówkę, aby rozszerzyć zakres polisy? Jest jeszcze druga strona medalu – umowę ubezpieczenia podpisujemy, wybieramy wariant rozszerzony zapewniający kompleksową ochronę i żyjemy w całkowitej nieświadomości. Nie wykorzystujemy możliwości, jakie daje nam nasza polisa mieszkaniowa i w ogóle nie korzystamy z jej potencjału. Okazuje się, że to właśnie po tej stronie barykady znajduje się większość Polaków.

Czytaj także: Dodatki do polisy mieszkaniowej – co warto zakupić?

Zakres ubezpieczenia mieszkania: czego nie wiemy?

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Avivy wynika, że aż 81 proc. Polaków nie zna zakresu ubezpieczenia, które może obejmować polisa mieszkaniowa, więc automatycznie z niej nie korzysta.

Więcej niż połowa ankietowanych żyje w przekonaniu, że ubezpieczenie mieszkania kosztuje krocie, a koszt rocznej ochrony przewyższa składkę na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jak wygląda to w rzeczywistości? Zupełnie inaczej. Ubezpieczenie mieszkania możemy znaleźć nawet za 100 złotych rocznie, przy czym najtańsze OC w listopadzie 2018 roku można było kupić za 352 złote.

Czytaj także: Błędy przy ubezpieczeniu mieszkania: jak ich nie popełniać?

  • Polisa mieszkaniowa może chronić także poza domem

A czego dotyczy tak naprawdę zakres takiego ubezpieczenia? Ubezpieczenie mieszkania, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje ochroną nasze cztery ściany – i właśnie w takim przekonaniu żyje aż 77 proc. Polaków. Większość z nas nie ma pojęcia o tym, że decydując się na ubezpieczenie mieszkania możemy także zdecydować się na ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które będzie obejmowało ochroną także szkody wyrządzone przez nas poza nieruchomością.

Czytaj także: Jedziesz na urlop? Ubezpiecz swoje mieszkanie! Już od 1 zł dziennie!

  • Ubezpieczenie nieruchomości może chronić rower

Podobnie wygląda sytuacja ze świadomością opcji ubezpieczenia roweru w ramach polisy mieszkaniowej. 4 na 5 Polaków nie wie, że do ubezpieczenia mieszkania może dodać pozornie niewiele znaczący dodatek, jakim jest ubezpieczenie roweru poza miejscem zamieszkania. Decydując się na takie rozszerzenie, nawet w sytuacji, gdy zniknie nasz rower chwilowo zaparkowany pod osiedlowym sklepem, możemy wnioskować do ubezpieczyciela o odszkodowanie.

  • Pomoc fachowca w zakresie ubezpieczenia

Podjęcie decyzji o ubezpieczeniu mieszkania to także zagwarantowanie sobie względnego spokoju i pomocy w razie sytuacji kryzysowych. Niewielu Polaków ma jednak świadomość tego, że w ramach ubezpieczenia mieszkania możemy także w przypadku awarii wezwać hydraulika czy ślusarza. Załóżmy, że pękła rura w Twoim mieszkaniu. Nie dość, że to Ty jesteś głównym poszkodowanym, staje się nim także sąsiad z dołu, któremu niezbyt efektywnie ozdobiłeś sufit. Co robisz? Hydraulika wzywasz na własną rękę i płacisz z własnej kieszeni? Najpierw spójrz w swoją polisę mieszkaniową i sprawdź, czy pomoc hydraulika nie została objęta ubezpieczeniem.

  • Ubezpieczenie na wypadek deszczu

Ankietowanych zapytano także o to, czy wiedzą, że ubezpieczenie mieszkania może obejmować zalanie na przykład w wyniku opadów atmosferycznych. Opcja ta może okazać się zbawienna dla wszystkich mieszkających na poddaszach czy ostatnich kondygnacjach bloków. Odpowiedzi już przestały dziwić – 54 proc. badanych nie miało o tym pojęcia.

  • Ubezpieczenie mieszkania dostępne przez internet

Jedno z pytań zadanych badanym dotyczyło wiedzy dotyczącej form zakupu ubezpieczenia mieszkania. Okazało się, że 52 proc. ankietowanych nie wie, że polisę mieszkaniową można kupić przez internet. Panuje powszechne przekonanie, że to możliwe jest tylko i wyłącznie bezpośrednio u ubezpieczyciela.

Poszukujesz ubezpieczenia nieruchomości? Potrzebujesz porady dotyczącej ubezpieczenia mieszkania? Szukasz kompleksowego ubezpieczenia domu? W tym celu możesz skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości albo skontaktować się z naszymi doradcami, którzy pomogą wybrać Ci ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb.

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania i domu – jak wybrać? Gdzie kupić najkorzystniej? Poradnik Punkta

Ubezpieczenie mieszkania i domu – jak wybrać? Gdzie kupić najkorzystniej? Poradnik Punkta

Podsumowanie

  1. 81 proc. Polaków nie zna zakresu swojego ubezpieczenia mieszkania.
  2. Ubezpieczenie mieszkania może być tańsze od ubezpieczenia OC. Wszystko zależy od polisy, którą wybierzemy i jej zakresu.
  3. Polisa ubezpieczeniowa może objąć także szkody wyrządzone poza domem.
  4. Mając ubezpieczenie mieszkania możemy liczyć na pomoc fachowca.
  5. Ubezpieczenie nieruchomości możemy kupić także przez internet.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej