Polisa mieszkaniowa bez tajemnic: czego Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-nieruchomosci

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania udowadniasz, że jesteś osobą odpowiedzialną. Wolisz dmuchać na zimne, więc ubezpieczasz swoje cztery ściany. Tym samym liczysz, że polisa ochroni Cię przed wszystkim, co złe. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Okazuje się, że większość Polaków nie ma pojęcia o zakresie ubezpieczenia, które właśnie zawarli. Czego Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania?

Z jednej strony świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie – to cieszy. Martwi natomiast coś zupełnie innego. Nieświadomość tego, co nasze ubezpieczenie obejmuje. ARC Rynek i Opinia przeprowadzili badanie, które na celu miało ocenę świadomości Polaków dotyczącą ubezpieczenia mieszkania.  Badanie przeprowadzono w kwietniu 2018 roku na zlecenie Avivy. Wyniki są co najmniej smutne.

Polacy nie wiedzą co obejmuje polisa mieszkaniowa

Najpierw bijemy się z myślami czy warto. Sąsiad podpowiada, że owszem. Biorąc z niego przykład, decydujemy się zainwestować parę groszy i wykupić ubezpieczenie mieszkania. Takie, jakie akurat polecili nam w towarzystwie. Umowę podpisujemy i już oddychamy z ulgą, że jesteśmy chronieni przed wszystkimi zagrożeniami tego świata. Tymczasem okazuje się, że zakres naszego ubezpieczenia jest bardzo okrojony, a w kulminacyjnym momencie okazuje się, że jest ono wręcz bezużyteczne. A być może wystarczyło dopłacić przysłowiową złotówkę, aby rozszerzyć zakres polisy? Jest jeszcze druga strona medalu – umowę ubezpieczenia podpisujemy, wybieramy wariant rozszerzony zapewniający kompleksową ochronę i żyjemy w całkowitej nieświadomości. Nie wykorzystujemy możliwości, jakie daje nam nasza polisa mieszkaniowa i w ogóle nie korzystamy z jej potencjału. Okazuje się, że to właśnie po tej stronie barykady znajduje się większość Polaków.

Zakres ubezpieczenia mieszkania: czego nie wiemy?

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Avivy wynika, że aż 81 proc. Polaków nie zna zakresu ubezpieczenia, które może obejmować polisa mieszkaniowa, więc automatycznie z niej nie korzysta.

Więcej niż połowa ankietowanych żyje w przekonaniu, że ubezpieczenie mieszkania kosztuje krocie, a koszt rocznej ochrony przewyższa składkę na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jak wygląda to w rzeczywistości? Zupełnie inaczej. Ubezpieczenie mieszkania możemy znaleźć nawet za 100 złotych rocznie, przy czym najtańsze OC w listopadzie 2018 roku można było kupić za 352 złote.

  • Polisa mieszkaniowa może chronić także poza domem

A czego dotyczy tak naprawdę zakres takiego ubezpieczenia? Ubezpieczenie mieszkania, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje ochroną nasze cztery ściany – i właśnie w takim przekonaniu żyje aż 77 proc. Polaków. Większość z nas nie ma pojęcia o tym, że decydując się na ubezpieczenie mieszkania możemy także zdecydować się na ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które będzie obejmowało ochroną także szkody wyrządzone przez nas poza nieruchomością.

  • Ubezpieczenie nieruchomości może chronić rower

Podobnie wygląda sytuacja ze świadomością opcji ubezpieczenia roweru w ramach polisy mieszkaniowej. 4 na 5 Polaków nie wie, że do ubezpieczenia mieszkania może dodać pozornie niewiele znaczący dodatek, jakim jest ubezpieczenie roweru poza miejscem zamieszkania. Decydując się na takie rozszerzenie, nawet w sytuacji, gdy zniknie nasz rower chwilowo zaparkowany pod osiedlowym sklepem, możemy wnioskować do ubezpieczyciela o odszkodowanie.

  • Pomoc fachowca w zakresie ubezpieczenia

Podjęcie decyzji o ubezpieczeniu mieszkania to także zagwarantowanie sobie względnego spokoju i pomocy w razie sytuacji kryzysowych. Niewielu Polaków ma jednak świadomość tego, że w ramach ubezpieczenia mieszkania możemy także w przypadku awarii wezwać hydraulika czy ślusarza. Załóżmy, że pękła rura w Twoim mieszkaniu. Nie dość, że to Ty jesteś głównym poszkodowanym, staje się nim także sąsiad z dołu, któremu niezbyt efektywnie ozdobiłeś sufit. Co robisz? Hydraulika wzywasz na własną rękę i płacisz z własnej kieszeni? Najpierw spójrz w swoją polisę mieszkaniową i sprawdź, czy pomoc hydraulika nie została objęta ubezpieczeniem.

  • Ubezpieczenie na wypadek deszczu

Ankietowanych zapytano także o to, czy wiedzą, że ubezpieczenie mieszkania może obejmować zalanie na przykład w wyniku opadów atmosferycznych. Opcja ta może okazać się zbawienna dla wszystkich mieszkających na poddaszach czy ostatnich kondygnacjach bloków. Odpowiedzi już przestały dziwić – 54 proc. badanych nie miało o tym pojęcia.

  • Ubezpieczenie mieszkania dostępne przez internet

Jedno z pytań zadanych badanym dotyczyło wiedzy dotyczącej form zakupu ubezpieczenia mieszkania. Okazało się, że 52 proc. ankietowanych nie wie, że polisę mieszkaniową można kupić przez internet. Panuje powszechne przekonanie, że to możliwe jest tylko i wyłącznie bezpośrednio u ubezpieczyciela.

Poszukujesz ubezpieczenia nieruchomości? Potrzebujesz porady dotyczącej ubezpieczenia mieszkania? Szukasz kompleksowego ubezpieczenia domu? W tym celu możesz skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości albo skontaktować się z naszymi doradcami, którzy pomogą wybrać Ci ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb.

Ubezpieczenie mieszkania i domu – jak wybrać? Gdzie kupić najkorzystniej? Poradnik Punkta

Podsumowanie

  1. 81 proc. Polaków nie zna zakresu swojego ubezpieczenia mieszkania.
  2. Ubezpieczenie mieszkania może być tańsze od ubezpieczenia OC. Wszystko zależy od polisy, którą wybierzemy i jej zakresu.
  3. Polisa ubezpieczeniowa może objąć także szkody wyrządzone poza domem.
  4. Mając ubezpieczenie mieszkania możemy liczyć na pomoc fachowca.
  5. Ubezpieczenie nieruchomości możemy kupić także przez internet.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments