Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę: o czym nie wiemy, a wiedzieć powinniśmy?

Aktualizacja:
lwow

Ukraina może być świetną bazą wypadową dla polskich turystów. Planując podróż na Ukrainę, tak jak do każdego innego miejsca, konieczne będzie ubezpieczenie turystyczne. Jednak w tym przypadku polisa podróżna będzie wymagała szczególnej uwagi. Dlaczego? Jakie ubezpieczenie zdrowotne na Ukrainę wybrać? Co powinna zawierać idealna polisa? O czym pamiętać wybierając się na Ukrainę?

Myśląc o Ukrainie w kontekście turystycznym, przed oczami staje nam zazwyczaj Kijów albo Lwów. Choć Ukraina nie jest najpopularniejszym kierunkiem do zwiedzania, ze względu na niewielką odległość, Polacy coraz częściej obierają ją jako cel weekendowego wypadu. Musimy jednak pamiętać o tym, że taki wyjazd powinien wiązać się ze szczególnym przygotowaniem, chociażby pod względem ubezpieczenia turystycznego na Ukrainę.

Czy na Ukrainie jest bezpiecznie?

Konflikt zbrojny na części terytorium Ukrainy trwa już od 2014 roku. Choć ognisko skupione jest na Krymie, w obwodach donieckim i ługańskim, tak zachowanie szczególnej ostrożności zalecane jest na terenie całego kraju. Jako roztropni turyści, wybierając się w podróż do tak niestabilnych miejsc, zawsze powinniśmy zapoznać się z komunikatami MSZ dotyczącymi bezpieczeństwa na danym terytorium. W przypadku Ukrainy ostatnia aktualizacja komunikatów miała miejsce pod koniec grudnia 2018 roku i odradza wszelkie podróże do terenów znajdujących się poza kontrolą władz ukraińskich, czyli właśnie obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia wojsk, a także na Półwysep Krymski. Co najistotniejsze, na tym obszarze nie ma obecnie możliwości zapewnienia obywatelom polskim pomocy konsularnej, a utrzymujące się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej powinno wyłączyć te tereny z kręgu naszych turystycznych zainteresowań.

Ubezpieczenie zdrowotne Ukraina: zagrożenia dla turysty

Nie najlepszy stan sanitarny Ukrainy nie jest tajemnicą. W efekcie turyści przebywający w kraju narażeni są na różnego rodzaju infekcje. Osobom udającym się w tamte rejony zaleca się zabranie ze sobą leków na żołądek. Jedną z najczęstszych przypadłości są bóle brzucha, które spowodowane są piciem wody z kranu, która do picia się nie nadaje. Warto także wiedzieć, że każdego roku rośnie liczba zachorowań na gruźlicę oraz AIDS. W południowych regionach Ukrainy, szczególnie w okresie letnim, odnotowuje się ogniska zapalne żółtaczki oraz duru brzusznego. Z kolei na północy kraju utrzymuje się podwyższony poziom promieniowania po katastrofie w Czarnobylu.

Służba zdrowia na Ukrainie: co pacjent wiedzieć powinien?

Każdy rozważny turysta wie, że kwestia ubezpieczenia turystycznego z wysoką sumą kosztów leczenia, jest nie do zakwestionowania – niezależnie od celu naszej podróży. W przypadku Ukrainy jest ona tym bardziej konieczna. Jeśli zmuszeni będziemy skorzystać z opieki medycznej na Ukrainie, a konieczna okaże się także hospitalizacja, musimy wiedzieć, że za każdy dzień pobytu w szpitalu przyjdzie nam zapłacić. Dodatkowo będziemy musieli ponieść koszt leków, jakie otrzymamy podczas leczenia szpitalnego. Choć koszty leczenia na Ukrainie nie należą do najwyższych, warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że poziom publicznego leczenia jest bardzo niski, a ukraińskie placówki medyczne nie są najlepiej wyposażone. Standardem mogą też mocno odbiegać od naszych oczekiwań. Inaczej jest w placówkach prywatnych, gdzie jednak cena za dobę opieki medycznej jest nieporównywalnie wyższa. Pamiętajmy też, że na Ukrainie nie obowiązuje karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dlatego nieodzowne okaże się właśnie ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę.

Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę: co powinno obejmować?

Mając na uwadze dość niestabilną sytuację w niektórych rejonach Ukrainy, przydatne może okazać się ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Weźmy jednak pod uwagę to, że jeśli do zdarzenia dojdzie na terenie, do którego MSZ odradzało podróże, możemy mieć problem z uzyskaniem odszkodowania. W OWU bardzo często znajdziemy zapis, że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań wojennych, zamieszek czy aktów terroru.

Warto rozważyć także pakiet Assistance, o który możemy rozszerzyć podstawowe ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę. Kiedy on się przyda? Nieoceniony okaże się w sytuacjach awaryjnych, kiedy będzie potrzebowali pomocy w zorganizowaniu wsparcia na miejscu. Przyda się na przykład w momencie, kiedy zostaną nam skradzione dokumenty, czy po prostu będziemy potrzebowali pomocy tłumacza, a biorąc pod uwagę fakt, że na Ukrainie wielu urzędników porozumiewa się jedynie w języku rosyjskim i ukraińskim, ta może okazać się niezbędna.

Samochodem na Ukrainę: o czym warto pamiętać?

Kierowca udający się samochodem na Ukrainę powinien wyposażyć się przede wszystkim w Zieloną Kartę, czyli dokument działający na takich samych zasadach jak ubezpieczenie OC, z tym że mający zastosowanie na terenach spoza Unii Europejskiej. Przed wyjazdem warto także zapoznać się z komunikatami MSZ dotyczącymi poruszania się po kraju. Ministerstwo informuje, że przy wjazdach do dużych miast pojazdy są kontrolowane przez organy ukraińskie. W takiej sytuacji należy wykonywać polecenia funkcjonariuszy, niewdawać się w dyskusje z przedstawicielami wojska czy policji. Co więcej, Obywatele Polski wjeżdżający na terytorium Ukrainy cudzym samochodem muszą mieć przy sobie  przetłumaczoną na język ukraiński umowę użyczenia, sporządzoną przez polskiego notariusza. Warto wiedzieć, że na Ukrainie powszechnym problemem są kradzieże polskich tablic rejestracyjnych aut w celu wyłudzenia pieniędzy za ich zwrot. Dlatego też turystom zaleca się korzystanie z parkingów strzeżonych.

Zielona Karta OC – kiedy może się przydać?

Ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę: ile to kosztuje?

Przezorny zawsze ubezpieczony. I choć tak, jak wspominaliśmy, koszty leczenia na Ukrainie nie są ogromnymi kwotami, tak o spokojną głowę warto zadbać odpowiednio wcześniej i wyposażyć się w ubezpieczenie turystyczne na Ukrainę. Wydatek to znikomy, bowiem 7-dniowa ochrona obejmująca koszty leczenia w granicach 80 000 złotych, koszty ratownictwa wynoszące 25 000 złotych oraz NNW na poziomie 15 000, to wydatek rzędu niecałych 20 złotych na osobę. Zwiększając koszty leczenia o około 100 000 złotych i dodając do polisy ubezpieczenie bagażu – musielibyśmy dołożyć niespełna 8 złotych. Kilka złotych droższe będą polisy obejmujące także ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Podsumowanie

  1. MSZ odradza wszelkie podróże do terenów znajdujących się poza kontrolą władz ukraińskich, czyli obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia wojsk, a także na Półwysep Krymski.
  2. Na Ukrainie, każdego roku rośnie liczba zachorowań na gruźlicę oraz AIDS. W południowych regionach Ukrainy, szczególnie w okresie letnim, odnotowuje się ogniska zapalne żółtaczki oraz duru brzusznego.
  3. Na Ukrainie nie obowiązuje karta EKUZ, dlatego też niezbędne jest ubezpieczenie zdrowotne na Chorwację.
  4. Każdy turysta korzystający z ukraińskiej służby zdrowia będzie musiał ponieść koszt hospitalizacji oraz koszt leków, jakie otrzyma podczas leczenia szpitalnego.
  5. Kierowca udający się samochodem na Ukrainę powinien wyposażyć się przede wszystkim w Zieloną Kartę.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

ubezpieczenie turystyczne do usa
2024.09.12  •  Podróże
Jaką polisę wybrać lecąc do USA?

Stany Zjednoczone to niezwykle atrakcyjny cel podróży. Przygotowując się do wyprawy za ocean, należy uwzględnić nie tylko kwestie logistyczne, ale również zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Wybór najlepszej polisy turystycznej do USA to must have w razie nieprzewidzianych zdarzeń podczas pobytu. Jak dobrać optymalną ochronę? Jakie składowe powinna zawierać dobra polisa ubezpieczeniowa? Ile kosztuje?

Czytaj więcej
2019.01.04  •  Podróże
Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wyjazd do Tajlandii i Azji?

Planujesz odwiedzić Azję? Może chcesz pojechać do popularnej obecnie wśród turystów Tajlandii? Musisz zdawać sobie sprawę, że podróż w odległe strony wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Dobre ubezpieczenie turystyczne to absolutna podstawa przy takiej wyprawie. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając ubezpieczenie? Jaką polisę kupić? Wszystkie te wątpliwości staramy się wyjaśnić w artykule!

Czytaj więcej
Ubezpieczenie turystyczne - kiedy się przyda?
2016.08.26  •  Podróże
Ubezpieczenie turystyczne – kiedy się przyda? Na co zwrócić uwagę? Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Wkrótce wyjeżdżasz na urlop i zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne? Sprawdź, kiedy taka polisa może Ci się przydać i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z doradcą mfind, z którym wybierzesz najlepsze ubezpieczenie turystyczne.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie na Chorwację
2019.06.26  •  Podróże
Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji: wszystko, co musisz wiedzieć!

Jednym z kierunków, który co roku znajduje się w wakacyjnym TOP 10 wśród Polaków jest oczywiście Chorwacja. Równie chętnie wybieramy się tam z biurem podróży, co na własną rękę. Ale i w jednym i drugim przypadku niezbędne będzie ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji. Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Jaki jest koszt wczasów w Chorwacji?

Czytaj więcej
Ile kosztuje pobyt w zagranicznym szpitalu?
2019.05.27  •  Podróże
Pobyt w zagranicznym szpitalu kontra noc w luksusowym hotelu: za co zapłacisz więcej?

Wakacje zaplanowane. Zbliża się termin beztroskiego wypoczynku. Ubezpieczenie turystyczne albo jest albo go nie ma. Czasem nie zaprzątamy sobie nim głowy, bo i po co… Tymczasem doba spędzona w zagranicznym szpitalu może być nawet 12 razy droższa od nocy w najbardziej luksusowym hotelu – wynika z obliczeń finder.com. Ile kosztuje pobyt w zagranicznym szpitalu? Jaki jest to koszt względem ubezpieczenia turystycznego?

Czytaj więcej
2024.10.08
Wjazd do Polski z Ukrainy – które przepisy obowiązują uchodźców, którzy wjechali na teren RP po 24.02?

Wielu uchodźców z Ukrainy wjeżdża do Polski samochodem. Tymczasem, aby poruszać się po polskich drogach, wymagane jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jakie jeszcze przepisy obowiązują obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia w naszym kraju?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej