Wjazd do Polski z Ukrainy – które przepisy obowiązują uchodźców, którzy wjechali na teren RP po 24.02?

Aktualizacja:
wjazd_do_polski_z_ukrainy_article_main_1148x426

Wielu uchodźców z Ukrainy wjeżdża do Polski samochodem. Tymczasem, aby poruszać się po polskich drogach, wymagane jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jakie jeszcze przepisy obowiązują obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia w naszym kraju?

Wjazd do Polski samochodem z Ukrainy – jakich formalności trzeba  dopełnić?

Aby obywatele Ukrainy mogli poruszać się po polskich drogach zgodnie z prawem,  konieczne jest aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz Zielona  Karta. Polisą OC musi być objęty każdy pojazd mechaniczny, niezależnie od tego, czy  jest to samochód osobowy, ciężarówka czy też ciągnik.

Brak ubezpieczenia OC i Zielonej Karty skutkuje nałożeniem pieniężnej kary  przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość grzywny zależy od rodzaju  pojazdu oraz tego, jak długo poruszamy się po polskich drogach bez ważnego  ubezpieczenia. Maksymalnie może ona wynieść ponad 6 000 złotych dla samochodu  osobowego oraz nawet 9 000 złotych dla pojazdu ciężarowego.

Umowa ubezpieczenia OC – czy uchodźcy z Ukrainy mogą ją zawrzeć z  polskimi firmami ubezpieczeniowymi?

Umowa ubezpieczenia OC powinna być zawarta z ukraińskim zakładem ubezpieczeń.  Natomiast jeśli obywatel z Ukrainy nie ma ukraińskiego ubezpieczenia OC, może  wykupić polisę w dowolnej firmie ubezpieczeniowej, która oferuje tego typu produkty.

Darmowe ubezpieczenie OC dla obywateli Ukrainy

Niektóre z firm ubezpieczeniowych oferują bezpłatne ubezpieczenie OC  graniczne dla uchodźców z Ukrainy. Możemy z niego korzystać przez okres 30 dni, a  następnie, jeśli obywatel Ukrainy deklaruje chęć pozostania w Polsce, musi wykupić  polisę.

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta to dokument wydawany przez ukraińskie towarzystwo  ubezpieczeniowe, potwierdzający, że firma pokryje szkody spowodowane przez  kierowcę za granicą. Jest on sporządzony w języku narodowym oraz w języku  angielskim lub francuskim, natomiast termin ważności wynosi do 12 miesięcy.

Więcej na temat zielonej karty przeczytasz w artykule: Zielona Karta OC – kiedy może się przydać?

Brak Zielonej Karty – jak wjechać do Polski?

Jeśli mamy ważną Zieloną Kartę, możemy się poruszać pojazdem po polskich drogach.  Dokument ten jest bowiem jednoznaczny, z tym że zostało wykupione ubezpieczenie OC. Natomiast kiedy obywatel Ukrainy nie ma tego dokumentu, musi (przed wjazdem  na teren Rzeczypospolitej Polskiej) podpisać umowę ubezpieczenia OC  granicznego z polskim towarzystwem ubezpieczeń. Zakres polisy jest taki sam jak w  przypadku zwykłego ubezpieczenia OC. Brak ubezpieczenia OC granicznego wiąże się  z karą w wysokości do nawet 6 000 złotych (w przypadku pojazdów osobowych).

Kup najtańsze ubezpieczenie OC

Co jeszcze jest potrzebne, aby wjechać do Polski z Ukrainy?

Ubezpieczenie OC i Zielona Karta lub wykupione ubezpieczenie graniczne to niejedyne  formalności wymagane podczas wjazdu do Polski z Ukrainy. Zgodnie z  informacjami podanymi przez Urząd do Spraw Cudzoziemców obywatele ukraińscy  mogą wjechać do Polski na podstawie:

  •  decyzji komendanta Straży Granicznej (tzw. wjazd nadzwyczajny),
  • ruchu bezwizowego (z ważnym paszportem biometrycznym),
  • posiadanego zezwolenia na pobyt (czasowy, stały, rezydenta długoterminowego  UE) i ważnej karty pobytu,
  • wizy krajowej (D) lub wizy Schengen (C) lub dokumentu pobytowego wydanego  przez inne państwo ze strefy Schengen,
  • wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego na polskim przejściu granicznym.

Dla osób wjeżdżających do Polski z Ukrainy zniesione zostały także ograniczenia w  związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2.

Źródła:

  1. https://wardynski.com.pl/publikacje/opracowania/wjazd-do-polski samochodem-i-obowiazek-ubezpieczenia-przewodnik-dla-obywateli-ukrainy
  2. https://www.krakow.pl/aktualnosci/257613,26,komunikat,wsparcie_dla_uch odzcow_z_ukrainy_w_polsce_i_krakowie.html
  3. https://www.infor.pl/prawo/pomoc-prawna/urzedy/5430638,Wjazd obywateli-Ukrainy-do-Polski-legalny-pobyt-i-praca-jakie-formalnosci-nalezy spelnic.html

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments