Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wyjazd do Tajlandii i Azji?

Aktualizacja:
ubezpieczenie turystyczne  azja tajlandia

Planujesz odwiedzić Azję? Może chcesz pojechać do popularnej obecnie wśród turystów Tajlandii? Musisz zdawać sobie sprawę, że podróż w odległe strony wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Dobre ubezpieczenie turystyczne to absolutna podstawa przy takiej wyprawie. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając ubezpieczenie? Jaką polisę kupić? Wszystkie te wątpliwości staramy się wyjaśnić w artykule!

baner w treści – stały - 1

Dlaczego musisz wykupić ubezpieczenie

Jeździłeś już do innych krajów i wystarczało Ci podstawowe ubezpieczenie, którego koszt wynosił zaledwie kilka złotych dziennie? Nigdy nic złego Ci się nie stało? Nie rozumiesz, dlaczego teraz miałoby być inaczej?

Azja to zupełnie inna kultura, klimat, choroby, a także odmienna mentalność jej mieszkańców. Z wielu zagrożeń możesz sobie nawet nie zdawać sprawy. Żeby trafić do szpitala, wystarczy zatruć się miejscowym jedzeniem, zostać ugryzionym przez tropikalnego owada, potrąconym na ulicy albo znaleźć się w nieodpowiedniej dzielnicy o złej porze.

Czytaj także: Kiedy się przyda ubezpieczenie turystyczne?

Takie rzeczy zdarzają się oczywiście wszędzie. Azję wyróżnia jednak wyjątkowo droga opieka medyczna. Jeżeli coś Ci się stanie, koszty leczenia mogą przewyższyć nawet 200 000 zł. Dodaj bardzo drogi transport medyczny, gdybyś musiał zostać przewieziony nagle do Polski.

Do tego dochodzi niebezpieczeństwo związane z kradzieżą czy utratą bagażu, a także spowodowanie wypadku, w którym z Twojej winy ucierpi ktoś trzeci.

Powinieneś uważać zwłaszcza, jeżeli organizujesz wyjazd samodzielnie. Możesz natknąć się na wielu oszustów i naciągaczy, którzy będą chcieli wykorzystać Twój brak doświadczenia.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne do USA

Zachowaj podstawowe środki ostrożności

Jesteś w stanie oczywiście zminimalizować ryzyko związane z wyjazdem. Wystarczy, że zachowasz podstawowe środki ostrożności. Dowiedz się przed podróżą z wiarygodnych źródeł, jaka sytuacja polityczna panuje w rejonie, do którego chcesz jechać. Zbierz jak najwięcej informacji na temat klimatu, aktualnej temperatury, zwierząt, na które możesz się natknąć oraz kultury. Nie zapuszczaj się w podejrzane tereny. Pilnuj swojego bagażu, najlepiej trzymaj pieniądze w kilku różnych miejscach (w razie kradzieży nie zostaniesz bez niczego), obserwuj miejscowych. Nocuj w sprawdzonych, bezpiecznych miejscach. Przed podróżą wykonaj też wszystkie potrzebne badania i szczepienia.

Jakiego ubezpieczenia turystycznego potrzebujesz?

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię już, że dobre ubezpieczenie jest niezbędne przed podróżą do Azji.

Pamiętaj, że ubezpieczenie samo w sobie nie jest Twoim celem. Nie chodzi o to, żebyś poczuł się lepiej. Ubezpieczenie ma Ci zapewnić realną ochronę w razie nieszczęśliwego zdarzenia – przede wszystkim wypadku (bo to zdarza się najczęściej i jest najbardziej bolesne w skutkach), ale również utraty mienia czy wyrządzenia krzywdy komuś innemu.

Czytaj także: Nawet 800 000 długu po rajskich wakacjach!? Uważaj na ubezpieczenie z biura podróży!

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać do Azji?

Ubezpieczenia turystyczne składają się z kilku „segmentów”, najważniejsze z nich to: ubezpieczenie NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków), ubezpieczenie KL (ubezpieczenie kosztów leczenia), ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej).

NNW to, jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie które chroni Cię przed konsekwencjami nagłego wypadku. Przykładami takich sytuacji mogą być: potrącenie przez auto, złamanie nogi, poturbowanie w wyniku napaści i wiele wiele innych. Ubezpieczeniu podlega Twoje życie i zdrowie. Ubezpieczeniu NNW zawsze powinno towarzyszyć ubezpieczenie KL. Dzięki KL towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty takich rzeczy, jak ratownictwo medyczne, badania, wizyty lekarskie, wykonane zabiegi, transport czy zakup potrzebnych leków.

NNW i KL to zdecydowanie najważniejsze elementy składowe każdego ubezpieczenia turystycznego. Przede wszystkim od nich zależy, czy oferta danego ubezpieczyciela będzie dla Ciebie dobra czy nie. Twoje życie i zdrowie jest najważniejsze i powinieneś zadbać o jego jak najlepszą ochronę.

Czytaj także: Ubezpieczenie KL, czyli jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży?

Poza NNW i KL zwróć uwagę na ubezpieczenie bagażu, zwłaszcza jeżeli przewozisz cenne rzeczy, jak wysokiej klasy sprzęt fotograficzny czy komputer. Z pewnością nie musimy Ci tłumaczyć, jak łatwo stracić bagaż podczas podróży. W grę wchodzi nie tylko kradzież, ale również własne roztargnienie – możesz go nie zabrać z przedziału, zostawić w kawiarni, czy zwyczajnie zgubić gdzieś po drodze.

Ostatnie z wymienionych ubezpieczeń to polisa OC. Ubezpieczenie OC zabezpiecza Twoje interesy w przypadku spowodowania przez Ciebie szkody na innej osobie lub jej mieniu.

Od czego zależą koszty ubezpieczenia turystycznego?

Koszty ubezpieczenia zależą przede wszystkim od:

• liczby osób objętych ubezpieczeniem, • stanu zdrowia ubezpieczanych osób, • kierunku podróży,
• planowanej długości podróży,

• szerokości ubezpieczenia i wysokości sum gwarancyjnych, • oferty towarzystwa ubezpieczeniowego.

Więcej osób to większa cena ubezpieczenia. Cena wzrasta również wraz z odległością od Polski i liczby dni zaplanowanego pobytu. Więcej za polisę zapłacą osoby chore, u których wzrasta ryzyko nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Tanie ubezpieczenia mają szereg wyłączeń (wyjątków, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności) i niższe sumy gwarancyjne (mniejsze kwoty odszkodowań).

Różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ponadto różne ceny ubezpieczeń, dlatego zawsze warto porównać ze sobą przynajmniej kilka ofert.

Skorzystaj w tym celu z porównywarki cenowej. Porównywarka pomoże zaoszczędzić mnóstwo czasu i wybrać najlepszego ubezpieczyciela przez Internet.

Na co zwrócić szczególną uwagę, kupując ubezpieczenie turystyczne?

Najważniejsze punkty przy kupowaniu ubezpieczenia turystycznego to wspomniane już: zakres ochrony, wyłączenia oraz sumy gwarancyjne.

Jeszcze przed wybraniem ubezpieczyciela zastanów się, jakiej ochrony potrzebujesz i co zamierzasz robić na wyjeździe. Uprawiasz sporty ekstremalne? Chcesz się zmierzyć z azjatycką dżunglą? A może planujesz spokojny wyjazd i odwiedzanie miejscowych restauracji? W każdym przypadku potrzebujesz innego zakresu ochrony.

Przed wykupieniem polisy przeczytaj dokładnie regulamin i przeanalizuj wyłączenia. Niektórzy ubezpieczyciele nie pokrywają kosztów leczenia chorób tropikalnych, inni ewentualnego pobytu w szpitalu. Kolejni nie oddadzą Ci pieniędzy za sprzęt elektroniczny w utraconym bagażu.

Wybranie dobrego ubezpieczenia nie jest wcale łatwe i nie powinieneś tego robić w ostatniej chwili. Przy każdej ofercie musisz dokładnie przeczytać załączony regulamin, oszczędzi Ci to wielu rozczarowań i frustracji w razie ewentualnych problemów za granicą.

Bardzo ważne dla Ciebie są ponadto sumy gwarancyjne. Azja jest znana z bardzo wysokich kosztów opieki medycznej. Jeżeli coś Ci się stanie, ubezpieczyciel powinien w całości pokryć koszty Twojego leczenia. O jakiej sumie gwarancyjnej zatem myśleć? – najlepiej o 200 000-250 000 zł.

Zawsze bierz pod uwagę najgorsze scenariusze – pobyt w szpitalu, zabiegi i operacje na miejscu, transport medyczny do Polski. Jeżeli przydarzy Ci się coś takiego, a sumy gwarancyjne będą zbyt niskie, wszystkie dodatkowe koszty będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Upewnij się również, że w razie wypadku będziesz mógł skorzystać z miejscowej pomocy medycznej w systemie bezgotówkowym. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych zwraca koszty leczenia na podstawie zebranych rachunków. Możesz jednak zwyczajnie nie być w stanie zapłacić za udzieloną pomoc, nawet pod warunkiem, że ubezpieczyciel odda ci później pieniądze.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne na Sylwestra

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Azji

Tak jak już napisaliśmy – cena zależy od całego szeregu rzeczy, w tym przede wszystkim warunków polisy. Przeanalizowaliśmy kilka ofert: tu dla 1 osoby na 14 dniowy pobyt w Tajlandii, bez rozszerzeń związanych z uprawianiem sportów.

Bardzo korzystnie wygląda oferta Generali, które w cenie 145 złotych oferuje wysokie koszty leczenia, ubezpieczenie bagażu, oraz NNW w dość przyzwoitej wysokości. Generali gwarantuje także możliwość rozliczeń bezgotówkowych –  jest w stanie zagwarantować pokryci kosztów medycznych bez konieczności samodzielnego opłacania usług.

Podobną ofertę ma Warta –  trzeba jednak przyznać, że jest drożej.

Atrakcyjną ofertę zaproponuje też PZU- ale jak widać, ceny trzeba porównywać, bo nie ma gwarancji, że pierwsza znaleziona przez nas oferta będzie najkorzystniejsza.

Jeśli już wybrałeś ubezpieczenie –  uważaj na siebie i ciesz się podróżą!

Podsumowanie

  1. Azja to zupełnie inna kultura, klimat, choroby, a także odmienna mentalność jej mieszkańców. Z wielu zagrożeń możesz sobie nawet nie zdawać sprawy.
  2. Azję wyróżnia jednak wyjątkowo droga opieka medyczna. Jeżeli coś Ci się stanie, koszty leczenia mogą przewyższyć nawet 200 000 zł.
  3. Do tego dochodzi niebezpieczeństwo związane z kradzieżą czy utratą bagażu, a także spowodowanie wypadku, w którym ucierpi ktoś trzeci.
  4. Ubezpieczenia turystyczne składają się z kilku „segmentów”, najważniejsze z nich to: ubezpieczenie NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków), ubezpieczenie KL (ubezpieczenie kosztów leczenia), ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej).
Koszty ubezpieczenia zależą przede wszystkim od: liczby osób objętych ubezpieczeniem, stanu zdrowia ubezpieczanych osób, kierunku podróży, planowanej długości podróży, szerokości ubezpieczenia i wysokości sum gwarancyjnych, oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Najważniejsze punkty przy kupowaniu ubezpieczenia turystycznego to zakres ochrony, wyłączenia oraz sumy gwarancyjne.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej