Bonus-malus, czyli jaki wpływ na cenę ubezpieczenia ma system zniżek i zwyżek?

Aktualizacja:

Tajemniczo brzmiąca klasyfikacja bonus-malus, to nic innego jak system zniżek i zwyżek w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Krótko mówiąc - jest to system nagród i kar, jakie towarzystwa stosują wobec swoich klientów. Ci, którzy na swoim koncie mają lata bezszkodowej jazdy - nagradzani są zniżkami w ubezpieczeniu. Ci bardziej „wypadkowi” - karani zwyżkami.

Bardziej elegancko pojęcie bonus-malus definiuje Polska Izba Ubezpieczeń.

Według PIU, bonus-malus to „tabela zniżek i zwyżek stosowanych przez danego ubezpieczyciela, a związanych z dotychczasowym przebiegiem szkodowości klienta; w prostym ujęciu tabela zniżek za okresy bezszkodowe i zwyżek za szkody w ostatnich latach ubezpieczenia”.

Co z tego wynika? System bonus malus znacząco wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej.

Bonus-malus: w jaki sposób naliczane są zniżki?

Istotą systemu bonus-malus jest ustalenie klas taryfikacyjnych, którym zostają przypisane procentowe zwyżki (bonus) lub zniżki OC (malus). W jaki sposób są one naliczane? W zależności od „upodobań” konkretnego ubezpieczyciela. Aktualnie każde towarzystwo nalicza zniżki według indywidualnie ustalonego systemu. To, co musimy wiedzieć to fakt, że przynależność każdego kierowcy do poszczególnych klas określana jest na podstawie jego dotychczasowej historii szkód. Zazwyczaj wygląda to tak:

jeśli przez lata bezszkodowej jazdy kierowca wypracował sobie zniżki, uzyskuje tym samym odpowiednią klasę taryfową.

Zależność jest prosta – im wyższa klasa taryfowa OC, tym tańsza polisa. Natomiast każda spowodowana szkoda w kolejnym roku sprawi, że „spadnie” on o co najmniej jedną klasę. Efekt? Wzrost ceny polisy. O ile? Zależy od ubezpieczyciela…

Bonus-malus w liczbach: co i za co?

System gromadzenia zniżek może wyglądać inaczej w każdej firmie ubezpieczeniowej. W praktyce nie istnieje żaden zapis prawny, który regulowałby system wyliczania zniżek. Każdy ubezpieczyciel ma więc prawo do stosowania własnych metod. Standardowo jeden rok bez wypadku to malus ubezpieczenia w postaci 10% zniżki na twoim koncie. Rachunek jest prosty. Maksymalną ulgę w wysokości 60% możesz uzyskać po 6 latach bezpiecznej jazdy. Każda szkoda spowoduje natomiast bonus ubezpieczenia, czyli utratę 10%.

Przyjmuje się więc, że rocznie możesz stracić bądź zyskać jedną klasę taryfową, czyli wspomniane właśnie 10% składki bazowej. Nie jest to jednak regułą, ponieważ na rynku funkcjonują towarzystwa nakładające co najmniej 20% zwyżki. Jeśli nie chcesz stracić fortuny na ubezpieczenie, warto się ich wystrzegać. Najlepiej sprawdzić i porównać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać tego, który oferuje najkorzystniejsze warunki. W tym celu możesz skorzystać z kalkulatora OC i AC.

Historia szkodowości a bonus-malus: czy warto zgłaszać szkodę?

Chcąc naprawić szkodę z ubezpieczenia AC, czasem warto zastanowić się, czy tak naprawdę jest to opłacalne. Może się okazać, że pozorna oszczędność, której oczekiwałeś, w rzeczywistości będzie skutkowała stratą. Załóżmy, że szkoda wymagała jedynie lekkiej i taniej kosmetyki. Ty zgłaszasz szkodę ubezpieczycielowi, który oczywiście ją naprawia.

W zamian jednak zabiera Ci co nieco z wypracowanych zniżek, co znacząco może podnieść cenę przyszłorocznej polisy. W takiej sytuacji bardziej opłacalne może okazać się naprawienie niewielkiej szkody „na własną rękę”.

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. Klasyfikacja bonus-malus to system zniżek i zwyżek w ubezpieczeniach komunikacyjnych.
  2. Bezszkodowa jazda w danym okresie ubezpieczeniowym skutkuje obniżeniem składek na kolejny okres. Za każdą usuniętą szkodę przez ubezpieczyciela - zapłacimy wyższą składkę polisy w kolejnym roku.
  3. W praktyce nie istnieje żaden zapis prawny, który regulowałby system wyliczania zniżek. Każdy ubezpieczyciel ma prawo do stosowania własnych metod.
  4. Standardowo jeden rok bez wypadku to 10% zniżki na twoim koncie. Maksymalną ulgę w wysokości 60% możesz uzyskać po 6 latach bezpiecznej jazdy. Każda szkoda powoduje natomiast utratę 10%.
  5. System bonus-malus zachowuje ciągłość. Oznacza to, że nawet zmieniając ubezpieczyciela, zachowujesz dotychczas wypracowane zniżki i zwyżki.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej