Polscy turyści z biura podróży Itaka, którzy ucierpieli w ataku terrorystycznym w muzeum w Tunisie mogą liczyć na pomoc firmy ubezpieczeniowej. Czy to oznacza, że dostaną odszkodowania z polisy turystycznej? To będzie zależało od dobrej woli ubezpieczyczyciela, bo akty terroru są standardowo wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej.
Turystów Itaki ubezpieczała międzynarodowa firma ERV Europäische Reiseversicherung AG. Polacy byli objęci standardowym ubezpieczeniem turystycznym, które obejmuje m. in. ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i ubezpieczenie kosztów leczenia (KL). Tego rodzaju polisa jest obowiązkowa dla wszystkich klientów biur podróży. Jednak we wszystkich ubezpieczeniach turystycznych są wyłączenia odpowiedzialności, które mówią o tym, że ubezpieczyciel nie zapłaci, jeśli do zdarzenia doszło wskutek zamieszek, rozruchów społecznych, działań wojennych i aktów terroru. Tymczasem ostrzelanie turystów w muzeum Bardo w Tunisie było aktem terroru, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie.
W piątek 20 marca firma ERV wydała oświadczenie, w którym zapewnia o pomocy i wsparciu dla wszystkich poszkodowanych w zamachu w Tunisie. “Zarząd Europäische Reiseversicherung AG podjął taką decyzję ze względu na dramatyczną sytuację, pomimo iż szkody powstałe wskutek aktów terroru są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Konsultanci naszego Centrum Alarmowego są do dyspozycji Poszkodowanych i Rodzin ofiar tej tragedii przez całą dobę i dokładają wszelkich starań, aby profesjonalna opieka, jaką zostaną otoczeni była na jak najwyższym poziomie” – czytamy w oświadczeniu ERV.
Z oświadczenia nie wynika jasno, w jakim stopniu ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia poszkodowanych w związku z tym zamachem. Tunezja i Egipt to jedne z najpopularniejszych krajów turystycznych, do których jeżdżą Polacy. Gwarantowana pogoda i niskie ceny przyciągają turystów znad Wisły pomimo że w krajach Afryki Północnej od kilku lat bywa niespokojnie. Żaden ubezpieczyciel nie chce brać odpowiedzialności za wydarzenia takie jak wojna czy terroryzm, których nie sposób przewidzieć i które mogą pociągnąć za sobą mnóstwo ofiar i wielkie straty.
Przypominamy nasz artykuł, w którym szerzej opisujemy wyłączenia odpowiedzialności związane z wojną i atakami terrorystycznymi: WOJNA, ZAMIESZKI, ATAK TERRORYSTYCZNY – TWOJE UBEZPIECZENIE NIE ZADZIAŁA
Podsumowanie
- Polscy turyści którzy padli ofiarą terrorystów w Tunisie, byli ubezpieczeni w ERV Europäische Reiseversicherung AG.
- Ubezpieczyciel obiecał pomoc poszkodowanym, pomimo że ataki terrorystyczne są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej.
- Firmy ubezpieczeniowe z reguły nie ponoszą odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku wojny, terroryzmu czy udziału w zamieszkach i rozruchach społecznych.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.