Ubezpieczyciel zapłaci ofiarom ataku w Tunisie?

Aktualizacja:
Ubezpieczyciel zapłaci ofiarom zamachu w Tunisie?

Polscy turyści z biura podróży Itaka, którzy ucierpieli w ataku terrorystycznym w muzeum w Tunisie mogą liczyć na pomoc firmy ubezpieczeniowej. Czy to oznacza, że dostaną odszkodowania z polisy turystycznej? To będzie zależało od dobrej woli ubezpieczyczyciela, bo akty terroru są standardowo wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej.

Turystów Itaki ubezpieczała międzynarodowa firma ERV Europäische Reiseversicherung AG. Polacy byli objęci standardowym ubezpieczeniem turystycznym, które obejmuje m. in. ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i ubezpieczenie kosztów leczenia (KL). Tego rodzaju polisa jest obowiązkowa dla wszystkich klientów biur podróży. Jednak we wszystkich ubezpieczeniach turystycznych są wyłączenia odpowiedzialności, które mówią o tym, że ubezpieczyciel nie zapłaci, jeśli do zdarzenia doszło wskutek zamieszek, rozruchów społecznych, działań wojennych i aktów terroru. Tymczasem ostrzelanie turystów w muzeum Bardo w Tunisie było aktem terroru, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

W piątek 20 marca firma ERV wydała oświadczenie, w którym zapewnia o pomocy i wsparciu dla wszystkich poszkodowanych w zamachu w Tunisie. “Zarząd Europäische Reiseversicherung AG podjął taką decyzję ze względu na dramatyczną sytuację, pomimo iż szkody powstałe wskutek aktów terroru są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Konsultanci naszego Centrum Alarmowego są do dyspozycji Poszkodowanych i Rodzin ofiar tej tragedii przez całą dobę i dokładają wszelkich starań, aby profesjonalna opieka, jaką zostaną otoczeni była na jak najwyższym poziomie” – czytamy w oświadczeniu ERV.

Z oświadczenia nie wynika jasno, w jakim stopniu ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia poszkodowanych w związku z tym zamachem. Tunezja i Egipt to jedne z najpopularniejszych krajów turystycznych, do których jeżdżą Polacy. Gwarantowana pogoda i niskie ceny przyciągają turystów znad Wisły pomimo że w krajach Afryki Północnej od kilku lat bywa niespokojnie. Żaden ubezpieczyciel nie chce brać odpowiedzialności za wydarzenia takie jak wojna czy terroryzm, których nie sposób przewidzieć i które mogą pociągnąć za sobą mnóstwo ofiar i wielkie straty.

Przypominamy nasz artykuł, w którym szerzej opisujemy wyłączenia odpowiedzialności związane z wojną i atakami terrorystycznymi: WOJNA, ZAMIESZKI, ATAK TERRORYSTYCZNY – TWOJE UBEZPIECZENIE NIE ZADZIAŁA

Podsumowanie

  • Polscy turyści którzy padli ofiarą terrorystów w Tunisie, byli ubezpieczeni w ERV Europäische Reiseversicherung AG.
  • Ubezpieczyciel obiecał pomoc poszkodowanym, pomimo że ataki terrorystyczne są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej.
  • Firmy ubezpieczeniowe z reguły nie ponoszą odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku wojny, terroryzmu czy udziału w zamieszkach i rozruchach społecznych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej