Stłuczka samochodowa: jak otrzymać odszkodowanie?

Aktualizacja:

Stłuczka samochodowa może zdarzyć się wszędzie – najczęściej na parkingu, na skrzyżowaniach czy przed światłami drogowymi. Na szczęście posiadanie ubezpieczenia OC jest w Polsce obowiązkowe, dzięki czemu możesz uzyskać odszkodowanie od kierowcy, który spowodował ową stłuczkę. Jak sporządzić oświadczenie o kolizji drogowej?

Oświadczenie o szkodzie – jak napisać?

Jeśli w wypadku lub kolizji drogowej nie ucierpiała żadna z osób – zarówno kierowców, jak i pasażerów – to nie masz obowiązku wezwania policji. Wówczas możesz załatwić sprawę z drugim kierowcą, pod warunkiem, że ma on ważne OC. Zatem, co robić, gdy dojdzie już do stłuczki samochodowej? Przede wszystkim pamiętaj o spisaniu oświadczenia o kolizji drogowej. Może być napisane odręcznie na kawałku papieru. Ważne, żeby zawierało wszystkie szczegóły i informacje, na podstawie których ubezpieczyciel będzie mógł wypłacić odszkodowanie.

Co musi się znaleźć w oświadczeniu o kolizji drogowej?

Kiedy stłuczka samochodowa stała się faktem, postaraj się zachować zimną krew i dopełnić formalności, które ułatwią Ci otrzymanie odszkodowania.

  1. Szczegółowy opis stłuczki samochodowej.
  2. Opis szkody/ szkód, jakie powstały w wyniku stłuczki.
  3. Imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer prawa jazdy: Twoje i drugiego kierowcy.
  4. Numery rejestracyjne, marka i model pojazdów, które wzięły udział w stłuczce.
  5. Nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego oraz numery polis ubezpieczeniowych kierowców.
  6. Czytelne podpisy: kierowców oraz ewentualnych świadków zdarzenia.

SPRAWDŹ: Brak przeglądu przy kolizji – czy można zgłosić szkodę?

Stłuczka samochodowa: jak zgłosić szkodę u ubezpieczyciela?

Jest kilka sposobów zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego. Najprostszym z nich jest kontakt telefoniczny – numer telefonu bez problemu znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela. Również możesz zgłosić szkodę online, choć zapewne i tak konsultant zadzwoni do Ciebie w celu potwierdzenia danych i dopytania o szczegóły. Jeśli jednak preferujesz osobistą wizytę u konsultanta, to możesz się udać do dowolnego oddziału stacjonarnego ubezpieczyciela.

Stłuczka samochodowa: kto powinien zgłosić szkodę?

Obowiązek ten spoczywa na kierowcy, który został poszkodowany. Jeśli więc to Twój pojazd doznał szkody, to właśnie Ty powinieneś skontaktować się z ubezpieczycielem. Mając w ofercie BLS, czyli bezpośrednią likwidację szkód, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, który zajmie się załatwieniem formalności z ubezpieczycielem sprawcy. Jeśli zaś w ofercie brak jest BLS, to musisz się skontaktować z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy stłuczki.

Standardowo procedura wygląda tak, że po zgłoszeniu przez Ciebie sprawy, rzeczoznawca zajmie się wyceną szkody komunikacyjnej i na jej podstawie zostanie wypłacone odszkodowanie. Możesz się zdecydować na wypłatę rekompensaty w formie gotówkowej (otrzymasz pieniądze na konto) lub bezgotówkowo (ubezpieczyciel rozliczy się z warsztatem samochodowym, w którym naprawisz swój pojazd).

SPRAWDŹ: Wypadek czy kolizja? Jak napisać oświadczenie o kolizji? 

Jaki jest termin zgłoszenia szkody?

Jak w każdej sytuacji, i w przypadku szkody nie warto zwlekać z jej zgłoszeniem. Im szybciej to zrobić, tym szybciej otrzymasz rekompensatę z odszkodowania i naprawisz swój pojazd. Co prawda w kodeksie karnym w art. 819 § 1 widnieje zapis, że masz na to aż 3 lata, licząc od dnia kolizji, ale raczej każdemu zależy na tym, by zrobić to jak najprędzej.

Czy już wiesz, co należy zrobić, będąc ofiarą kolizji drogowej? Przede wszystkim – nie panikuj. Pamiętaj o spisaniu stosownego oświadczenia i skontaktuj się z ubezpieczycielem, a wszystko pójdzie jak po maśle.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

Miałeś stłuczkę nie ze swojej winy? Przestraszyłeś się i przez zdenerwowanie nie wiesz, co zrobić, by uzyskać odszkodowanie? Sprawdź, co zrobić, gdy stłuczka samochodowa stała się faktem i jak zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej