Stłuczka samochodowa: jak otrzymać odszkodowanie?

Opublikowano: 18.11.2019

Stłuczka samochodowa może zdarzyć się wszędzie – najczęściej na parkingu, na skrzyżowaniach czy przed światłami drogowymi. Na szczęście posiadanie ubezpieczenia OC jest w Polsce obowiązkowe, dzięki czemu możesz uzyskać odszkodowanie od kierowcy, który spowodował ową stłuczkę. Jak sporządzić oświadczenie o kolizji drogowej?

Oświadczenie o szkodzie – jak napisać?

Jeśli w wypadku lub kolizji drogowej nie ucierpiała żadna z osób – zarówno kierowców, jak i pasażerów – to nie masz obowiązku wezwania policji. Wówczas możesz załatwić sprawę z drugim kierowcą, pod warunkiem, że ma on ważne OC. Zatem, co robić, gdy dojdzie już do stłuczki samochodowej? Przede wszystkim pamiętaj o spisaniu oświadczenia o kolizji drogowej. Może być napisane odręcznie na kawałku papieru. Ważne, żeby zawierało wszystkie szczegóły i informacje, na podstawie których ubezpieczyciel będzie mógł wypłacić odszkodowanie.

Co musi się znaleźć w oświadczeniu o kolizji drogowej?

Kiedy stłuczka samochodowa stała się faktem, postaraj się zachować zimną krew i dopełnić formalności, które ułatwią Ci otrzymanie odszkodowania.

  1. Szczegółowy opis stłuczki samochodowej.
  2. Opis szkody/ szkód, jakie powstały w wyniku stłuczki.
  3. Imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer prawa jazdy: Twoje i drugiego kierowcy.
  4. Numery rejestracyjne, marka i model pojazdów, które wzięły udział w stłuczce.
  5. Nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego oraz numery polis ubezpieczeniowych kierowców.
  6. Czytelne podpisy: kierowców oraz ewentualnych świadków zdarzenia.

SPRAWDŹ: Brak przeglądu przy kolizji – czy można zgłosić szkodę?

Stłuczka samochodowa: jak zgłosić szkodę u ubezpieczyciela?

Jest kilka sposobów zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego. Najprostszym z nich jest kontakt telefoniczny – numer telefonu bez problemu znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela. Również możesz zgłosić szkodę online, choć zapewne i tak konsultant zadzwoni do Ciebie w celu potwierdzenia danych i dopytania o szczegóły. Jeśli jednak preferujesz osobistą wizytę u konsultanta, to możesz się udać do dowolnego oddziału stacjonarnego ubezpieczyciela.

Stłuczka samochodowa: kto powinien zgłosić szkodę?

Obowiązek ten spoczywa na kierowcy, który został poszkodowany. Jeśli więc to Twój pojazd doznał szkody, to właśnie Ty powinieneś skontaktować się z ubezpieczycielem. Mając w ofercie BLS, czyli bezpośrednią likwidację szkód, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, który zajmie się załatwieniem formalności z ubezpieczycielem sprawcy. Jeśli zaś w ofercie brak jest BLS, to musisz się skontaktować z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy stłuczki.

Standardowo procedura wygląda tak, że po zgłoszeniu przez Ciebie sprawy, rzeczoznawca zajmie się wyceną szkody komunikacyjnej i na jej podstawie zostanie wypłacone odszkodowanie. Możesz się zdecydować na wypłatę rekompensaty w formie gotówkowej (otrzymasz pieniądze na konto) lub bezgotówkowo (ubezpieczyciel rozliczy się z warsztatem samochodowym, w którym naprawisz swój pojazd).

SPRAWDŹ: Wypadek czy kolizja? Jak napisać oświadczenie o kolizji? 

Jaki jest termin zgłoszenia szkody?

Jak w każdej sytuacji, i w przypadku szkody nie warto zwlekać z jej zgłoszeniem. Im szybciej to zrobić, tym szybciej otrzymasz rekompensatę z odszkodowania i naprawisz swój pojazd. Co prawda w kodeksie karnym w art. 819 § 1 widnieje zapis, że masz na to aż 3 lata, licząc od dnia kolizji, ale raczej każdemu zależy na tym, by zrobić to jak najprędzej.

Czy już wiesz, co należy zrobić, będąc ofiarą kolizji drogowej? Przede wszystkim – nie panikuj. Pamiętaj o spisaniu stosownego oświadczenia i skontaktuj się z ubezpieczycielem, a wszystko pójdzie jak po maśle.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments