Miałeś stłuczkę? Pamiętaj o spisaniu oświadczenia o kolizji

Aktualizacja:

Po kolizji, w której nikt nie ucierpiał, wystarczy spisać oświadczenie o kolizji. Jest to podstawa do ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy. Podpowiadamy jak to zrobić! 

Wypadek czy kolizja?

Twoje postępowanie na miejscu zdarzenia zależy oczywiście od tego, czy doszło do kolizji, czy do wypadku. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Wypadek to sytuacja, w której ucierpieli ludzie. Wtedy obowiązkowo należy wezwać służby czyli Policję i pogotowie. W przypadku, kiedy nic się nikomu nie stało, a doszło wyłącznie do uszkodzenia samochodów, takie zajście nazywamy kolizją drogową. Wówczas wystarczy, że jego uczestnicy spiszą oświadczenie o kolizji.

Jak napisać oświadczenie z kolizji?

Po kolizji, w której nikt nie ucierpiał, należy niezwłocznie zabezpieczyć miejsce zdarzenia, rozstawić trójkąty ostrzegawcze i usunąć w miarę możliwości pojazdy z drogi. Kiedy to już masz za sobą, czas spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło. Skąd je wziąć? Otóż można je spisać samodzielnie albo ściągnąć wzór oświadczenia kolizji z Internetu. Wielu kierowców wozi przezornie taki wzór w schowku. Bardzo ułatwia on sprawę, w sytuacji, kiedy jesteś zdenerwowany i zszokowany po zajściu. Możesz wówczas zapomnieć o którejś z istotnych informacji. A co dokładnie powinno zawierać oświadczenie powypadkowe?

Co zawiera oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Jak napisać oświadczenie o kolizji? Na pewno oświadczenie sprawcy kolizji musi zawierać kilka niezbędnych informacji, które później będą podstawą do wypłacenia odszkodowania osobie poszkodowanej w czasie stłuczki. Jakie informacje musi zawierać oświadczenie? O ubezpieczeniu, kierowcach, pojazdach i okolicznościach. Są to konkretnie:

  • dane kierowców i właścicieli pojazdów (imiona, nazwiska, adres, PESEL numer prawa jazdy)
  • wskazanie sprawcy i poszkodowanego
  • dane pojazdów (numery rejestracyjne, VIN, marka, model) oraz przyczepy
  • dokładne dane OC sprawcy (numer polisy, nazwa ubezpieczyciela, okres ważności)
  • miejsce, data i dokładny czas zajścia
  • dokładny opis zdarzenia wypadku wraz ze znakami drogowymi
  • dokładny opis uszkodzeń wraz z ewentualnymi rysunkami (wzory zawierają szkice pojazdów)
  • dane świadków wraz w ich podpisami

Oświadczenie o stłuczce musi także zawierać czytelne podpisy uczestników zdarzenia.

Jak napisać oświadczenie o kolizji na parkingu?

Jeśli do stłuczki dojdzie na ciasnym i zatłoczonym parkingu, czeka cię ta sama procedura. Musisz wypełnić oświadczenie o kolizji na parkingu, którego wzór jest identyczny. Parking pod centrum handlowym może być miejscem, w którym łatwo o świadka zdarzenia. Oświadczenie świadka wypadku zawsze jest bardzo cenne, ponieważ im więcej osób potwierdza twoją wersję zdarzeń, tym lepiej. W przypadku, gdy uczestnicy nie zgadzają się co do przebiegu wydarzeń, warto spisać oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu w obecności Policji. A co robić, jeśli znajdziesz swoje zarysowane auto na parkingu lub sam obetrzesz komuś karoserię? Warto wtedy poprosić o pomoc ochronę, skorzystać z pomocy monitoringu albo skontaktować się tradycyjnie za pomocą kartki za wycieraczką, a potem spisać oświadczenie o uszkodzeniu mienia.

Oświadczenie szkody i co dalej? 

Zostałeś poszkodowany. Oświadczenie kolizji jest już gotowe. Co robić dalej i gdzie zgłosić szkodę? Jeśli uczestnicy stłuczki zgadzają się co do jej przebiegu, oświadczenie sprawcy wystarczy do załatwienia formalności z ubezpieczycielem. Jednak bywa, że sprawa nie jest taka prosta, każdy ma swoją wersję wydarzeń lub pojawiają się inne kontrowersje. Wtedy na miejsce stłuczki często wzywana jest Policja, aby uwierzytelnić oświadczenie sprawcy szkody. To znacznie ułatwia później otrzymanie odszkodowania.  Funkcjonariusze stwierdzają, jaki przebieg miała stłuczka. Oświadczenie lub oświadczenie po wypadku wraz z protokołem Policji musisz następnie złożyć w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC. Na tej podstawie zostanie przeprowadzona likwidacja szkody.

Podsumowanie

Niewiele trzeba – chwila nieuwagi, czyjś niespodziewany manewr na drodze i stłuczka gotowa. Nawet jeśli jesteś doskonałym kierowcą, w każdej chwili możesz zostać uczestnikiem zdarzenia drogowego. W tej sytuacji pojawiają się stres, nerwy, pytanie, co robić? Jak załatwić sprawę z innym uczestnikiem kolizji? Dowiedz się, jak postępować w tej sytuacji. Podstawą jest oświadczenie o kolizji.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments