Brak przeglądu przy kolizji: czy można zgłosić szkodę?

Aktualizacja:

Badanie techniczne pojazdu jest mu niezbędne w celu dopuszczenia go do ruchu. Nowo wyprodukowane pojazdy wymagają pierwszego przeglądu po trzech latach, następnie po kolejnych dwóch, zaś pięcioletnie auta sprawdza się już regularnie co rok. W przypadku kontroli drogowej brak badania naraża kierowcę na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego wozu i mandat karny; dowód można zaś odebrać dopiero po okazaniu w Starostwie aktualnego badania technicznego. Problemy na serio rozpoczynają się jednak z chwilą, gdy pojazd bez ważnego przeglądu brał udział w stłuczce, kolizji lub miał wypadek. Brak przeglądu przy kolizji to sygnał dla ubezpieczyciela, że dany samochód był niesprawny technicznie, co stwarza poważne trudności w ustaleniu rzeczywistego sprawcy zdarzenia i wypłaty odszkodowania niezbędnego do likwidacji szkody. 

SPRAWDŹ: Brak przeglądu technicznego – co za to grozi?

Brak badania technicznego a wypłata z OC

Jeżeli kierujący pojazdem bez ważnego badania technicznego bierze udział w wypadku i spowoduje szkodę, zaś poszkodowany wystąpi o jej likwidację, to ubezpieczyciel kierującego bez przeglądu szkodę tę naprawi. Oznacza to pokrycie wydatków poszkodowanego w wypadku samochodowym z polisy samochodu bez przeglądu – brak badania technicznego nie zwalnia ubezpieczyciela z jego obowiązków regulowanych ustawowo. Likwidacja szkód objąć w tym wypadku może pokrycie wydatków na usługi związane bezpośrednio ze zdarzeniem (holowanie rozbitego auta, postój na parkingu strzeżonym, powypadkowy przegląd techniczny), ponadto może pokryć koszty leczenia czy naprawę wyrządzonych szkód materialnych. Działanie ubezpieczalni nie pozostaje jednak bez konsekwencji dla właściciela pojazdu bez przeglądu: rozpocznie się bowiem dochodzenie mające na celu ustalenie, czy brak badania mógł przyczynić się do sprawstwa wypadku. Jeżeli ubezpieczyciel dowiedzie, że tak było – rozpocznie procedurę regresu odszkodowania, czyli postara się odzyskać od swojego klienta wypłacone poszkodowanemu pieniądze. 

SPRAWDŹ: Odszkodowanie z OC sprawcy czy zadośćuczyninie?

A co z wypłatą OC dla kierowcy bez badania technicznego, jeśli to on akurat został poszkodowany w wypadku? Tu sytuacja również nie jest jednoznaczna, ubezpieczyciel sprawcy także rozpocznie procedurę sprawdzającą czy brak badania mógł wpłynąć na przebieg zdarzenia. Jeżeli udowodni swoją rację, odmówi wypłaty lub będzie starał się zmniejszyć wysokość wypłacanego odszkodowania. Umotywuje to argumentem, że mając sprawny technicznie samochód kierujący mógł uniknąć kolizji. W tej sytuacji poszkodowany może się jednak bronić: wystąpić o odszkodowanie i jednocześnie wykonać po terminie badanie techniczne auta. Jeśli badanie to udowodni brak związku z wypadkiem, a poszkodowany uzyska taką informację w formie zaświadczenia – może występować o pełne odszkodowanie i powinien je uzyskać z OC sprawcy. 

Brak przeglądu przy kolizji: czy wpłynie na odszkodowanie z AC?

A co z autocasco? Nie jest ono obowiązkowe, a wypłata odszkodowania z AC nie jest regulowana przepisami ustawowymi, tylko przepisami i regulaminami wyznaczającymi zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Tu również pojawić się może problem, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub próbować je zmniejszyć. Niekiedy decyzja odmowna zdarza się także w sytuacjach, gdzie brak badania technicznego nie miał wpływu na wydarzenie, bo stało się one z przyczyn losowych (zniszczenie samochodu wskutek wandalizmu, kradzież, czynnik atmosferyczny itp.). Jest to na szczęście sytuacja rzadka, większość ubezpieczycieli wywiązuje się w takim przypadku z odpowiedzialności. 

 

Podsumowanie

Jednym z warunków niezbędnych do wykupienia przez kierowcę polisy od odpowiedzialności cywilnej jest aktualne badanie techniczne pojazdu. Nie bez przyczyny – niesprawny wóz stanowi na drodze zagrożenie dla innych użytkowników, nie zapewnia też bezpieczeństwa samym podróżującym. A co w momencie, gdy faktem staje się brak przeglądu przy kolizji?

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments