Nietypowe ubezpieczenia Polaków: o co można rozszerzyć polisę?

Aktualizacja:

Ubezpieczenia mogą być dobrowolne i obowiązkowe. Wśród tych pierwszych wyróżniamy ubezpieczenie NNW. Co najważniejsze – jego zakres możemy dowolnie kształtować tak, aby jak najlepiej dopasować go do własnych potrzeb. O jakie rozszerzenia można je wzbogacić? Jakie są najbardziej nietypowe ubezpieczenia Polaków?

Ubezpieczenie NNW: zakres polisy 

Nieszczęśliwy wypadek rozumiany jest w przepisach prawa jako gwałtowne i spowodowane czynnikami zewnętrznymi zdarzenie skutkujące uszkodzeniem ciała, rozstrojem zdrowia lub zgonem osoby ubezpieczonej. Polisa likwidująca szkody tych następstw może niekiedy objąć również skutki zawału serca czy udaru. Co ważne -zazwyczaj tylko wtedy, gdy występują one pierwszy raz, jest wskazana cezura wieku lub wystąpią inne obostrzenia. Szczegółów należy zawsze szukać w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Ubezpieczenie NNW obejmie przede wszystkim takie świadczenia, jak pomoc medyczna, hospitalizacja, koszt leków czy rehabilitacja. Może też zawierać szereg świadczeń pomocniczych. Istotne są jednak okoliczności wystąpienia zdarzenia. Wśród tych znajdziemy zwykle wypadek komunikacyjny, uprawianie sportu, wypadek przy pracy, wypadek w drodze (np. do pracy czy szkoły), czasem też pogryzienie przez psa lub oparzenie i odmrożenie.

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie NNW – komu ubezpieczenie NNW jest potrzebne?

Nietypowe ubezpieczenia NNW

Jak już zostało to wcześniej wspomniane, NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym o sporym zakresie możliwości wyznaczenia zakresu polisy. I choć większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje produkty o bardzo zbliżonym do siebie charakterze ochrony, to warto jest skorzystać z usług multiagencji internetowej w celu sprawdzenia polis różnych ubezpieczycieli. Możemy być zaskoczeni, jak nietypowe ubezpieczenia tam znajdziemy. Nieszczęśliwy wypadek może się bowiem przydarzyć ubezpieczonemu w tak rozmaitych okolicznościach, jak wsiadanie oraz wysiadanie z pojazdu, jego załadunek i rozładunek, naprawa na poboczu drogi lub postój na parkingu, tankowanie i wymianę płynów eksploatacyjnych, a nawet pożar i eksplozja pojazdu. Polisę NNW można wreszcie wykupić od następstw zdarzeń spowodowanych pod wpływem alkoholu, a nawet skutków ataku terrorystycznego! Dobrze jest sprawdzić warunki w różnych towarzystwach. Wówczas odnajdziemy to najbardziej korzystne dla siebie i dopasowane do własnych potrzeb. 

Czytaj także: Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW? Cena, zakres, korzyści

Ubezpieczenie NNW nie tylko dla siebie

Polisą objąć można nie tylko samego siebie, ale też zabezpieczyć nią członków rodziny, szczególnie małoletnich. Popularnym rozwiązaniem jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia dla dzieci wyjeżdżających na kolonie, obozy, zielone szkoły czy wycieczki jako zabezpieczenia uzupełniającego dla naszych podopiecznych objętych przecież obowiązkową polisą organizatora wyjazdu. Można rozszerzyć ją na wyjazd zagraniczny, gdzie ubezpieczenie organizatora zapewnia tylko najbardziej podstawową obsługę medyczną. Osobę małoletnią można objąć też polisą na co dzień, na czas podróży do i ze szkoły i samego pobytu w placówce. 

SPRAWDŹ: Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW? 

Nietypowe ubezpieczenia: kalkulator ubezpieczenia roweru

NNW pokryje następstwa wypadków nie tylko dzieci, ale i studentów, ponadto osób aktywnie uprawiających sport (ze wskazaniem sportów o charakterze ekstremalnym) czy znajdujących się pod naszą opieką seniorów. Czytelnikom podpowiadamy zaś, żeby poszukali w internecie kalkulatora ubezpieczenia roweru, ubezpieczenie NNW bowiem obejmie także rowerzystów. Zakres jego zasięgu może być różny – od wypadków w trakcie jazdy i amatorskich zawodów, przez uprawianie sportów wysokiego ryzyka, aż po sporty ekstremalne. Według badań rowerem w Polsce jeździ aż 70% rodaków, z czego 23% regularnie przez cały rok. Podczas jazdy rekreacyjnej, dojazdu do pracy czy przy wskutek dbania o kondycję również może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek. Bezpieczeństwo rowerzystów w kraju to kwestia dyskusyjna. Kierowcy nierzadko traktują ich jako zbędnych użytkowników dróg, stąd warto jest zadbać o swój dobrostan i wykupić stosowną polisę. 

Czytaj także: NNW – komu ubezpieczenie NNW jest potrzebne i czy ten rodzaj zabezpieczenia może się opłacać?

Podsumowanie

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem właściciela każdego pojazdu i w określonym zakresie pokrywa szkody związane z ruchem auta, motoru, skutera czy quada. Niekiedy jednak warto je (jak i inne ubezpieczenia) poszerzyć o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. A że polisa NNW jest dobrowolna, to mając swobodę kształtowania jej warunków możemy objąć nią naprawdę nietypowe sytuacje. Jakie są najbardziej nietypowe ubezpieczenia Polaków?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2018.04.03  •  Motocykl
Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla?

Motocykl to dobra alternatywa dla samochodu. Szybki, zwinny jednoślad z gracją omija miejskie korki i łatwo nim zaparkować nawet w centrum miasta. Posiadanie motocykla zachęca do spędzania aktywnych weekendów - z adrenaliną, gdzieś na bezdrożach. Jednak tak, jak w przypadku samochodu, motocykl wiąże się z koniecznością zakupienia polisy OC. Sprawdzamy więc, ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej