Sprawca wypadku nie ma OC, ja mam AC. Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie z autocasco?

Aktualizacja:

Według szacunków UFG aż 250 tysięcy samochodów jeżdżących w Polsce nie ma obowiązkowej polisy OC. To oczywiście kosztuje wszystkich uczciwych i rozsądnych kierowców, którzy wykupują ubezpieczenie. Na szczęście likwidacja szkody spowodowanej przez takiego kierowcę nie jest wielkim problemem. Zwłaszcza, jeśli masz polisę AC.

Co zrobić zaraz po stłuczce z kierowcą, który nie ma polisy OC?

Zacznij od spisania oświadczenia o kolizji. W oświadczeniu muszą znaleźć się podstawowe dane obu kierowców i pojazdów. Kierowcę, który ponosi winę za wypadek musisz poprosić o imię, nazwisko, PESEL, numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy OC. Gdy jej nie ma poproś o oświadczenie o braku takiej polisy. Jeśli zdecydujesz się wezwać na miejsce policję – co nie jest obowiązkowe, ale szczerze to rekomenduję, bo znacznie ułatwia wszystkie sprawy drogowe – funkcjonariusze pomogą Ci w skompletowaniu dokumentacji.

Odszkodowanie z AC. Jak działa polisa autocasco?

Autocasco to dobrowolna polisa chroniąca przed uszkodzeniem samochodu. Dla mnie to również polisa dająca spokój, komfort i pewność, że pieniądze będą na koncie raczej szybciej niż później. Dzięki AC nie obchodzi mnie absolutnie nic. Jeśli więc byłeś na tyle przezorny, żeby kupić takie ubezpieczenie to właśnie towarzystwo ubezpieczeniowe, u którego masz polisę wyręczy Fundusz Gwarancyjny w wypłacie pieniędzy. Gdybyś nie miał autocasco UFG wypłacałoby całość odszkodowania. W Twoim wypadku Fundusz zrekompensuje jedynie dodatkowe wydatki, gdyby AC nie pokrywało wszystkich strat.

CZYTAJ TAKŻE

Minicasco – czym różni się od AC? Czy to się opłaca?

Czy tracę zniżki, jeśli likwiduję z AC szkodę spowodowaną przez kierowcę bez OC?

Nie obawiaj się utraty zniżek. Co prawda za kolejną polisę autocasco zapłacisz więcej ubezpieczycielowi (w końcu likwidowałeś szkodę z AC), ale różnicę w wysokości składek pokryje właśnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ciebie de facto nie będzie to kosztować nic. Pamiętaj tylko by przypomnieć agentowi o takiej sytuacji przy przedłużaniu polisy AC. Jest niewielkie ryzyko, że jeśli tego nie zrobisz, zapłacisz więcej, bo nikt nie będzie pamiętał za Ciebie o refundacji zniżek z UFG.

Czytaj także: Sprawca wypadku nie ma OC, ja nie mam AC. Jak uzyskać odszkodowanie?

Ile czasu ubezpieczyciel ma na wypłatę odszkodowania?

Standardowo ubezpieczyciel ma na wypłatę odszkodowania 30 dni od daty zgłoszenia szkody. Ale szkody z AC likwidowane są zazwyczaj szybciej. Pamiętaj, że możesz też rozliczyć się bezgotówkowo i scedować całą papierologię na warsztat samochodowy. Osobiście bardzo lubię to rozwiązanie. A jeżeli masz wrażenie, że towarzystwo zaniża wysokość odszkodowania i próbuje dziwnych sztuczek walcz, pokazuj kosztorysy i wyceny, negocjuj.

Czytaj także: 21 samochodów przygniecionych przez mur. Jak zgłosić szkodę w takim wypadku?

Skąd biorą się pieniądze na likwidację szkód kierowców bez OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – jak zwykle w takich wypadkach – korzysta z metody „pan płaci, pani płaci”. Dysponuje pieniędzmi od wszystkich zakładów ubezpieczeniowych. Mają one obowiązek przekazywania części naszych składek na rzecz UFG. A to oznacza, że im  więcej osób unika wykupienia obowiązkowej polisy, tym bardziej rośnie nasza składka OC. Ubezpieczeni kierowcy zrzucają się po części na składki, które powinni płacić wszyscy właściciele pojazdów.

Czytaj także: Sprawca kolizji wycofał oświadczenie. Co robić?

Nieubezpieczone pojazdy jeżdżą po całym kraju, ale według statystyk najwięcej takich samochodów spotkać można na Warmii i Mazurach, w Małopolsce oraz w województwach: świętokrzyskim, opolskim i lubuskim. Obowiązkowej polisy nie wykupują najczęściej mężczyźni do 25 lat.

Czytaj także: Brak danych sprawcy wypadku a odszkodowanie. Kto zapłaci za skutki kolizji?

Podsumowanie

  • Spisz ze sprawca oświadczenie lub wezwij policję. Jeśli przyjedzie drogówka, sprawca dostanie mandat za brak OC.
  • Weź od kierowcy niemającego OC oświadczenie, że nie ma polisy.
  • Jeśli winny stłuczki unika pokazania polisy OC, sprawdź w UFG czy jest ubezpieczony.
  • Zgłoś do swojego ubezpieczyciela szkodę z autocasco. Utracone zniżki wyrówna Ci UFG.

guest
11 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej