21 samochodów przygniecionych przez mur. Jak zgłosić szkodę w takim wypadku?

Aktualizacja:
gdy drzewo uszkodzi samochód

Po burzy 2 marca na warszawskim Targówku mur runął na 21 samochodów. Nieszczęśliwy przypadek, porywisty wiatr i kłopot dla kilkudziesięciu właścicieli. Jak likwidować szkodę w takim wypadku? Z jakiego ubezpieczenia? Podpowiadamy.

Tu znajdziesz link do materiału z TVN Warszawa. Może Twój przypadek jest podobny? Przeczytaj nasz tekst!

Co zrobić, gdy drzewo lub mur zniszczy samochód?

Kierowcy 21 samochodów, na które spadł murek na warszawskim Targówku, niestety spotkali się z dość nietypową sytuacją. Auta w większości mają spore zniszczenia, powgniatane maski, wybite szyby. Usunięcie szkody na własny rachunek to kilka tysięcy złotych. Koniecznie więc trzeba skorzystać z polisy ubezpieczeniowej. Jakiej? Odpowiada Urszula Borowiecka, ekspertka Punkta:

– Szkodę należy zgłosić z OC firmy, która jest wykonawcą muru. Jeżeli ubezpieczyciel  stwierdzi, że firma popełniła błąd przy budowie, czyli że istnieje jej wina, przyjmie odpowiedzialność i wypłaci odszkodowanie. Żeby było szybciej, szkodę możemy zgłosić najpierw w ramach autocasco, a jeśli zostanie ustalona wina sprawcy, ubezpieczyciel, u którego mamy polisę autocasco, wystąpi z regresem do ubezpieczyciela wykonawcy.

W lepszej sytuacji są ci, którzy mają AC, ponieważ egzekucja z OC może być trudna i długotrwała. Warto dodać, że kierowcy w tym wypadku nie mogą działać razem, ponieważ szkód nie zgłasza się zbiorowo. Każdy przypadek trzeba potraktować indywidualnie. Siła zbiorowego argumentu nie wchodzi więc w grę (ewentualnie dopiero na drodze sądowej).

– Jeśli okaże się, że firma budowlana nie ma ubezpieczenia, można próbować dochodzić odszkodowania bezpośrednio od firmy. Taka sprawa jednak w sądzie na pewno będzie długo trwała – dodaje ekspertka.

Czy kierowcy, którzy zgłoszą szkodę z AC, stracą zniżki?

Jeśli kierowcy zgłoszą szkodę z AC i jeśli regres okaże się zasadny, najprawdopodobniej powinni liczyć się z utratą zniżek, bo szkoda zostanie zgłoszona do rejestru szkód UFG, a potem trudno ją z tego rejestru wycofać – tłumaczy Urszula Borowiecka.

NIE CHCE CI SIĘ CZYTAĆ? OBEJRZYJ: 

A co mają zrobić ci, którzy nie mają AC?

– Niestety są w gorszej sytuacji. Skazani są na OC firmy budowlanej albo dochodzenie swoich praw bezpośrednio od wykonawcy muru. W najgorszym wypadku – na  na pokrycie strat z własnej kieszeni.

Gdy okaże się, że mur był dobrze zbudowany, a podmuch wiatru był wyjątkowo silny, ubezpieczyciel sprawcy niestety odmówi wypłaty.

Jaki wniosek z tego płynie dla kierowców? Wybierajmy rozsądnie miejsca do parkowania, najlepiej z dala od drzew i murków. Starajmy się przewidywać różne sytuacje i przede wszystkim zabezpieczmy się polisą AC.

Sądzisz, że przypadek 21 kierowców Cię nie dotyczy? To bardzo podobna sprawa do tego, gdy na samochód spadło drzewo lub np. elementy dachów, budynków. Każdemu może się zdarzyć!

Czytaj także: Jak zgłosić szkodę przez Internet?

Podsumowanie

  1. Kilkudziesięciu kierowców w Warszawie ma spory kłopot - na ich samochody spadł na Targówku mur.
  2. Jak zlikwidować szkodę w takim wypadku? Niestety najlepiej z AC, mimo że utracimy zniżki.
  3. Pieniądze z OC można odzyskać, ale dopiero gdy znajdziemy wykonawcę muru, a jego ubezpieczyciel uzna szkodę.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej