21 samochodów przygniecionych przez mur. Jak zgłosić szkodę w takim wypadku?

Aktualizacja:
gdy drzewo uszkodzi samochód

Po burzy 2 marca na warszawskim Targówku mur runął na 21 samochodów. Nieszczęśliwy przypadek, porywisty wiatr i kłopot dla kilkudziesięciu właścicieli. Jak likwidować szkodę w takim wypadku? Z jakiego ubezpieczenia? Podpowiadamy.

Tu znajdziesz link do materiału z TVN Warszawa. Może Twój przypadek jest podobny? Przeczytaj nasz tekst!

Co zrobić, gdy drzewo lub mur zniszczy samochód?

Kierowcy 21 samochodów, na które spadł murek na warszawskim Targówku, niestety spotkali się z dość nietypową sytuacją. Auta w większości mają spore zniszczenia, powgniatane maski, wybite szyby. Usunięcie szkody na własny rachunek to kilka tysięcy złotych. Koniecznie więc trzeba skorzystać z polisy ubezpieczeniowej. Jakiej? Odpowiada Urszula Borowiecka, ekspertka Punkta:

– Szkodę należy zgłosić z OC firmy, która jest wykonawcą muru. Jeżeli ubezpieczyciel  stwierdzi, że firma popełniła błąd przy budowie, czyli że istnieje jej wina, przyjmie odpowiedzialność i wypłaci odszkodowanie. Żeby było szybciej, szkodę możemy zgłosić najpierw w ramach autocasco, a jeśli zostanie ustalona wina sprawcy, ubezpieczyciel, u którego mamy polisę autocasco, wystąpi z regresem do ubezpieczyciela wykonawcy.

W lepszej sytuacji są ci, którzy mają AC, ponieważ egzekucja z OC może być trudna i długotrwała. Warto dodać, że kierowcy w tym wypadku nie mogą działać razem, ponieważ szkód nie zgłasza się zbiorowo. Każdy przypadek trzeba potraktować indywidualnie. Siła zbiorowego argumentu nie wchodzi więc w grę (ewentualnie dopiero na drodze sądowej).

– Jeśli okaże się, że firma budowlana nie ma ubezpieczenia, można próbować dochodzić odszkodowania bezpośrednio od firmy. Taka sprawa jednak w sądzie na pewno będzie długo trwała – dodaje ekspertka.

Czy kierowcy, którzy zgłoszą szkodę z AC, stracą zniżki?

Jeśli kierowcy zgłoszą szkodę z AC i jeśli regres okaże się zasadny, najprawdopodobniej powinni liczyć się z utratą zniżek, bo szkoda zostanie zgłoszona do rejestru szkód UFG, a potem trudno ją z tego rejestru wycofać – tłumaczy Urszula Borowiecka.

NIE CHCE CI SIĘ CZYTAĆ? OBEJRZYJ: 

 

A co mają zrobić ci, którzy nie mają AC?

– Niestety są w gorszej sytuacji. Skazani są na OC firmy budowlanej albo dochodzenie swoich praw bezpośrednio od wykonawcy muru. W najgorszym wypadku – na  na pokrycie strat z własnej kieszeni.

Gdy okaże się, że mur był dobrze zbudowany, a podmuch wiatru był wyjątkowo silny, ubezpieczyciel sprawcy niestety odmówi wypłaty.

Jaki wniosek z tego płynie dla kierowców? Wybierajmy rozsądnie miejsca do parkowania, najlepiej z dala od drzew i murków. Starajmy się przewidywać różne sytuacje i przede wszystkim zabezpieczmy się polisą AC.

Sądzisz, że przypadek 21 kierowców Cię nie dotyczy? To bardzo podobna sprawa do tego, gdy na samochód spadło drzewo lub np. elementy dachów, budynków. Każdemu może się zdarzyć!

Podsumowanie

  1. Kilkudziesięciu kierowców w Warszawie ma spory kłopot - na ich samochody spadł na Targówku mur.
  2. Jak zlikwidować szkodę w takim wypadku? Niestety najlepiej z AC, mimo że utracimy zniżki.
  3. Pieniądze z OC można odzyskać, ale dopiero gdy znajdziemy wykonawcę muru, a jego ubezpieczyciel uzna szkodę.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
5 lat temu

Mur był stawiany kilkanaście lat temu. Gdzie szukać? Firmy powstają i upadają bardzo często, a za jego stan odpowiada gmina. Czytałam artykuł że był przeznaczony do remontu w wakacje 2017r. Dlaczego nikt nie informował kierowców o tym fakcje (osobiście nie znam się na budowlance). Również jestem poszkodowana w tym wypadku. Z nowego auta cieszyłam się dwa miesiące. A wystarczyło powiedzieć żeby zabrać auta parkowane pod murem. Tylko ktoś straciłby na tym.