Sprawca wypadku nie ma OC, ja mam AC. Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie z autocasco?

Aktualizacja:

Według szacunków UFG aż 250 tysięcy samochodów jeżdżących w Polsce nie ma obowiązkowej polisy OC. To oczywiście kosztuje wszystkich uczciwych i rozsądnych kierowców, którzy wykupują ubezpieczenie. Na szczęście likwidacja szkody spowodowanej przez takiego kierowcę nie jest wielkim problemem. Zwłaszcza, jeśli masz polisę AC.

Co zrobić zaraz po stłuczce z kierowcą, który nie ma polisy OC?

Zacznij od spisania oświadczenia o kolizji. W oświadczeniu muszą znaleźć się podstawowe dane obu kierowców i pojazdów. Kierowcę, który ponosi winę za wypadek musisz poprosić o imię, nazwisko, PESEL, numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy OC. Gdy jej nie ma poproś o oświadczenie o braku takiej polisy. Jeśli zdecydujesz się wezwać na miejsce policję – co nie jest obowiązkowe, ale szczerze to rekomenduję, bo znacznie ułatwia wszystkie sprawy drogowe – funkcjonariusze pomogą Ci w skompletowaniu dokumentacji.

Odszkodowanie z AC. Jak działa polisa autocasco?

Autocasco to dobrowolna polisa chroniąca przed uszkodzeniem samochodu. Dla mnie to również polisa dająca spokój, komfort i pewność, że pieniądze będą na koncie raczej szybciej niż później. Dzięki AC nie obchodzi mnie absolutnie nic. Jeśli więc byłeś na tyle przezorny, żeby kupić takie ubezpieczenie to właśnie towarzystwo ubezpieczeniowe, u którego masz polisę wyręczy Fundusz Gwarancyjny w wypłacie pieniędzy. Gdybyś nie miał autocasco UFG wypłacałoby całość odszkodowania. W Twoim wypadku Fundusz zrekompensuje jedynie dodatkowe wydatki, gdyby AC nie pokrywało wszystkich strat.

CZYTAJ TAKŻE

Minicasco – czym różni się od AC? Czy to się opłaca?

Czy tracę zniżki, jeśli likwiduję z AC szkodę spowodowaną przez kierowcę bez OC?

Nie obawiaj się utraty zniżek. Co prawda za kolejną polisę autocasco zapłacisz więcej ubezpieczycielowi (w końcu likwidowałeś szkodę z AC), ale różnicę w wysokości składek pokryje właśnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ciebie de facto nie będzie to kosztować nic. Pamiętaj tylko by przypomnieć agentowi o takiej sytuacji przy przedłużaniu polisy AC. Jest niewielkie ryzyko, że jeśli tego nie zrobisz, zapłacisz więcej, bo nikt nie będzie pamiętał za Ciebie o refundacji zniżek z UFG.

Ile czasu ubezpieczyciel ma na wypłatę odszkodowania?

Standardowo ubezpieczyciel ma na wypłatę odszkodowania 30 dni od daty zgłoszenia szkody. Ale szkody z AC likwidowane są zazwyczaj szybciej. Pamiętaj, że możesz też rozliczyć się bezgotówkowo i scedować całą papierologię na warsztat samochodowy. Osobiście bardzo lubię to rozwiązanie. A jeżeli masz wrażenie, że towarzystwo zaniża wysokość odszkodowania i próbuje dziwnych sztuczek walcz, pokazuj kosztorysy i wyceny, negocjuj.

Skąd biorą się pieniądze na likwidację szkód kierowców bez OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – jak zwykle w takich wypadkach – korzysta z metody „pan płaci, pani płaci”. Dysponuje pieniędzmi od wszystkich zakładów ubezpieczeniowych. Mają one obowiązek przekazywania części naszych składek na rzecz UFG. A to oznacza, że im  więcej osób unika wykupienia obowiązkowej polisy, tym bardziej rośnie nasza składka OC. Ubezpieczeni kierowcy zrzucają się po części na składki, które powinni płacić wszyscy właściciele pojazdów.

Nieubezpieczone pojazdy jeżdżą po całym kraju, ale według statystyk najwięcej takich samochodów spotkać można na Warmii i Mazurach, w Małopolsce oraz w województwach: świętokrzyskim, opolskim i lubuskim. Obowiązkowej polisy nie wykupują najczęściej mężczyźni do 25 lat.

Podsumowanie

  • Spisz ze sprawca oświadczenie lub wezwij policję. Jeśli przyjedzie drogówka, sprawca dostanie mandat za brak OC.
  • Weź od kierowcy niemającego OC oświadczenie, że nie ma polisy.
  • Jeśli winny stłuczki unika pokazania polisy OC, sprawdź w UFG czy jest ubezpieczony.
  • Zgłoś do swojego ubezpieczyciela szkodę z autocasco. Utracone zniżki wyrówna Ci UFG.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
11 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments