Mini AC – czym różni się od AC? Czy to się opłaca?

Aktualizacja:
minicasco-kradziez

Pożar, kradzież czy gwałtowne zjawiska atmosferyczne spędzają Ci sen z powiek? W trakcie burzy sprawdzasz nerwowo, czy Twój samochód dalej stoi nietknięty? „Autocasco będzie rozwiązaniem" mówią znajomi. Za drogie? Niestety, przy starszych modelach to duży problem, jednak towarzystwa ubezpieczeniowe znalazły rozwiązanie – mini AC!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i każdy kierowca musi je opłacać raz w roku. Często jednak nie wiemy, że stanowi ono jedynie ochronę przed szkodami spowodowanymi przez nas w trakcie zdarzenia na drodze lub wypadku. A co z pozostałymi sytuacjami? W wiadomościach często słyszymy o sytuacjach, gdy grad czy gałęzie zniszczyły podczas burzy rzędy samochodów. Także kradzież aut wciąż nie należy do rzadkości. 

Zazwyczaj w takiej sytuacji sięgamy po autocasco. Oferuje ono pomoc w takich sytuacjach, a dodatkowo umożliwia pokrycie drobnych napraw pojawiających się na skutek przytarć czy stłuczek. Koszt polisy AC niestety często odstrasza, szczególnie posiadaczy kilkunastoletnich pojazdów. Podobnie sytuacja wygląda wśród kierowców, którym do tej pory nie udało się wypracować solidnych zniżek na autocasco. Rozwiązaniem jest miniautocasco. Co to jest? Sprawdzamy!

Co to jest AC mini?

Minicasco a autocasco? Jaka jest między nimi różnica? Ubezpieczenie minicasco, jak sama nazwa wskazuje, to okrojona forma AC. Z tego względu też często bywa nazywane mini AC. Nie zapewnia tak kompleksowej ochrony, jak pełne autocasco. Ma jednak inną zaletę: obniżoną cenę składki, co stanowi największą zachętę dla kierowców. Szczegóły ochrony są ściśle określane przez ubezpieczyciela w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Mini AC cechuje się wąskim zakresem odpowiedzialności – głównie od szkody całkowitej. Działa w przypadku: pożaru, kradzieży lub z działań spowodowanych zjawiskami naturalnymi – zauważa Paweł Frąckowski, ekspert Punkty. 

Jego zakres ogranicza się do wypłaty odszkodowania w wyniku opisanych zdarzeń (np. szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu). Dla kogo jest przewidziane? Często dla osób, które nie chcą płacić dużo, ale wciąż chcą mieć jakąkolwiek ochronę. Nie proponujemy tego rozwiązania zbyt często, a na pewno nie jako jedyne rozwiązanie. Wszystko rozbija się jak zawsze o analizę potrzeb klienta w tym zakresie i na tym powinniśmy bazować – dodaje Agnieszka Małysz, dyrektor regionalna Punkty. 

Co obejmuje mini autocasco?

Mini autocasco najczęściej ochroną ubezpieczeniową obejmuje szkody całkowite, czyli takie, których koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu. Za takie uszkodzenia uznawane są te wynikające z pożaru (rzadziej z innych żywiołów) i kradzieży.

Można więc przyjąć, że mini AC jest w stanie zastąpić np. autocasco od kradzieży. Ważny jest fakt, że najczęściej z odpowiedzialności wyłącza się szkody wynikające ze zderzenia z innym pojazdem czy nieruchomościami.

kradzież - autocasco - punkta

Mini autocasco a pełna wersja – poznaj różnice!

Pełne ubezpieczenie AC pokrywa szkody wynikające z kolizji lub wypadku, podczas którego zderzyły się co najmniej dwa obiekty, niekoniecznie pojazd z pojazdem. W przypadku minicasco odszkodowanie może nie zostać wypłacone. Ubezpieczyciel ma prawo podkreślić, że odpowiada finansowo wyłącznie za specyficzne zdarzenia, wśród których nie musi uwzględniać np. zderzenia z dzikim zwierzęciem czy drobnej stłuczki parkingowej.

Oblicz składkę AC i AC mini!

Dla kogo stworzone jest mini AC?

Ubezpieczenia minicasco sprawdzi się w kilku sytuacjach. Przeznaczone jest przede wszystkim dla kierowców, którzy nie odczuwają potrzeby tak szerokiej ochrony gwarantowanej przez pełne AC. To również dobre rozwiązanie w przypadku młodych uczestników ruchu, dla których ceny autocasco są nieosiągalne ze względu na brak zniżek.

AC mini wciąż nie jest produktem popularnym wśród polskich kierowców, a szkoda. Mimo to możemy znaleźć je wśród oferty firm ubezpieczeniowych, takich jak: PZU, Link4, MTU24 czy FITpolisa. Możesz w dowolnym momencie kupić je za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń Punkta. Sprawdzimy dla Ciebie najtańszą ofertę i przedstawimy jej szczegóły od ręki!

Porównaj ceny ubezpieczeń

Pamiętaj jednak, że nie ma jednego obowiązującego zakresu ubezpieczenia minicasco – w każdej z tych firm oznacza ono inny rodzaj ochrony, dlatego należy przeczytać OWU przed podpisaniem umowy.

Ile kosztuje ubezpieczenie minicasco? Sprawdzamy w praktyce!

Porównaliśmy zakres ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych oraz wysokość składek. Naszym przykładowym kierowcą została 35-letnia kobieta mieszkająca w Warszawie. Co prawda nie ma zniżek na AC, ale wypracowała maksymalne zniżki na ubezpieczenie OC, dzięki bezszkodowej jeździe. Szuka polisy dla 5-drzwiowej Hondy Civic 1.8 Comfort z silnikiem benzynowym, która przejechała ok. 178 000 km od 2010 roku. Planowany przebieg w najbliższym roku: do 20 000 km. Samochód parkuje na zamkniętym osiedlu. Kobieta jest singielką i ma prawo jazdy od 2009 roku.

Przeglądamy oferty mini autocasco

Kalkulator ubezpieczeń OC/AC na Punkta.pl zaproponował 4 oferty z minicasco. Najtańszy pakiet od LINK4 zawiera: AC mini + ubezpieczenie NNW + assistance w cenie 1268 zł. MTU24 proponuje taki sam pakiet za 1760 zł. W Proamie kierowca zapłaci za niego 2453 zł, z kolei w BeeSafe – 3087 zł.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
LINK4OC + mini AC + NNW + assistance1268 zł
MTU24OC + mini AC + NNW + assistance1760 zł
ProamaOC + mini AC + NNW + assistance2453 zł
BeeSafeOC + mini AC + NNW + assistance3087 zł

AC mini w LINK4 – 3 warianty autocasco mini do wyboru

Pakiet ubezpieczeniowy minicasco LINK4 zawierający OC + mini AC + NNW + Assistance jest najtańszy na liście. W ramach AC mini Twój pojazd zostanie ubezpieczony wraz z wyposażeniem dodatkowym. W LINK4 Smart Casco masz do wyboru kilka opcji, które oferują odmienny zakres ubezpieczenia.

  • Wariant Żywiołyna wypadek nagłego działania sił przyrody takich jak grad, powódź, huragan, pożar.
  • Wariant Kradzieżubezpieczenie obejmuje oczywiście kradzież.
  • Wariant Szkoda całkowita – Twój pojazd zostaje ubezpieczony od całkowitego zniszczenia na skutek zderzenia z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami lub przedmiotami z zewnątrz pojazdu, uszkodzenia przez osoby trzecie, wybuchu, nagłego działania czynnika termicznego lub chemicznego pochodzącego z zewnątrz pojazdu, zatopienia.

Maksymalna suma ubezpieczenia wynosi 40 000. Warto zwrócić uwagę, że polisa nie obejmuje szkód, które powstaną na skutek działań wojennych, stanu wojennego lub wyjątkowego, zamieszek, akcji protestacyjnej lub demonstracji, blokady dróg, ataku terrorystycznego 

Sprawdź swoją cenę mini AC od LINK4!

Mini AC w MTU24 

Ochroną ubezpieczeniową minicasco MTU mogą zostać objęte pojazdy osobowe lub osobowo-ciężarowe o ładowności do 850 kg, z wyłączeniem tych w leasingu. Ubezpieczenie obejmuje pojazd wraz z wyposażeniem przewidzianym przez producenta pojazdu. Sumą ubezpieczenia jest średnia wartość rynkowa pojazdu z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.

Co ważne – ochrona nie obejmuje szkód powstałych w paliwie oraz tych wyrządzonych przez osoby trzecie po jego kradzieży. Przed zawarciem umowy musisz dostarczyć ubezpieczycielowi zdjęcia pojazdu lub udostępnić samochód do oględzin.

Minicasco w Proamie

Proama zapewnia ochronę finansową w Polsce i Europie. AC mini obejmuje szkody spowodowane przez żywioły, zwierzęta, a także kradzież pojazdu. Ubezpieczenie Autocasco Mini nie obejmuje pojazdów typu SAM, quadów, pojazdów z kierownicą po prawej stronie, pojazdów wolnobieżnych oraz pojazdów szynowych

Co zdarza się dość często – możemy ubezpieczyć jedynie pojazdy nie starsze niż 15-letnie. Jednak jest drobna furtka w tym wypadku. O ile ubezpieczymy samochód młodszy, a potem zdecydujemy się przedłużyć polisę, mamy taką możliwość, nawet jeśli przekracza wskazany wiek.

Poznaj inne oferty OC/AC

AC mini w BeeSafe 

Ubezpieczenie autocasco mini w BeeSafe zapewnia wsparcie finansowe po kradzieży pojazdu i szkodach wyrządzonych przez siły przyrody, np. silny wiatr, burzę, trąbę powietrzną, uderzenie pioruna czy grad. Suma ubezpieczenia w ciągu roku jest zmienna i ustalana w dniu szkody.

Udział własny w tym wypadku BeeSafe ocenia na 500 zł oraz na taką samą kwotę wycenia szkodę minimalną. Z drugiej strony oferuje  dwa warianty likwidacji (kosztorysowy i rozliczenie gotówkowe), co w przypadku mini AC nie jest częste. W ubezpieczeniu jest uwzględnione zużycie części.

Sprawdź także: AC mini w ERGO Hestii

Jak sprawdzić zakres AC mini?

Aby poznać szczegóły swojego ubezpieczenia mini AC, warto sięgnąć do OWU, czyli ogólnych warunków umowy. To właśnie tam dokładnie opisane są szczegóły Twojej polisy. Dzięki temu będziesz miał pewność co do zakresu terytorialnego, a także sytuacji, które są objęte ochroną ubezpieczenia. 

OWU podaje również informacje na temat sumy ubezpieczenia oraz sposobu finansowania, dzięki czemu możesz mieć pełen obraz kosztów związanych z Twoją polisą. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości lub pytania, zawsze warto skontaktować się z ubezpieczycielem, który udzieli Ci szczegółowych informacji i doradzi w wyborze najlepszej opcji dla Ciebie.

Jak obliczyć cenę minicasco?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń OC/AC Punkta. W porównywarce możesz sprawdzić, ile zaoszczędzisz, decydując się na minicasco. Wystarczy, że wypełnisz formularz, aby otrzymać listę ofert ze składkami i szczegółami ochrony.

W razie wątpliwości możesz też skorzystać z pomocy konsultantów Punkty. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami na czacie lub zadzwonisz pod numer +48 22 490 90 00.

Sprawdzam kalkulator minicasco!

Masz już doświadczenie z minicasco lub smart casco? Napisz w komentarzu poniżej, jakie są Twoje wrażenia! Jesteś zadowolony z tych usług, a może oferta mini AC Cię rozczarowała? Czekamy na Twoją opinię!

Pytania i odpowiedzi

Jak wybrać ubezpieczenie AC mini?
Gdzie mogę kupić AC mini?
Czy moje zniżki za bezszkodową jazdę zostaną uznane przy minicasco?
Na jaki czas podpisywana jest umowa na ubezpieczenie mini AC?
Jaki jest zakres terytorialny mini AC?
Jak sprawdzić zakres mini AC?

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie minicasco jest rodzajem autocasco (AC). Gwarantuje odszkodowanie tylko w przypadku najpoważniejszych zdarzeń, np. kradzieży pojazdu, pożaru czy całkowitego zniszczenia auta. 
  2. Mini autocasco jest dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy nie mają zniżek na pełne AC, więc obawiają się wysokiej składki ubezpieczeniowej.
  3. Porównywarka ubezpieczeń OC i AC Punkta.pl pozwala na błyskawiczne wyfiltrowanie ofert zawierających AC mini.
  4. Mini AC cechuje się niską składką nie tylko ze względu na zakres ochrony, ale także zapisy w umowie, które zobowiązują właściciela ubezpieczonego pojazdu do partycypowania w każdej szkodzie lub pokrywania naprawy najmniejszych szkód z własnej kieszeni.
  5. Minicasco ma przeważnie zmienną sumę ubezpieczenia, co oznacza, że ubezpieczyciel bierze pod uwagę wartość samochodu w dniu wystąpienia szkody.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej