Minicasco – czym różni się od AC? Czy to się opłaca?

Aktualizacja:
minicasco – co to jest?

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest czasami kupowane w pakiecie z jednym z popularniejszych ubezpieczeń dobrowolnych – autocasco. Niestety składka AC bywa zbyt dużym wydatkiem dla kierowców, którym do tej pory nie udało się wypracować solidnych zniżek na autocasco. Jeżeli chcesz uniknąć wysokiej składki AC, ale wolisz nie rezygnować z dodatkowej ochrony, ubezpieczenie minicasco może być idealne.

Co to jest Minicasco?

Ubezpieczenie minicasco można zdefiniować jako okrojone autocasco, które chroni przed wybranymi zdarzeniami, ściśle określonymi w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. AC mini nie zapewnia tak kompleksowej ochrony, jak pełne autocasco, co wiąże się z obniżeniem składki ubezpieczeniowej, będącej główną zachętą dla kierowców.

Najczęściej ochroną ubezpieczeniową są objęte szkody całkowite, czyli takie, których koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu, uszkodzenia wynikające z pożaru (rzadziej wynikające z innych żywiołów) i kradzieży.

Można więc przyjąć, że minicasco jest w stanie zastąpić np. autocasco od kradzieży. Ważny jest fakt, że najczęściej z odpowiedzialności wyłącza się szkody wynikające ze zderzenia z innym pojazdem czy nieruchomościami.

Minicasco a autocasco – różnice

O ile pełne ubezpieczenie AC pokrywa szkody wynikające z kolizji lub wypadku, podczas którego zderzyły się co najmniej dwa obiekty, niekoniecznie pojazd z pojazdem, o tyle w przypadku minicasco odszkodowanie może nie zostać wypłacone. Ubezpieczyciel może podkreślić, że odpowiada finansowo wyłącznie za specyficzne zdarzenia, wśród których nie musi uwzględniać np. zderzenia z dzikim zwierzęciem czy drobnej stłuczki parkingowej, której koszt nie przekracza 500 zł.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ubezpieczenia minicasco są przeznaczone dla kierowców, którzy albo nie potrzebują tak szerokiej ochrony gwarantowanej przez pełne AC, albo są młodymi uczestnikami ruchu drogowego, więc autocasco jest dla nich nieosiągalne ze względu na brak zniżek.

Jeśli nie potrzebujesz pełnego AC lub po prostu Cię na nie stać, możesz zainteresować się właśnie ubezpieczeniem minicasco, które powinno być tańsze od AC. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują taką opcję, ale mają ją np. PZU, Link4 czy You Can Drive. Nie ma jednego obowiązującego zakresu ubezpieczenia minicasco – w każdej z tych firm oznacza ono inny rodzaj ochrony, dlatego należy przeczytać OWU przed podpisaniem umowy.

Ile kosztuje ubezpieczenie minicasco?

Postanowiłem porównać zakres ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych oraz wysokość składek opierając się na założeniu dotyczącym 35-letniego kierowcy mieszkającego w Warszawie, który co prawda nie ma zniżek na OC, ale wypracował maksymalne zniżki na ubezpieczenie OC dzięki bezszkodowej jeździe. Jego samochód to 5-drzwiowa Honda Civic 1.8 Comfort z silnikiem benzynowym, która przejechała ok. 178 000 km od 2010 roku. Kierowca planuje pokonać do 20 000 km w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Samochód jest parkowany na zamkniętym osiedlu. Mężczyzna jest kawalerem mającym prawo jazdy od 2009 roku.

Kalkulator ubezpieczeń OC i AC na Punkta.pl zaproponował kierowcy 7 ofert z ubezpieczeniem minicasco i 7 ofert z ubezpieczeniem AC. Najtańszy pakiet ubezpieczeniowy zawierał AC mini i ubezpieczenie assistance w cenie 557,60 zł. Propozycja od Link4 była droższa o niemal 1000 zł, aczkolwiek zawierała OC + AC Mini + NNW + Assistance w cenie 1476,92 zł. Na trzecim miejscu w rankingu najtańszych ubezpieczeń z minicasco uplasowała się Proama (2354 zł). Kalkulacja uwzględniła także oferty z minicasco od MTU24 (2438 zł) i BeeSafe (4590,27 zł).

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

AC mini w FitCASCO – atrakcyjny dodatek z ubezpieczeniem assistance

Pakiet uwzględniający minicasco i ubezpieczenie assistance od FitCASCO był dostępny w wyjątkowo korzystnej cenie – za jedynie 557,60 zł. Niemniej jednak trzeba podkreślić, że to opcja dla osób mających ubezpieczenie OC w innym towarzystwie, które nie oferuje atrakcyjnego AC w wersji mini.

AC mini od FitCASCO zapewnia ochronę na wypadek kradzieży pojazdu i szkody całkowitej w Polsce oraz Europie. Zmienna suma ubezpieczenia oznacza, że wartość skradzionego bądź uszkodzonego pojazdu jest ustalana w dniu szkody – ubezpieczyciel nie bierze pod uwagę wartości z dokumentu sprzedaży czy aktualnej w dniu podpisania umowy. O ile zmienna suma ubezpieczenia obniża składkę minicasco, o tyle wpływa także na zredukowanie ostatecznego odszkodowania.

Podsumowując: AC mini na wypadek kradzieży i szkody całkowitej to opcja dla osób, które mogą pokrywać koszty napraw szkód częściowych z własnej kieszeni. Zmienna suma ubezpieczenia minicasco jest akceptowana przez osoby mające co najmniej kilkuletni pojazd, ponieważ wartość samochodu spada najmocniej w pierwszych latach eksploatacji.

Autocasco mini w Link4 – szeroki zakres ochrony w atrakcyjnej cenie

Link4 oferuje kierowcom szeroką ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych. Właściciele samochodów, którzy są zainteresowani dobrowolną ochroną na wypadek kradzieży pojazdu oraz uszkodzeń powstałych w kolizjach, wypadkach czy wyrządzonych przez chuliganów, mogą wykupić tzw. Smart Casco (SC).

Właściciel Hondy Civic 1.8 Comfort otrzymał ofertę ubezpieczenia minicasco obejmującego ochroną szkody całkowite – w tym wyrządzone przez żywioły – oraz kradzież pojazdu. Ochrona jest aktywna w Polsce i Europie, więc to polisa przeznaczona dla osób, które planują wyjeżdżać samochodem za granicę, np. na wakacje.

Jako drobną wadę można uznać zmienną sumę ubezpieczenia, czyli ustalaną w dniu powstania szkody komunikacyjnej. Niemniej jednak zaletą tego rozwiązania jest zredukowana składka ubezpieczeniowa. Smart Casco w Link4 nie wymaga udziału własnego w szkodzie, aczkolwiek ubezpieczyciel potrąca aż 2000 zł z odszkodowania, jeżeli szkoda zostanie wyrządzona przez młodego kierowcę, który nie został uwzględniony w umowie.

Oferta przewiduje likwidację szkody w wariancie kosztorysowym, czyli gotówkowe rozliczenie naprawy samochodu. W tym przypadku rzeczoznawca wycenia szkodę na zlecenie towarzystwa ubezpieczeniowego. Koszty naprawy są podsumowywane, a odszkodowanie wypłacane kierowcy, który odpowiada za usunięcie szkód. To oznacza, że musi na własną rękę znaleźć warsztat.

CZYTAJ TAKŻE

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy OC i AC?

Mini AC w Proamie – swobodny wybór sposobu likwidacji szkody

Proama zapewnia ochronę finansową w Polsce i Europie. AC mini obejmuje szkody spowodowane przez żywioły oraz zwierzęta, a także kradzież pojazdu.

W zależności od preferencji kierowca może wybrać jeden z dwóch wariantów likwidacji szkody: warsztat (rozliczenie bezgotówkowe, czyli między ubezpieczycielem a warsztatem) bądź kosztorys (rozliczenie gotówkowe, czyli między firmą ubezpieczeniową a klientem, który organizuje naprawę samochodu na własną rękę). Co ciekawe, sposób likwidacji szkody określa się dopiero po jej powstaniu i zgłoszeniu w ramach AC mini.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ubezpieczenie AC mini w Proamie nie uwzględnia zużycia części (amortyzacji). Rozliczenie usuwania szkody może uwzględniać albo koszt części zamiennych, albo oryginalnych w przypadku zlecenia naprawy w ASO.

AC mini w MTU24 – aż 4 warianty autocasco mini do wyboru

Chociaż pakiet ubezpieczeniowy od MTU24, zawierający OC + Mini AC + NNW + Assistance nie należał do TOP 3 najtańszych ofert, należy podkreślić, że ten ubezpieczyciel oferuje kilka interesujących wariantów autocasco w wariancie mini:

 • AC Mini,
 • AC Uszkodzenie i Kradzież,
 • AC Kradzież,
 • AC Żywioły.

Dzięki tak różnorodnym ubezpieczeniom kierowca może zadecydować, czy chce wykupić ochronę wyłącznie na wypadek kradzieży pojazdu z garażu w bloku, czy chce otrzymać odszkodowanie, kiedy złamany konar drzewa spadnie na auto zaparkowane na chodniku.

Oczywiście każdy wariant mini AC w MTU24 wiąże się z pewnymi ograniczeniami:

 • AC Mini – nie obejmuje częściowego uszkodzenia pojazdu, uszkodzenia wyposażenia, kradzieży elementów i wyposażenia pojazdu, chyba że te zdarzenia stanowią szkodę całkowitą,
 • AC Uszkodzenie i Kradzież, AC Kradzież i AC Żywioły – nie obejmują awarii, uszkodzeń mechanicznych związanych z eksploatacją samochodu oraz szkód wyrządzonym osobom trzecim.

Dodatkowe wykluczenia, które są wspólne dla wszystkich powyższych wariantów, dotyczą m.in. szkód powstałych w paliwie lub polegających na zassaniu cieczy przez pracujący silnik.

AC mini w BeeSafe – ochrona finansowa na wypadek kradzieży i skutków fatalnej pogody

Ubezpieczenie autocasco mini w BeeSafe zapewnia wsparcie finansowe po kradzieży pojazdu i szkodach wyrządzonych przez siły przyrody, np. silny wiatr, burzę czy grad. W tym wariancie została uwzględniona wartość szkody minimalnej – 500 zł. To oznacza, że ubezpieczyciel nie odpowiada finansowo za uszkodzenia samochodu, których koszt nie przekracza wyznaczonej granicy. Ponadto obowiązuje udział własny w szkodzie – również w wysokości 500 zł. Celem obu rozwiązań jest obniżenie składki ubezpieczeniowej.

Oczywiście warto przemyśleć, czy rzeczywiście opłaca Ci się AC mini z franszyzą integralną i udziałem własnym, ponieważ w przypadku co najmniej jednej szkody poniżej 500 zł i jednej szkody o wartości powyżej tego pułapu wydasz do 1000 zł na naprawę samochodu z własnej kieszeni.

Jak obliczyć cenę minicasco w kalkulatorze ubezpieczeń OC i AC mini?

W naszej porównywarce ubezpieczeń komunikacyjnych możesz sprawdzić, ile zaoszczędzisz, decydując się na minicasco. Wystarczy, że wypełnisz formularz, aby otrzymać listę ofert ze składkami i szczegółami ochrony. Nasza porównywarka OC to także kalkulator minicasco! W razie wątpliwości możesz też skorzystać z pomocy naszych konsultantów. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami na czacie lub zadzwonisz pod numer +48 22 490 90 00.

Masz już doświadczenie z mini casco lub smart casco? Napisz w komentarzu poniżej, jakie są Twoje wrażenia! Jesteś zadowolony z tych usług, a może oferta mini AC Cię rozczarowała? Czekamy na Wasze opinie!

kalkulator oc ac

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie minicasco jest rodzajem autocasco (AC). Minicasco gwarantuje odszkodowanie tylko w przypadku najpoważniejszych zdarzeń, np. kradzieży pojazdu, pożaru czy całkowitego zniszczenia auta. Nie dostaniesz odszkodowania z minicasco za otarty na parkingu błotnik – dlatego to ubezpieczenie nazywa się często „okrojonym AC” lub AC mini.
 • Minicasco jest dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy nie mają zniżek na pełne AC, więc obawiają się wysokiej składki ubezpieczeniowej.
 • Porównywarka ubezpieczeń OC i AC Punkta.pl pozwala na błyskawiczne wyfiltrowanie ofert zawierających AC mini.
 • Wśród pakietów ubezpieczeniowych z minicasco wyróżnia się m.in. Link4 ze Smart Casco oraz MTU24 z aż 4 wariantami mini AC, które chronią na wypadek szkody wyrządzonej przez siły natury, kradzieży samochodu czy szkody całkowitej.
 • Najtańsze AC mini dla bezszkodowego kierowcy z Warszawy zostało zaoferowane przez FitCASCO, aczkolwiek oferta nie obejmowała ubezpieczenia OC, które należałoby wykupić osobno.
 • AC mini cechuje się niską składką nie tylko ze względu na zakres ochrony, ale także zapisy w umowie, które zobowiązują właściciela ubezpieczonego pojazdu do partycypowania w każdej szkodzie lub pokrywania naprawy najmniejszych szkód z własnej kieszeni.
 • Minicasco ma przeważnie zmienną sumę ubezpieczenia, co oznacza, że ubezpieczyciel bierze pod uwagę wartość samochodu w dniu wystąpienia szkody. Właściciele nowych samochodów powinni wziąć pod uwagę oferty ze stałą sumą ubezpieczenia, ponieważ wartość nowego pojazdu maleje dość szybko.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
asia
asia
5 lat temu

MTU też ma mini casco

Rychu
Rychu
3 lat temu

Sciema, pzu oferuje to za 450 zl , link 4 tylko pełne ac , axa również, jedynie mtu ma za 400 zl …mam max zniżki na oc. Wartość auta niecałe 10 tys zl.