Mini Autocasco – czym różni się od AC? Czy to się opłaca?

Aktualizacja:
minicasco-kradziez

Pożar, kradzież czy złamana gałąź spędzają Ci sen z powiek? W trakcie burzy sprawdzasz nerwowo, czy Twój samochód dalej stoi nietknięty? "Autocasco będzie rozwiązaniem" powiadają znajomi. Za drogie? Niestety, przy starszych modelach to duży problem, jednak towarzystwa ubezpieczeniowe znalazły rozwiązanie – mini AC!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i każdy kierowca musi je opłacać raz do roku. Często jednak nie wiemy, że stanowi ono jedynie ochronę przed szkodami spowodowanymi przez nas w trakcie zdarzenia na drodze lub wypadku. A co z pozostałymi sytuacjami? W wiadomościach nie raz słychać o gałęziach, które na skutek burzy zniszczyły rzędy samochodów czy kradzieżach aut.

Zazwyczaj w takiej sytuacji sięgamy po Autocasco. Oferuje ono pomoc w takich sytuacjach, a dodatkowo umożliwia pokrycie drobnych napraw pojawiających się na skutek przytarć czy stłuczek. Koszt polisy AC niestety często odstrasza, szczególnie posiadaczy kilku- i kilkunastoletnich pojazdów. Podobnie sytuacja wygląda wśród kierowców, którym do tej pory nie udało się wypracować solidnych zniżek na autocasco. Rozwiązaniem jest miniautocasco. Co to jest? Sprawdzamy!

Co to jest AC Mini?

Ubezpieczenie minicasco można zdefiniować, jak sama nazwa wskazuje, jako okrojoną formę AC. Z tego względu też często bywa nazywane mini AC. Nie zapewnia tak kompleksowej ochrony, jak pełne autocasco. Ma jednak inną zaletę: obniżoną cenę składki, co stanowi największą zachętę dla kierowców. Szczegóły ochrony są ściśle określane przez ubezpieczyciela w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Mini AC cechuje się wąskim zakresem odpowiedzialności – głównie od szkody całkowitej. Działa w przypadku: pożaru, kradzieży lub z działań spowodowanych zjawiskami naturalnymi – zauważa Paweł Frąckowski, ekspert Punkty. 

Ich zakres ogranicza się do wypłaty odszkodowania w wyniku opisanych zdarzeń (np. szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu). Dla kogo są one przewidziane? Często dla osób, które nie chcą płacić dużo, ale wciąż chcą mieć jakąkolwiek ochronę. Nie proponujemy tego rozwiązania zbyt często, a na pewno nie jako jedyne rozwiązanie. Wszystko rozbija się jak zawsze o analizę potrzeb klienta w tym zakresie i na tym powinniśmy bazować – dodaje Agnieszka Małysz, dyrektor regionalna Punkty. 

Co obejmuje mini autocasco?

Mini autocasco najczęściej ochroną ubezpieczeniową obejmuje szkody całkowite, czyli takie, których koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu. Za takie uszkodzenia uznawane są te wynikające z pożaru (rzadziej z innych żywiołów) i kradzieży.

Można więc przyjąć, że mini AC jest w stanie zastąpić np. autocasco od kradzieży. Ważny jest fakt, że najczęściej z odpowiedzialności wyłącza się szkody wynikające ze zderzenia z innym pojazdem czy nieruchomościami.

kradzież - autocasco - punkta

Mini autocasco a pełna wersja – poznaj różnice!

Pełne ubezpieczenie AC pokrywa szkody wynikające z kolizji lub wypadku, podczas którego zderzyły się co najmniej dwa obiekty, niekoniecznie pojazd z pojazdem. W przypadku minicasco odszkodowanie może nie zostać wypłacone. Ubezpieczyciel ma prawo podkreślić, że odpowiada finansowo wyłącznie za specyficzne zdarzenia, wśród których nie musi uwzględniać np. zderzenia z dzikim zwierzęciem czy drobnej stłuczki parkingowej.

Oblicz składkę AC i AC mini!

Dla kogo stworzone jest mini AC?

Ubezpieczenia minicasco sprawdzi się w kilku sytuacjach. Przeznaczone jest przede wszystkim dla kierowców, którzy nie odczuwają potrzeby tak szerokiej ochrony gwarantowanej przez pełne AC. To również dobre rozwiązanie w przypadku młodych uczestników ruchu, dla których ceny autocasco są nieosiągalne ze względu na brak zniżek.

Jeżeli pojazd ma już kilka lat, a obawiamy się np. kradzieży auta, to warto skorzystać z Mini AC, by za niewielką składkę zabezpieczyć swój pojazd. Są jednak rozwiązania takie, jak proponuje Fitcasco, gdzie do wyboru mamy mini AC i szkody częściowe w wariantach do 5 i 10 tys. zł. Wówczas oprócz zakresu mini AC, zabezpieczamy nasz pojazd od wszelkiego ryzyka, drobnych szkód parkingowych i nie tylko. Likwidacji możemy dokonać w dowolny sposób: gotówkowo i bezgotówkowo w zakładzie partnerskim lub ASO – doradza Paweł Frąckowski. 

AC mini wciąż nie jest produktem popularnym wśród polskich kierowców, a szkoda. Mimo to możemy znaleźć je wśród oferty firm ubezpieczeniowych, takich jak: PZU, Link4, MTU24, FITpolisa czy w Ergo Hestii. Możesz w dowolnym momencie kupić je za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń Punkta. Sprawdzimy dla Ciebie najtańszą ofertę i przedstawimy jej szczegóły od ręki!

Porównaj ceny ubezpieczeń

Pamiętaj jednak, że nie ma jednego obowiązującego zakresu ubezpieczenia minicasco – w każdej z tych firm oznacza ono inny rodzaj ochrony, dlatego należy przeczytać OWU przed podpisaniem umowy.

Ile kosztuje ubezpieczenie minicasco? Sprawdzamy w praktyce!

Porównaliśmy zakres ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych oraz wysokość składek. Naszym przykładowym kierowcą została 35-letnia kobieta mieszkająca w Warszawie. Co prawda nie ma zniżek na AC, ale wypracowała maksymalne zniżki na ubezpieczenie OC, dzięki bezszkodowej jeździe. Szuka polisy dla 5-drzwiowej Hondy Civic 1.8 Comfort z silnikiem benzynowym, która przejechała ok. 178 000 km od 2010 roku. Kierowczyni planuje pokonać do 20 000 km w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Samochód parkuje na zamkniętym osiedlu. Kobieta jest singielką i ma prawo jazdy od 2009 roku.

Przeglądamy oferty na mini autocasco

Kalkulator ubezpieczeń OC/AC na Punkta.pl zaproponował kierowczyni 4 oferty z minicasco. Najtańszy pakiet od MTU24 zawierał: AC mini + ubezpieczenie NNW + assistance w cenie 720 zł. Proama zaoferowała dwa rozwiązania: jedno o 182 zł droższe od MTU24, a drugie w cenie 1040 zł. Różnica wynika z zakresu ubezpieczenia Assistance.

Nasza kierowczyni może również zdecydować się na ofertę od FitCASCO, która nie oferuje Assistance i jest do nabycia w cenie 973 zł. Porównywarka ubezpieczeń Punkta zaproponowała jeszcze rozwiązanie od BeeSafe za 1026,13 zł, w ramach którego otrzyma ten sam pakiet ubezpieczeń, co w poprzednich trzech przypadkach.

Mini autocasco wycena mtu24 Autocasco Mini od Fitcasco - wycenaminicasco kalkulatorMini AC proama kosztorys

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
MTU24OC + Mini AC + NNW + Assistance720 zł
ProamaOC + Mini AC + NNW + Assistance902 zł
FitCASCOOC + Mini AC + NNW973 zł
BeeSafeOC + Mini AC + NNW + Assistance1026,13 zł
ProamaOC + Mini AC + NNW + Assistance1040 zł

AC mini w MTU24 – aż 3 warianty autocasco mini do wyboru

Pakiet ubezpieczeniowy od MTU24, zawierający OC + Mini AC + NNW + Assistance należał do najtańszych na liście. Warto podkreślić, że ten ubezpieczyciel oferuje pełne ubezpieczenie AC oraz AC mini w 4 wariantach: AC Mini, AC Kradzież, AC Żywioły, AC Uszkodzenie i Kradzież (pełne autocasco).

Wariant AC Mini

W ramach naszego minicasco zyskujemy ochronę w kilku przypadkach. Zakłada ono odszkodowanie jedynie w przypadku szkody całkowitej. Jakie przyczyny zdarzeń mogą stać się podstawą do wypłacenia odszkodowania?

 • Zderzenie pojazdów,
 • nagłe zetknięcie pojazdu z osobami, zwierzętami i innymi obiektami poza samochodem,
 • wandalizm,
 • pożar, wybuch, zatopienie oraz inne nagłe działania przyrody,
 • nagłe działanie czynników termicznych lub chemicznych,
 • kradzież.

Wariant AC Kradzież

Jak sama nazwa wskazuje, jest to rozwiązanie dla kierowców obawiających się kradzieży. Obejmuje tylko zdarzenia z tym związane, ale za to uznaje także szkodę częściową, która nie może wynieść mniej niż 500 zł. To oznacza, że ubezpieczyciel nie odpowiada finansowo za uszkodzenia samochodu, których koszt nie przekracza wyznaczonej granicy. Ochroną zostają objęte także uszkodzenia powstałe na skutek zawłaszczenia. Uwaga: polisa chroni auto jedynie na terenie Polski.

Wariant AC Żywioły

Działa podobnie jak powyższa propozycja, jednak tutaj zakres ochrony stanowią sytuacje związane z nieprzewidzianymi działaniami przyrody m.in.: pożarem, wybuchem, huraganem, gradem, uderzeniem pioruna, lawiną, powodzią czy trzęsieniem ziemi. W tym wypadku ochroną będziemy objęcie na terenie Europy, Algierii, Maroko, Tunezji i Izraela.

Sprawdź swoją cenę mini AC od MTU24!

AC mini w FitCASCO – ochrona w Polsce i Europie

Pakiet uwzględniający minicasco i ubezpieczenie NNW od FitCASCO był dostępny w cenie 969 zł. AC mini od FitCASCO zapewnia ochronę na wypadek kradzieży pojazdu i szkody całkowitej w Polsce oraz Europie.

W tym wypadku mamy szeroki wachlarz zdarzeń, przed którymi chroni nas minicasco:

 • zderzenie pojazdów,
 • nagłe zetknięcie się pojazdu z osobami, zwierzętami lub innymi obiektami poza pojazdem,
 • wandalizm,
 • pożar,
 • zderzenie sprzętów sportowych przewożonych na bagażniku zewnętrznych z innymi obiektami,
 • kradzież,
 • nagłe działanie czynnika termicznego.

Pamiętaj jednak, że ta oferta jest skierowana tylko do posiadaczy pojazdów używanych min. 3 lata i max. 15 lat, a wartość nie może być niższa niż 8.000 zł. Jeśli chcesz zabezpieczyć starsze auto, FitCASCO nie zaoferuje Ci takiego rozwiązania.

Mini AC w Proamie – swobodny wybór sposobu likwidacji szkody

Proama zapewnia ochronę finansową w Polsce i Europie. AC mini obejmuje szkody spowodowane przez żywioły, zwierzęta, a także kradzież pojazdu.

W zależności od preferencji kierowca może wybrać jeden z dwóch wariantów likwidacji szkody: warsztat (rozliczenie bezgotówkowe, czyli między ubezpieczycielem a warsztatem) bądź kosztorys (rozliczenie gotówkowe, czyli między firmą ubezpieczeniową a klientem, który organizuje naprawę samochodu na własną rękę). Co ciekawe, sposób likwidacji szkody określa się dopiero po jej powstaniu i zgłoszeniu w ramach AC mini.

Tutaj również możemy ubezpieczyć jedynie pojazdy nie starsze niż 12-letnie. Jednak jest drobna furtka w tym wypadku. O ile ubezpieczymy samochód młodszy, a potem zdecydujemy się przedłużyć polisę, mamy taką możliwość, nawet jeśli przekracza wskazany wiek.

Poznaj inne oferty OC/AC

AC mini w BeeSafe – ochrona finansowa na wypadek kradzieży i skutków fatalnej pogody

Ubezpieczenie autocasco mini w BeeSafe zapewnia wsparcie finansowe po kradzieży pojazdu i szkodach wyrządzonych przez siły przyrody, np. silny wiatr, burzę, trąbę powietrzną, uderzenie pioruna czy grad. Sumę ubezpieczenia stanowi w tym wypadku cena rynkowa naszej przykładowej Hondy w dniu zawarcia umowy mini AC.

Udział własny w tym wypadku BeeSafe ocenia na 500 zł oraz na taką samą kwotę wycenia szkodę minimalną. Z drugiej strony oferuje  dwa warianty likwidacji (kosztorysowy i rozliczenie gotówkowe), co w przypadku mini AC nie jest częste. Warto przemyśleć, czy rzeczywiście opłaca Ci się AC mini z udziałem własnym, ponieważ w przypadku co najmniej jednej szkody poniżej 500 zł i jednej szkody o wartości powyżej tego pułapu wydasz do 1000 zł na naprawę samochodu z własnej kieszeni.

Mini AC PZU, czyli najchętniej wybierane przez polskich kierowców rozwiązanie

Pomimo że dla naszej kierowczyni Hondy PZU nie zaoferowało konkretnej oferty z mini autocasco, to postanowiliśmy mu także się przyjrzeć z bliska. Dlaczego? Ponieważ to jedno z najchętniej wybieranych małych pakietów autocasco wśród polskich kierowców.

Minicasco PZU również stanowi tańszą alternatywę dla pełnego AC. Co obejmuje mini autocasco PZU? W tym wypadku chronieni jesteśmy przed zwierzętami, kradzieżą i wandalizmem, żywiołami i spadającymi gałęziami. Niestety, nie ochroni nas ono jednak przed stłuczkami z innymi pojazdem.

Warto zauważyć, że Mini AC PZU wymaga udziału własnego w kwocie oscylującej na poziomie aż 20% i nie mniejszej niż 500 zł. Oznacza to, że dodatkowe koszty Cię nie ominą. Jeśli nie chcesz ryzykować zwiększonego rachunku w warsztacie, będziesz zobligowany do zapłaty dodatkowej składki.

Jak widać, mini AC PZU wcale nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla naszej kierowczyni Hondy. Właśnie dlatego porównywarka ubezpieczeń Punkta nie zaproponowała dla niej tego rozwiązania. Chcesz sprawdzić, co przygotowałaby dla Ciebie? Wykonaj darmową kalkulację!

Jak obliczyć cenę minicasco?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń OC/AC Punkta. W porównywarce możesz sprawdzić, ile zaoszczędzisz, decydując się na minicasco. Wystarczy, że wypełnisz formularz, aby otrzymać listę ofert ze składkami i szczegółami ochrony.

W razie wątpliwości możesz też skorzystać z pomocy konsultantów Punkty. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami na czacie lub zadzwonisz pod numer +48 22 490 90 00.

Sprawdzam kalkulator minicasco!

Masz już doświadczenie z mini casco lub smart casco? Napisz w komentarzu poniżej, jakie są Twoje wrażenia! Jesteś zadowolony z tych usług, a może oferta mini AC Cię rozczarowała? Czekamy na Wasze opinie!

Pytania i odpowiedzi

Jak wybrać ubezpieczenie AC mini?
Gdzie mogę kupić AC mini?
Czy moje zniżki za bezszkodową jazdę zostaną uznane przy minicasco?
Na jaki czas podpisywana jest umowa na ubezpieczenie mini AC?
Jaki jest zakres terytorialny mini AC?
Jak sprawdzić zakres mini AC?

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie Minicasco jest rodzajem Autocasco (AC). Gwarantuje odszkodowanie tylko w przypadku najpoważniejszych zdarzeń, np. kradzieży pojazdu, pożaru czy całkowitego zniszczenia auta. Nie dostaniesz odszkodowania z minicasco za otarty na parkingu błotnik.
 2. Nazywane jest często „okrojonym AC” lub AC mini.
 3. Mini autocasco jest dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy nie mają zniżek na pełne AC, więc obawiają się wysokiej składki ubezpieczeniowej.
 4. Porównywarka ubezpieczeń OC i AC Punkta.pl pozwala na błyskawiczne wyfiltrowanie ofert zawierających AC mini.
 5. AC mini cechuje się niską składką nie tylko ze względu na zakres ochrony, ale także zapisy w umowie, które zobowiązują właściciela ubezpieczonego pojazdu do partycypowania w każdej szkodzie lub pokrywania naprawy najmniejszych szkód z własnej kieszeni.
 6. Minicasco ma przeważnie zmienną sumę ubezpieczenia, co oznacza, że ubezpieczyciel bierze pod uwagę wartość samochodu w dniu wystąpienia szkody. Właściciele nowych samochodów powinni wziąć pod uwagę oferty ze stałą sumą ubezpieczenia, ponieważ wartość nowego pojazdu maleje dość szybko.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments