Brak danych sprawcy wypadku a odszkodowanie. Kto zapłaci za skutki kolizji?

Aktualizacja:
brak sprawcy wypadku

Twoje auto brało udział w kolizji, której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia? A może ktoś uszkodził Ci pozostawiony na parkingu samochód, nie zostawiając żadnych danych kontaktowych? Podpowiadamy co zrobić, gdy sprawca wypadku jest nieznany. Sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie i jak je uzyskać.

W 2016 roku na naszych drogach doszło do ponad 33 tys. wypadków. Oznacza to, że średnio każdego dnia dochodzi do 92 takich zdarzeń. Nie we wszystkich przypadkach udaje się jednak wykryć sprawcę. Zdarza się, że kierowca, który spowodował wypadek ucieka z miejsca zdarzenia, a żaden ze świadków nie zapamiętał np. numeru rejestracyjnego jego pojazdu.

W innych przypadkach może się okazać, że pod Twoją nieobecność ktoś uszkodził karoserię Twojego auta, nie zostawiając żadnej informacji umożliwiającej identyfikację sprawcy. Jeśli dodatkowo nie było żadnych świadków całego zdarzenia, sprawa się komplikuje. Czy brak sprawcy wypadku lub kolizji wyklucza uzyskanie odszkodowania za poniesione straty?

Czytaj także: Sprawdzanie ubezpieczenia sprawcy wypadku

Doszło do wypadku, a sprawcy brak. Co robić?

Przede wszystkim powinieneś wezwać na miejsce policję, która zajmie się ustaleniem sprawcy zdarzenia. Czasami wystarczą nawet niewielkie poszlaki do tego, by ustalić winnego kolizji lub wypadku. Postaraj się także udokumentować skutki zdarzenia. Wystarczą nawet zdjęcia wykonane telefonem komórkowym, które potwierdzą, że to nie Ty jesteś odpowiedzialny za zdarzenie i postaraj się zebrać dane od świadków wypadku lub kolizji. Dlaczego jest to takie ważne?

CZYTAJ TAKŻE

Odszkodowanie z NNW dla kierowcy i pasażera. Co zrobić, żeby je otrzymać?

Obrażenia w wypadku? Zdobądź odszkodowanie z OC sprawcy metodą trzech kroków

Ubezpieczyciel nie płaci. Jak nie iść do sądu a dostać odszkodowanie?

Jeśli w wypadku któryś z uczestników doznał obrażeń ciała, wówczas policja musi przesłać zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury. Poza tym, w praktyce notatka policji z miejsca zdarzenia jest bardzo istotnym dokumentem w dalszym dochodzeniu Twoich roszczeń. – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl

Czytaj także: Problem z ustaleniem sprawcy wypadku? Na odszkodowanie trzeba poczekać! Wyjaśniamy, jak będzie działać ubezpieczyciel po wypadku premier Szydło

Zgłoś zdarzenie do ubezpieczyciela

Nie musisz jednak czekać na wyniki śledztwa policji. Jak najszybciej skontaktuj się z wybranym ubezpieczycielem (nie musi to być towarzystwo, w którym masz wykupioną polisę) i zgłoś wypadek lub kolizję. Obowiązkiem każdego ubezpieczyciela jest przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego i przekazanie sprawy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który zajmuje się wypłatą odszkodowań m.in. właśnie w sytuacji braku sprawcy kolizji. Fundusz ma 30 dni na podjęcie decyzji w sprawie. Czy to oznacza, że po zgłoszeniu pozostało Ci już wyłącznie czekać, aż UFG pokryje straty wypadku? Niestety nie.

Czytaj także: Sprawca wypadku nie ma OC, ja nie mam AC. Jak uzyskać odszkodowanie?

Kiedy UFG pokryje straty kolizji, gdy sprawca pozostaje nieznany?

W takiej sytuacji UFG wypłaci pieniądze tylko za szkody na osobie. Oznacza to, że jeśli w wyniku kolizji poszkodowany wymagał leczenia lub rehabilitacji, to Fundusz pokryje te koszty. Pokrycie strat materialnych przez UFG jest możliwe tylko wtedy, gdy poszkodowana osoba wymagała pobytu w szpitalu przez przynajmniej 14 dni. Mówiąc wprost, jeśli na parkingu anonimowa osoba porysowała Ci karoserię, wówczas nie możesz liczyć na odszkodowanie z UFG. Pozostaje Ci wyłącznie autocasco.

Czytaj także: Padłeś ofiarą wypadku samochodowego? Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

Brak sprawcy wypadku, a odszkodowanie z AC

W sytuacji, gdy sprawca zdarzenia pozostaje nieznany, z pomocą przychodzi także ubezpieczenie AC. Dzięki wypłacie odszkodowania z tej polisy, nie musisz płacić za naprawę auta z własnej kieszeni. A co ze zniżkami za bezszkodową jazdę? Wystarczy, że w takiej sytuacji zwrócisz się do UFG, który wyrówna utratę zniżek w kolejnych latach.

Czytaj także: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)

Podsumowanie

  1. W 2016 roku w Polsce doszło do 33 tys. wypadków
  2. Jeśli jesteś ofiarą wypadku, w którym sprawca jest nieznany, koniecznie wezwij na miejsce zdarzenia policję, wykonaj dokumentację zdjęciową oraz postaraj się dotrzeć do świadków kolizji
  3. Taki wypadek zawsze zgłoś ubezpieczycielowi, który przekażę sprawę do UFG
  4. UFG bezwarunkowo wypłaca jedynie odszkodowanie za szkody osobowe
  5. Pokrycie strat majątkowych przez UFG jest możliwe tylko wtedy, gdy poszkodowane w wypadku osoby musiały być hospitalizowane przez minimum 14 dni
  6. Jeśli masz AC, możesz zgłosić naprawę szkody z tej polisy, bez obawy o utratę zniżek


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej