Brak danych sprawcy wypadku a odszkodowanie. Kto zapłaci za skutki kolizji?

Aktualizacja:
brak sprawcy wypadku

Twoje auto brało udział w kolizji, której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia? A może ktoś uszkodził Ci pozostawiony na parkingu samochód, nie zostawiając żadnych danych kontaktowych? Podpowiadamy co zrobić, gdy sprawca wypadku jest nieznany. Sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie i jak je uzyskać.

W 2016 roku na naszych drogach doszło do ponad 33 tys. wypadków. Oznacza to, że średnio każdego dnia dochodzi do 92 takich zdarzeń. Nie we wszystkich przypadkach udaje się jednak wykryć sprawcę. Zdarza się, że kierowca, który spowodował wypadek ucieka z miejsca zdarzenia, a żaden ze świadków nie zapamiętał np. numeru rejestracyjnego jego pojazdu.

W innych przypadkach może się okazać, że pod Twoją nieobecność ktoś uszkodził karoserię Twojego auta, nie zostawiając żadnej informacji umożliwiającej identyfikację sprawcy. Jeśli dodatkowo nie było żadnych świadków całego zdarzenia, sprawa się komplikuje. Czy brak sprawcy wypadku lub kolizji wyklucza uzyskanie odszkodowania za poniesione straty?

Czytaj także: Sprawdzanie ubezpieczenia sprawcy wypadku

Doszło do wypadku, a sprawcy brak. Co robić?

Przede wszystkim powinieneś wezwać na miejsce policję, która zajmie się ustaleniem sprawcy zdarzenia. Czasami wystarczą nawet niewielkie poszlaki do tego, by ustalić winnego kolizji lub wypadku. Postaraj się także udokumentować skutki zdarzenia. Wystarczą nawet zdjęcia wykonane telefonem komórkowym, które potwierdzą, że to nie Ty jesteś odpowiedzialny za zdarzenie i postaraj się zebrać dane od świadków wypadku lub kolizji. Dlaczego jest to takie ważne?

CZYTAJ TAKŻE

Odszkodowanie z NNW dla kierowcy i pasażera. Co zrobić, żeby je otrzymać?

Obrażenia w wypadku? Zdobądź odszkodowanie z OC sprawcy metodą trzech kroków

Ubezpieczyciel nie płaci. Jak nie iść do sądu a dostać odszkodowanie?

Jeśli w wypadku któryś z uczestników doznał obrażeń ciała, wówczas policja musi przesłać zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury. Poza tym, w praktyce notatka policji z miejsca zdarzenia jest bardzo istotnym dokumentem w dalszym dochodzeniu Twoich roszczeń. – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl

Czytaj także: Problem z ustaleniem sprawcy wypadku? Na odszkodowanie trzeba poczekać! Wyjaśniamy, jak będzie działać ubezpieczyciel po wypadku premier Szydło

Zgłoś zdarzenie do ubezpieczyciela

Nie musisz jednak czekać na wyniki śledztwa policji. Jak najszybciej skontaktuj się z wybranym ubezpieczycielem (nie musi to być towarzystwo, w którym masz wykupioną polisę) i zgłoś wypadek lub kolizję. Obowiązkiem każdego ubezpieczyciela jest przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego i przekazanie sprawy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który zajmuje się wypłatą odszkodowań m.in. właśnie w sytuacji braku sprawcy kolizji. Fundusz ma 30 dni na podjęcie decyzji w sprawie. Czy to oznacza, że po zgłoszeniu pozostało Ci już wyłącznie czekać, aż UFG pokryje straty wypadku? Niestety nie.

Czytaj także: Sprawca wypadku nie ma OC, ja nie mam AC. Jak uzyskać odszkodowanie?

Kiedy UFG pokryje straty kolizji, gdy sprawca pozostaje nieznany?

W takiej sytuacji UFG wypłaci pieniądze tylko za szkody na osobie. Oznacza to, że jeśli w wyniku kolizji poszkodowany wymagał leczenia lub rehabilitacji, to Fundusz pokryje te koszty. Pokrycie strat materialnych przez UFG jest możliwe tylko wtedy, gdy poszkodowana osoba wymagała pobytu w szpitalu przez przynajmniej 14 dni. Mówiąc wprost, jeśli na parkingu anonimowa osoba porysowała Ci karoserię, wówczas nie możesz liczyć na odszkodowanie z UFG. Pozostaje Ci wyłącznie autocasco.

Czytaj także: Padłeś ofiarą wypadku samochodowego? Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

Brak sprawcy wypadku, a odszkodowanie z AC

W sytuacji, gdy sprawca zdarzenia pozostaje nieznany, z pomocą przychodzi także ubezpieczenie AC. Dzięki wypłacie odszkodowania z tej polisy, nie musisz płacić za naprawę auta z własnej kieszeni. A co ze zniżkami za bezszkodową jazdę? Wystarczy, że w takiej sytuacji zwrócisz się do UFG, który wyrówna utratę zniżek w kolejnych latach.

Czytaj także: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)

Podsumowanie

  1. W 2016 roku w Polsce doszło do 33 tys. wypadków
  2. Jeśli jesteś ofiarą wypadku, w którym sprawca jest nieznany, koniecznie wezwij na miejsce zdarzenia policję, wykonaj dokumentację zdjęciową oraz postaraj się dotrzeć do świadków kolizji
  3. Taki wypadek zawsze zgłoś ubezpieczycielowi, który przekażę sprawę do UFG
  4. UFG bezwarunkowo wypłaca jedynie odszkodowanie za szkody osobowe
  5. Pokrycie strat majątkowych przez UFG jest możliwe tylko wtedy, gdy poszkodowane w wypadku osoby musiały być hospitalizowane przez minimum 14 dni
  6. Jeśli masz AC, możesz zgłosić naprawę szkody z tej polisy, bez obawy o utratę zniżek


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej