Punkta

Czym jest assistance dla pojazdów ciężarowych?

Assistance dla pojazdów ciężarowych to ubezpieczenie przeznaczone dla właścicieli pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, naczep i przyczep o masie całkowitej nieprzekraczającej 44 ton oraz dla ciągników siłowych. To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które pracują w taki sposób jak Tomasz. Taka polisa jest bardzo praktycznym rozwiązaniem tak dla przedsiębiorców, jak innych właścicieli ciężarówek. Assistance zapewnia ochronę w razie kolizji, wypadku oraz awarii, oferuje pomoc techniczną oraz medyczną. To kompleksowe rozwiązanie, dzięki któremu nie będziesz musiał stresować się w kryzysowej sytuacji.

Assistance dla pojazdów ciężarowych: pomoc informacyjna

To bardzo ważna część ochrony, którą gwarantuje assistance w pakiecie podstawowym. W razie wypadku lub awarii będziesz mógł zadzwonić do Centrum Pomocy i skorzystać z porady prawnika oraz tłumacza. Ta druga opcja jest szczególnie przydatna kierowcom, którzy często jeżdżą za granicę. Zdarzenie losowe może ich dotknąć na terenie kraju, którego języka nie znają, a Centrum Pomocy pomoże im w tłumaczeniu dokumentów, aktów prawnych, formularzy związanych ze szkodą itp. To bardzo komfortowe rozwiązanie – brak znajomości języka to dodatkowe źródło stresu w już i tak bardzo stresującej sytuacji.

Assistance dla pojazdów ciężarowych: pomoc techniczna

Ten element polisy gwarantuje podnoszenie i usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia, organizację pojazdu zastępczego, pomoc w rozładunku i przeładunku do pojazdu zastępczego, holowanie do najbliższego warsztatu, przechowywanie pojazdu, pomoc w zgłoszeniu szkody, zorganizowanie kierowcy zastępczego oraz hotelu. W zależności od pakietu może obejmować również transport do docelowego miejsca podróży lub miejsca zamieszkania.

Assistance: pomoc medyczna

Polisy z pakietem premium oferują nie tylko dostęp do informacji medycznej, ale również pokrycie kosztów transportu do najbliższego szpitala oraz leczenia. To szczególnie ważne za granicą, gdzie koszty te nie są małe i mogą oscylować nawet w granicach 15 tysięcy euro. Dlatego wykupując taki pakiet, trzeba liczyć się z tym, że składka będzie sporo wyższa niż w przypadku innych ofert. Mimo ceny warto to przemyśleć na – tańsze oferty oznaczają węższy zakres ubezpieczenia, a w konsekwencji nie zapewniają pełnego komfortu. Wszystko jest kwestią ryzyka firmy – na jak długi przestój może sobie pozwolić.

Ile kosztuje assistance dla samochodów ciężarowych?

Przykładowe wyliczenie: ciężarowe Iveco z 2003 roku, model AD Cur.190 S27 Stralis E3 18.0t, wersja Drzwi:2, S, 200 kW, pojemność silnika  7790

  • ubezpieczenie na rok

  • właściciel pojazdu ma prawo jazdy od 2000 roku, mieszka w Warszawie

  • wybrał OC dla samochodów ciężarowych z assistance, z pakietem rozszerzonym

  • poprzednie OC w Compensa, stawka podstawowa

  • kierowca ma ponad 8 lat bezszkodowej jazdy

  • ubezpieczenie kontynuowane bez żadnej przerwy

Propozycją dla takiego kierowcy jest oferta Compensy, w której składka wynosi 14 tysięcy złotych. Jak widać, assistance dla pojazdów ciężarowych nie jest tanią usługą, jednak dla osób, które często wyjeżdżają za granicę, wartą rozważenia. Jeśli przytrafi się tam awaria bądź wypadek, koszty pomocy technicznej lub medycznej mogą być znacznie wyższe. I wtedy się okaże, że nie były to pieniądze wyrzucone w błoto. Nie oznacza to jednak, że wszystkie ubezpieczenia są aż tak drogie. Na terenie Polski w Warcie, można kupić assistance standardowe o całkowitej sumie ubezpieczenia 5 tysięcy złotych, jednak nie posiada ono wszystkich wymienionych wyżej opcji. Assistance obejmujące również kraje europejskie kosztuje od 10 do 20 tysięcy złotych (w zależności od pakietu), a pakiet platynowy – 50 tysięcy złotych.

Podsumowując, assistance dla pojazdów ciężarowych to dobre zabezpieczenie zarówno dla kierowców, podróżujących po Polsce, jak i dla tych, którzy często wyjeżdżają za granicę. Aby polisa zapewniała rzeczywistą ochronę należy dobrać ją indywidualnie, zwracając uwagę na wszelkie możliwe wydarzenia. Im szerszy zakres ubezpieczenia, tym lepiej, ale niestety też wyższa składka. A ta może być naprawdę wysoka i oscylować w granicy kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od wersji wykupionego pakietu (standardowy, pełny czy rozszerzony) i od powodów, dla których chcemy wykupić polisę.