Assistance na Europę - ubezpieczenie samochodu na podróż

Aktualizacja:

Assistance samochodu to łatwo dostępne dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Większość właścicieli pojazdów, które mają mniej niż 10 lat, ubezpieczy swój pojazd w prawie każdym towarzystwie. Problemy z wykupieniem assistance na Europę mogą mieć kierowcy starszych pojazdów. Ale i w tym wypadku nie należy poddawać się bez walki. Ponieważ w przypadku assistance firmy samodzielnie ustalają wszystkie składowe sprzedawanej polisy, to może się okazać, że pojazd nieubezpieczony w jednym towarzystwie, uzyska akcept u innego.

Czytaj także: Assistance komunikacyjne na pierwszym miejscu: rośnie popularność usług pomocowo-ratunkowych

Assistance samochodu: ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Bardzo ważnym elementem przy zakupie polisy jest rozpatrzenie sytuacji drogowych, które są dla nas stresujące. To właśnie od takich nieprzyjemnych zdarzeń możesz wykupić ubezpieczenie. Dla części kierowców istotniejsza będzie pomoc tłumacza przy potencjalnych sytuacjach drogowych, natomiast dla innych kluczowym będzie odholowanie auta i pomoc prawnika. Następni z kolei będą w ubezpieczeniu zwracać szczególną uwagę na kwestie związane z czasem, w którym ubezpieczalnia musi podjąć działania. Niektóre firmy nie ograniczają swojej ofert jedynie do kwestii związanych z zabezpieczeniem medycznym osób oraz technicznym pojazdów na okoliczność samego zdarzenia. Oznacza to, że jeśli ich klient uległ wypadkowi, opiekują się również dziećmi i zwierzętami. Pomagają też w opiece pielęgniarskiej oraz rehabilitacyjnej. Ponieważ wachlarz możliwości jest bardzo szeroki, warto poświęcić mu chwilę i zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujesz.

Ile zapłacę za zagraniczne assistance?

Assistance na Europę nie należy do najdroższych, ale też wszystko zależy od zakresu polisy. Im więcej obowiązków otrzyma firma ubezpieczeniowa, tym więcej zapłacimy. Istotnym czynnikiem wpływającym na kwotę składki jest wiek pojazdu. Im starszy samochód, tym większym ryzykiem obarczone jest ubezpieczanie go. Dlatego też takie pojazdy automatycznie mają wyższą stawkę opłat. W praktyce oznacza to, że najbardziej opłaca się ubezpieczycielom sprzedawać polisy nowym autom. W takiej sytuacji nawet poszerzony pakiet zagraniczny nie będzie tak znacząco ponosił opłaty.

Czytaj także: Holowanie samochodu za granicą: ubezpieczenie samochodu na wyjazd

Assistance na wakacje czy na cały rok?

Zastanawiasz się czy wykupić ubezpieczenie assistance na zagraniczny wyjazd czy może na cały rok? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak często podróżujesz. W przypadku assistance zagranicznego musisz przemyśleć czy w najbliższym roku polisowym planujesz kilka wycieczek poza granice kraju, czy tylko jedną. Warto już wtedy sprawdzić, jaki zakres ubezpieczenia będzie się opłacał. Bywa, że ubezpieczenie assistance na Europę obowiązujące cały rok jest bardzo zbliżone cenowo do assistance krótkoterminowego.

Sprawdź: Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe – kiedy się przyda? 

Assistance na wyjazd za granicę: od kiedy działa?

To niezwykle istotne pytanie, które powinieneś zadać sobie na długo przed podróżą. Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych zapisują w OWU tzw. okres karencji. Oznacza to, że mimo uiszczenia opłaty, przez kilka dni lub tygodni nie podlegamy jeszcze wszystkim elementom ochrony, które zostały ujęte w polisie. Nieuważni właściciel pojazdów mogą wyruszyć w podróż przekonani, że są objęci ochroną. Dlatego o ubezpieczeniu samochodu na zagraniczny wyjazd warto pomyśleć odpowiednio wcześniej.

Pamiętajmy, że ubezpieczyciel jest zobowiązany tylko i wyłącznie do tego, co zostało spisane w umowie polisy. Nie wykona on niczego więcej. Każdy inny obowiązek, który pojawi się z powodu wypadku czy kolizji na terenie państw europejskich, będzie spoczywał na naszych barkach.

Podsumowanie

Ubezpieczenie auta na podróż to zawsze dobry pomysł. Krótkoterminowe assistance na Europę pozwoli wypocząć w pełni, bez uporczywych myśli o potencjalnym zagrożeniu czyhającym na kierowcę podczas podróży.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej