PPK: nowy system oszczędzania na emeryturę. Czy to się opłaca?

Aktualizacja: 17.10.2018
Pieniądze

Pracownicze Plany Kapitałowe, w skrócie PPK, są powszechnym, dobrowolnym i prywatnym systemem oszczędzania dla pracowników. Cechą wyróżniającą jest fakt, że są one tworzone i współfinansowane zarówno przez pracowników, pracodawców, jak i państwo. Istotą PPK jest dobrowolne oszczędzanie środków, które zostaną wypłacone pracownikowi po przejściu na emeryturę.

Program PPK został pomyślany jako uzupełnienie przyszłej emerytury. Początek programu sięga 28 sierpnia 2018 roku, kiedy to Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. 4 października Sejm uchwalił ustawę o PPK. Na czym polegają Pracownicze Plany Kapitałowe i z jakimi korzyściami wiążą się dla pracowników? Jak wygląda system oszczędzania w PPK? Prześwietlamy najnowszy pomysł mający na celu zapewnienie nam wyższej emerytury.

PPK: co to jest?

Pracownicze Plany Kapitałowe są systemem niezależnym od systemu emerytalnego. Są one powszechnym, dobrowolnym i prywatnym programem oszczędzania dla pracowników. Każde przedsiębiorstwo w Polsce będzie zobowiązane do utworzenia PPK dla osób zatrudnionych. Osoba, która nie ukończyła jeszcze 55. roku życia przystąpi do programu PPK automatycznie. Osoby starsze – tylko na osobisty wniosek. Jednak z uwagi na to, że Pracownicze Plany Kapitałowe są całkowicie dobrowolne, każdy pracownik będzie mógł się z nich wycofać w dowolnym momencie. Co ważne środki gromadzone na koncie są  całkowicie prywatne, a także dziedziczone.

Gromadzenie oszczędności w PPK: jak to wygląda?

Środki gromadzone na koncie PPK mają docelowo pochodzić z trzech źródeł. Swoją cegiełkę dołoży sam pracownik, jego pracodawca oraz państwo. W przypadku dwóch pierwszych, wysokość wpłat będzie naliczana procentowo od wysokości wynagrodzenia brutto, jednak nie może to być mniej niż 2 proc. w przypadku pracownika i 1,5 proc. w przypadku jego pracodawcy. Środki finansowane przez państwo zostały określone z góry i są niezależne od wysokości dochodów. Powitalna wpłata dla każdego, kto zdecyduje się przystąpić do planów kapitałowych to 250 złotych. Następnie, każdego roku, po spełnieniu określonych warunków, Fundusz Pracy będzie wpłacać na konto każdego pracownika 240 złotych. Schemat finansowania środków na koncie Pracowniczych Planów Kapitałowych bardziej obrazowo przedstawia Polski Fundusz Rozwoju, który wskazuje, że do każdej złotówki odłożonej na koncie przez pracownika, drugą dokłada pracodawca. Do tego państwo dokłada swoją dopłatę roczną.

Wypłata środków z Pracowniczych Planów Kapitałowych

W opinii publicznej panuje przekonanie, że po ukończeniu 60. roku życia pracownik będzie mógł dowolnie korzystać ze środków zgromadzonych na swoim koncie. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne obostrzenie. Wypłata środków z PPK będzie ograniczona do przypadków, które zostały określone w przepisach. Czego one dotyczą? Okazuje się, że po ukończeniu 60 lat pracownik może liczyć jedynie na jednorazową wypłatę 25 proc. zgromadzonych środków. Reszta oszczędności będzie wypłacana w miesięcznych ratach, chyba że pracownik złoży odpowiedni wniosek o zmniejszenie liczby rat. Jak czytamy na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju, w wyjątkowych sytuacjach możliwa będzie także wcześniejsza wypłata części lub całości zgromadzonych na koncie środków. Czym są zatem wyjątkowe sytuacje? Taką sytuacją może być na przykład poważna choroba uczestnika programu lub jego najbliższej osoby. Całość zgromadzonych dotychczas funduszy będzie można wypłacić na przykład w przypadku konieczności pokrycia wkładu własnego przy zaciągnięciu kredytu na zakup mieszkania.

Co Polacy sądzą o PPK?

Przyszła emerytura to temat dość kontrowersyjny. Doskonale znamy nastroje Polaków, które pojawiają się zawsze wtedy, gdy na tapetę wchodzi temat emerytury i jej wysokości. Czy dobrowolny program pozwalający gromadzić środki do przyszłej emerytury okaże się strzałem w dziesiątkę? Co o PPK sądzą Polacy?

We wrześniu 2018 roku Polska Izba Ubezpieczeń zleciła przeprowadzenie badania sprawdzającego nastawienie Polaków do tego typu przedsięwzięć. Wyniki okazały się zaskakujące. Z badania wynika, że 2/3 Polaków pozytywnie oceniło plany kapitałowe, a aż 80 proc. ankietowanych zadeklarowało chęć przystąpienia do programu, gdyby miesięczna składka wynosiła 2 proc. ich pensji. Jednocześnie zaznaczyli oni, że oczekiwaliby takiej samej składki wpłacanej na ich konto od pracodawcy i od państwa.  Argumentem przekonującym Polaków do tego sposobu oszczędzania jest przede wszystkim dobrowolność i możliwość zrezygnowania w dowolnym momencie, a także fakt, że środki gromadzone na koncie są całkowicie prywatne i dziedziczone, a także zwolnione od podatku spadkowego. Czy w rzeczywistości PPK będzie cieszyło się podobnym zainteresowaniem? Okaże się już niedługo.

https://punkta.pl/inne-ubezpieczenia/pracowniczy-program-emerytalny-co-to-jest-ppe/

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments