Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Aktualizacja:
prawo-jazdy-kat-a

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Kategorie prawa jazdy na motocykl

Zanim zaczniesz robić uprawnienia na kat. A, musisz wiedzieć, że podobnie, jak w przypadku kategorii B, prawo jazdy na motocykl też jest podzielone wg. rodzajów jednośladów, ale i pojazdów z większą ilością kół z tej samej grupy.

Obecnie polskie prawo dzieli kat. A na 4 podkategorie. Sprawdź, jakimi pojazdami możesz kierować przy poszczególnych kategoriach.

 • AM – motorower, czterokołowiec lekki (na przykład mały quad) oraz zespół pojazdów, czyli powyższe pojazdy połączone z przyczepą (tylko w Polsce).
 • A1 – motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg, motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW, pojazdy z kategorii AM, a także zespół pojazdów, czyli powyższe pojazdy połączone z przyczepą (tylko w Polsce).
 • A2 – motocykl o mocy do 35 kW oraz stosunku mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg z zastrzeżeniem, że nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla. Do tej kategorii zalicza się także motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW, pojazdy z kategorii AM oraz zespół pojazdów, czyli powyższe pojazdy połączone z przyczepą (tylko w Polsce).
 • A – uprawnia do prowadzenia każdego motocykla, pojazdu z kategorii AM oraz zespołu pojazdów, czyli powyższe pojazdy połączone z przyczepą (tylko w Polsce).

Źródło: Kategorie prawa jazdy

Prawo jazdy kat. A – wiek, w jakim możesz zrobić uprawnienia

Uprawnienia w tej kategorii bardzo mocno różnią się między poszczególnymi obszarami. Jedne możesz uzyskać, zanim staniesz się osobą pełnoletnią, a na kolejne musisz zaczekać – mimo możliwości zrobienia uprawnień na kategorię B.

Zacznijmy od uprawnień, które możesz uzyskać najwcześniej.

 • Prawo jazdy kat. AM – mogą się o nie starać się już 14-latkowie. Dawniej nazywano tę kategorię kartą motorowerową.
 • Prawo jazdy kat. A1  potencjalny kierowca musi mieć ukończone 16 lat.
 • Prawo jazdy kat. A2 – można zrobić po ukończeniu 18 lat
 • Prawo jazdy kat. A które oferuje najszersze uprawnienia, można uzyskać po ukończeniu 20 lat, pod warunkiem posiadania od co najmniej 2 lat prawa jazdy kategorii A2 lub po ukończeniu 24 lat, jeśli powyższy warunek nie jest spełniony.

Źródło: Kategorie prawa jazdy

Sprawdź stawkę ubezpieczenia OC/AC motocykla

Kiedy możesz rozpocząć kurs nauki jazdy?

Nie musisz czekać do dnia urodzin, aby rozpocząć naukę. Już 3 miesiące przed osiągnięciem odpowiedniego wieku można zacząć kurs jazdy na motocykl czy skuter. Sam egzamin możesz zdawać na miesiąc wcześniej. Jedyna różnica polega w tym przypadku na tym, że dedykowane uprawnienia uzyskasz dopiero po urodzinach.

Prawo jazdy kat. A – zanim zapiszesz się na kurs, zgromadź niezbędne dokumenty

Podstawowym dokumentem w procedurze uzyskania uprawnień do prowadzenia motocykla jest PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Tak naprawdę jest to wniosek o wydanie prawa jazdy, który musisz pobrać – możesz to zrobić z naszej strony: wniosek PKK, wydrukować i wypełnić. Do wniosku należy dołączyć:

 • zdjęcie o wymiarach 35mm x 45 mm,
 • badanie lekarskie – lekarz orzecznik zbada Twój wzrok i słuch oraz stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia motocykla.

Skompletowane dokumenty musisz złożyć w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania urzędu. Kolejny krok to wybór szkoły jazdy.

Kurs jazdy

Kurs nauki jazdy w kategorii A podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy z nich to kurs teoretyczny i obejmuje on 30 godzin lekcyjnych nauki (45 minut). Wtedy to potencjalny kierowca uczy się zasad oraz sposobu działania maszyn, na które uprawnienia zdobywa. Kolejnym etapem jest kurs praktyczny, który obejmuje 20 godzin zegarowych (60 minut)

Ile kosztuje prawo jazdy na motor? Ceny kursu wahają się od 1800 do 2500 zł (plus ewentualnie ok. 80 zł za każdą dodatkowo wykupiona godzinę jazdy). Na ich wysokość wpływ będzie mieć m.in. to, gdzie mieszkasz (ceny w większych miastach są najczęściej nieco wyższe, dla przykładu w Katowicach: 2200 zł, w Warszawie: 2300 zł, we Wrocławiu 2500 zł).

Egzamin na prawo jazdy na motocykl

Do egzaminu państwowego przystępuje się w Wojewódzkim bądź Powiatowym Ośrodku Ruchu Drogowego. Na sprawdzian teoretyczny składa się 20 pytań, na które odpowiadasz tak lub nie oraz 12 pytań z odpowiedziami A, B, C. Czas na wykonanie testu to 25 minut, a aby zdać, musisz uzyskać minimum 68 punktów.

Podczas egzaminu praktycznego będziesz musiał m.in. sprawdzić stan techniczny motoru, wykonać szybki i wolny slalom, omijać przeszkody czy hamować awaryjnie. Jazda z egzaminatorem trwa 30 minut.

Ile kosztuje prawo jazdy na motor?

Podsumujmy koszt związane ze zdobycie prawa jazdy kategorii A:

 • zdjęcie: ok. 20 zł,
 • badanie lekarskie: ok. 200 zł,
 • średnia cena kursu: 1900 zł,
 • egzamin – teoretyczny: 30 zł, praktyczny: 180 zł.

Łącznie: około 2430 zł.

Każdy pojazd musi być ubezpieczony. Twój motocykl także

Pamiętaj, że prawo jazdy na motocykl to pierwszy krok i tak naprawdę pierwszy wydatek. Po tym, jak zdasz egzamin i dokonasz zakupu pojazdu, konieczne będzie ubezpieczenie motocykla. Na wysokość stawki polisy wpływają te same czynniki, co w przypadku ubezpieczenia samochodu. Istotne zatem będą Twoje doświadczenie jako kierowcy, lata bezkolizyjnej jazdy, a także kategoria motocykla.

Warto pamiętać, że obowiązkiem ubezpieczenia komunikacyjnego są objęte zarówno samochody, jak i motocykle. W innym wypadku grozi Ci kara za brak OC.

Sprawdź stawkę ubezpieczenia OC/AC motocykla

Podsumowanie

 1. Prawo jazdy kategorii A możesz uzyskać mając ukończone 24 lata.
 2. Na jednoślady i lekkie pojazdy czterokołowe (np. quady) możesz zrobić inne uprawnienia np. prawo jazdy kat. A1 czy AM.
 3. Kurs jazdy obejmuje 22,5 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin zajęć praktycznych.
 4. Egzamin na prawo jazdy kat. A jest egzaminem państwowym. Cena w każdym ośrodku WORD w Polsce jest taka sama.
 5. Cena za egzamin teoretyczny wynosi 30 zł. Koszt egzaminu praktycznego to 180 zł.
 6. Ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe, jego brak naraża Cię na koszty rzędu nawet 1000 zł.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej