Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Aktualizacja:
prawo-jazdy-kat-a

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Kategorie prawa jazdy na motocykl

Zanim zaczniesz robić uprawnienia na kat. A, musisz wiedzieć, że podobnie, jak w przypadku kategorii B, prawo jazdy na motocykl też jest podzielone wg. rodzajów jednośladów, ale i pojazdów z większą ilością kół z tej samej grupy.

Obecnie polskie prawo dzieli kat. A na 4 podkategorie, dzięki którym zdobywasz odpowiednie uprawnienia w zależności od tego, czy chcesz prowadzić jednoślady, trójkołowce czy czterokołowce (w tym quady):

 • AM – uprawnia do prowadzenia motorowerów i skuterów klasy 50 (o mocy do 5,4 KM i prędkości do 45 km/h) oraz czterokołowców lekkich o masie do 350 kg i prędkości do 45 km/h;
 • A1 – pozwala na prowadzenie motocykli o pojemności skokowej do 125 cm3, mocy do 15 KM oraz stosunku mocy do masy 0,1 kW/kg, trójkołowców o mocy do 20 KM i czterokołowców lekkich (te uprawnienia „z automatu” uzyskują kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat)
 • A2 – to prawo jazdy na motocykle o mocy do 47,59 KM i stosunku mocy do masy maks. 0,2 kW/kg;
 • A – uprawnia do prowadzenia wszystkich motocykli, skuterów, motorowerów i czterokołowców lekkich (na cięższe quady konieczna jest kat. B1 lub B).

Prawo jazdy kat. A – wiek, w jakim możesz zrobić uprawnienia

Uprawnienia w tej kategorii bardzo mocno różnią się między poszczególnymi obszarami. Jedne możesz uzyskać, zanim staniesz się osobą pełnoletnią, a na kolejne musisz zaczekać – mimo możliwości zrobienia uprawnień na kategorię B.

Zacznijmy od uprawnień, które możesz uzyskać najwcześniej. O prawo jazdy kat. AM mogą starać się już 14-latkowie. Dawniej nazywano tę kategorię kartą motorowerową.

Aby uzyskać prawo jazdy kat. A1, potencjalny kierowca musi mieć ukończone 16 lat. Wtedy to może dopiero prowadzić skuter czy niewielki motocykl crossowy.

Prawo jazdy kat. A2 można zrobić po ukończeniu 18 lat. Warto pamiętać jednak, że te same uprawnienia uzyskasz automatycznie po 2 latach posiadania prawa jazdy kategorii B.

Prawo jazdy kat. A, które oferuje najszersze uprawnienia, możesz uzyskać dopiero będąc osobą w wieku powyżej 24 lat.

Sprawdź stawkę ubezpieczenia OC/AC motocykla

Kiedy możesz rozpocząć kurs nauki jazdy?

Nie musisz czekać do dnia urodzin, aby rozpocząć naukę. Już 3 miesiące przed osiągnięciem odpowiedniego wieku można zacząć kurs jazdy na motocykl czy skuter. Sam egzamin możesz zdawać na miesiąc wcześniej. Jedyna różnica polega w tym przypadku na tym, że dedykowane uprawnienia uzyskasz dopiero po urodzinach.

Prawo jazdy kat. A – zanim zapiszesz się na kurs, zgromadź niezbędne dokumenty

Podstawowym dokumentem w procedurze uzyskania uprawnień do prowadzenia motocykla jest PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Tak naprawdę jest to wniosek o wydanie prawa jazdy, który musisz pobrać – możesz to zrobić z naszej strony: wniosek PKK, wydrukować i wypełnić. Do wniosku należy dołączyć:

 • zdjęcie o wymiarach 35mm x 45 mm,
 • badanie lekarskie – lekarz orzecznik zbada Twój wzrok i słuch oraz stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia motocykla.

Skompletowane dokumenty musisz złożyć w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania urzędu. Kolejny krok to wybór szkoły jazdy.

Kurs jazdy

Kurs nauki jazdy w kategorii A podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy z nich to kurs teoretyczny i obejmuje on 30 godzin lekcyjnych nauki (45 minut). Wtedy to potencjalny kierowca uczy się zasad oraz sposobu działania maszyn, na które uprawnienia zdobywa. Kolejnym etapem jest kurs praktyczny, który obejmuje 20 godzin zegarowych (60 minut)

Ile kosztuje prawo jazdy na motor? Ceny kursu wahają się od 1800 do 2500 zł (plus ewentualnie ok. 80 zł za każdą dodatkowo wykupiona godzinę jazdy). Na ich wysokość wpływ będzie mieć m.in. to, gdzie mieszkasz (ceny w większych miastach są najczęściej nieco wyższe, dla przykładu w Katowicach: 2200 zł, w Warszawie: 2300 zł, we Wrocławiu 2500 zł).

Egzamin na prawo jazdy na motocykl

Do egzaminu państwowego przystępuje się w Wojewódzkim bądź Powiatowym Ośrodku Ruchu Drogowego. Na sprawdzian teoretyczny składa się 20 pytań, na które odpowiadasz tak lub nie oraz 12 pytań z odpowiedziami A, B, C. Czas na wykonanie testu to 25 minut, a aby zdać, musisz uzyskać minimum 68 punktów.

Podczas egzaminu praktycznego będziesz musiał m.in. sprawdzić stan techniczny motoru, wykonać szybki i wolny slalom, omijać przeszkody czy hamować awaryjnie. Jazda z egzaminatorem trwa 30 minut.

Ile kosztuje prawo jazdy na motor?

Podsumujmy koszt związane ze zdobycie prawa jazdy kategorii A:

 • zdjęcie: ok. 20 zł,
 • badanie lekarskie: ok. 200 zł,
 • średnia cena kursu: 1900 zł,
 • egzamin – teoretyczny: 30 zł, praktyczny: 180 zł.

Łącznie: około 2430 zł.

Każdy pojazd musi być ubezpieczony. Twój motocykl także

Pamiętaj, że prawo jazdy na motocykl to pierwszy krok i tak naprawdę pierwszy wydatek. Po tym, jak zdasz egzamin i dokonasz zakupu pojazdu, konieczne będzie ubezpieczenie motocykla. Na wysokość stawki polisy wpływają te same czynniki, co w przypadku ubezpieczenia samochodu. Istotne zatem będą Twoje doświadczenie jako kierowcy, lata bezkolizyjnej jazdy, a także kategoria motocykla.

Warto pamiętać, że obowiązkiem ubezpieczenia komunikacyjnego są objęte zarówno samochody, jak i motocykle. W innym wypadku grozi Ci kara za brak OC.

Sprawdź stawkę ubezpieczenia OC/AC motocykla

Podsumowanie

 1. Prawo jazdy kategorii A możesz uzyskać mając ukończone 24 lata.
 2. Na jednoślady i lekkie pojazdy czterokołowe (np. quady) możesz zrobić inne uprawnienia np. prawo jazdy kat. A1 czy AM.
 3. Kurs jazdy obejmuje 22,5 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin zajęć praktycznych.
 4. Egzamin na prawo jazdy kat. A jest egzaminem państwowym. Cena w każdym ośrodku WORD w Polsce jest taka sama.
 5. Cena za egzamin teoretyczny wynosi 30 zł. Koszt egzaminu praktycznego to 180 zł.
 6. Ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe, jego brak naraża Cię na koszty rzędu nawet 1000 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments