Pracowniczy Program Emerytalny: co to jest PPE?

Aktualizacja:
pracowniczy program emerytalny

Wyliczałeś już swoją przyszłą emeryturę? Zastanawiałeś się w jaki sposób zapewnić sobie godną jesień życia? A może wolisz się nie denerwować i postanowiłeś, że żyjesz tu i teraz, a o tym, co będzie później, pomyślisz... później. Jeśli jednak chciałbyś spać spokojniej i zacząć odkładać środki na emeryturę, jednym ze sposobów oszczędzania jest PPE, czyli Pracowniczy Program Emerytalny. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Doskonale zdajesz sobie sprawę, że chcąc zapewnić sobie godne warunki życia na emeryturze już teraz powinieneś pomyśleć o oszczędności i odkładaniu środków na nią. Każdego miesiąca kilkaset złotych do skarpety? Niewykonalne. Albo nie będziesz wystarczająco konsekwentny, albo zabraknie Ci motywacji, albo akurat w tym miesiącu będziesz miał inną, lepszą okazję do wydania tych pieniędzy. PPE, czyli Pracowniczy Program Emerytalny to jeden ze sposobów na zwiększenie Twojej emerytury. Ty nie musisz zaprzątać sobie głowy składkami, terminami, oszczędnościami, bo o wszystko zadba Twój pracodawca.

Pracowniczy Program Emerytalny: co to jest?

PPE, czyli wspomniany wyżej Pracowniczy Program Emerytalny jest to system zorganizowanego i grupowego gromadzenia środków pochodzących z wpłat pracodawcy oraz pracownika, wypłacalnych uczestnikowi programu w wieku emerytalnym. Tworzony jest on przez pracodawcę, który odgrywa w nim kluczową rolę. Jak to wygląda w praktyce? Składka na PPE dzieli się na składkę podstawową i składkę dodatkową, przy czym ta ostatnia ma charakter dobrowolny.

Pierwsza – składka podstawowa opłacana jest przez pracodawcę. Jej wysokość nie może przekroczyć 7% wynagrodzenia pracownika, przy czym może zostać ona ustalona właśnie procentowo od wynagrodzenia lub też w jednakowej kwocie dla wszystkich uczestników programu. Składka podstawowa nie jest wliczana do wynagrodzenia pracownika przez co jest też zwolniona z obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne. Druga ze wspomnianych składek jest opłacana przez pracownika, a konkretniej potrącana z jego wynagrodzenia. Jest ona jednak dobrowolna, co oznacza, że pracownik nie ma obowiązku jej płacenia, ale dzięki niej może zwiększyć swoje przyszłe oszczędności.

Czytaj także: PPK: nowy system oszczędzania na emeryturę. Czy to się opłaca?

Wpłata i wypłata z PPE: kiedy i na jakich warunkach?

Wpłata w ramach Pracowniczego Programu Emerytalnego jest limitowana. Zgodnie z ustawą o PPE, suma składek wniesionych przez jednego pracownika w ciągu roku nie może przekroczyć kwoty czteroipółkrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Konkretniej? W 2018 roku roczna suma wpłat nie może wynosić więcej niż 19 993,50 zł.

Czytaj także: Dobrowolne ubezpieczenie emerytalne

Wypłata z środków zgromadzonych w Pracowniczym Programie Emerytalnym następuje automatycznie po ukończeniu przez pracownika 70 lat. Nie oznacza to jednak, że do tego czasu pieniądze są zamrożone. Wcześniejsza wypłata możliwa jest na wniosek uczestnika, który ukończył 60. rok życia, lub 55. rok życia po nabyciu prawa do wcześniejszej emerytury. Wypłata oszczędności jest również dokonywana po śmierci uczestnika programu, na wniosek osoby uprawnionej. Środki wypłacone mogą być jednorazowo bądź ratalnie. Warto wiedzieć, że wypłaty środków zgromadzonych w PPE są wolne od podatku dochodowego, ale tylko w przypadku niewycofania pieniędzy przed osiągnięciem przez uczestnika wieku emerytalnego.

Czytaj także: Przyszłość naszych emerytur a Pracownicze Plany Kapitałowe

PPE: co warto o nim wiedzieć?

Prawo do uczestnictwa w Pracowniczym Programie Emerytalnym ma każdy pracownik, który zatrudniony jest u danego pracodawcy co najmniej 3 miesiące. Co ważne, pracodawca może prowadzić tylko jeden PPE, natomiast pracownik – jeśli zatrudniony jest w kilku miejscach – może przynależeć do kilku programów emerytalnych organizowanych przez te zakłady pracy.

Czytaj także: 10 rzeczy o programach partnerskich, które musisz wiedzieć

Zgodnie z ustawą dotyczącą PPE, program ten może mieć jedną z czterech form:

 • pracowniczego funduszu emerytalnego z funduszem inwestycyjnym – jego podstawą jest umowa o wnoszenie przez pracodawcę składek do funduszu inwestycyjnego,
 • ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym – program ten łączy ochronę ubezpieczeniową na życie z gromadzeniem i inwestowaniem środków w funduszu kapitałowym,
 • pracowniczego funduszu emerytalnego – celem PFE  jest zapewnienie największego bezpieczeństwa i rentowności dokonywanych lokat,
 • zarządzania zagranicznego – w tym przypadku podmiotem zarządzającym środkami jest podmiot mający siedzibę na terytorium Unii Europejskiej, który zajmuje się gromadzeniem i lokowaniem środków pieniężnych.

Czytaj także: Ubezpieczenie od pracodawcy – jaka ochrona przysługuje pracownikowi?

Podsumowanie

  1. Pracowniczy Program Emerytalny to system zorganizowanego i grupowego gromadzenia środków pochodzących z wpłat pracodawcy oraz pracownika, wypłacalnych uczestnikowi programu w wieku emerytalnym.
  2. Składka na PPE dzieli się na składkę podstawową - obowiązkową i opłacaną przez pracodawcę oraz składkę dodatkową, która ma charakter dobrowolny i jest potrącana z wynagrodzenia pracownika.
  3. W 2018 roku roczna suma wpłat jednego uczestnika na PPE nie może wynosić więcej niż 19 993,50 zł.
  4. Wypłata z środków zgromadzonych w PPE następuje po ukończeniu przez pracownika 70 lat, jednak na wniosek uczestnika możliwa jest wcześniejsza ich wypłata.
  5. Pracodawca może prowadzić jedynie jeden PPE, natomiast pracownik - jeśli zatrudniony jest w kilku miejscach - może przynależeć do kilku programów emerytalnych organizowanych przez te zakłady.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej