Boom na fotowoltaikę w Polsce trwa od kilku lat. Najlepszym w historii rokiem pod względem rozwoju rynku był 2020 rok, kiedy to moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła blisko 4 GW (wzrost o 200% w ciągu roku) i przewiduje się, że w 2022 roku branża osiągnie moc 9-10 GW.
To tylko oznacza, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w ekologiczne i korzystne rozwiązania od firm takich, jak Sunday Polska zajmujących się kompleksową obsługą inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Czy jednak poza kosztem samej instalacji fotowoltaicznej, musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami, np. kosztami eksploatacji? A może warto zdecydować się na ubezpieczenie fotowoltaiki?
Eksploatacja instalacji fotowoltaicznej
Koszt instalacji fotowoltaicznej może wydawać się na pierwszy rzut oka dość wysoki, jednak jak spojrzymy na okres zwrotu z inwestycji, okazuje się, że taka instalacja pracuje na siebie już po kilku latach od jej zamontowania. Ponadto, żywotność paneli fotowoltaicznych to średnio 30-40 lat, dlatego warto mimo wszystko pokusić się o dodatkowy wydatek, który tę żywotność jej zapewni – koszt eksploatacji.
Co prawda, koszt ten jest trudny do jednoznacznego sprecyzowania ze względu na jakość użytych komponentów, a ponadto ich gwarancję, która jest kilku-, a nawet kilkudziesięcioletnia (w zależności od komponentu). A to z kolei oznacza, że przez pierwsze lata głównym kosztem eksploatacyjnym mogą być okresowe przeglądy oraz koszty mycia instalacji fotowoltaicznej.
Warto o to zadbać, nawet jeśli dodatkowo planujemy swoją instalację ubezpieczyć.
Ubezpieczenie fotowoltaiki – czy warto
Jeśli zależy nam na tym, aby nasza inwestycja nie przeobraziła się w inne ewentualne koszty wykraczające poza budżet, warto rozważyć ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej. Koszt nie jest duży, bo rzędu 150-300 złotych rocznie, a daje pewność, że w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych czy ingerencji osób trzecich nie pozostaniemy z ogromnym wydatkiem za uszkodzone lub skradzione elementy systemu fotowoltaicznego.
Takimi działaniami, które mogą mieć wpływ na poprawne działanie instalacji są:
- wyładowania atmosferyczne, np. uderzenie pioruna;
- grad;
- silny wiatr lub upadek drzewa bądź innego ciała obcego z powodu silnych wiatrów;
- przepięcie;
- pożar;
- kradzież lub dewastacja.
Ubezpiecz instalację fotowoltaiczną
Warianty oferowanych ubezpieczeń
Jedno z Towarzystw Ubezpieczeniowych, któremu się przyjrzeliśmy, posiada w swojej ofercie dwa warianty oferowanych ubezpieczeń: od ryzyk nazwanych i od wszystkich ryzyk (tzw. ubezpieczenie all-risk). Koszt ubezpieczenia all-risk w Wiener TU zaczyna się już od 150 zł rocznie, a pakiet obejmuje ochroną wszystkie ryzyka i sytuacje jak w przypadku ubezpieczenia od ryzyk nazwanych, a ponadto obejmuje ochroną koszty związane z zakupem energii z sieci, w sytuacji gdy instalacja fotowoltaiczna została uszkodzona w wyniku zdarzenia, które objęte było ochroną.
Ubezpieczenie fotowoltaiki vs ubezpieczenie domu
Instalację fotowoltaiczną można ubezpieczyć również w ramach polisy na dom, jednak wybór oferty powinniśmy uzależnić od tego, jaką ofertę dostaniemy w takiej formie i na same panele fotowoltaiczne. Oczywiście, w obu tych przypadkach należy zwrócić szczególną uwagę, na jakich warunkach instalacja fotowoltaiczna będzie chroniona.
W przypadku polisy na dom, istnieją dwa warianty polisy, dzięki którym można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne: wariant podstawowy i rozszerzony.
Wariant podstawowy dotyczy elementów wewnątrz lub na budynku mieszkalnym (np. na dachu czy elewacji), rozszerzony z kolei dotyczy elementów ogólnie na terenie posesji, czyli w ogrodzie lub na budynku gospodarczym, ale nie mieszkalnym.
Poza tymi wariantami, istnieją także inne dodatki, które można dokupić do swojej polisy. Takie dodatki są zazwyczaj dodatkowo płatne.
Od czego zależy wysokość składki za ubezpieczenia
Koszt ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych zależny jest od:
- wyboru dostępnego w Towarzystwie Ubezpieczeniowym wariantu oferty;
- wyboru oferty ubezpieczenia samej fotowoltaiki lub rozszerzenia polisy na dom;
- wyboru nowej lub odnowienia polisy;
- okoliczności warunkujących możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia, np. kompletność i gotowość do użytku instalacji fotowoltaicznej, posiadanie przez instalację ochrony przeciwprzepięciowej, odgromowej i uziemienia, znajdowanie się instalacji na terenach niezalewowych czy w pobliżu strefy wybrzeża morskiego i przepływów wezbrań powodziowych;
- wartości instalacji fotowoltaicznej;
- miejsca montażu instalacji;
- wyboru okresu ochrony.
Ubezpiecz instalację fotowoltaiczną
Rodzaje odszkodowań za ubezpieczenie fotowoltaiki
Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jakiej wysokości i rodzaju odszkodowanie będzie. W przypadku powstania jakiejkolwiek szkody, którą obejmuje zakres wykupionego ubezpieczenia na instalację fotowoltaiczną, szkoda ta powinna zostać niezwłocznie zgłoszona do ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel wówczas określi wartość szkody, a następnie przedstawi wysokość odszkodowania, jakie można w ramach jej powstania i wykupionego ubezpieczenia otrzymać.
Opłacalność inwestycji w ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych
Na pytanie, czy warto inwestować w ubezpieczenie fotowoltaiki można odpowiedzieć tak samo, jak na pytanie, czy warto ubezpieczyć dom lub samochód.
Instalacja fotowoltaiczna od Sunday Polska to wydatek rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (koszt różni się w zależności od mocy instalacji, miejsca montażu, doboru komponentów), a sama instalacja może posłużyć nawet 30-40 lat. W tej perspektywie, dodatkowe 150-300 złotych rocznie w ramach ubezpieczenia jej od uszkodzeń czy kradzieży nie wydaje się na tyle przekraczającym budżet wydatkiem, aby z niego rezygnować, a z pewnością zabezpiecza przed znacznie większymi wydatkami w razie uszkodzeń czy kradzieży.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Panele fotowoltaiczne znajdują się w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Jako, że taka instalacja kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, a może również wyrządzić szkody w budynku na którym jest zamontowana, warto ją ubezpieczyć. Jakie są jego opcje ubezpieczenia i ile to kosztuje?
Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych to jedna z lepszych decyzji, jaką można podjąć, inwestując w takie rozwiązanie w swoim domu. Dzięki takiemu ubezpieczeniu, niezależnie od sytuacji losowych czy ingerencji osób trzecich, inwestycja nie okaże się problemem, a pozostanie zdecydowaną korzyścią dla naszego portfela, zwłaszcza, że żywotność paneli fotowoltaicznych to nawet 30-40 lat.
Liczba instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju stale rośnie. Nic w tym dziwnego — inwestycja ta niesie za sobą szereg korzyści, związanych z ekologią i oszczędzaniem. Bezpieczny montaż instalacji fotowoltaicznej to podstawa, jeśli chcesz cieszyć się długą żywotnością i wydajnością paneli. Jak zamontować fotowoltaikę? Na co zwrócić uwagę? Przekonaj się!
Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest nam doskonale znane od wielu już lat. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne, które gwarantują stabilne i godne zaufania źródło energii. Tak jak w przypadku każdej instalacji, tak i przy fotowoltaice, mogą przydarzyć się kosztowne usterki i wypadki. Poznaj największe i najczęściej występujące problemy, z którymi mierzą się posiadacze foto
Samochody z instalacją LPG mają w naszym kraju wierną i stale rosnącą rzeszę fanów. Jazda na gaz może być nawet o połowę tańsza niż jazda na benzynę. Jest jednak kilka rzeczy, których musisz być świadomy rozważając zakup samochodu na gaz.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.