Jak bezpiecznie zamontować instalację fotowoltaiczną w domu?

Aktualizacja:
pexels-gustavo-fring-4254164

Liczba instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju stale rośnie. Nic w tym dziwnego — inwestycja ta niesie za sobą szereg korzyści, związanych z ekologią i oszczędzaniem. Bezpieczny montaż instalacji fotowoltaicznej to podstawa, jeśli chcesz cieszyć się długą żywotnością i wydajnością paneli. Jak zamontować fotowoltaikę? Na co zwrócić uwagę? Przekonaj się!

Prawidłowy projekt

Aby montaż instalacji był bezpieczny, niezbędne jest wykonanie dokładnego i prawidłowego projektu, który powinien zawierać:

 • lokalizację instalacji fotowoltaicznej,
 • szczegółowe informacje dot. paneli fotowoltaicznych,
 • szczegółowe informacje dot. falownika,
 • schemat połączeń paneli i falownika,
 • uzyski instalacji,
 • analizę zacienień,
 • kąt nachylenia połaci dachowej,
 • regularność przeprowadzania przyszłych przeglądów.

Ze względu na to, iż instalacja ta może być źródłem pożaru, projekt powinien uwzględniać także konstrukcję budynku oraz warunki ochrony przeciwpożarowej.

Czytaj także: Popularność fotowoltaiki – rozwój rynku OZE

Odpowiednie warunki do montażu paneli

Warunki pogodowe, w jakich będą montowane panele fotowoltaiczne, mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo osób montujących, jak i efektywność samych paneli. Z montażu warto zrezygnować przede wszystkim wtedy, gdy występują silne opady deszczu, jak i śniegu. Ponadto specjaliści zalecają montaż, gdy:

 • wcześniej panele fotowoltaiczne były prawidłowo przechowywane, zgodnie z zaleceniami producenta,
 • wilgotność powietrza wynosi poniżej 85 rH%,
 • nie ma wiatru, zwłaszcza silnego, który mógłby doprowadzić nawet do uszkodzenia paneli.

Zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe i przeciwprzepięciowe

Zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń pozwoli uniknąć pojawienia się zbyt dużej wartości prądu, a także wyładowań elektrycznych. Rodzaj potrzebnych zabezpieczeń uzależniony jest przede wszystkim od tego, czy budynek posiada zewnętrzną instalację odgromową, oraz czy instalacja fotowoltaiczna jest z nią połączona.

Wśród stosowanych zabezpieczeń wyróżnia się przede wszystkim wyłączniki nadprądowe DC, podstawy bezpiecznikowe z cylindryczną wkładką bezpiecznikową, a także ograniczniki przepięć, które podłącza się do uziemienia. Ponadto prąd stały i jego wysoka wartość wymagają także zastosowania rozłączników, najczęściej pod falownikiem.

Szczegółowe informacje dot. zabezpieczeń, obejmują przepisy PPOŻ. Wyboru poszczególnych elementów powinna dokonać osoba rzetelna, posiadająca stosowne uprawnienia.

Czytaj także: Czy można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Dobór odpowiednich przewodów do fotowoltaiki

Moduły w instalacji fotowoltaicznej należy odpowiednio ze sobą połączyć. Służą do tego przewody, których wybór jest niezwykle ważny. Ich długość, jak i moc — mają wpływ na stratę energii. Wybierając przewody, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich grubość i długość. Przekroczenie 10 m długości przewodów w jedną stronę od instalacji może wiązać się z większymi ubytkami, a nawet i koniecznością dublowania zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

Oprócz tego, do kabli należy dobrać odpowiednie złącza. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie szczelności i trwałości. Warto postawić na złącza tego samego producenta, co przewodów — będziesz mieć pewność, że są ze sobą kompatybilne. Szczegóły dot. wyboru przewodów uzależnione są m.in. od wielkości całej instalacji i rozmieszczenia poszczególnych elementów.

Czy warto kupić ubezpieczenie fotowoltaiki?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych to polisa, która powinna zwrócić uwagę każdego posiadacza tej instalacji. W zależności od konkretnej firmy i zakresu ubezpieczenia może obejmować ochronę przed kosztami związanymi z:

 • zdarzeniami naturalnymi, takimi jak grad, huragan, napór śniegu, pożar, czy powódź,
 • szkody wyrządzone przez osoby trzecie — mowa tu o kradzieży, jak i wandalizmie,
 • wszelkimi usterkami i uszkodzeniami, które mogą wynikać np. z nieprawidłowego montażu,
 • utylizacją paneli fotowoltaicznych,
 • koniecznością zakupu nowszych i droższych elementów instalacji, np. gdy starsze nie są już dostępne na rynku.

Biorąc pod uwagę cenę instalacji oraz dodatkowe koszta, ubezpieczenie paneli nie jest wcale drogie. Na rynku dostępnych jest wiele ofert ubezpieczycieli, dzięki czemu każdy znajdzie taki zakres ochrony, który odpowiada jego potrzebom.

Czytaj także: Usterki i wypadki z udziałem fotowoltaiki

Podsumowanie

 1. Nie tylko same panele, ale również przewody mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo instalacji
 2. Firma projektująca instalację pomoże uniknąć błędów, których skutki mogą być widoczne dopiero po wielu latach.
 3. Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej pozwoli nam w razie pożaru lub innych sił natury np.: huraganu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej