Jak bezpiecznie zamontować instalację fotowoltaiczną w domu?

Aktualizacja:
pexels-gustavo-fring-4254164

Liczba instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju stale rośnie. Nic w tym dziwnego — inwestycja ta niesie za sobą szereg korzyści, związanych z ekologią i oszczędzaniem. Bezpieczny montaż instalacji fotowoltaicznej to podstawa, jeśli chcesz cieszyć się długą żywotnością i wydajnością paneli. Jak zamontować fotowoltaikę? Na co zwrócić uwagę? Przekonaj się!

Prawidłowy projekt

Aby montaż instalacji był bezpieczny, niezbędne jest wykonanie dokładnego i prawidłowego projektu, który powinien zawierać:

  • lokalizację instalacji fotowoltaicznej,
  • szczegółowe informacje dot. paneli fotowoltaicznych,
  • szczegółowe informacje dot. falownika,
  • schemat połączeń paneli i falownika,
  • uzyski instalacji,
  • analizę zacienień,
  • kąt nachylenia połaci dachowej,
  • regularność przeprowadzania przyszłych przeglądów.

Ze względu na to, iż instalacja ta może być źródłem pożaru, projekt powinien uwzględniać także konstrukcję budynku oraz warunki ochrony przeciwpożarowej.

Czytaj także: Popularność fotowoltaiki – rozwój rynku OZE

Odpowiednie warunki do montażu paneli

Warunki pogodowe, w jakich będą montowane panele fotowoltaiczne, mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo osób montujących, jak i efektywność samych paneli. Z montażu warto zrezygnować przede wszystkim wtedy, gdy występują silne opady deszczu, jak i śniegu. Ponadto specjaliści zalecają montaż, gdy:

  • wcześniej panele fotowoltaiczne były prawidłowo przechowywane, zgodnie z zaleceniami producenta,
  • wilgotność powietrza wynosi poniżej 85 rH%,
  • nie ma wiatru, zwłaszcza silnego, który mógłby doprowadzić nawet do uszkodzenia paneli.

Zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe i przeciwprzepięciowe

Zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń pozwoli uniknąć pojawienia się zbyt dużej wartości prądu, a także wyładowań elektrycznych. Rodzaj potrzebnych zabezpieczeń uzależniony jest przede wszystkim od tego, czy budynek posiada zewnętrzną instalację odgromową, oraz czy instalacja fotowoltaiczna jest z nią połączona.

Wśród stosowanych zabezpieczeń wyróżnia się przede wszystkim wyłączniki nadprądowe DC, podstawy bezpiecznikowe z cylindryczną wkładką bezpiecznikową, a także ograniczniki przepięć, które podłącza się do uziemienia. Ponadto prąd stały i jego wysoka wartość wymagają także zastosowania rozłączników, najczęściej pod falownikiem.

Szczegółowe informacje dot. zabezpieczeń, obejmują przepisy PPOŻ. Wyboru poszczególnych elementów powinna dokonać osoba rzetelna, posiadająca stosowne uprawnienia.

Czytaj także: Czy można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Dobór odpowiednich przewodów do fotowoltaiki

Moduły w instalacji fotowoltaicznej należy odpowiednio ze sobą połączyć. Służą do tego przewody, których wybór jest niezwykle ważny. Ich długość, jak i moc — mają wpływ na stratę energii. Wybierając przewody, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich grubość i długość. Przekroczenie 10 m długości przewodów w jedną stronę od instalacji może wiązać się z większymi ubytkami, a nawet i koniecznością dublowania zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

Oprócz tego, do kabli należy dobrać odpowiednie złącza. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie szczelności i trwałości. Warto postawić na złącza tego samego producenta, co przewodów — będziesz mieć pewność, że są ze sobą kompatybilne. Szczegóły dot. wyboru przewodów uzależnione są m.in. od wielkości całej instalacji i rozmieszczenia poszczególnych elementów.

Czy warto kupić ubezpieczenie fotowoltaiki?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych to polisa, która powinna zwrócić uwagę każdego posiadacza tej instalacji. W zależności od konkretnej firmy i zakresu ubezpieczenia może obejmować ochronę przed kosztami związanymi z:

  • zdarzeniami naturalnymi, takimi jak grad, huragan, napór śniegu, pożar, czy powódź,
  • szkody wyrządzone przez osoby trzecie — mowa tu o kradzieży, jak i wandalizmie,
  • wszelkimi usterkami i uszkodzeniami, które mogą wynikać np. z nieprawidłowego montażu,
  • utylizacją paneli fotowoltaicznych,
  • koniecznością zakupu nowszych i droższych elementów instalacji, np. gdy starsze nie są już dostępne na rynku.

Biorąc pod uwagę cenę instalacji oraz dodatkowe koszta, ubezpieczenie paneli nie jest wcale drogie. Na rynku dostępnych jest wiele ofert ubezpieczycieli, dzięki czemu każdy znajdzie taki zakres ochrony, który odpowiada jego potrzebom.

Czytaj także: Usterki i wypadki z udziałem fotowoltaiki

Podsumowanie

  1. Nie tylko same panele, ale również przewody mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo instalacji
  2. Firma projektująca instalację pomoże uniknąć błędów, których skutki mogą być widoczne dopiero po wielu latach.
  3. Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej pozwoli nam w razie pożaru lub innych sił natury np.: huraganu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

koszt ubeezpieczenia fotowoltaiki
2022.03.10
Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne znajdują się w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Jako, że taka instalacja kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, a może również wyrządzić szkody w budynku na którym jest zamontowana, warto ją ubezpieczyć. Jakie są jego opcje ubezpieczenia i ile to kosztuje?

Czytaj więcej
samochód na gaz
2023.10.30  •  Samochód
Masz samochód na gaz? 5 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

Samochody z instalacją LPG mają w naszym kraju wierną i stale rosnącą rzeszę fanów. Jazda na gaz może być nawet o połowę tańsza niż jazda na benzynę. Jest jednak kilka rzeczy, których musisz być świadomy rozważając zakup samochodu na gaz.

Czytaj więcej
instalacja gazowa lpg
2023.10.27  •  Samochód
Instalacja gazowa LPG. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców po ulicach naszego kraju w 2022 roku jeździło około 2,5 mln aut zasilanych gazem. Instalacja gazowa jest jednym z najpopularniejszych sposobów na ograniczenie rosnących kosztów paliwa. Ile kosztuje instalacja LPG? Czy jazda na gaz się opłaca? Sprawdź, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.

Czytaj więcej
auta LPG
2018.09.20  •  Samochód
Nowe auta z LPG – RANKING

Instalacja LPG już od dłuższego czasu jest w Polsce coraz chętniej wybieraną alternatywą dla benzyny. Szacuje się, że po ulicach naszego kraju jeździ już ponad 3 mln samochodów na gaz. Jeśli jednak decydujemy się na auto z LPG, najczęściej wybieramy montaż instalacji gazowej na własną rękę. A jak wygląda kwestia fabrycznej instalacji gazowej? Jaki mamy wybór szukając nowego samochodu z instalacją LPG? Sprawdzamy to!

Czytaj więcej
Kiedy ubezpieczenie od pożaru nie zadziała?
2016.02.15  •  Podróże
Kiedy ubezpieczenie od pożaru nie zadziała?

W 2014 roku straż pożarna odnotowała 27 353 pożarów w obiektach mieszkalnych w Polsce. Gdy ogień strawi cały ogromny budynek, taki jak hotel Address w Dubaju, szkody są gigantyczne. Jeszcze gorzej, gdy okazuje się, że odszkodowań może nie być, bo ubezpieczyciel powołuje się na wyłączenia odpowiedzialności. Kiedy ubezpieczenie od pożaru nie zadziała?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej