Jak bezpiecznie zamontować instalację fotowoltaiczną w domu?

Aktualizacja:
pexels-gustavo-fring-4254164

Liczba instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju stale rośnie. Nic w tym dziwnego — inwestycja ta niesie za sobą szereg korzyści, związanych z ekologią i oszczędzaniem. Bezpieczny montaż instalacji fotowoltaicznej to podstawa, jeśli chcesz cieszyć się długą żywotnością i wydajnością paneli. Jak zamontować fotowoltaikę? Na co zwrócić uwagę? Przekonaj się!

Prawidłowy projekt

Aby montaż instalacji był bezpieczny, niezbędne jest wykonanie dokładnego i prawidłowego projektu, który powinien zawierać:

 • lokalizację instalacji fotowoltaicznej,
 • szczegółowe informacje dot. paneli fotowoltaicznych,
 • szczegółowe informacje dot. falownika,
 • schemat połączeń paneli i falownika,
 • uzyski instalacji,
 • analizę zacienień,
 • kąt nachylenia połaci dachowej,
 • regularność przeprowadzania przyszłych przeglądów.

Ze względu na to, iż instalacja ta może być źródłem pożaru, projekt powinien uwzględniać także konstrukcję budynku oraz warunki ochrony przeciwpożarowej.

Czytaj także: Popularność fotowoltaiki – rozwój rynku OZE

Odpowiednie warunki do montażu paneli

Warunki pogodowe, w jakich będą montowane panele fotowoltaiczne, mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo osób montujących, jak i efektywność samych paneli. Z montażu warto zrezygnować przede wszystkim wtedy, gdy występują silne opady deszczu, jak i śniegu. Ponadto specjaliści zalecają montaż, gdy:

 • wcześniej panele fotowoltaiczne były prawidłowo przechowywane, zgodnie z zaleceniami producenta,
 • wilgotność powietrza wynosi poniżej 85 rH%,
 • nie ma wiatru, zwłaszcza silnego, który mógłby doprowadzić nawet do uszkodzenia paneli.

Zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe i przeciwprzepięciowe

Zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń pozwoli uniknąć pojawienia się zbyt dużej wartości prądu, a także wyładowań elektrycznych. Rodzaj potrzebnych zabezpieczeń uzależniony jest przede wszystkim od tego, czy budynek posiada zewnętrzną instalację odgromową, oraz czy instalacja fotowoltaiczna jest z nią połączona.

Wśród stosowanych zabezpieczeń wyróżnia się przede wszystkim wyłączniki nadprądowe DC, podstawy bezpiecznikowe z cylindryczną wkładką bezpiecznikową, a także ograniczniki przepięć, które podłącza się do uziemienia. Ponadto prąd stały i jego wysoka wartość wymagają także zastosowania rozłączników, najczęściej pod falownikiem.

Szczegółowe informacje dot. zabezpieczeń, obejmują przepisy PPOŻ. Wyboru poszczególnych elementów powinna dokonać osoba rzetelna, posiadająca stosowne uprawnienia.

Czytaj także: Czy można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Dobór odpowiednich przewodów do fotowoltaiki

Moduły w instalacji fotowoltaicznej należy odpowiednio ze sobą połączyć. Służą do tego przewody, których wybór jest niezwykle ważny. Ich długość, jak i moc — mają wpływ na stratę energii. Wybierając przewody, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich grubość i długość. Przekroczenie 10 m długości przewodów w jedną stronę od instalacji może wiązać się z większymi ubytkami, a nawet i koniecznością dublowania zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

Oprócz tego, do kabli należy dobrać odpowiednie złącza. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie szczelności i trwałości. Warto postawić na złącza tego samego producenta, co przewodów — będziesz mieć pewność, że są ze sobą kompatybilne. Szczegóły dot. wyboru przewodów uzależnione są m.in. od wielkości całej instalacji i rozmieszczenia poszczególnych elementów.

Czy warto kupić ubezpieczenie fotowoltaiki?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych to polisa, która powinna zwrócić uwagę każdego posiadacza tej instalacji. W zależności od konkretnej firmy i zakresu ubezpieczenia może obejmować ochronę przed kosztami związanymi z:

 • zdarzeniami naturalnymi, takimi jak grad, huragan, napór śniegu, pożar, czy powódź,
 • szkody wyrządzone przez osoby trzecie — mowa tu o kradzieży, jak i wandalizmie,
 • wszelkimi usterkami i uszkodzeniami, które mogą wynikać np. z nieprawidłowego montażu,
 • utylizacją paneli fotowoltaicznych,
 • koniecznością zakupu nowszych i droższych elementów instalacji, np. gdy starsze nie są już dostępne na rynku.

Biorąc pod uwagę cenę instalacji oraz dodatkowe koszta, ubezpieczenie paneli nie jest wcale drogie. Na rynku dostępnych jest wiele ofert ubezpieczycieli, dzięki czemu każdy znajdzie taki zakres ochrony, który odpowiada jego potrzebom.

Czytaj także: Usterki i wypadki z udziałem fotowoltaiki

Podsumowanie

 1. Nie tylko same panele, ale również przewody mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo instalacji
 2. Firma projektująca instalację pomoże uniknąć błędów, których skutki mogą być widoczne dopiero po wielu latach.
 3. Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej pozwoli nam w razie pożaru lub innych sił natury np.: huraganu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej