Panele fotowoltaiczne znajdują się w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Jako, że taka instalacja kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, a może również wyrządzić szkody w budynku na którym jest zamontowana, warto ją ubezpieczyć. Jakie są jego opcje ubezpieczenia i ile to kosztuje?
Od czego zależy koszt ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej?
Podstawowym zakresem, od którego zależy ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych jest przede wszystkim wybór oferty konkretnego Towarzystwa Ubezpieczeń. Zanim jednak takiego wyboru dokonamy, należy zwrócić szczególną uwagę na wariant polisy, czyli czy jest to zakres nazwany lub od wszystkich zdarzeń (tzw. all risk). Następnie powinniśmy zadecydować o sposobie ubezpieczenia – na osobnej polisie lub w ramach ubezpieczenia domu, co również rzutuje na jego koszt. Niektóre Towarzystwa mogą oferować ceny promocyjne, np. związane z prowadzoną akcją promocyjną lub aktywnymi rabatami, co nie zawsze powinno być głównym czynnikiem wyboru, ale zdecydowanie jest korzyścią, gdy w grę wchodzi ubezpieczenie fotowoltaiki.
Jaką ofertę wybrać, chcąc ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, możemy jednak przybliżyć, na co zwrócić szczególną uwagę, gdy decydujemy się na ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych od Sunday Polska. Zacznijmy od tego, z jakich powodów nasza instalacja fotowoltaiczna może nie działać poprawnie – powodów jest kilka, choć ryzyko ich wystąpienia nie jest wcale takie duże:
- wyładowania atmosferyczne, np. uderzenie pioruna;
- grad;
- silny wiatr lub upadek drzewa bądź innego ciała obcego z powodu silnych wiatrów;
- przepięcie;
- pożar;
- kradzież lub dewastacja.
Czytaj także: Popularność fotowoltaiki
Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki?
Koszt ubezpieczenia fotowoltaiki zależny jest od wspomnianych wyżej czynników. Ponadto, warto wspomnieć, że nie wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe mogą oferować zakres obejmujący również instalację fotowoltaiczną.
- Ubezpieczenie fotowoltaiki PZU – zakres ubezpieczenia obejmuje uszkodzenie lub zniszczenie instalacji fotowoltaicznej, np. w wypadku gradu, pożaru, śniegu, czy innego zdarzenia losowego lub nastąpi przerwa pracy instalacji na nie dłużej niż 180 dni kalendarzowych.[1]
- Ubezpieczenie fotowoltaiki Allianz – zakres podstawowy ubezpieczenia obejmuje skutki następujących zdarzeń: dym i sadza, eksplozja, fala dźwiękowa, grad, implozja, katastrofa budowlana, lawina, obsunięcie ziemi, pożar, silny wiatr, trzęsienie ziemi, uderzenie lub upadek statku powietrznego, uderzenie pioruna, uderzenie pojazdu mechanicznego, upadek drzew i budowli, zapadanie ziemi. W Ogólnych Warunkach Umowy Towarzystwa z kolei znajdziemy, że dotyczy to m.in. właśnie ogniw fotowoltaicznych.[2]
- Ubezpieczenie fotowoltaiki Compensa – wariant polisy „Compensa Rodzina” obejmuje m.in. ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych, a jego zakres dotyczy wszystkich ryzyk z wyłączeniem kradzieży, kradzieży z włamaniem i rozwoju, a także może, choć nie musi od ognia i innych zdarzeń losowych.[3]
- Ubezpieczenie fotowoltaiki Warta – w tym Towarzystwie również oferowane jest ubezpieczenie fotowoltaiki od wszystkich zdarzeń losowych. Warto zauważyć, że w istniejących dwóch wariantach polisy „Warta Dom” i „Warta Dom Komfort”, w tej pierwszej usługa ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych jest opcją dodatkową.[4]
Oblicz składkę ubezpieczenia fotowoltaiki
Wybór towarzystwa nie ogranicza się jednak tylko do powyższych. Poza nimi, ubezpieczymy swoją instalację fotowoltaiczną również w Wiener, Concordii, Link4, Generali czy Uniqa, a koszt tego ubezpieczenia zależny jest od wybranego wariantu polisy i zakresu. Przykładowo, koszt ubezpieczenia all-risk w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Wiener zaczyna się już od 150 zł rocznie i obejmuje ochroną ryzyka związane m.in. z gradem, hukiem ponaddźwiękowym, huraganem, lawiną, naporem śniegu, osuwaniem się ziemi, powodzią, pożarem, przepięciem, trzęsieniem ziemi, uderzeniem pioruna, uderzeniem pojazdu, upadkiem obiektów, zapadaniem się ziemi, czy zalaniem. Dodatkowo, ten wariant ubezpieczenia obejmuje ochroną działanie osób trzecich (czyli kradzież instalacji bądź jej elementu, wandalizm i dewastację), koszty związane z akcją ratowniczą lub usuwaniem pozostałości po szkodzie oraz koszty związane z postępem technologicznym (czyli w przypadku gdy nie można odkupić identycznego zniszczonego elementu instalacji i konieczne jest zamontowanie nowszego lub droższego), a ponadto obejmuje ochroną koszty związane z zakupem energii z sieci, w sytuacji gdy instalacja fotowoltaiczna została uszkodzona w wyniku zdarzenia, które objęte było ochroną.
Jakie odszkodowanie można otrzymać?
Wysokość odszkodowania zależy od wielkości szkody, która nastąpiła. Mimo wszystko, ważne jest, aby przy wyborze polisy, dobrze oszacować wartość instalacji fotowoltaicznej. Wówczas unikniemy sytuacji, gdy podanie zbyt niskiej kwoty poskutkuje uzyskaniem niższego odszkodowania. Może się jednak zdarzyć, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe wyznaczy limity odpowiedzialności, czyli górną granicę ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej, a ta może być niższa od wartości inwestycji.
Czy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania
Towarzystwo Ubezpieczeniowe może odmówić nam wypłaty odszkodowania. Dzieje się tak głównie w sytuacjach, gdy szkoda powstała umyślnie lub była skutkiem rażącego niedbalstwa, wynika z niewłaściwego użytkowania, powstała z powodu naturalnego zużycia przy prawidłowym użytkowaniu, dotyczy wad powstałych przed datą zakupu ubezpieczenia, i za które odpowiedzialność ponosi producent lub instalator.
Czytaj także: Usterki i wypadki z użyciem paneli fotowoltaicznych
Na jaki okres warto ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną
Standardowym okresem, na jaki możemy ubezpieczyć swoją instalację fotowoltaiczną to 12 miesięcy. Po wygaśnięciu ubezpieczenia, zawsze można je przedłużyć lub znów poszukać konkurencyjnej oferty i ostatecznie zmienić Towarzystwo Ubezpieczeniowe na to, które oferuje korzystniejsze warunki i zakres ubezpieczenia.
Dowiedz się więcej o instalacji i cenach >>>
[1]https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/oferty-u-partnerow/ubezpieczenie-instalacji-fotowoltaicznych
[2]https://www.allianz.pl/content/dam/onemarketing/cee/azpl/dokumenty/dom/dom-archiwum/OWU_bezpieczny_dom_do_08032017.pdf
[3]https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-rodzina/
[4]https://www.warta.pl/ubezpieczenie-domu/
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.
Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?
Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?