Masz samochód na gaz? 5 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

Aktualizacja:
samochód na gaz

Samochody z instalacją LPG mają w naszym kraju wierną i stale rosnącą rzeszę fanów. Jazda na gaz może być nawet o połowę tańsza niż jazda na benzynę. Jest jednak kilka rzeczy, których musisz być świadomy rozważając zakup samochodu na gaz.

1. Jak wybrać model samochodu

Fora i serwisy internetowe pełne są dyskusji o tym, które modele samochodów najlepiej nadają się do zamontowania instalacji gazowej. Warto więc zainteresować się tematem przed kupnem samochodu, który zamierzamy przerobić na zasilanie LPG. Prawda jest jednak taka, że w praktyce nie istnieje model którego nie dałoby się przerobić. Jest to wyłącznie kwestia odpowiedniego rodzaju instalacji i profesjonalnego montażu. Ale – im bardziej skomplikowana instalacja, tym wyższa cena, więc w pewnych modelach cała operacja jest po prostu nieopłacalna.

SPRAWDŹ: Nowe auta z instalacją LPG

2. Montaż instalacji – ważna sprawa

Jeśli masz do wyboru kupno używanego auta z instalacją gazową (najtańszy samochód na gaz kupisz już za 2-3 tysiące złotych) lub instalowanie jej we własnym zakresie – wybierz raczej tę drugą opcję, by mieć kontrolę nad jakością układu LPG, który zostanie zamontowany w samochodzie. Popularne stają się też auta z fabrycznie zamontowanym układem LPG. Coraz więcej firm ma je w swojej ofercie. Powiedzmy sobie wprost, samochody na gaz są w naszym kraju bardzo popularne.

Szukając warsztatu, który zainstaluje Ci gaz, nie kieruj się wyłącznie jak najniższą ceną. Znajdź dobrego i sprawdzonego fachowca. Jeśli dobrze wykona on swoją pracę, instalacja posłuży Ci bez większych awarii przez długie lata. Opinii poszukaj wśród znajomych i w Internecie. Niektóre warsztaty preferują samochody określonych marek – weź to pod uwagę.

3. Serwis – o czym musisz pamiętać

Samochód z instalacją gazową LPG musisz poddawać corocznemu przeglądowi technicznemu. Zapłacisz za niego ok. 50% więcej niż za przegląd klasycznego samochodu osobowego. Nową instalację musisz też zarejestrować w Wydziale Komunikacji i ponieść związane z tym koszty. Jeśli kupisz tanie auto na gaz może się okazać, że sama instalacja LPG wymaga gruntownego serwisu, a to pociąga za sobą spore wydatki.

Dobre auto na gaz wymaga, byś raz na 10 – 15 tys. kilometrów wymień filtr gazu, zweryfikuj szczelność instalacji oraz za pomocą komputera diagnostycznego sprawdź, czy nie pojawiają się zapisy o błędach działania np. sterownika. Co 60 tys. km sprawdzaj wtryskiwacze, co 100 tys. km wymieniaj reduktor i listwę wtryskową.

Pamiętaj też, że homologacja butli, którą otrzymasz w chwili jej instalacji, jest ważna przez 10 lat. Po tym okresie możesz ją przedłużyć (maksymalnie o kolejne 10 lat), choć w praktyce taki zabieg jest bardzo mało opłacalny i lepiej wymienić butlę na nową.

4. Samochód na gaz – jakie są wady?

Największą zaletą jest oczywiście niższy koszt eksploatacji. Docenią go przede wszystkim kierowcy, którzy każdego dnia pokonują samochodem wiele kilometrów. A jakie są wady tego rozwiązania? Po pierwsze inwestycja, którą musisz ponieść, by doczekać się zwrotu.

Sporą niedogodnością jest ograniczenie powierzchni bagażnika przez butlę gazową. Montując instalację masz do wyboru butlę w kształcie walca, która zajmuje spory fragment bagażnika, lub butlę, która wypełnia przestrzeń przeznaczoną na koło zapasowe. I choć ta druga opcja ma więcej zwolenników, bo butli nie widać, trzeba pamiętać, że brak koła zapasowego również może być uciążliwy.

Wadą będzie z pewnością częstsza konieczność tankowania. Samochód zużywa zwykle ok. 20% więcej gazu niż benzyny, a pojemność butli nie jest zbyt wielka. Dlatego zmuszony jesteś do częstszych wizyt na stacjach benzynowych, co może być trudne, szczególnie na zachodzie Europy. Tam jazda na 'auto gaz’ nie jest tak popularna, więc i stacji z gazem znajdziemy mniej. Szczególnie ciężko o nie w Skandynawii i Hiszpanii. Dodatkowo, jeśli wybierasz się za granicę autem na gaz, zabierz ze sobą adapter pozwalający na zatankowanie. Wcześniej sprawdź model, jaki obowiązuje w danym kraju, bo w całej Europie jest ich kilka.

Irytujący dla kierowców może być zakaz parkowania aut z instalacją gazową na parkingach podziemnych. Choć oficjalnie ta kwestia nie jest zakazana przez prawo drogowe ani pożarnicze, wielu zarządców budynków i osiedli wprowadza takie regulacje. Wtedy samochód na gaz LPG musimy zaparkować w innym miejscu.

5. Powiedz o instalacji ubezpieczycielowi

Zawierając polisę AC poinformuj ubezpieczyciela, że masz w aucie instalację LPG. W przeciwnym razie możesz mieć kłopoty z odzyskaniem odszkodowania za zniszczoną instalację (np. w stłuczce drogowej) i będziesz musiał z własnej kieszeni opłacić jej naprawę.

Generalne przekonanie głosi, że montaż instalacji LPG podnosi cenę ubezpieczeń samochodowych (OC i AC). Ubezpieczyciele zakładają, że ten, kto montuje gaz, sporo jeździ, jest więc bardziej narażony na wypadek czy kolizję. Poza tym, montaż instalacji podnosi wartość auta, czyli automatycznie także sumę ubezpieczenia. Warto więc porównać oferty kilku firm ubezpieczeniowych i wybrać tę najkorzystniejszą. Zajrzyj na naszą przeglądarkę punkta.pl.

Sprawdź także: Ubezpieczenie auta z instalacją gazową – ile kosztuje ?

Podsumowanie

  • Nie kupuj auta z instalacją LPG, lepiej zamontuj ją sam, a jeśli kupujesz pojazd z taką instalacją, sprawdź jej stan -  najlepiej w dobrym serwisie.
  • Rozważ koszty inwestycji i ile będziesz jeździł. Jeśli planujesz często jeździć za granicę, instalacja może utrudnić Ci podróże.
  • Instalacja LPG może podnieść cenę ubezpieczenia. Sprawdź oferty!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
8 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej