Czy można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Aktualizacja:
AdobeStock_416390749_Easy-Resize.com

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych to jedna z lepszych decyzji, jaką można podjąć, inwestując w takie rozwiązanie w swoim domu. Dzięki takiemu ubezpieczeniu, niezależnie od sytuacji losowych czy ingerencji osób trzecich, inwestycja nie okaże się problemem, a pozostanie zdecydowaną korzyścią dla naszego portfela, zwłaszcza, że żywotność paneli fotowoltaicznych to nawet 30-40 lat.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Zacznijmy od początku – czym tak naprawdę są i jak działają panele fotowoltaiczne? Panele to inaczej moduły fotowoltaiczne lub moduły PV. Są to urządzenia, które zmieniają bezpośrednio energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, tym samym pozwalają na produkcję ekologicznej energii bez emisji szkodliwych substancji do środowiska. Każdy z modułów PV zbudowany jest z odpowiednio zabezpieczonych i umieszczonych w obudowie ogniw fotowoltaicznych połączonych ze sobą szeregowo.

Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych?

Ogniwa fotowoltaiczne występują w dwóch rodzajach:

  • monokrystaliczne – te ogniwa zbudowane są z pojedynczego kryształu krzemu, a ich zabarwienie jest czarne. Ponadto, te ogniwa pracują najwydajniej;
  • polikrystaliczne – ogniwa te cechuje mniejsza moc w przełożeniu na powierzchnię w porównaniu do ogniw monokrystalicznych.

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych?

Jest kilka ważnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Jednym z nich jest moc systemu fotowoltaicznego. Taka moc jest dobierana na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Oczywiście dużą rolę odgrywa tu także ukierunkowanie modułów i ewentualne plany na zwiększenie liczby urządzeń elektrycznych domu, np. zakup klimatyzacji już po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej. Wówczas warto takie kwestie skonsultować z obsługującym nas doradcą Sunday Polska, firmy zajmującej się kompleksową obsługą inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Oblicz składkę ubezpieczenia fotowoltaiki

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?

Przed przystąpieniem do samego montażu, doradca Sunday Polska wykona audyt fotowoltaiczny i dobierze moc instalacji fotowoltaicznej, która pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Następnie wykonany zostanie projekt instalacji, a na jego podstawie montaż, w zgodzie z obowiązującymi wymaganiami technicznymi, kryteriami przyłączenia oraz dokumentacją techniczną.

Czy panele fotowoltaiczne można ubezpieczyć?

Nie tylko można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne, ale też warto to zrobić. Ubezpieczenie fotowoltaiki to skuteczny ratunek finansowy w przypadku szkód materialnych wywołanych przez zdarzenia losowe oraz ingerencję osób trzecich, narażających instalację fotowoltaiczną na jej poprawne działanie.

Jak ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne można ubezpieczyć w dokładnie podobny sposób, jak ubezpieczamy dom czy samochód. Możemy zgłosić się do swojego agenta po ofertę ubezpieczeniową, poszukać na własną rękę ofert na stronach Towarzystw lub skorzystać z porównywarki ubezpieczeń paneli fotowoltaicznych. Niezależnie od wyboru sposobu, takie ubezpieczenie należy zawrzeć w postaci umowy, a następnie opłacić.

Co obejmuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiczna może ulec zniszczeniu w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych czy ingerencji osób trzecich – ogólnie przez działania od nas niezależne. Najczęściej powodem, dla którego instalacja fotowoltaiczna może nie działać poprawnie są:

  • wyładowania atmosferyczne, np. uderzenie pioruna;
  • grad;
  • silny wiatr lub upadek drzewa bądź innego ciała obcego z powodu silnych wiatrów;
  • przepięcie;
  • pożar;
  • kradzież lub dewastacja.

Na szczęście warunki pogodowe w Polsce nie zmieniają się tak drastycznie, nadal jednak istnieje możliwość wystąpienia jednego z powyższych czynników, co może z kolei narazić instalację fotowoltaiczną na zniszczenie.

Jakie Towarzystwa oferują ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Sprawdziliśmy, jak wygląda ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych w Wiener – czołówki polskich zakładów ubezpieczeń, który od 30 lat ubezpiecza klientów w obszarze wszystkich ubezpieczeń majątkowych.

Wiener oferuje dwa warianty ubezpieczenia:

  • od ryzyk nazwanych, obejmujący ochroną ryzyka m.in.: grad, huk ponaddźwiękowy, huragan, lawina, napór śniegu, osuwanie się ziemi, powódź, pożar, przepięcia, trzęsienia ziemi, uderzenia pioruna, uderzenie pojazdu, upadek obiektów, zapadanie się ziemi, czy zalanie. Dodatkowo, ten wariant ubezpieczenia obejmuje ochroną działanie osób trzecich (czyli kradzież instalacji bądź jej elementu, wandalizm i dewastację), koszty związane z akcją ratowniczą lub usuwaniem pozostałości po szkodzie oraz koszty związane z postępem technologicznym (czyli w przypadku gdy nie można odkupić identycznego zniszczonego elementu instalacji i konieczne jest zamontowanie nowszego lub droższego);
  • od wszystkich ryzyk, obejmujący swoją ochroną wszystkie ryzyka i sytuacje jak w przypadku ubezpieczenia od ryzyk nazwanych, a ponadto obejmujący ochroną koszty związane z zakupem energii z sieci, w sytuacji gdy instalacja fotowoltaiczna została uszkodzona w wyniku zdarzenia, które objęte było ochroną.

Gdzie warto sprawdzić ofertę i kupić ubezpieczenie?

Aby skutecznie ubezpieczyć panele fotowoltaiczne, a także nie przepłacić, warto zapytać kilku Towarzystw Ubezpieczeniowych o ich oferty, zebrać je i porównać na własną ręką, lub skorzystać z dostępnego online kalkulatora ubezpieczeń, dzięki któremu wyświetlone zostaną nam Towarzystwa oferujące ubezpieczenie, ich zakres oraz stawka. W ten sposób najłatwiej porównamy oferty i dokonamy selekcji tych najważniejszych, a następnie podejmiemy decyzję o jej finalnym zakupie.

Warto również zaznaczyć, że ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej trwa tak długo, na jaki okres podpisana została umowa – zazwyczaj jest to rok. Po wygaśnięciu ubezpieczenia, zawsze można je przedłużyć lub znów poszukać konkurencyjnej oferty i ostatecznie zmienić Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Dowiedz się więcej o instalacji i cenach >>>

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments