Usterki i wypadki z udziałem fotowoltaiki

Aktualizacja:
pexels-hoan-ngọc-6961110

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest nam doskonale znane od wielu już lat. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne, które gwarantują stabilne i godne zaufania źródło energii. Tak jak w przypadku każdej instalacji, tak i przy fotowoltaice, mogą przydarzyć się kosztowne usterki i wypadki. Poznaj największe i najczęściej występujące problemy, z którymi mierzą się posiadacze foto

Niewłaściwa instalacja paneli

Niewłaściwa instalacja paneli fotowoltaicznych to poważny problem, który może nieść za sobą szereg negatywnych skutków ubocznych. Najczęściej wiąże się z:

  • błędnym oszacowaniem, ile zostanie wyprodukowanej energii,
  • ignorowaniem zacienień,
  • źle przygotowanym projektem,
  • ustawieniem paneli pod złym kątem,
  • niewłaściwym transportem paneli.

Jeśli użytkownik w porę zorientuje się, że panele zostały nieprawidłowo zainstalowane, a instalator będzie unikać kontaktu — w najgorszym wypadku będzie musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami, związanymi z demontażem i ponownym montażem paneli. Z kolei jeśli panele będą użytkowane pomimo nieprawidłowej instalacji, może dojść do wielu usterek, a w najgorszym wypadku — nawet do pożaru.

Czytaj także: Jak bezpiecznie zamontować instalację fotowoltaiczną w domu?

Pęknięcie szyby panelu

Pęknięcie szyby panelu fotowoltaicznego to poważna awaria, która wiąże się m.in. ze spadkiem wydajności i bezpieczeństwa instalacji. Ponadto zwiększa ono ryzyko powstawania korozji ogniw i obwodów elektrycznych, a także uszkodzeń spowodowanych opadami gradu czy wandalizmem.

Czytaj także: Czy można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Podobnym problemem są niewidoczne gołym okiem mikropęknięcia. One również obniżają wydajność modułów i są ciężkie do wykrycia. Mogą powodować m.in. miejscowy wzrost temperatury, a z czasem nawet przepalać folię zabezpieczającą. Główną przyczyną pojawiania się mikropęknięć jest niedokładna instalacja, w tym także chodzenie po panelach. W jaki sposób możesz rozpoznać mikropęknięcia, skoro nie są one zauważalne? Twoją uwagę powinna zwrócić przede wszystkim obniżona wydajność paneli, ale także ich szybkie nagrzewanie się. Takich symptomów nie należy ignorować, bowiem prawie zawsze świadczą one o zachodzących nieprawidłowościach.

Czytaj także: Popularność fotowoltaiki – rozwój rynku OZE

Delaminacja powłoki antyrefleksyjnej

Choć delaminacja występuje stosunkowo rzadko, jest poważnym problemem i znacznie przyspiesza degradację ogniw. Delaminacja to nic innego, jak odklejanie się folii enkapsulacyjnej od ogniw lub szkła, co ogranicza wchłanianie światła. Najczęściej jest to spowodowane wykorzystaniem folii niskiej jakości, lub nieco rzadziej — niedokładnym wyczyszczeniem powierzchni szkła.

Ignorowana delaminacja niesie za sobą kolejne negatywne skutki uboczne, w tym przede wszystkim gromadzenie się wilgoci w bąbelkach powietrza. Może to prowadzić nie tylko do obniżenia wydajności panelu, ale nawet do powstawania korozji, czy zwarcia przewodów.

W rzadszych przypadkach delaminacja może także dotyczyć innych, połączonych warstw, w tym szkła i EVA, EVa i ogniwa, a także busbara i EVA.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Hotspoty

Hotspoty, podobnie jak delaminacja — nie występują zbyt często, jednak mogą wiązać się z poważnymi stratami i uszkodzeniami. Są to punkty o podwyższonej rezystencji i temperaturze. Występują najczęściej wtedy, gdy prąd przepływa przez zaciemnione, niepracujące ogniwa, które zamiast generować moc, zużywają ją.

Skutki uboczne są w dużej mierze uzależnione od wysokości przepływającej mocy. Może być ona na tyle wysoka, iż temperatura ekstremalnie wzrośnie, a to z kolei poskutkuje stopieniem ogniwa, wypaleniem dziury w folii ochronnej, a także i pęknięciem szyby. W niektórych przypadkach hotspoty są konsekwencją ignorowanych mikropęknięć, czy niestarannego montażu. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do pożaru.

Jak sam widzisz, panele fotowoltaiczne narażone są na wiele uszkodzeń. Aby ich uniknąć, należy zadbać przede wszystkim o znalezienie profesjonalnej, rzetelnej firmy, która prawidłowo zamontuje panele. Pomocne okaże się także ubezpieczenie fotowoltaiki, które najczęściej pokrywa zarówno zdarzenia naturalne, szkody wyrządzone przez osoby trzecie, jak i koszty akcji ratowniczej czy też te, które mają związek z postępem technologicznym.

Podsumowanie

  1. Najczęstszą przyczyną awarii instalacji fotowoltaicznych jest ich nieprawidłowy montaż.
  2. Dużą uwagę powinniśmy zwrócić na kwalifikacje ekipy montażowej.
  3. Niskiej jakości panele mogą dużo szybciej ulec awarii przez odklejanie się folii enkaspsulacyjnej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

koszt ubeezpieczenia fotowoltaiki
2022.03.10
Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne znajdują się w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Jako, że taka instalacja kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, a może również wyrządzić szkody w budynku na którym jest zamontowana, warto ją ubezpieczyć. Jakie są jego opcje ubezpieczenia i ile to kosztuje?

Czytaj więcej
samochód na gaz
2023.10.30  •  Samochód
Masz samochód na gaz? 5 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

Samochody z instalacją LPG mają w naszym kraju wierną i stale rosnącą rzeszę fanów. Jazda na gaz może być nawet o połowę tańsza niż jazda na benzynę. Jest jednak kilka rzeczy, których musisz być świadomy rozważając zakup samochodu na gaz.

Czytaj więcej
instalacja gazowa lpg
2023.10.27  •  Samochód
Instalacja gazowa LPG. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców po ulicach naszego kraju w 2022 roku jeździło około 2,5 mln aut zasilanych gazem. Instalacja gazowa jest jednym z najpopularniejszych sposobów na ograniczenie rosnących kosztów paliwa. Ile kosztuje instalacja LPG? Czy jazda na gaz się opłaca? Sprawdź, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.

Czytaj więcej
auta LPG
2018.09.20  •  Samochód
Nowe auta z LPG – RANKING

Instalacja LPG już od dłuższego czasu jest w Polsce coraz chętniej wybieraną alternatywą dla benzyny. Szacuje się, że po ulicach naszego kraju jeździ już ponad 3 mln samochodów na gaz. Jeśli jednak decydujemy się na auto z LPG, najczęściej wybieramy montaż instalacji gazowej na własną rękę. A jak wygląda kwestia fabrycznej instalacji gazowej? Jaki mamy wybór szukając nowego samochodu z instalacją LPG? Sprawdzamy to!

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Samochód
Przyciemnianie szyb samochodowych. Ile kosztuje? Jaki procent przyciemnienia dopuszczają przepisy?

Kupując nowy samochód, klient może wybrać wersję z przyciemnianymi szybami, która podnosi komfort użytkowania pojazdu. Właściciele starszych aut mogą z kolei zdecydować się na przyciemnianie szyb metodą piecową lub folią. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, ale właściciele pojazdów muszą pamiętać o wymogach prawnych.

Czytaj więcej
2023.10.17
Ubezpieczenie szyb w aucie. Czy to się opłaca?

Ubezpieczenie szyb w samochodzie to korzystne rozwiązanie dla przezornych kierowców. Jest dodatkową umową, którą można wybrać, wykupując ubezpieczenie OC lub AC. Polisa gwarantuje pokrycie kosztów i szybkie zorganizowanie wymiany szyby samochodowej, bądź też jej naprawę. Co jeszcze zyskujemy, wybierając dodatkowe ubezpieczenie szyby?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.04  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej