Usterki i wypadki z udziałem fotowoltaiki

Aktualizacja:
pexels-hoan-ngọc-6961110

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest nam doskonale znane od wielu już lat. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne, które gwarantują stabilne i godne zaufania źródło energii. Tak jak w przypadku każdej instalacji, tak i przy fotowoltaice, mogą przydarzyć się kosztowne usterki i wypadki. Poznaj największe i najczęściej występujące problemy, z którymi mierzą się posiadacze foto

Niewłaściwa instalacja paneli

Niewłaściwa instalacja paneli fotowoltaicznych to poważny problem, który może nieść za sobą szereg negatywnych skutków ubocznych. Najczęściej wiąże się z:

  • błędnym oszacowaniem, ile zostanie wyprodukowanej energii,
  • ignorowaniem zacienień,
  • źle przygotowanym projektem,
  • ustawieniem paneli pod złym kątem,
  • niewłaściwym transportem paneli.

Jeśli użytkownik w porę zorientuje się, że panele zostały nieprawidłowo zainstalowane, a instalator będzie unikać kontaktu — w najgorszym wypadku będzie musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami, związanymi z demontażem i ponownym montażem paneli. Z kolei jeśli panele będą użytkowane pomimo nieprawidłowej instalacji, może dojść do wielu usterek, a w najgorszym wypadku — nawet do pożaru.

Czytaj także: Jak bezpiecznie zamontować instalację fotowoltaiczną w domu?

Pęknięcie szyby panelu

Pęknięcie szyby panelu fotowoltaicznego to poważna awaria, która wiąże się m.in. ze spadkiem wydajności i bezpieczeństwa instalacji. Ponadto zwiększa ono ryzyko powstawania korozji ogniw i obwodów elektrycznych, a także uszkodzeń spowodowanych opadami gradu czy wandalizmem.

Czytaj także: Czy można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Podobnym problemem są niewidoczne gołym okiem mikropęknięcia. One również obniżają wydajność modułów i są ciężkie do wykrycia. Mogą powodować m.in. miejscowy wzrost temperatury, a z czasem nawet przepalać folię zabezpieczającą. Główną przyczyną pojawiania się mikropęknięć jest niedokładna instalacja, w tym także chodzenie po panelach. W jaki sposób możesz rozpoznać mikropęknięcia, skoro nie są one zauważalne? Twoją uwagę powinna zwrócić przede wszystkim obniżona wydajność paneli, ale także ich szybkie nagrzewanie się. Takich symptomów nie należy ignorować, bowiem prawie zawsze świadczą one o zachodzących nieprawidłowościach.

Czytaj także: Popularność fotowoltaiki – rozwój rynku OZE

Delaminacja powłoki antyrefleksyjnej

Choć delaminacja występuje stosunkowo rzadko, jest poważnym problemem i znacznie przyspiesza degradację ogniw. Delaminacja to nic innego, jak odklejanie się folii enkapsulacyjnej od ogniw lub szkła, co ogranicza wchłanianie światła. Najczęściej jest to spowodowane wykorzystaniem folii niskiej jakości, lub nieco rzadziej — niedokładnym wyczyszczeniem powierzchni szkła.

Ignorowana delaminacja niesie za sobą kolejne negatywne skutki uboczne, w tym przede wszystkim gromadzenie się wilgoci w bąbelkach powietrza. Może to prowadzić nie tylko do obniżenia wydajności panelu, ale nawet do powstawania korozji, czy zwarcia przewodów.

W rzadszych przypadkach delaminacja może także dotyczyć innych, połączonych warstw, w tym szkła i EVA, EVa i ogniwa, a także busbara i EVA.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Hotspoty

Hotspoty, podobnie jak delaminacja — nie występują zbyt często, jednak mogą wiązać się z poważnymi stratami i uszkodzeniami. Są to punkty o podwyższonej rezystencji i temperaturze. Występują najczęściej wtedy, gdy prąd przepływa przez zaciemnione, niepracujące ogniwa, które zamiast generować moc, zużywają ją.

Skutki uboczne są w dużej mierze uzależnione od wysokości przepływającej mocy. Może być ona na tyle wysoka, iż temperatura ekstremalnie wzrośnie, a to z kolei poskutkuje stopieniem ogniwa, wypaleniem dziury w folii ochronnej, a także i pęknięciem szyby. W niektórych przypadkach hotspoty są konsekwencją ignorowanych mikropęknięć, czy niestarannego montażu. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do pożaru.

Jak sam widzisz, panele fotowoltaiczne narażone są na wiele uszkodzeń. Aby ich uniknąć, należy zadbać przede wszystkim o znalezienie profesjonalnej, rzetelnej firmy, która prawidłowo zamontuje panele. Pomocne okaże się także ubezpieczenie fotowoltaiki, które najczęściej pokrywa zarówno zdarzenia naturalne, szkody wyrządzone przez osoby trzecie, jak i koszty akcji ratowniczej czy też te, które mają związek z postępem technologicznym.

Podsumowanie

  1. Najczęstszą przyczyną awarii instalacji fotowoltaicznych jest ich nieprawidłowy montaż.
  2. Dużą uwagę powinniśmy zwrócić na kwalifikacje ekipy montażowej.
  3. Niskiej jakości panele mogą dużo szybciej ulec awarii przez odklejanie się folii enkaspsulacyjnej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej