Czy można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Aktualizacja:
AdobeStock_416390749_Easy-Resize.com

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych to jedna z lepszych decyzji, jaką można podjąć, inwestując w takie rozwiązanie w swoim domu. Dzięki takiemu ubezpieczeniu, niezależnie od sytuacji losowych czy ingerencji osób trzecich, inwestycja nie okaże się problemem, a pozostanie zdecydowaną korzyścią dla naszego portfela, zwłaszcza, że żywotność paneli fotowoltaicznych to nawet 30-40 lat.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Zacznijmy od początku – czym tak naprawdę są i jak działają panele fotowoltaiczne? Panele to inaczej moduły fotowoltaiczne lub moduły PV. Są to urządzenia, które zmieniają bezpośrednio energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, tym samym pozwalają na produkcję ekologicznej energii bez emisji szkodliwych substancji do środowiska. Każdy z modułów PV zbudowany jest z odpowiednio zabezpieczonych i umieszczonych w obudowie ogniw fotowoltaicznych połączonych ze sobą szeregowo.

Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych?

Ogniwa fotowoltaiczne występują w dwóch rodzajach:

  • monokrystaliczne – te ogniwa zbudowane są z pojedynczego kryształu krzemu, a ich zabarwienie jest czarne. Ponadto, te ogniwa pracują najwydajniej;
  • polikrystaliczne – ogniwa te cechuje mniejsza moc w przełożeniu na powierzchnię w porównaniu do ogniw monokrystalicznych.

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych?

Jest kilka ważnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Jednym z nich jest moc systemu fotowoltaicznego. Taka moc jest dobierana na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Oczywiście dużą rolę odgrywa tu także ukierunkowanie modułów i ewentualne plany na zwiększenie liczby urządzeń elektrycznych domu, np. zakup klimatyzacji już po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej. Wówczas warto takie kwestie skonsultować z obsługującym nas doradcą Sunday Polska, firmy zajmującej się kompleksową obsługą inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Czytaj także: Popularność fotowoltaiki – rozwój rynku OZE

Oblicz składkę ubezpieczenia fotowoltaiki

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?

Przed przystąpieniem do samego montażu, doradca Sunday Polska wykona audyt fotowoltaiczny i dobierze moc instalacji fotowoltaicznej, która pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Następnie wykonany zostanie projekt instalacji, a na jego podstawie montaż, w zgodzie z obowiązującymi wymaganiami technicznymi, kryteriami przyłączenia oraz dokumentacją techniczną.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Czy panele fotowoltaiczne można ubezpieczyć?

Nie tylko można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne, ale też warto to zrobić. Ubezpieczenie fotowoltaiki to skuteczny ratunek finansowy w przypadku szkód materialnych wywołanych przez zdarzenia losowe oraz ingerencję osób trzecich, narażających instalację fotowoltaiczną na jej poprawne działanie.

Jak ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne można ubezpieczyć w dokładnie podobny sposób, jak ubezpieczamy dom czy samochód. Możemy zgłosić się do swojego agenta po ofertę ubezpieczeniową, poszukać na własną rękę ofert na stronach Towarzystw lub skorzystać z porównywarki ubezpieczeń paneli fotowoltaicznych. Niezależnie od wyboru sposobu, takie ubezpieczenie należy zawrzeć w postaci umowy, a następnie opłacić.

Co obejmuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiczna może ulec zniszczeniu w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych czy ingerencji osób trzecich – ogólnie przez działania od nas niezależne. Najczęściej powodem, dla którego instalacja fotowoltaiczna może nie działać poprawnie są:

  • wyładowania atmosferyczne, np. uderzenie pioruna;
  • grad;
  • silny wiatr lub upadek drzewa bądź innego ciała obcego z powodu silnych wiatrów;
  • przepięcie;
  • pożar;
  • kradzież lub dewastacja.

Na szczęście warunki pogodowe w Polsce nie zmieniają się tak drastycznie, nadal jednak istnieje możliwość wystąpienia jednego z powyższych czynników, co może z kolei narazić instalację fotowoltaiczną na zniszczenie.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Co oferuje ubezpieczenie fotowoltaiki?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych znajdziesz obecnie w ofercie kilka ubezpieczycieli. Poniżej porównaliśmy oferty 3 z nich. Sprawdź, czym się różnią i który prezentuje się obecnie najkorzystniej.

 GeneraliPZULINK4
wariant ubezpieczeniaubezpieczenie od ryzyk nazwanychubezpieczenie od ryzyk nazwanychall risk
produkt ubezpieczeniowyUbezpieczenie instalacji OZEPZU Eko EnergiaUbezpieczenie Dom
przedmiot ubezpieczeniaelementy instalacji na budynku i w jego wnętrzu w ramach ochrony stałych elementów domupanele fotowoltaiczne o maksymalnej mocy 20 kW, panele słoneczne zamontowane na stałekolektory słoneczne, kolektory fotowoltaiczne zainstalowane obok domu jednorodzinnego
suma ubezpieczeniado 50 000 złod 5 000 zł do 50 000 zł
dodatkowe klauzulerozszerzenie dla paneli na posesji, o ile są na trwałe związane z gruntemprzerwa w działaniu instalacji fotowoltaicznejniższa produkcja energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną 
wyłączeniastłuczenie i pęknięcie paneli

Jakie Towarzystwa oferują ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Sprawdziliśmy, jak wygląda ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych w Wiener – czołówki polskich zakładów ubezpieczeń, który od 30 lat ubezpiecza klientów w obszarze wszystkich ubezpieczeń majątkowych.

Czytaj także: Jak bezpiecznie zamontować instalację fotowoltaiczną w domu?

Wiener oferuje dwa warianty ubezpieczenia:

  • od ryzyk nazwanych, obejmujący ochroną ryzyka m.in.: grad, huk ponaddźwiękowy, huragan, lawina, napór śniegu, osuwanie się ziemi, powódź, pożar, przepięcia, trzęsienia ziemi, uderzenia pioruna, uderzenie pojazdu, upadek obiektów, zapadanie się ziemi, czy zalanie. Dodatkowo, ten wariant ubezpieczenia obejmuje ochroną działanie osób trzecich (czyli kradzież instalacji bądź jej elementu, wandalizm i dewastację), koszty związane z akcją ratowniczą lub usuwaniem pozostałości po szkodzie oraz koszty związane z postępem technologicznym (czyli w przypadku gdy nie można odkupić identycznego zniszczonego elementu instalacji i konieczne jest zamontowanie nowszego lub droższego);
  • od wszystkich ryzyk, obejmujący swoją ochroną wszystkie ryzyka i sytuacje jak w przypadku ubezpieczenia od ryzyk nazwanych, a ponadto obejmujący ochroną koszty związane z zakupem energii z sieci, w sytuacji gdy instalacja fotowoltaiczna została uszkodzona w wyniku zdarzenia, które objęte było ochroną.

Gdzie warto sprawdzić ofertę i kupić ubezpieczenie?

Aby skutecznie ubezpieczyć panele fotowoltaiczne, a także nie przepłacić, warto zapytać kilku Towarzystw Ubezpieczeniowych o ich oferty, zebrać je i porównać na własną ręką, lub skorzystać z dostępnego online kalkulatora ubezpieczeń, dzięki któremu wyświetlone zostaną nam Towarzystwa oferujące ubezpieczenie, ich zakres oraz stawka. W ten sposób najłatwiej porównamy oferty i dokonamy selekcji tych najważniejszych, a następnie podejmiemy decyzję o jej finalnym zakupie.

Warto również zaznaczyć, że ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej trwa tak długo, na jaki okres podpisana została umowa – zazwyczaj jest to rok. Po wygaśnięciu ubezpieczenia, zawsze można je przedłużyć lub znów poszukać konkurencyjnej oferty i ostatecznie zmienić Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Czytaj także: Usterki i wypadki z udziałem fotowoltaiki

Dowiedz się więcej o instalacji i cenach >>>

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?
Jak ubezpieczyć fotowoltaikę?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Dla kogo jest nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Co oznacza zniesienie udziału własnego w szkodzie?

Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Motocykl
Jak holować motocykl?

Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej