Ubezpieczenie stroju motocyklisty. Czy za kask, buty, kombinezon należy się odszkodowanie?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie stroju motocyklisty. Czy za kask, buty, kombinezon należy się odszkodowanie?

Każdy motocyklista wie, że wydatki nie kończą się na zakupie wymarzonego ścigacza czy harleya. A kask? A buty? A kurtka? Zaraz przekonasz się, że elementy stroju motocyklisty potrafią być drogie. Może więc warto ubezpieczyć nie tylko Twój jednoślad, ale także i strój?

Ubezpieczenie motocykla

Nie tylko motocykl – czy kask, odzież i dodatki da się ubezpieczyć?

Jeśli wolałbyś mieć pewność, że w razie wypadku otrzymasz odszkodowanie za zniszczony kombinezon, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Co prawda, na rynku nie ma osobnych polis dla stroju motocyklisty, ale istnieją pakiety, w ramach których takie rzeczy jak kask, odzież i akcesoria motocyklowe możesz doliczyć do wartości pojazdu i ubezpieczyć razem z nim.

Jak to działa? Taki dodatek można dokupić wyłącznie do pakietu OC+AC+NNW. Jego cena zależna jest od wartości motocykla oraz stroju. Aby sobie uświadomić o jakich sumach rozmawiamy, spójrzmy na przykładową wycenę dobrej jakości stroju motocyklisty:

  • Kombinezon – 4 000 zł (Laguna Seca Evo P.48)

  • Kask – 2 000. zł (Schuberth C3)

  • Kurtka – dobrej jakości kosztuje 680 zł (np. ramoneska z frędzlami KU-07/10)

  • Buty – 1 500 zł (np. Supertech R)

  • Rękawice – 800 zł (np. BMW Double R)

Całość: 9000 zł

Jak widać, jest to dość duża kwota. Jeśli jesteś profesjonalistą, dobierzesz do tego kompletu specjalną bieliznę. Dobrze wykonana, szyta na miarę, może kosztować nawet około tysiąca złotych. Właściwie więc kompletny strój motocyklisty kosztuje 10 tysięcy złotych.

Suma dodatkowego ubezpieczenia będzie liczona od tej ceny oraz od wartości motocykla. Oczywiście, aby ubezpieczyć poszczególne części garderoby, musisz przedstawić paragony potwierdzające wartość tych przedmiotów. Bez rachunków nie można wykupić ubezpieczenia.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC i AC motocykla – dlaczego tak trudno o dobrą ofertę?

Zobaczmy, ile kosztuje przykładowa polisa:

Kobieta, 30 lat, zamieszkała w Warszawie. Chce ubezpieczyć motocykl Hondę XL 650 z 2007 roku o przebiegu 8700 km i pojemności silnika 647ccm. Motocykl bezwypadkowy, data pierwszej rejestracji 08.05.2007 – tuż po kupnie.

Ubezpieczenie OC+AC+NNW+strój motocyklisty oferuje Allianz. Suma ubezpieczenia to 22 tys. zł. W takim wypadku roczna składka wynosi 4 043 zł (bez zniżek) lub 2 811 zł (z pełnymi zniżkami).

Czytaj także: Masz prawo jazdy kategorii B od trzech lat? Przesiądź się na motocykl!

Odszkodowanie za zniszczoną odzież z OC sprawcy

Dyrektywy unijne stanowią, że wszystko, co nosimy na sobie w celu ochrony życia i zdrowia (a więc kask czy kombinezon) jest środkiem ochrony indywidualnej i podlega zabezpieczeniu, a w razie zniszczenia – roszczeniom o zwrot środków.

Jeśli więc jechałeś na motorze i właściciel jakiegoś auta spowodował wypadek, w którym zniszczony został nie tylko motocykl, ale również Twój profesjonalny strój, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. I to jest dla Ciebie bardzo dobra wiadomość – w końcu kosztuje on nawet 10 tysięcy złotych.

Czytaj także: Stare motocykle a ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Procedura jest standardowa. Po wypadku sprawca powinien napisać oświadczenie (obie strony podają swoje dane, numery PESEL, numery rejestracyjne pojazdów, numer polisy sprawcy, datę i miejsce wypadku) lub możesz wezwać policję.  Dobrze jest uzyskać kopię protokołu policyjnego ponieważ może to znacząco pomóc w walce o odszkodowanie.

Następnie musz zgłosić szkodę (osobiście, telefonicznie lub online) do towarzystwa, w którym sprawca ma OC.  Po zgłoszeniu szkody czekaj rzeczoznawcę, którego przyśle ubezpieczyciel. Rzeczoznawca obejrzy zniszczone sprzęty i dokona ich wyceny. W tym właśnie momencie przyda się policyjny raport oraz wszystkie paragony i faktury, które pomogą Ci udowodnić wartość utraconych przedmiotów.

Po dokonaniu wyceny rzeczoznawca szkody przedstawi ją swojemu pracodawcy, a ten rozpatrzy możliwość wypłaty odszkodowania. Informację zwrotną powinieneś otrzymać w ciągu kilku dni, odszkodowanie – do 30 dni.

Ubezpieczenie stroju motocyklisty – co warto wiedzieć?

Warto, żebyś miał świadomość kilku istotnych spraw. Każdy kask traktowany jest jako przedmiot jednorazowego użytku. To oznacza, że jeśli motocyklista miał choćby drobną stłuczkę, w której kask uległ zarysowaniom, należy się za niego stuprocentowy zwrot pieniędzy. Pęknięcia i rysy traktowane są jako czynniki dyskwalifikujące dalsze użytkowanie tego przedmiotu – choćby były niewielkie. Pianka, która znajduje się wewnątrz kasku, a która chroni Twoją głowę, ulega zniszczeniu przy pierwszym uderzeniu o twardą powierzchnię. Jak można się spodziewać, ubezpieczyciele mogą próbować uniknąć wypłaty odszkodowania twierdząc, że zniszczenia kasku nie są poważne. Takie argumenty możesz traktować jako przejaw nieznajomości tematu i powinieneś twardo żądać odszkodowania w wysokości 100% wartości kasku.

Inaczej jest ze strojem. Wysokość odszkodowania za zniszczony kombinezon zależna jest od stopnia jego zniszczenia. Gdy uszkodzenia będą duże, oczywiście uzyskuje się wypłatę 100% wartości. Gdy mniejsze – część sumy ubezpieczenia. Stopień zniszczenia określa sam poszkodowany, dlatego dobrze, gdy ma dowody potwierdzające wyjściową wartość stroju.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla?

Musisz pamiętać, że jeśli nie zgadzasz się z wyceną przeprowadzoną przez rzeczoznawcę, możesz napisać odwołanie do zarządu towarzystwa ubezpieczeniowego. W takim dokumencie powinieneś zawrzeć prośbę o powtórne rozpatrzenie sprawy oraz podać argumenty, dlaczego uważasz, że odszkodowanie jest zaniżone. Warto do takiego pisma załączyć wycenę szkody sporządzoną przez niezależnego rzeczoznawcę, np. z Polskiego Związku Motorowego. To może Ci pomóc przekonać ubezpieczyciela do powtórnego rozpatrzenia sprawy.

Czytaj także: Skuś się na motocykl! Rośnie popyt na lekkie jednoślady

Ubezpieczenie motocykla

Podsumowanie

  • Nowy, dobrej jakości strój motocyklowy może kosztować nawet 10 tysięcy złotych.
  • Kask, buty, kombinezon ubezpieczysz, jeśli włączysz te elementy do pakietu OC+AC+NNW w Allianz.
  • Wysokość składki w takim pakiecie zależy od łącznej wartości motocykla i stroju.
  • O odszkodowanie za zniszczoną odzież motocyklową i wszystkie akcesoria możesz się ubiegać z OC sprawcy wypadku.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej