Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla?

Aktualizacja:
ubezpieczenie motocykla

Motocykl to dobra alternatywa dla samochodu. Szybki, zwinny jednoślad z gracją omija miejskie korki i łatwo nim zaparkować nawet w centrum miasta. Posiadanie motocykla zachęca do spędzania aktywnych weekendów - z adrenaliną, gdzieś na bezdrożach. Jednak tak, jak w przypadku samochodu, motocykl wiąże się z koniecznością zakupienia polisy OC. Sprawdzamy więc, ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla.

Popularność motocykli zdecydowanie wzrosła w ostatnich latach (w 2019 roku w Polsce zarejestrowanych było ponad 1,5 mln motocykli). Wpłynęła na to zmiana w prawie: od 2014 roku kierowcy, którzy mają prawo jazdy kategorii B przez minimum 3 lata, mogą jeździć skuterami i małymi motocyklami z silnikami o pojemności do 125 ccm bez uzyskiwania dodatkowych uprawnień. Po wprowadzeniu tych przepisów sprzedaż jednośladów poszybowała do góry, niestety już w 2017 roku spadła. 

Według raportu kwartalnego Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG, edycja Q4/2017, sprzedaż nowych motocykli zaliczyła wówczas jeden z większych swoich spadków, bo aż o 34%. Polacy nadal chętnie kupują z kolei używane motocykle. Według zestawienia portalu motogen.pl ponad połowa poszukiwanych jednośladów ma około 15 lat. Dlaczego? Oczywiście w grę wchodzi cena takiego pojazdu, ale także koszty jego utrzymania, w tym ubezpieczenie OC. Ile kosztuje polisa na motocykl?

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC motocykla

Stawki OC za motocykl rosły znacznie szybciej niż pozostałych ubezpieczeń komunikacyjnych. Wynika to przede wszystkim z ilości tych pojazdów na polskich drogach. Moda na motocykle oraz fakt, że na pojazdy o silniku poniżej 125 cm³ nie trzeba mieć uprawnień, spowodowało, że jest ich kilkukrotnie więcej niż jeszcze parę lat temu. To oczywiście przełożyło się na liczbę szkód, co dla ubezpieczyciela oznacza większe ryzyko, a w związku z tym i wyższe stawki – komentuje ekspert Punkty Paweł Frąckowski.

OC dla motocykla, obowiązkowo!

Motocykl, jak każdy pojazd, musi posiadać ubezpieczenie OC. Brak polisy oznacza dotkliwe konsekwencje finansowe. Kary za brak OC rosną wraz z każdorazowym podniesieniem stawki minimalnego wynagrodzenia i dotyczy to zarówno właścicieli aut, jak i motocykli. W 2023 roku kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wynoszą odpowiednio:

W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca

 • 1160 zł za zaleganie z wpłatą składki OC powyżej 14 dni,
 • 580 zł za opóźnienie 4-14 dni,
 • 230 zł jeśli nasz motocykl pozostawał bez ubezpieczenia OC do 3 dni.

Od 1 lipca

 • 1200 zł za zaleganie z wpłatą składki OC powyżej 14 dni,
 • 600 zł za opóźnienie 4-14 dni,
 • 240 zł jeśli nasz motocykl pozostawał bez ubezpieczenia OC do 3 dni.

Kara finansowa to jednak nie koniec problemów za brak OC na motocykl. Często konsekwencje są o wiele poważniejsze. Jakie? Otóż właściciel motocykla nieposiadający polisy OC, który spowodował kolizję lub wypadek drogowy, musi dokonać zwrotu wszystkich kosztów poniesionych przez UFG (to Fundusz wypłaca odszkodowania poszkodowanym w wypadku, a następnie zwraca się do sprawcy zdarzenia o zwrot kosztów).

OC na motocykl – od czego zależy jego wysokość?

Nie warto narażać się na kary, lepiej skontaktować się z doradcą Punkta, który w ciągu kilku minut wyliczy nam przez telefon stawkę OC na motocykl.

Stawka ubezpieczenia OC motocykla zależy od tych samych czynników, co w przypadku samochodu. Decydujący jest zarówno sam kierowca, jego doświadczenie za kierownicą, historia ubezpieczeniowa, jak i model pojazdu oraz jego wiek i pojemność silnika. Zatem czynnikami wpływającymi na wysokość ceny polisy OC, gdy zechcemy ubezpieczyć motocykl będą:

 1. Marka i model motocykla.
 2. Pojemność silnika.
 3. Wiek pojazdu.
 4. Przebieg motocykla (dotychczasowy i planowany).
 5. Wyjątkowe przeznaczenie motocykla (np. w sytuacjach, gdy motocykl jest wynajmowany za pieniądze lub bierze udział w zawodach sportowych).
 6. Dodatkowe ubezpieczenie na motocykl w pakiecie OC (czasem bardziej opłacalne jest wykupienie polisy wraz z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi np. NNW, czy Assistance oraz AC – choć finalnie to opcja droższa).

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC na motocykl?

OC na motocykl wcale nie musi być drogie. W celu obniżenia wysokości składki można m.in. poprosić innego, doświadczonego kierowcę ze zniżkami na OC oraz z prawem jazdy na motocykl o to, aby został współwłaścicielem pojazdu. Dodatkowe zniżki na OC możliwe są także do uzyskania przez członków Polskiego Związku Motorowego, którzy posiadają przynajmniej 25-letni motocykl i mogą pochwalić się bezkolizyjną jazdą. Co istotne, wybrane firmy ubezpieczeniowe umożliwiają swoim klientom przeniesienie zniżek z OC samochodu na OC na motocykl. Jeśli mamy wspólnotę majątkową z naszym współmałżonkiem – możemy również skorzystać ze zniżek żony / męża.

Zobacz także: Ubezpieczenie motocykla zabytkowego

Co obejmuje ubezpieczenie OC na motocykl?

Już podstawowe ubezpieczenie OC zapewnia pomoc w trudnych sytuacjach na drodze. Chroniony jest zarówno motocykl, jak i jego właściciel. Na co możemy liczyć, kupując polisę OC na motocykl? Będzie to m.in.:

 • pomoc udzielana w ciągu 30 minut na terenie całego kraju i przez całą dobę, transport do warsztatu, czy pomoc w wymianie opony (LINK4),
 • holowanie motocykla po awarii lub wypadku 50 km do najbliższego warsztatu (Uniqa),
 • motocykl holowany do warsztatu maksymalnie 100 km oraz Assistance w cenie OC (Proama),
 • nielimitowane holowanie na terenie Polski, Zielona Karta i Program Rabatowy (Generali).

Jaki motocykl może mieć ubezpieczenie OC na miesiąc?

W szczególnych sytuacjach możemy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC – jedynie na miesiąc. Taka opcja jest dozwolona m.in. w sytuacji, gdy nasz motocykl to egzemplarz historyczny lub zabytkowy, gdy motocykl zarejestrowany jest na okres czasowy, zarejestrowany zagranicą i przewożony na teren RP, bądź też wystawiony na sprzedaż przez komis.

Zobacz także: Prawo jazdy na motocykl

Gdzie kupić ubezpieczenie OC na motocykl?

Motocykl ubezpieczymy praktycznie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Taki produkt posiada w swojej ofercie m.in. Proama, Compensa, Allianz, LINK4, Uniqa, mtu24.pl, Generali, Ergo Hestia oraz PZU. Najprostszym, najwygodniejszym i zdecydowanie najszybszym sposobem na znalezienie atrakcyjnej oferty ubezpieczenia OC na motocykl będzie skorzystanie z kalkulatora. Rozwiązania takie proponuje m.in.:

Posłużyliśmy się kalkulatorami proponowanymi przez wymienione TU dla obliczenia wysokości składki OC na motocykl dla przykładowego kierowcy z Wrocławia.

Sprawdź cenę ubezpieczenia swojego motocykla

Ile kosztuje OC na motocykl?

Nasz kierowca ma prawo jazdy od 17 lat, za bezszkodową jazdę przysługuje mu 60% zniżek. Ma rodzinę, samochodem jeździ do pracy, po dzieci do szkoły i na rodzinne wakacje. Teraz obowiązek odwożenia dzieci chce scedować na żonę, a sam planuje zakupić motocykl i w ten sposób jeździć do pracy. Jedni nazywają to kryzysem wieku średniego, inni – spełnieniem młodzieńczych marzeń. W każdym przypadku kierowca musi ubezpieczyć motocykl. Ile doświadczony kierowca zapłaci za ubezpieczenie OC motocykla? Obliczyliśmy składki OC na motocykl w dwóch kategoriach: do 125 i powyżej 250 ccm.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla do 125 ccm?

Nasz przykładowy motocykl to Honda Rebel – mały, wydajny i lekki motocykl bliski skuterom. Idealny do sprawnego lawirowania pomiędzy sznurami samochodów. Kolejne modele to Kawasaki KMX 125 z 2000 roku oraz Romet ZETKA z 2010 roku.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na motocykl 125 ccm?

Motocykl Najtańsze OC
Honda Rebel, 125 cm3 z 2003 r. 143 zł
Kawasaki KMX, 125 cm3 z 2000 r. 155 zł
Romet ZETKA-125, 125 cm3 z 2010 r. 308 zł

Warto tutaj dodać, że na cenę OC będzie miało wpływ kilka wymienionych już wcześniej czynników. Powyższa kalkulacja dotyczy doświadczonego kierowcy ze zniżkami na OC. Z kolei młody, niedoświadczony kierowca, który nie zdążył jeszcze uzyskać zniżek za bezkolizyjną jazdę, a dodatkowo zamieszkujący duże miasto, gdzie wzrasta ryzyko m.in. wystąpienia kolizji, czy wypadku drogowego – zapłaci za ubezpieczenie OC na swój motocykl wyraźnie więcej.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla od 250 ccm?

Do motocykli o większej mocy zalicza się YAMAHA Fazer 600 ccm. Jego przeznaczeniem było głównie zatłoczone miasto, ale dłuższa eskapada także jest możliwa. Kierowca zasiada wyprostowany na wygodnej kanapie, co w wielkomiejskich warunkach sprawdza się doskonale. Sprawdziliśmy również, ile kosztuje ubezpieczenie na motocykl BMW F 800 ST, o poj. silnika 698 cm3 z 2010 roku oraz dla Hondy CBF 1000, o pojemności 998 cm3 z 2008 roku.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla od 250 ccm?

Motocykl Najtańsze OC
YAMAHA Fazer, 600 cm3 z 2005 r. 160 zł
BMW F 800 ST, 798 cm3 z 2010 r. 478 zł
Honda CBF 1000, 998 cm3 z 2008 r. 348 zł

Podsumowanie

 1. Motocykl, jak każdy pojazd, musi być ubezpieczony. Kary za brak OC rosną co roku. W 2020 roku wynoszą 870 zł za zaleganie z wpłatą składki OC powyżej 14 dni, 435 zł za opóźnienie 3-14 dni, a 170 zł zapłacimy, jeśli nasz motocykl pozostawał bez ubezpieczenia OC do 3 dni.
 2. Tanie ubezpieczenie OC motocykla znajdziemy, kontaktując się z doradcą Punkta. Wysokość składki zależy m.in. od doświadczenia kierowcy, jego historii ubezpieczeniowej, jak i modelu pojazdu, jego wieku i pojemności silnika.
 3. Ubezpieczenie OC motocykla do 125 ccm dla doświadczonego kierowcy z dobrą historią ubezpieczeniową kosztuje od 143 zł we Wrocławiu.
 4. Ubezpieczenie OC motocykla od 250 ccm dla doświadczonego kierowcy z kompletem zniżek to wydatek od 160 zł we Wrocławiu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej