Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla?

Aktualizacja:
ubezpieczenie motocykla

Motocykl to dobra alternatywa dla samochodu. Szybki, zwinny jednoślad z gracją omija miejskie korki i łatwo nim zaparkować nawet w centrum miasta. Posiadanie motocykla zachęca do spędzania aktywnych weekendów - z adrenaliną, gdzieś na bezdrożach. Jednak tak, jak w przypadku samochodu, motocykl wiąże się z koniecznością zakupienia polisy OC. Sprawdzamy więc, ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla.

Popularność motocykli zdecydowanie wzrosła w ostatnich latach (w 2019 roku w Polsce zarejestrowanych było ponad 1,5 mln motocykli). Wpłynęła na to zmiana w prawie: od 2014 roku kierowcy, którzy mają prawo jazdy kategorii B przez minimum 3 lata, mogą jeździć skuterami i małymi motocyklami z silnikami o pojemności do 125 ccm bez uzyskiwania dodatkowych uprawnień. Po wprowadzeniu tych przepisów sprzedaż jednośladów poszybowała do góry, niestety już w 2017 roku spadła. 

Według raportu kwartalnego Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG, edycja Q4/2017, sprzedaż nowych motocykli zaliczyła wówczas jeden z większych swoich spadków, bo aż o 34%. Polacy nadal chętnie kupują z kolei używane motocykle. Według zestawienia portalu motogen.pl ponad połowa poszukiwanych jednośladów ma około 15 lat. Dlaczego? Oczywiście w grę wchodzi cena takiego pojazdu, ale także koszty jego utrzymania, w tym ubezpieczenie OC. Ile kosztuje polisa na motocykl?

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC motocykla

Stawki OC za motocykl rosły znacznie szybciej niż pozostałych ubezpieczeń komunikacyjnych. Wynika to przede wszystkim z ilości tych pojazdów na polskich drogach. Moda na motocykle oraz fakt, że na pojazdy o silniku poniżej 125 cm³ nie trzeba mieć uprawnień, spowodowało, że jest ich kilkukrotnie więcej niż jeszcze parę lat temu. To oczywiście przełożyło się na liczbę szkód, co dla ubezpieczyciela oznacza większe ryzyko, a w związku z tym i wyższe stawki – komentuje ekspert Punkty Paweł Frąckowski.

OC dla motocykla, obowiązkowo!

Motocykl, jak każdy pojazd, musi posiadać ubezpieczenie OC. Brak polisy oznacza dotkliwe konsekwencje finansowe. Kary za brak OC rosną wraz z każdorazowym podniesieniem stawki minimalnego wynagrodzenia i dotyczy to zarówno właścicieli aut, jak i motocykli. W 2023 roku kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wynoszą odpowiednio:

W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca

 • 1160 zł za zaleganie z wpłatą składki OC powyżej 14 dni,
 • 580 zł za opóźnienie 4-14 dni,
 • 230 zł jeśli nasz motocykl pozostawał bez ubezpieczenia OC do 3 dni.

Od 1 lipca

 • 1200 zł za zaleganie z wpłatą składki OC powyżej 14 dni,
 • 600 zł za opóźnienie 4-14 dni,
 • 240 zł jeśli nasz motocykl pozostawał bez ubezpieczenia OC do 3 dni.

Kara finansowa to jednak nie koniec problemów za brak OC na motocykl. Często konsekwencje są o wiele poważniejsze. Jakie? Otóż właściciel motocykla nieposiadający polisy OC, który spowodował kolizję lub wypadek drogowy, musi dokonać zwrotu wszystkich kosztów poniesionych przez UFG (to Fundusz wypłaca odszkodowania poszkodowanym w wypadku, a następnie zwraca się do sprawcy zdarzenia o zwrot kosztów).

OC na motocykl – od czego zależy jego wysokość?

Nie warto narażać się na kary, lepiej skontaktować się z doradcą Punkta, który w ciągu kilku minut wyliczy nam przez telefon stawkę OC na motocykl.

Stawka ubezpieczenia OC motocykla zależy od tych samych czynników, co w przypadku samochodu. Decydujący jest zarówno sam kierowca, jego doświadczenie za kierownicą, historia ubezpieczeniowa, jak i model pojazdu oraz jego wiek i pojemność silnika. Zatem czynnikami wpływającymi na wysokość ceny polisy OC, gdy zechcemy ubezpieczyć motocykl będą:

 1. Marka i model motocykla.
 2. Pojemność silnika.
 3. Wiek pojazdu.
 4. Przebieg motocykla (dotychczasowy i planowany).
 5. Wyjątkowe przeznaczenie motocykla (np. w sytuacjach, gdy motocykl jest wynajmowany za pieniądze lub bierze udział w zawodach sportowych).
 6. Dodatkowe ubezpieczenie na motocykl w pakiecie OC (czasem bardziej opłacalne jest wykupienie polisy wraz z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi np. NNW, czy Assistance oraz AC – choć finalnie to opcja droższa).

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC na motocykl?

OC na motocykl wcale nie musi być drogie. W celu obniżenia wysokości składki można m.in. poprosić innego, doświadczonego kierowcę ze zniżkami na OC oraz z prawem jazdy na motocykl o to, aby został współwłaścicielem pojazdu. Dodatkowe zniżki na OC możliwe są także do uzyskania przez członków Polskiego Związku Motorowego, którzy posiadają przynajmniej 25-letni motocykl i mogą pochwalić się bezkolizyjną jazdą. Co istotne, wybrane firmy ubezpieczeniowe umożliwiają swoim klientom przeniesienie zniżek z OC samochodu na OC na motocykl. Jeśli mamy wspólnotę majątkową z naszym współmałżonkiem – możemy również skorzystać ze zniżek żony / męża.

Zobacz także: Ubezpieczenie motocykla zabytkowego

Co obejmuje ubezpieczenie OC na motocykl?

Już podstawowe ubezpieczenie OC zapewnia pomoc w trudnych sytuacjach na drodze. Chroniony jest zarówno motocykl, jak i jego właściciel. Na co możemy liczyć, kupując polisę OC na motocykl? Będzie to m.in.:

 • pomoc udzielana w ciągu 30 minut na terenie całego kraju i przez całą dobę, transport do warsztatu, czy pomoc w wymianie opony (LINK4),
 • holowanie motocykla po awarii lub wypadku 50 km do najbliższego warsztatu (Uniqa),
 • motocykl holowany do warsztatu maksymalnie 100 km oraz Assistance w cenie OC (Proama),
 • nielimitowane holowanie na terenie Polski, Zielona Karta i Program Rabatowy (Generali).

Jaki motocykl może mieć ubezpieczenie OC na miesiąc?

W szczególnych sytuacjach możemy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC – jedynie na miesiąc. Taka opcja jest dozwolona m.in. w sytuacji, gdy nasz motocykl to egzemplarz historyczny lub zabytkowy, gdy motocykl zarejestrowany jest na okres czasowy, zarejestrowany zagranicą i przewożony na teren RP, bądź też wystawiony na sprzedaż przez komis.

Zobacz także: Prawo jazdy na motocykl

Gdzie kupić ubezpieczenie OC na motocykl?

Motocykl ubezpieczymy praktycznie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Taki produkt posiada w swojej ofercie m.in. Proama, Compensa, Allianz, LINK4, Uniqa, mtu24.pl, Generali, Ergo Hestia oraz PZU. Najprostszym, najwygodniejszym i zdecydowanie najszybszym sposobem na znalezienie atrakcyjnej oferty ubezpieczenia OC na motocykl będzie skorzystanie z kalkulatora. Rozwiązania takie proponuje m.in.:

Posłużyliśmy się kalkulatorami proponowanymi przez wymienione TU dla obliczenia wysokości składki OC na motocykl dla przykładowego kierowcy z Wrocławia.

Sprawdź cenę ubezpieczenia swojego motocykla

Ile kosztuje OC na motocykl?

Nasz kierowca ma prawo jazdy od 17 lat, za bezszkodową jazdę przysługuje mu 60% zniżek. Ma rodzinę, samochodem jeździ do pracy, po dzieci do szkoły i na rodzinne wakacje. Teraz obowiązek odwożenia dzieci chce scedować na żonę, a sam planuje zakupić motocykl i w ten sposób jeździć do pracy. Jedni nazywają to kryzysem wieku średniego, inni – spełnieniem młodzieńczych marzeń. W każdym przypadku kierowca musi ubezpieczyć motocykl. Ile doświadczony kierowca zapłaci za ubezpieczenie OC motocykla? Obliczyliśmy składki OC na motocykl w dwóch kategoriach: do 125 i powyżej 250 ccm.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla do 125 ccm?

Nasz przykładowy motocykl to Honda Rebel – mały, wydajny i lekki motocykl bliski skuterom. Idealny do sprawnego lawirowania pomiędzy sznurami samochodów. Kolejne modele to Kawasaki KMX 125 z 2000 roku oraz Romet ZETKA z 2010 roku.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na motocykl 125 ccm?

Motocykl Najtańsze OC
Honda Rebel, 125 cm3 z 2003 r. 143 zł
Kawasaki KMX, 125 cm3 z 2000 r. 155 zł
Romet ZETKA-125, 125 cm3 z 2010 r. 308 zł

Warto tutaj dodać, że na cenę OC będzie miało wpływ kilka wymienionych już wcześniej czynników. Powyższa kalkulacja dotyczy doświadczonego kierowcy ze zniżkami na OC. Z kolei młody, niedoświadczony kierowca, który nie zdążył jeszcze uzyskać zniżek za bezkolizyjną jazdę, a dodatkowo zamieszkujący duże miasto, gdzie wzrasta ryzyko m.in. wystąpienia kolizji, czy wypadku drogowego – zapłaci za ubezpieczenie OC na swój motocykl wyraźnie więcej.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla od 250 ccm?

Do motocykli o większej mocy zalicza się YAMAHA Fazer 600 ccm. Jego przeznaczeniem było głównie zatłoczone miasto, ale dłuższa eskapada także jest możliwa. Kierowca zasiada wyprostowany na wygodnej kanapie, co w wielkomiejskich warunkach sprawdza się doskonale. Sprawdziliśmy również, ile kosztuje ubezpieczenie na motocykl BMW F 800 ST, o poj. silnika 698 cm3 z 2010 roku oraz dla Hondy CBF 1000, o pojemności 998 cm3 z 2008 roku.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla od 250 ccm?

Motocykl Najtańsze OC
YAMAHA Fazer, 600 cm3 z 2005 r. 160 zł
BMW F 800 ST, 798 cm3 z 2010 r. 478 zł
Honda CBF 1000, 998 cm3 z 2008 r. 348 zł

Podsumowanie

 1. Motocykl, jak każdy pojazd, musi być ubezpieczony. Kary za brak OC rosną co roku. W 2020 roku wynoszą 870 zł za zaleganie z wpłatą składki OC powyżej 14 dni, 435 zł za opóźnienie 3-14 dni, a 170 zł zapłacimy, jeśli nasz motocykl pozostawał bez ubezpieczenia OC do 3 dni.
 2. Tanie ubezpieczenie OC motocykla znajdziemy, kontaktując się z doradcą Punkta. Wysokość składki zależy m.in. od doświadczenia kierowcy, jego historii ubezpieczeniowej, jak i modelu pojazdu, jego wieku i pojemności silnika.
 3. Ubezpieczenie OC motocykla do 125 ccm dla doświadczonego kierowcy z dobrą historią ubezpieczeniową kosztuje od 143 zł we Wrocławiu.
 4. Ubezpieczenie OC motocykla od 250 ccm dla doświadczonego kierowcy z kompletem zniżek to wydatek od 160 zł we Wrocławiu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej